Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #137  
Παλιά 30-06-08, 07:02
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι
μπήκα για να πω δυο λόγια στον φίλο Libero. Νομίζω φίλε μου ότι εσύ με την τοποθέτησή σου πέρασες στην άλλη άκρη. Θα ήθελα να σου πω ότι προσωπικά αν και πολλές φορές έχω εκφράσει αντιρρήσεις για κάποια θέματα, ο λόγος που έμεινα σε αυτό το φόρουμ ήταν ακριβώς το γεγονός ότι υπήρχε όριο και τάξη. Δεν μπορεί να μπαίνει ο καθένας και να βρίζει να προσβάλλει, να γράφει ότι του κατέβει και να φεύγει. Θα στο δώσω σχηματικά για να καταλάβεις καλύτερα τι θέλω να πω. Ας πούμε ότι αυτός ο χώρος είναι το σπίτι σου. Το ότι είναι δικτυακό σπίτι δεν έχει καμία σημασία. Ψυχολογικά είναι η εστία όπου καταθέτεις τις σκέψεις σου τους προβληματισμούς σου κλπ. Αυτήν λοιπόν την εστία αποφασίζεις να την μοιραστείς με άλλους και να τους φιλοξενήσεις στον χώρο που δημιούργησες ανταλλάσοντας σκέψεις, αγωνίες κάνοντας διάφορες δραστηριότητες. Θα έβαζες λοιπόν κάποιον στο σπίτι σου ο οποίος θα άρχιζε να βρίζει, να λερώνει, να φτύνει κάτω και να αποπατεί όπου του κατέβει; Νομίζω πως κάθε λογικός άνθρωπος εκτός αν είναι βιτσιόζος θα σου έλεγε πως όχι δεν θα το ανεχόμουν αυτό. Οπότε δεστο έτσι.
Η ελευθερία είναι πολυ σημαντικό πράγμα. Η διαχείρισή της όμως είναι πολύ σημαντικότερο. Ο Όσσο έλεγε ότι δεν πρέπει να δίνουμε την ελευθερία στους ανθρώπους αν δεν είναι έτοιμοι να την διαχειριστούν σωστά. Και ένας βασικός κανόνας της ελευθερίας είναι ότι αυτή δεν πρέπει να παραβιάζει τα όρια της ελευθερίας του διπλανού σου. Για σκέψου λοιπόν και απάντησε με ειλικρίνεια. Πόσοι άνθρωποι απο αυτούς που γνωρίζεις πιστεύεις ότι είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο;
Σου εύχομαι καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 30-06-08 στις 07:03
Απάντηση με παράθεση