Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 28-02-13, 16:05
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Feanor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας κάποτε στον Ari νφ ζήσεις θα γίνω "αλιενιλογος"!


http://www.axortagos.gr/zitaei-zevga...-ston-ari.html


προσεχε τι λες...προσεχε!!!
__________________
be no good, be real
  #162  
Παλιά 28-02-13, 16:07
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Έκανα βαρύγδουπες δηλώσεις δε σκέφτηκα νωρίτερα!!Ήρθε η ώρα η ακολουθήσω τι δύναμη και να γίνω Jedi!
  #163  
Παλιά 28-02-13, 16:14
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Έκανα βαρύγδουπες δηλώσεις δε σκέφτηκα νωρίτερα!!Ήρθε η ώρα η ακολουθήσω τι δύναμη και να γίνω Jedi!
  #164  
Παλιά 28-02-13, 16:23
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Temple of Alienology









__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
  #165  
Παλιά 28-02-13, 16:55
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Ακολούθησα τον σύνδεσμο που αναφέρει η Sophia_Aiwnia, και θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις/ερωτήσεις.
Λόγω χρόνου, πήγα κατευθείαν στο τμήμα F.A.Q. Θα παραθέσω τα κομμάτια σε μετάφραση, αφού είναι στην Αγγλική.

Να σημειώσω εδώ, πως δεν βλέπω το συγκεκριμένο νήμα ως προσπάθεια προσηλυτισμού, αφού θεωρώ πως όταν κάποιος ανήκει σε κάποιον
σύλλογο, όμιλο, τάγμα, ομάδα κλπ και αυτό "δέχεται επίθεση", έχει κάθε δικαίωμα να το υπερασπιστεί (μη ξεπερνώντας τα αυτονόητα όρια).

Παράθεση:
1. Πιστεύετε στους εξωγήινους ως οντότητες όπως π.χ. οι "γκρίζοι";
Εξωγήινοι υπάρχουν. Ωστόσο, η ακριβής απάντηση στην ερώτηση δεν μπορεί να δοθεί σε λίγες προτάσεις αλλά μπορεί να αποκτηθεί μέσω της προόδου στο Ναό. (...)
Κι εγώ θεωρώ πως υπάρχουν, αλλά δεν είμαι απόλυτος. Αποδείξεις δεν υπάρχουν. Μόνο θεωρίες. Επίσης, η θέαση ενός UFO δεν σημαίνει πως το αντικείμενο είναι εξωγήινο ή είναι επανδρωμένο. Σε ένα τόσο σημαντικό -πανανθρώπινο- ερώτημα, η απάντηση δίνεται μόνο στους "εκλεκτούς" που θα περάσουν τη θύρα του Ναού;

Παράθεση:
2. Πιστεύετε στο Θεό ή σε κάποια άλλη μορφή Υπέρτατου Όντος; (...) Η Αλιενολογία θα δώσει το νόημα των λέξεων Θεός και Υπέρτατο Ον στα μέλη της.
Πάλι οι "εκλεκτοί";

Παράθεση:
8. Είστε θρησκεία όπως οι άλλες π.χ. Χριστιανισμός, Βουδισμός, Σαηεντολογία κλπ;
Πρώτα από όλα, δεν ορίζουμε την Αλιενολογία ως θρησκεία, αλλά ως τη φιλοσοφική και πρακτική βάση για όλες τις θρησκείες. Δεύτερον, όλες οι ανωτέρω θρησκείες στέλνουν το μήνυμά τους σε όλους τους ανθρώπους. Το δικό μας μήνυμα περιορίζεται αποκλειστικά σε εκείνους που μπορούν να διαχωρίσουν τους εαυτούς τους από τον homo sapiens κατά την φιλοσοφική και πρακτική άποψη.
Πως μπορείς να είσαι βάση για τόσο διαφορετικά πράγματα; Είναι ίδια η αντίληψη της μετά θάνατον πορείας του ανθρώπου για την Ορθοδοξία με την μετενσάρκωση του Ινδουισμού; Είναι ίδια η πρακτική της προσευχής προς έναν εξωτερικό Θεό της Ορθοδοξίας με τον εσωτερικό διαλογισμό του Βουδισμού;
"... να διαχωρίσουν τους εαυτούς τους από τον homo sapiens...", τι λέγαμε για ελιτισμό

Παράθεση:
9. Ποιος είναι ο σκοπός της Αλιενολογίας; Και ποια τα πιστεύω σας σχετικά με τη Δημιουργία και το Τέλος του κόσμου;
Σκοπός της Αλιενολογίας είναι να έλξει τα χαμένα μέλη της φυλής Μας. Είναι κοινό για ανθρώπους που είχαν εμπειρίες με ανεξήγητα φαινόμενα να βρίσκουν την "αυθεντική κληρονομιά" τους (original heritage - τις απαντήσεις στις ερωτήσεις τους, ίσως, σε ελεύθερη απόδοση; ) στην Αλιενολογία. Επιπλέον, υπάρχει κι ένας υψηλότερος σκοπός, που δεν μπορεί να συζητηθεί δημοσίως.
Πάλι "Εμείς"; κουραστικό έγινε. Και κάτι υψηλότερο που δεν γίνεται γνωστό στην πλέμπα;

Παράθεση:
12. Ποια είναι η Συνάντηση στην οποία αναφέρεστε; Μπορείτε να επικοινωνήσετε με εξωγήινες οντότητες; Με τι μοιάζουν;
H Συνάντηση είναι η αυθεντική αναπαράσταση/αντιπροσώπευση ( ; ) -authentic representation- της επαφής ανάμεσα στους Αλιενολόγους και στους εξωγήινους Θεούς, γνωστούς και ως εξωγήινες οντότητες. Η φυσική τους εικόνα είναι γνωστή στο κοινό. Δεν είναι τυχαίο (a twist of fate) πως πολλοί καλλιτέχνες έχουν γράψει τραγούδια γι Αυτούς, τους έχουν ζωγραφίσει κι έχουν χτίσει ναούς κι εκκλησίες γι αυτούς.
Πίνετε καφέ με εξωγήινους;
Οι greys -που υπονοείτε- είναι οι Θεοί;
Οι καλλιτέχνες που εμπνέονται από τη Φανταστική Λογοτεχνία, είναι "δικοί σας";

τραγούδια ( gospel; ) ... εικονογραφία ... ναοί ... εκκλησίες ...

αφιερωμένο :

Παράθεση:
Φεύγοντας απ’ τα βουνά, οι νεαροί Ινδιάνοι σταμάτησαν στην καλύβα του Τσινκ.

- «έχεις κουραστεί κι εσύ, όπως κι εμείς, να κάθεσαι εδώ και να περιμένεις το γαμημένο το σεισμό», του είπαν στη διάλεκτο που είχαν υιοθετήσει πρόσφατα. «Είσαι δυνατός κι έξυπνος και μας έχεις μάθει πολλά. Έλα μαζί μας και μπες κι εσύ στο κίνημα».
- «αυτό το κίνημά σας», τους ρώτησε ο Τσινκ, «έχει συνθήματα;».
- «αν έχει λέει!», φώναξαν. Και του είπαν μερικά.
- «το κίνημά σας, έχει και σημαία;» τους ρώτησε ο Τσινκ.
- «αμέ!». Και του περιέγραψαν το έμβλημά τους.
- «και δε μου λέτε; Το κίνημά σας έχει και αρχηγούς;»
- «μεγάλους αρχηγούς»
- «τότε βάλτε το στον κώλο σας», τους είπε ο Τσινκ. «δεν σας έμαθα τίποτα». Και τράβηξε για το ποτάμι να μαζέψει νεροκάρδαμο.









  #166  
Παλιά 28-02-13, 17:30
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Σαν αμερικανικός κερδοσκοπικός οργανισμός ακούγεται ....
  #167  
Παλιά 28-02-13, 17:43
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Να σημειώσω εδώ, πως δεν βλέπω το συγκεκριμένο νήμα ως προσπάθεια προσηλυτισμού, αφού θεωρώ πως όταν κάποιος ανήκει σε κάποιον
σύλλογο, όμιλο, τάγμα, ομάδα κλπ και αυτό "δέχεται επίθεση", έχει κάθε δικαίωμα να το υπερασπιστεί (μη ξεπερνώντας τα αυτονόητα όρια).

αν δεν σου φαινεται προσπαθεια προσηλυτισμου αυτο το νημα τοτε ποιο φαινεται??? το διαβασες ολο????


Παράθεση:
Φεύγοντας απ’ τα βουνά, οι νεαροί Ινδιάνοι σταμάτησαν στην καλύβα του Τσινκ.

- «έχεις κουραστεί κι εσύ, όπως κι εμείς, να κάθεσαι εδώ και να περιμένεις το γαμημένο το σεισμό», του είπαν στη διάλεκτο που είχαν υιοθετήσει πρόσφατα. «Είσαι δυνατός κι έξυπνος και μας έχεις μάθει πολλά. Έλα μαζί μας και μπες κι εσύ στο κίνημα».
- «αυτό το κίνημά σας», τους ρώτησε ο Τσινκ, «έχει συνθήματα;».
- «αν έχει λέει!», φώναξαν. Και του είπαν μερικά.
- «το κίνημά σας, έχει και σημαία;» τους ρώτησε ο Τσινκ.
- «αμέ!». Και του περιέγραψαν το έμβλημά τους.
- «και δε μου λέτε; Το κίνημά σας έχει και αρχηγούς;»
- «μεγάλους αρχηγούς»
- «τότε βάλτε το στον κώλο σας», τους είπε ο Τσινκ. «δεν σας έμαθα τίποτα». Και τράβηξε για το ποτάμι να μαζέψει νεροκάρδαμο.



κατι μου θυμιζει αυτο....απο τις καουμποισες ειναι?????
__________________
be no good, be real
  #168  
Παλιά 28-02-13, 17:58
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Feanor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ρωτάω εκατοστή φορα!!Ποιος αρχαίος επιστήμονας-φιλόσοφος έγραφε για εξωγήινους??Και ναι εγώ ο άσχετος δεν ξέρω τα έργα των μεγάλων επιστημόνων που είπαν για την Ελλάδα και τους εξωγήινους και θέλω να μου παραθέσεις τα έργα τους.Πάντως ρε παιδί μου κι εσύ νέο μέλος πρώτο post εδώ πέρα τι τυχαίο..
Πάμε στοίχημα οτι θα ξαναμπεί και συ θα εξακολουθείς να ρωτας το ίδιο πραγμα?? Κατσε και θα δεις.........
  #169  
Παλιά 28-02-13, 18:13
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Και μερικές παρατηρήσεις πάνω στα ήδη λεχθέντα :

Παράθεση:
Υπάρχει ένα σύστημα μαγείας που δουλεύει πολύ καλά για μένα και το βρήκα στο ΤΟΑ. Αυτό το σύστημα είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό όπως ανάφερε και ο Samael και το καλύτερο απ'όλα είναι ότι δεν έχει αποβάλει την Ελληνοκεντρική χροιά του.
Θα πρέπει να αποσαφηνιστεί ξεκάθαρα η έννοια "μαγεία", όχι να παίζουμε με τις λέξεις. Η "Ελληνοκεντρική χροιά" έχει να κάνει με το Ελληνικό κομμάτι της οργάνωσης;

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς είναι και το όφελος του Left Hand Path και όχι μόνο: Δηλαδή να υπάρχει ουσιαστικό όφελος και όχι απλά να χαίρεσαι το "ταξίδι".
Η κατάκτηση της καρδιάς ενός εκπροσώπου του αντίθετου φύλου χωρίς εκείνος/η να το θέλει, είναι μέσα στα οφέλη;
Γενικά, η κατάκτηση του δικού μου "θέλω" όταν έρχεται σε σύγκρουση με το "θέλω" ενός άλλου ανθρώπου ή μιας ολόκληρης ομάδας, είναι μέσα στα οφέλη;

Παράθεση:
α) Conquer your Ego
β) Conquer your Life
γ) Conquer others
Εάν καταφέρεις να "Conquer your Ego", αυτόματα δεν καταφέρνεις να "Conquer your Life"; Το "Conquer others", τι ρόλο βαράει, ως προς τι;
Δεν έρχεται σε ευθεία αντίθεση με το "να μην κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι είμαι Ανώτερη και Σπουδαία." ;

Παράθεση:
Θα σου απαντήσω όσο πιο απλά και σύνθετα (στη σκέψη) μπορώ.
Αν δεν υπήρχαν πιστοί, δεν θα υπήρχαν και Θεοί.
Μεγάλη κουβέντα. Αλλά το "Temple" δεν προϋποθέτει πιστούς;

Παράθεση:
Εννοώ Αυτούς που ήρθαν έξω από τη γη, ή αλλιώς Alien Gods.
Gods μπορεί να είναι για σένα, όχι για τους άλλους.

Παράθεση:
...να κατακτήσεις άλλους πχ. να είσαι επικεφαλής σε μια μερίδα ανθρώπων οι οποίοι να πιστεύουν σε σένα. Αυτό το τρίπτυχο οδηγεί σε μία ανώτερη κάστα ατόμων.
Αν το "πιστεύουν σε σένα", λαμβάνεται ως σεβασμός για την δουλειά που κάνεις (προϊστάμενος-υφιστάμενος, αξιωματικός-στρατιώτης, κλπ), οκ! Αλλιώς τι;
Και "ανώτερη κάστα ατόμων"; Καλός π.χ επαγγελματίας δεν σημαίνει και καλός π.χ σύζυγος. Ανώτερος σε όλα ή πουθενά.

Παράθεση:
Ας πούμε, ότι τα 50 ευρώ που ζητάνε για συνδρομή, είναι ένα καλό φιλτράρισμα για αυτούς που θα το δοκιμάσουν για "πλάκα".
Οργάνωση που ζητάει χρήματα για "πλάκα", δεν έχει κάτι "φωτεινό" μέσα της. Η συμμετοχή στα λειτουργικά έξοδα ενός χώρου στον οποίο
γίνονται συναντήσεις είναι θεμιτή. Το "φιλτράρισμα", όχι. Εκτός εάν δεσμεύεται γραπτώς για επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση αποχώρησης.

Παράθεση:
Πρόχειρα να πω πάντως πως, όχι μόνο στην Αρχαία Ελλάδα, αλλά η αρχαιότητα εν γένει και εν συνόλω βρίθει από εξωγήινες αναφορές και πόσω δε μάλλον από υπόνοιες εξωγήινων τεχνολογιών και επιτευγμάτων. Αυτά για τους παλαιότερους είναι γνωστά πασίγνωστα και ασχολούνται ερευνητές του μεταφυσικού τρείς δεκαετίες κοντά από κει και πέρα το θεωρώ παιδικό να παραθέσω λίστες ονομάτων και έργων.
Το "εξωγήινο" της υπόθεσης, είναι μία ακόμη άποψη, και δεν είναι η επικρατούσα. Άλλος βλέπει εξωγήινους, άλλος παραμύθια, άλλος Φαντασία, άλλος τεχνολογικά επιτεύγματα, κλπ. Κι εγώ δεν θέλω να κουράσω με λίστες μηνυμάτων, ιστοσελίδων, βιβλίων που κάνουν απομυθοποίηση (εδώ και πάνω από 3 δεκαετίες).

Παράθεση:
Μια παρατήρηση να κάνω μόνο, πως δυστυχώς το μεταφυσικό μας αρέσει μέχρι εκεί που δεν μας ενοχλεί, μετά μάλλον ενεργοποιούνται μηχανισμοί, οι οποίοι δεν μπορούν να αποβληθούν από το dna μας...
Εκτίθεσαι ... Ελαττωματικό το DNA που κληρονομήσαμε από τους Alien Gods;

Παράθεση:
αν δεν σου φαινεται προσπαθεια προσηλυτισμου αυτο το νημα τοτε ποιο φαινεται??? το διαβασες ολο????
Ναι κι επειδή έχω δει χειρότερα, δεν του δίνω τη σημασία του προσηλυτιστικού. Ας δοθούν απαντήσεις στα ερωτήματα και βλέπουμε.

Παράθεση:
κατι μου θυμιζει αυτο....απο τις καουμποισες ειναι?????
Εύγε νεανίδα μου.



  #170  
Παλιά 28-02-13, 19:08
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη κουβέντα. Αλλά το "Temple" δεν προϋποθέτει πιστούς;
Είναι το κομβικό σημείο για να κατανοήσει κανείς την αυταπάτη που τρέφουν οι ακόλουθοι αυτής της Οργάνωσης, ή την απάτη που τρέφει η Οργάνωση για τους ακόλουθους.

Η ίδια η Οργάνωση αναφέρει μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της:

-Are you a religion like the others i.e. Christianity, budhism, scientology etc?

-First of all, We do not define Alienology as a religion, rather
We describe Alienology as the philosophical and practical basis of all religions.
Secondly, all the above religions are spreading their message to human beings.
Our message is strictly to outstanding individuals who can
differentiate themselves from the homo sapiens in a philosophical and practical sense.


Σε ελεύθερη μετάφραση για τους μη γνωρίζοντες την Αγγλική:

-Είσθε μία θρησκεία σαν τις υπόλοιπες, όπως ο Χριστιανισμός, βουδισμός, σαϊεντολογία κ.τ.λ.;

-Πρώτα απ' όλα δεν καθορίζουμε την Alienology σαν μία θρησκεία. Την περιγράφουμε σαν την φιλοσοφική και πρακτική βάση για όλες τις θρησκείες. Δεύτερον, όλες οι προηγούμενες θρησκείες διαδίδουν τον μύνημά τους σε ανθρώπινα όντα. Το δικό μας μήνυμα απευθύνεται σ' εκείους που διαφοροποιούν τον εαυτό τους από τον homo sapiens σε μια φιλοσοφική και πρακτική ματιά.

Η Alienology, επομένως, δεν είναι θρησκεία! Είναι η βάση για τις θρησκείες. Επομένως, δεν υφίσταται προσηλυτισμός, αλλά τείθεται το θέμα της διαμόρφωσης των θρησκειών, με βάση την Alienology. Αόριστα μεν, τίθεται δε! Κομβικότατο σημείο, καθώς εμπλέκει την φιλοσοφία των θρησκειών με την "ανεξάρτητη" ματιά. Το θεωρώ σημείο αιχμής, γιατί εκεί στηρίζονται τα μέλη αυτής της Οργάνωσης και έχουν ένα καλό σημείο εκκίνησης προπαγάνδας.

Εγώ, προσωπικά, παραδέχομαι αυτήν την Οργάνωση γιατί είναι ιδιαίτερα καλοστημένη. Το τρωτό τους σημείο, όμως, είναι η διεύρυνση των οριζόντων τους σε εδάφη που δεν γνωρίζουν και βρίσκουν "τείχος" απ' αυτούς που γνωρίζουν. Δηλαδή, την Ιστορία. Εάν δεν ενέπλεκαν την Αρχαία Ελλάδα, τους Φαραώ, το καθαρόαιμο Ελληνικό DNA, την εξέλιξη του Ανθρώπινου Γένους σαν το υπέρτατο ον με εξωγήινη βοήθεια, με την ματαιοδοξία που είναι κύριο γνώρισμά μας, ίσως να είχαμε να κάνουμε με μία νέα θρησκεία.

Αλλά, όπως και να έχει, ο κάθε Άνθρωπος μπορεί να πιστεύει όπου θέλει. Το μόνο μου ερώτημα προς τα μέλη αυτής της Οργάνωσης είναι το πως δημιουργήθηκαν αυτοί οι εξωγήινοι. Γιατί μπορώ να δεχτώ ότι είμαι εξωγήινο κατασκεύμασμα. Αλλά οι εξωγήινοι τίνος κατασκεύμασμα είναι; Και δε θέλω ν' ακούσω για μία αόριστη Ανώτερη Δύναμη. Θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάσουμε μία απάντηση σ' αυτήν την ερώτηση!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.