Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 16-07-12, 01:00
Lilianna Ο χρήστης Lilianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2012
Μηνύματα: 7
Talking http://www.alienology.net/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Άπαν Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο νήμα έκανε το κύκλο του καθώς άλλος ένας "φάκελος" έκλεισε επίσημα.
Κι όμως ο φάκελος ξανανοίγει!

Μετά τις αποκαλύψεις του 2009 για τη NAOS, η οργάνωση εξαφανίστηκε από το προσκήνιο. Διατηρούσαν μόνο το φόρουμ τους http://naos.activeboard.com/ , αλλά δεν υπήρχαν νέα μηνύματα και καθόλου κίνηση.

Πριν από ένα μήνα λοιπόν, η NAOS επανήλθε στη “δημοσιότητα” με τη νέα της ιστοσελίδα:
http://www.alienology.net/

Μάλιστα στις 14 Ιουλίου 2012, κυκλοφόρησαν μέσω Lulu το πρώτο βιβλίο τους (52 σελίδων παρακαλώ).

Όπως θα δείτε, τώρα ονομάζουν την οργάνωση της naos ως “Temple of Alienology”!!!

Προφανώς δε τους έφτανε που αντέγραψαν τα κείμενα της Temple of the Vampire, αλλά έβαλαν χέρι και στη Σαηεντολογία! Χαχαχαχα

(Temple of the Vampire + Church of Scientology = Temple of Alienology) :P

Η απάτη σε όλο της το μεγαλείο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilianna : 16-07-12 στις 01:42
  #92  
Παλιά 19-07-12, 21:13
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Αναμφίβολα το Alienology Temple έχει να κάνει με τη ΝΑΟΣ που συζητούσαμε πριν κάποια χρόνια. Δεν γίνεται να είναι τυχαίο! Ωστόσο αυτή τη φορά φαίνονται πιο προετοιμασμένοι, πιο κατασταλαγμένοι, βέβαια όλα αυτά είναι λόγια του αέρα αν δε μάθουμε τι παίζει ακριβώς.
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δε μου θυμίζουν το Temple of the Vampire. Και πραγματικά δε ξέρω πως μπορεί να προέκυψε αυτό το συμπέρασμα και θα βοηθούσε να μάθουμε! Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια μίξη Temple of Set & Church of Scientology.. Εγώ πάντως παρήγγειλα το βιβλίο τους να δούμε τι έχουν να μας παρουσιάσουν.. Ελπίζω να μη καταλήξει απλά να πιάνει χώρο στη βιβλιοθήκη μου γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει...
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 19-07-12 στις 21:17
  #93  
Παλιά 25-07-12, 10:22
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το βιβλίο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, από την άποψη ότι περιέχει πράγματα τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει πουθενά. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι προωθούν ένα σύστημα το οποίο λέγεται Conquerism (κατακτητισμός ας πούμε) το οποίο ουσιαστικά είναι και ένα από τα προαπαιτούμενα για να έρθεις σε επαφή με τους εξωγήινους (Alien Gods αναφέρονται) και αποτελεί και βαθμό της οργάνωσης (Conqueror)! Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για σοβαρή μελέτη και δεν ξέρω αν αξίζει να το ψάξω τόσο βαθιά.. Μίλησα με κάποιον εκεί μέσα μάλλον admin πρέπει να ήταν και τον ρώτησα ευθέως αν έχουν σχέση με ΝΑΟΣ και μου απάντησε: The answer is within the question.

Όσον αφορά το Temple of the Vampire και Scientology, δεν παρατήρησα τίποτα κοινό, απεναντίας υπάρχει μεγάλο χάσμα. Αλλά μιας κι αναφέρθηκε, θα με ενδιέφερε μια συγκριτική μελέτη!
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
  #94  
Παλιά 01-08-12, 02:39
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Χαιρετώ και πάλι το φόρουμ,

Ψάχνοντας εχθές τη φάση σχετικά με την Alienology, ανακάλυψα ότι η οργάνωση/θρησκεία αυτή διαθέτει ΚΑΙ λογαριασμό facebook. Μπήκα κι εγώ να δω τι παίζει πάνω κάτω όταν ξαφνικά είδα το όνομα Lilianna Daemonia στη λίστα των φίλων. Μπαίνοντας στο προφίλ της, το οποίο απ'ότι φαίνεται είναι καινούριο, παρατήρησα ότι το πρώτο πράγμα που δημοσίευσε ήταν το επίσημο βίντεο της Alienology. Ιδού και το προφίλ της.

Είναι προφανές ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο το οποίο ξανάνοιξε στο φόρουμ του Μεταφυσικού πριν λίγες μέρες το φάκελο για NAOS/Alienology και μάλιστα τους κράζει 3 μηνύματα πιο πάνω. Τη δουλειά έχει λοιπόν με την Alienology;;; Η απάντηση είναι προφανής. Ξανακάνουν το ίδιο κόλπο που έκαναν και πριν από 3 χρόνια. Η "Lilianna" είναι σίγουρα μέλος της οργάνωσης κι έκανε εγγραφή στο φόρουμ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να τους κράξει και καλά, αλλά ουσιαστικά αυτό που ήθελε να κάνει ήταν να τους προωθήσει!

Απλά είναι κρίμα, γιατί το βιβλίο που δίνει η οργάνωση είναι αρκετά καλό και χρήσιμο και σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις να κάνεις με σοβαρά άτομα.. Αλλά μάλλον αυτό δεν ισχύει. Καλώ λοιπόν τη Lilianna να έρθει να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις

ΥΓ: Η Lilianna Daemonia στο facebook είναι Ελληνίδα, κάτοικος Αθήνας!

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
  #95  
Παλιά 01-08-12, 10:55
Lilianna Ο χρήστης Lilianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά είναι κρίμα, γιατί το βιβλίο που δίνει η οργάνωση είναι αρκετά καλό και χρήσιμο και σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις να κάνεις με σοβαρά άτομα.. Αλλά μάλλον αυτό δεν ισχύει.
Συμφωνώ με αυτό! Αλλά χρήσιμο δε το λες, εκτός κι αν δεν έχεις μελετήσει κανένα βιβλίο των οργανώσεων Sanguinarium και Temple of the Vampire, οπότε σου φάνηκαν αυτά που διάβασες καινούργια.

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχω σχέση με την Alienology δε μπορώ να καταλάβω όμως...

Πάντως ο admin του forum τους ούτε ελληνικά δε ξέρει, κι έτσι τον έκανα χαβαλέ :P

Δες το προφίλ της Sophia Blake: http://www.facebook.com/sophia.blake.980

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilianna : 01-08-12 στις 11:13
  #96  
Παλιά 01-08-12, 12:07
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δες το προφίλ της Sophia Blake
Ναι το είδα, παρακάτω...


Παράθεση:
Πάντως ο admin του forum τους ούτε ελληνικά δε ξέρει, κι έτσι τον έκανα χαβαλέ :P
Τι εννοείς? Δεν είναι από Ελλάδα?

Παράθεση:
Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχω σχέση με την Alienology δε μπορώ να καταλάβω όμως...
Δεν έβγαλα κανένα τέτοιο συμπέρασμα, το είπα απλά για να ψαρώσεις και να απαντήσεις μιας και δεν είχες απαντήσει στα δυο προηγούμενα μηνύματά μου Αλλά μιας και το έθιξες, εξήγησε μου κάτι. Στο προφίλ του fb σου η πιο παλιά δημοσίευση είναι το βίντεο της Alienology στις 16/7/2012 (που σημαίνει ότι πολύ πιθανόν τότε δημιούργησες το λογαριασμό) και επίσης το ποστ που κράζεις την alienology εδώ στο μεταφυσικό είναι επίσης στις 16/7/2012. Σύμπτωση;;

Παράθεση:
Συμφωνώ με αυτό! Αλλά χρήσιμο δε το λες, εκτός κι αν δεν έχεις μελετήσει κανένα βιβλίο των οργανώσεων Sanguinarium και Temple of the Vampire, οπότε σου φάνηκαν αυτά που διάβασες καινούργια.
Το έχεις διαβάσει καταρχήν το βιβλίο τους;; Με Sanguinarium ασχολούμαι μόνο όταν δεν έχει καμιά καλή κωμωδία η τηλεόραση.. Τώρα όσον αφορά το Temple of the Vampire τί θες να πεις ακριβώς;; Ότι οι διδαχές του είναι είναι οι πρωτότυπες ας πούμε;;; Είναι original?? Μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
  #97  
Παλιά 01-08-12, 13:07
Lilianna Ο χρήστης Lilianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο προφίλ του fb σου η πιο παλιά δημοσίευση είναι το βίντεο της Alienology στις 16/7/2012 (που σημαίνει ότι πολύ πιθανόν τότε δημιούργησες το λογαριασμό) και επίσης το ποστ που κράζεις την alienology εδώ στο μεταφυσικό είναι επίσης στις 16/7/2012. Σύμπτωση;;
Δεν είναι σύμπτωση! Επειδή είχα γραφεί στο παλιότερο φόρουμ τους, κράτησαν το email μου, έτσι στις 15/7 μου στέλνουν στο mail ένα διαφημιστικό τους. Όπα λέω κάτσε να δώ το site τους. Και μόλις είδα ότι μοιάζει πλέον η νέα ονομασία τους με Scientology δε κρατήθηκα!!! Ήθελα να αποκαλύψω την απάτη κι έφτιαξα έτσι λογαριασμούς στο metafysiko και στο facebook για να το γράψω στο γρούπ του Mystery!

Παράθεση:
Τώρα όσον αφορά το Temple of the Vampire τί θες να πεις ακριβώς;; Ότι οι διδαχές του είναι είναι οι πρωτότυπες ας πούμε;;; Είναι original?? Μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...
Δεν είναι πρωτότυπες, σίγουρα. Όλοι τους εμπνεύστηκαν από τον Anton LaVey σε γενικές γραμμές. Η Vampire Temple βέβαια πήρε επιπλέον στοιχεία:
α) από τον φιλόσοφο Πλάτων
β) από το μυθιστόρημα The Space Vampires, το οποίο έγινε μετά από χρόνια ταινία με όνομα Lifeforce,
γ) από την Temple of Set,
δ) από τη Helena Blavatsky, χρησιμοποίησαν ορολογίες (περί αστρικού σώματος κτλ)

"We are the Alien Elite!" ~ Anton Szandor LaVey

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilianna : 01-08-12 στις 13:25
  #98  
Παλιά 01-08-12, 13:24
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είναι πρωτότυπες, σίγουρα. Όλοι τους εμπνεύστηκαν από τον Anton LaVey σε γενικές γραμμές. Η Vampire Temple βέβαια πήρε επιπλέον στοιχεία από τον φιλόσοφο Πλάτων, επίσης από το μυθιστόρημα The Space Vampires, το οποίο έγινε μετά από χρόνια ταινία με όνομα Lifeforce, φυσικά πήρε ιδέες και από την Temple of Set, και τέλος χρησιμοποίησαν ορολογίες (περί αστρικού σώματος κτλ) της Helena Blavatsky!
Καλά όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά, αυτό που δεν καταλαβαίνω και που σου ρώτησα και στην αρχή, είναι που βρίσκεις τη σύνδεση μεταξύ Alienology-ToV?? έχεις διαβάσει καταρχήν το βιβλίο τους;;
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
  #99  
Παλιά 01-08-12, 13:44
Lilianna Ο χρήστης Lilianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2012
Μηνύματα: 7
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samael Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά, αυτό που δεν καταλαβαίνω και που σου ρώτησα και στην αρχή, είναι που βρίσκεις τη σύνδεση μεταξύ Alienology-ToV?? έχεις διαβάσει καταρχήν το βιβλίο τους;;

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο τους, είδα μόνο τα περιεχόμενα του στο Lulu.

Βλέπω όμως τα εξής κοινά.

Λένε συνεχώς τη φράση Are you One of Us ? που είναι κλασσική φράση της TOV.

Λένε ότι ψάχνουν τα χαμένα μέλη της οικογένειας τους, κι το ίδιο κάνει κι η TOV.

Τους θεούς τους, τους λένε Alien Gods, η ToV τους λέει Undead Gods. Και οι δυο οργανώσεις λένε ότι οι Θεοί αυτοί έφτιαξαν την ανθρωπότητα.

Έχουν το τελετουργικό Ritual of Encounter στο οποίο στέλνεις ένα μέρος της ενέργειας σου στους θεούς και λαμβάνεις πίσω ενέργεια τους. Αυτό είναι το ίδιο με το Vampiric Communion της ToV.

Και οι δύο οργανώσεις ασκούν βαμπιρισμό ενέργειας. Η Alienology διδάσκει ότι πρώτα πρέπει να έχεις "Πολιορκήσει" τον εαυτό σου και τους άλλους μέσω Conquerism. Αυτό σε τι διαφέρει με τη TOV που πρώτα σου λέει ότι πρέπει να έχεις αποκτήσει έλεγχο του εαυτού σου και του υλικού κόσμου γενικότερα, δηλαδή το Dayside Mastery και μετά πρέπει να εφαρμόσεις το βαμπιρισμό του Nightside.

Η ToV μας λέει ότι οι απαγωγές από εξωγήινους είναι στην ουσία αστρικές επιθέσεις από βαμπίρ για να πάρουν ενέργεια, απλά στήνουν το σκηνικό των εξωγήινων με σκοπό να εξαπατήσουν το θύμα. Η Alienology λέει νομίζω κάτι παρόμοιο, ότι δεν σε παίρνουν εξωγήινοι αλλά έρχονται σε επαφή μαζί σου κτλ.

Η Alienology έχει στο βιβλίο ένα κεφάλαιο "The Truth of the Lie". Για το Truth of the Lie μιλάει και η Vampire Bible της TOV.

Αν δεις το βιβλίο τετάρτου βαθμού της TOV, το “The Vampire Sorcery”, στη πρώτη σελίδα έχουν το κεφάλι ενός εξωγήινου γκρίζου δούλου!

Και οι δύο οργανώσεις έχουν 5 βαθμούς μύησης.

Όλα αυτά είναι τυχαία;;; :P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilianna : 01-08-12 στις 13:50
  #100  
Παλιά 08-08-12, 09:27
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Μετά από προσεκτική μελέτη του βιβλίου, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του ToV με Alienology. Αν ισχύουν αυτά που μου είπες στο pm, τότε λογικά θα το καταλάβεις κι εσύ. Για περισσότερα, μπορείς να επικοινωνήσεις σε προσωπικό μήνυμα, δεν χρειάζεται να γίνει δημόσια..
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.