Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 24-09-12, 08:30
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κάνω μια βαθειά υπόκλιση, θα μπορούσες μήπως να αποκαλύψεις και το ονοματεπώνυμό σου, είτε δημόσια, είτε σε προσωπικό μήνυμα; Δεν είναι κάτι αναγκαίο, αλλά πρώτη φορά συναντώ στον ελληνικό διαδικτυακό χώρο ένα άτομο με τις δικές σου (αναφερόμενες τουλάχιστον) περγαμηνές.
Αν και δε νομίζω ότι ανέφερα οποιεσδήποτε περγαμινές και δεν αποζητώ υποκλείσεις, το όνομά μου είναι Μάριος Φωτίου, είμαι σύμβουλος μηχανικός διαστημικής και δορυφορικών επικοινωνιών στην επιστημονική ομάδα σχεδιασμού βρετανικού δορυφορικού φορέα (satellite operator). Ακαδημαϊκά σπούδασα στο Surrey και στο UCL και έκανα μία μικρή έρευνα σκοπιμότητας στο MSSL για μία αποστολή της ESA που είχε το όνομα Eddington η οποία τελικά μεταπίδησε στη NASA και πλέον είναι γνωστή με το όνομα Kepler.

Ένα μικρό σχόλιο τέλος για το θέμα των βακτηρίων είναι ένα ξεκάθαρο παράδειγμα πως η επιστήμη έχει τη δυνατότητα να εντοπίσει λάθη και η αλήθεια στο τέλος αποκαλύπτεται. Η ΝΑΣΑ έχει κάνει πολλά λάθη στο παρελθόν και θα κάνει κι αλλα στο μέλον όπως όλοι οι επιστήμονες κάνουν λάθη. Η διαφορά με την ψεδοεπιστήμη είναι ακριβώς αυτό, ότι στη ψευδοεπιστήμη λόγω του ότι δεν τηρούνται τα στοιχειώδη είναι σχεδόν αδύνατο να αποδείξεις κάτι ως λάθος εφόσον στιρείζετε σε γνώμη ειδικών από φόρα στο εξωτερικό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sceptic : 24-09-12 στις 08:30
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 29-09-12, 22:34
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Σαν περίληψη, ας κάνουμε, μετά και το ψηφιακό αράδιασμα βιογραφικού του φίλου skeptic, μια μικρή αντιπαράθεση των δύο κύριων απόψεων που εκφράστηκαν μέχρι τώρα, αναφορικά πάντοτε με όσα παραδείγματα των σχετικών "ανακριβειών" παρέθεσα.

Η πρώτη είχε ως εξής:
Παράθεση:
  • Δηλαδή τι λες οτι το ατλάντις όντως απογειώθηκε,αλλα κάπου στη πορεία αποφάσισαν να βάλουν ψεύτικες φωτογραφίες επειδή...τι?
  • Ξέχασαν να πάρουν μαζί τους φιλμ? Η έτσι τους τη βάρεσε? Και επιπλέον τα ανεβάζουν και στο διαδίκτυο γιατί είναι και θρασύτατοι;
  • Ελπίζω να συνειδητοποιείς τι γράφεις!
  • Αν γινόταν κάτι τέτοιο, να βάζουν ψεύτικες φωτογραφίες, το οποίο είναι σκάνδαλο μεγατόνων δε θα έβγαινε στη φόρα?
  • έχει η νάσα ψεύτικα βίντεο και καθόμαστε πάνω σε μια τρομακτική συγκάλυψη? Θα συζητιόταν σε όλα τα μήντια. Μήπως όλοι είναι τυφλοί?

    Και τα βίντεο και οι φωτογραφίες όλες είναι αληθινές!

Από την άλλη, η -ίσως αναθεωρημένη- γνώμη του skeptic, ήταν αυτή:

Παράθεση:
Για τις φωτο που μας έφερε ως παράδειγμα, και μπορώ να σου βρω κι εγώ παρόμοιες, σίγουρα έχουν επιδειχθεί ψηφιακής επεξεργασίας πριν δημοσιευτούν. Πρόκειται όμως για φωτογραφίες και οχι επιστημονικα δεδομένα οι οποίες έχουν ένα και μόνο σκοπό, να εντυπωσιάσουν και να προσπαθήσουν να σου περάσουν τα αισθήματα κάποιου που ειναι εκει.

Επίσης, υπήρξαν και οι πάνω-κάτω παρόμοιες γνώμες των BalianOfIbelin και Astral, αλλά και τα σχόλια περί... παραλογισμού, από τον Voel, που συμμετείχε ελάχιστα στην κουβέντα.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 29-09-12, 22:50
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ας προσθέσω, επί της ευκαιρίας, και κάτι ακόμη.

Αρκετές σελίδες πριν, υπήρξε μια ελαφρώς γλαφυρή προσπάθεια ανταπάντησης, στα της "πολύτιμης βοήθειας του iPhone σε αποστολή της Nasa", που περιέγραψα σε αυτό εδώ το μήνυμα, η οποία είχε ως εξής:

Παράθεση:
Το οτι έδωσε iphone δε λέει κάτι.
Τα περί διαφήμισης που λες είναι αστεία.
Αυτα τα κόλπα γίνονται μόνο στο ελλάντα.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, ολόκληρη ενότητα, με αποκλειστικά διαφημιστικό στόχο, έχει φτιαχτεί εδώ και χρόνια στον επίσημο ιστότοπο της nasa: http://osbp.nasa.gov/business.html
Προφανώς όμως, κάποιος που κλικάρει μια στο τόσο εκεί, στην κεντρική σελίδα μονάχα, για να διαβάσει δυο-τρεις τίτλους ανακοινώσεων, δεν δύναται να το γνωρίζει αυτό.


Επιπρόσθετα, αξίζει να διαβάσετε κι αυτό το αναλυτικό pdf:
http://osbp.nasa.gov/docs/osbp-combi...ure-TAGGED.pdf


Ή να δείτε κι αυτό το σύντομο άρθρο του vocus.com σχετικά με το πρόσφατο πετυχημένο μάρκετινκ της Nasa, για την αποστολή του Curiosity:
http://www.vocus.com/blog/marketing-...asa-curiosity/
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 15-01-18, 23:00
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν βρω χρόνο, θα ανοίξω ένα θέμα αποκλειστικά για αυτές τις "ανακρίβειες" της nasa, ή μπορεί ήδη να το κάνει κάποιος διαχειριστής, μετακινώντας τα τελευταία μηνύματα του παρόντος θέματος, σε ένα νέο. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ήδη σχετικό νήμα, βέβαια.

Σε ό,τι αφορά τα ψεύτικα βίντεο, μπορώ γρήγορα-γρήγορα να σε παραπέμψω σε αυτήν εδώ τη σελίδα του nasa.gov:

http://spaceflight.nasa.gov/gallery/.../html/fd3.html

Η Nasa, λοιπόν, διατείνεται ότι εκεί έχουν καταγραφεί από βιντεοκάμερα οι ωραίες βόλτες του Endeavour, αλλά ακόμη κι ένας μέτριος μοντέρ θα διαπίστωνε ότι πρόκειται για βίντεο που έχουν υποστεί ηλεκτρονική επεξεργασία. Προφανώς κι ένας μαθητευόμενος βοηθός σκηνοθέτη, ή κι ένας απλός γεωγράφος, να συμφωνούσαν μαζί του.
Πριν μερικές μέρες είδα το κάτωθι βίντεο
https://m.youtube.com/watch?v=eYuv1d...ature=youtu.be

Πολλοί λενε πως δεν υπάρχει ο διαστημικος σταθμός και όλα γίνονται σε στούντιο ...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 16-01-18, 15:31
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=l8-X97qoTQ0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 16-01-18 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 16-01-18, 15:32
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Και προσέξτε ρε παιδιά... μιλάμε για τον διαστημικό σταθμό που είναι ορατός με ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο...

alkinoos, κόψε τα video-σκουπίδια πριν να είναι αργά
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-01-18, 20:10
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρός ουρανός,ο " διαστημικος σταθμός" και χωρίς αστέρια πίσω δεξιά και αριστερά ..μάλιστα

Είσαι σίγουρος πως αυτό το βίντεο δεν εχει δεχθεί επεξεργασία και πως δεν είναι παρά ένα βιντεο- σκουπιδι;!
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 16-01-18, 20:28
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Θεωρίες συνομωσίας και ιστορίες για αρκούδες. Αλκίνοος, κριμα γιατί νόμισα πως δεν αποτελείς το τυπικό κοινό του metafysiko.gr.
Αν σου τύχει ποτέ στη ζωή σου να κοιτάξεις μέσα απο ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο το βράδυ για να δεςι τι φαίνεται, ρώτα και αυτόν που το 'χει αν βγάλει φωτογραφία μέσα απο αυτό, πως φαινεται μετά ο ουρανός.
Επίσης αν σε φέρει ο δρόμος σου σε κάποια βραδιά κοινού εδώ:
http://www.noa.gr/ αφού δεις σε κανονικό τηλεσκόπιο τι παίζει, μίλα και με μερικούς ανθρώπους εκεί μέσα. Λίγο απίθανο να πέσεις σε κανένα δραπετη κλινικής (όπως εδώ), οπότε άκου τι θα σου πει.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-01-18, 20:58
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρίες συνομωσίας και ιστορίες για αρκούδες. Αλκίνοος, κριμα γιατί νόμισα πως δεν αποτελείς το τυπικό κοινό του metafysiko.gr.
Αν σου τύχει ποτέ στη ζωή σου να κοιτάξεις μέσα απο ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο το βράδυ για να δεςι τι φαίνεται, ρώτα και αυτόν που το 'χει αν βγάλει φωτογραφία μέσα απο αυτό, πως φαινεται μετά ο ουρανός.
Επίσης αν σε φέρει ο δρόμος σου σε κάποια βραδιά κοινού εδώ:
http://www.noa.gr/ αφού δεις σε κανονικό τηλεσκόπιο τι παίζει, μίλα και με μερικούς ανθρώπους εκεί μέσα. Λίγο απίθανο να πέσεις σε κανένα δραπετη κλινικής (όπως εδώ), οπότε άκου τι θα σου πει.
Απορίες είναι φίλε, έχω μάθει να αμφισβήτω τα πάντα και τους πάντες.Ζούμε σε μια εποχή που η τεχνολογία της,επεξεργασίας βίντεο μπορεί να διαμορφώσει μη πραγματικότητες,αν προσθέσω και το Blue beam project...τότε δεν θα ξέρουμε τι είναι αλήθεια και τι οχι.Μπορεί να έχεις δίκιο σε,αυτά που λες, μπορεί και όχι ...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-01-18, 22:07
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

QUOTE=Robespierre;131048]Μα αυτό σου λέω, τα βιντεο αυτά είναι η αποθέωση της φτηνής χαζομάρας. Δεν είναι δυνατον να κάθεσαι να ασχολησαι με αυτά, σε δουλεύουν αυτοί οι τύποι. Μούφα είναι όλα...[/QUOTE]


Στο νήμα μου με θέμα ατια γύρω από τον ήλιο γράφεις πως όλα τα βίντεο που έχω φέρει είναι όλα μουφα...αλλά δεν είναι μουφα της νασα τα βίντεο που δείχνουν ένα διαστημικό σταθμό με φυσαλίδες...!
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 16-01-18 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.