Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #139  
Παλιά 04-07-08, 18:09
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε libero,

ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι θέλει από τα λόγια ενός άλλου, άλλωστε είμαστε υπεύθυνοι για τα λόγια και τις πράξεις μας (συμπεριλαμβανομένης και της κατανόησης). Ως προτοπή, ως άνθρωπος και μέλος του παρόντος χώρου και όχι ως συντονιστής, θα σε συμβούλευα να μην προχωράς άμεσα σε συμπεράσματα αλλά να εκμεταλλεύεσαι την κινητήριο δύναμη αυτού του χώρου, τη συζήτηση. Έτσι, θα γλιτώσεις πολλές παρεξηγήσεις που το μόνο που προσφέρουν είναι απώλεια χρόνου.
Οπότε, διάβασε σε παρακαλώ ξανά την απάντηση μου και εδώ είμαι αν θέλεις επεξήγηση για κάτι. Άσε τους χαρακτηρισμούς στην άκρη, μεγάλο παιδί είμαι (και είσαι πιθανόν) για να λάβουμε μέρος σε ουσιαστική και παραγωγική συζήτηση.

Οι κανόνες του παρόντος χώρους είναι προσβάσιμοι από όλους και έχουν ξεκάθαρα πλαίσια. Οποιαδήποτε πρόταση για διόρθωση τους είναι ευπρόσδεκτη, από όλα τα μέλη, μιας και έτσι ο χώρος συζητήσεων μας βελτιώνεται. Ρίξε μια ματιά εδώ για τα υπόλοιπα: http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=600. Γενικότερα, ψάξε λίγο το χώρο που σε φιλοξενεί και ενημερώσου πριν προχωρήσεις σε συμπεράσματα και χαρακτηρισμούς. Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει ένα νέο μέλος μίας παρέας, εφόσον θέλει να συμβάλλει ουσιαστικά στο δημιουργικό κομμάτι αυτής.

Τέλος, ως προς το chatroom, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς υποτιμητική τη συμμετοχή σε μία τέτοιου είδους επικοινωνία. Ο στόχος της είναι εξαρχής ξεκάθαρος: η άμεση και αυθόρμητη επικοινωνία (με τα καλά και τα κακά της). Ο στόχος ενός φόρουμ διαφέρει παρασάγγας. Όταν ένα φόρουμ καταντάει chatroom ή όταν ένα chatroom καταντάει φόρουμ, τότε υπάρχει πρόβλημα και απομάκρυνση από τους αρχικούς στόχους δημιουργίας τους. Η υποτίμηση ενός εκ των δύο παραπάνω χώρων είναι σίγουρα ένα θέμα προσωπικό και σεβαστό, αλλά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση όταν ακούω τέτοιες απόψεις.
Ως προς τους βουλευτάς μας, θα σε γελάσω μιας και δεν ασχολούμαι συνειδητά με το "άθλημα".

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα ανέφερα εφόσον θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, κάτι που θα κάνω και εγώ από την πλευρά μου αντίστοιχα, μιας και δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου (όπως και εσύ κατά πάσα πιθανότητα) να λύνω παραξηγήσεις με κανέναν.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση