Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 24-09-05, 12:08
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ναι φταίει ο καιρός. Όχι επειδή βρέχει αλλά φταίει. Μην φανταστείς ότι όταν απαντώ ξέρω τι θέλω να γράψω ούτε ότι κάθομαι να κάνω διορθώσεις, ούτε ότι διαβάζω πολύ το θέμα πριν ασε που για να γράψω ένα κείμενο μπορεί να χρειαστεί να διακόψω 20 φορές. Ήδη προσπαθώ να γράψω 15 λεπτά… Με αποτέλεσμα να φεύγω πολύ συχνά από το θέμα. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά.
Θεωρώ ότι είναι αφελές να πιστεύει ότι οι Ρώσοι έστειλαν τον πρώτο άνθρωπο (Γκαγκάριν) στο διάστημα και όχι μόνο τον έστειλαν αλλά ήταν με την πρώτη προσπάθεια επιτυχημένοι. Για να πετάξει ο άνθρωπος στο αέρα έγιναν πάρα πολλές προσπάθειες, από πάρα πολλούς και φυσικά όπως ήταν λογικό όλες οι αρχικές προσπάθειες κατέληξαν σε πτώση… Θυμάμαι χαρακτηρίστηκα σε ένα ντοκιμαντέρ
έναν Κινέζο όπου φόρεσε στην πλάτη του ένα φορτίο, με πυροτεχνήματα ουσιαστικά, τα άναψε και περιττό να σου πω τι έπαθε… Πάντως τα κατάφερε να απογειωθεί… Πόσες προσπάθειες άραγε χρειάστηκαν για να φτιαχτεί το πρώτο «αεροπλάνο» που θα μπορούσε να διανύσει μερικά μέτρα πριν σαβουριαστεί στο έδαφος κακήν κακός… Έτσι είναι η εξέλιξη σε οτιδήποτε. Γίνονται κάποιες ανεπιτυχείς προσπάθειες στην αρχή διορθώνονται τα λάθη και στο τέλος υπάρχει η επιτυχία. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι Ρώσοι έστειλαν ένα και μόνο κοσμοναύτη και αυτή η πρώτη προσπάθεια τους όχι μόνο ήταν επιτυχημένη γιατί κατάφεραν και έβγαλαν τον άνθρωπο στο διάστημα αλλά και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Δεν σου μοιάζει περίεργο; Πόσες αποστολές έγιναν πριν γίνει η «πρώτη» επιτυχημένη; Πόσες διορθώσεις; Πιστεύεις ότι οι Ρώσοι θα επέτρεπαν ποτέ να στείλουν κάποιον στο διάστημα χωρίς να έχουν κάνει πρώτα δοκιμές; Θα επέτρεπαν να γίνει έστω το παραμικρό λάθος και να μην κατάφερναν να επικοινωνήσουν με αυτόν που ήταν στο διάστημα; Να μην καταφέρουν να τον γυρίσουν; Να μην καταφέρει να επιβιώσει εκεί έξω; Φυσικά σε καμιά περίπτωση δεν θα επέτρεπαν να γίνουν περίγελος των Αμερικανών σε μια περίοδο που το τι φαίνεσαι ότι καταφέρνεις ήταν πιο σημαντικό από το να τα κατάφερνες; Όχι ο Γκαγκάριν δεν ήταν ο πρώτος που βγήκε στο διάστημα αλλά ο 5ος ο 6ος ποιος ξέρει; Μόνο με την λογική να το δεις δεν κολλάει. Πρίν πάει ο Γκαγκάριν στο διάστημα υπήρξε μια αναφορά από δύο Ιταλούς αστρονόμους (νομίζω ότι ήταν αδέλφια) που δεν θυμάμαι το όνομα τους οι οποίοι υποστήριξαν ότι έλαβαν σήμα SOS από το διάστημα πολύ πριν ο Γκαγκάριν πάει… Μήπως ήταν από Ρώσους κοσμοναύτες που απλά δεν μπόρεσαν να τους γυρίσουν και απλά τους άφησαν να χαθούν στο διάστημα; Λέω εγώ…Την ίδια περίοδο υπάρχουν μαρτυρίες ότι πολλοί Ρώσοι στρατιωτικοί που δούλευαν στο Ρωσικό διαστημικό πρόγραμμα χάθηκαν σε μυστικές αποστολές και στις οικογένειες τους δεν δόθηκε καμία εξήγηση όπως και κανένα πτώμα. Βέβαια θα μου ζητήσεις να σου δώσω πηγές. Και είναι λογικό. Αλλά δυστυχώς επειδή εγώ δεν ξέρω τι γίνεται μέσα στην ντουλάπα μου πόσο μάλλον στην βιβλιοθήκη μου είναι αρκετά δύσκολο. Παρόλα αυτά μόνο από την λογική του πλευρά να το δεις σίγουρα δεν ήταν ο πρώτος. Ήταν ο πρώτος που γύρισε ίσως αν και σίγουρα πρώτα κάποιος πήγε γύρισε και μετά φώναξαν τα κανάλια για να στείλουν τον «πρώτο». Δεν ήταν ψέμα ακριβώς… απλά δεν ήταν η αλήθεια… Πήγαν οι Αμερικανοί στο φεγγάρι; Πολλά έχουν γραφτεί για αυτό το θέμα. Πήγαν σίγουρα πήγαν αλλά το πότε είναι ένα ζήτημα.
Σίγουρα θα μάθουμε πολλά με το να κάνουμε μια βάση στο διάστημα. Πάρα πολλά. Το ότι πήγαμε στους πόλους δεν σημαίνει ότι τους εξερευνήσαμε. Βέβαια όλα έτσι ξεκινούν. Πρώτα πας, γυρίζεις και μετά ξαναπάς και ερευνείς και μετά ξαναπάς… Αλλά το ότι πήγαμε στο διάστημα το ότι φτάσαμε στο φεγγάρι δεν σημαίνει ότι εξερευνήσαμε και το διάστημα. 50 χρόνια τι έκανε η NASA; Πόσο πιο μακριά θα δούμε αν κάνουμε βάση στο φεγγάρι; Θεωρούμε ότι ξέρουμε πολλά για το διάστημα αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ξέραμε ότι υπάρχει και άλλος πλανήτης στο ηλιακό μας σύστημα. Για τι κατάκτηση μπορούμε να μιλάμε; Ότι δεν τα πήγαμε άσχημα δεν έχω καμία αμφιβολία. Πραγματικά θα είναι πολύ καλό για την ανθρωπότητα να δει τι υπάρχει έξω από τον πλανήτη της. Αλλά το έξω μπορεί να είναι να βγεις στο κήπο του σπιτιού σου και έξω είναι να πας και σε άλλη χώρα. Εμείς από ότι φαίνεται μέχρι την εξώπορτα του σπιτιού μας έχουμε καταφέρει να πάμε τα τελευταία 50 χρόνια. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι ανοίγονται ορίζοντες απλά ίσως μια πόρτα που θα κάνουμε πού για να την περάσουμε. Όσο για το Big Brother το ανέφερα γιατί ειπώθηκε ότι το φεγγάρι είναι το μάτι του Μεγάλου Αδελφού για την γη. Όχι ότι πιστεύω ότι απάντησα ουσιαστικά σε ότι έγραψες αλλά έτσι για να απαντήσω. Πάντως ο καιρός φταίει…
Απάντηση με παράθεση