Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-18, 20:15
spellbound Ο χρήστης spellbound δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2018
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή μάγια/κακό μάτι;

Καλησπέρα σας, είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη και τη συμβουλή σας.

Στην οικογένειά μου έχουν συμβεί πολλά δυσάρεστα γεγονότα από το 2016 και μετά. Είχα μία αποβολή, ο πατέρας μου κόντεψε να πεθάνει από μία λοίμωξη, ο αδελφός μου πέρασε καρκίνο, ο πατέρας μου πάλι νοσηλεύτηκε και ακόμα δεν έχει αναρρώσει, εγώ είχα ένα πολύ άσχημο ατύχημα. Η μητέρα μου βέβαια με όλα αυτά έχει διαλυθεί και ψυχολογικά και σωματικά. Τα κακά μαντάτα (για τον αδελφό μου) και το ατύχημα μου τα είχαμε στο χωριό όπου βρίσκεται μία συγγενής μας, που θεωρούμε ότι φθονεί την μητέρα μου. Αυτή η συγγενής δεν της μιλάει πλέον καθόλου της μητέρας μου, αν και δε συνέβη κάτι συγκεκριμένο.

Σήμερα, βρήκαμε τσουλούφια από πολύ μακριές τρίχες στην είσοδο της πολυκατοικίας (Τα έχω βγάλει φωτογραφία) και μου είπε η κοπέλα που τα βρήκε ότι είναι εκεί κανα μήνα περίπου και δεν έδωσε σημασία ιδιαίτερη, αλλά σήμερα που είχαμε μία συζήτηση για βασκανία, μάγεια, κτλ, μου το είπε και σκέφτηκε μήπως όλες αυτές οι κακοτυχίες σχετίζονται. Το ενδιαφέρον είναι ότι όλα τα κακά φαίνονται να τριγυρνάνε τη μαμά μου, με τον πατέρα μου και τα δύο παιδιά της, και να μην συμβαίνει κάτι στην ίδια.

Τι πιστεύετε; Μπορεί αυτά τα τσουλούφια με τρίχες να σχετίζονται με μάγια; Κι αν ναι, εξηγείται να είναι στην είσοδο της πολυκατοικίας και όχι έξω από το διαμέρισμά μας;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-18, 01:09
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Σε όλους μπορούν να συμβούν αυτά που αναφέρεις..ακόμα και μαζεμένα. Αυτό δε σημαίνει οτι σας έχουν κάνει μάγια ντε και καλά.
Σίγουρα όμως κάποιος ξέρει οτι φοβάστε και είστε ευάλωτοι συναισθηματικά πλέον και το εκμεταλλεύεται. Έτσι θα εξηγούσα εγώ τις τρίχες (αν και μια φωτο θα βοηθούσε).
Αν υποψιάζεσαι κάποιον, γιατί δεν το κάνεις κι εσύ σε αυτόν? Μπας και καταλάβει οτι δε χαμπαριάζεις απο τέτοια?
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-18, 13:03
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη spellbound καλώς ήλθες στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΌ....

Έχω κάποιες παρατηρήσεις σε αυτά που αναφέρεις.....

1-Το να βρείς τσουλούφια απο μαλλιά σε είσοδο πολυκατοικίας γιατί αυτό να
σημαίνει πως είναι για σένα και όχι για κάποιον άλλον που κατοικεί στην πολυκατοικία ;;;;;;;;;

2-Αυτή που σού είπε πως είναι για κανένα μήνα εκεί τα μαλλιά είναι ψέμα..
Είναι δυνατόν να μην τα έχουν σκουπίσει/καθαρίσει για τόσο καιρό ;;;;;;
Ακόμα και τόσους ανέμους που έχουμε αυτήν περίοδο θα έμεναν τα μαλλιά εκεί;;;;;;;

Μην τα λαμβάνεις λοιπόν υπόψιν σου .....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-18, 08:11
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Μην το πάρεις ως κριτική, καλύτερα ως συμβουλή: Άλλο πράγμα είναι το κακό μάτι, και άλλο τα μάγια.
Το κακό μάτι είναι μια σκεπτομορφή που δημιουργείται απο κακές προθέσεις, ενω τα μαγικά είναι προϊόν επίκλησης οντοτήτων. Ο χειρισμός των δύο περιπτώσεων είναι διαφορετικός. Διαπίστωσε πρώτα αν συμβαίνει κάτι από τα δύο και μετά ψάξε λύσεις. Λυπάμαι αν δεν τα βρίσκεις ολα αυτά χρήσιμα.
Περαστικά να είναι όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-18, 23:44
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Τωρα απο αυτα που εχω δει και ακουσει, αν σου ειχαν κανει τετοια ζημια που φανταζεσαι, θα ειχαν χρησιμοποιησει αλλα μεσα και οχι τετοιες αηδιες. Μαλλον εισαι σε περιπτωση πολυ κακων συμπτω:σεων για αυτο. Πιστευω πως θα περασουν, δες το κι εσυ λιγο πιο θετικα.
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.