Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-09-16, 22:39
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε CERT η Ελληνική γλώσσα είναι θαυμάσια και ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΚΡΙΒΗΣ σε αυτα
που θέλει κάποιος να καταθέσει.....

Υπάρχει διαφορά στο να κατανοεί κάποιος και στο να μην θέλει να κατανοεί ενώ
νομίζει πως κατανοεί.
Έγινα κατανοητός ;;;;;;;;


Όσο για το γραπτό σου...
"Σταμάτα να λες μαλακίες, γιατί δεν σε παίρνει" δείχνει το ποιόν σου και την
το επίπεδο να κατανόηση που έχεις απο τις διδαχές του Γκουρτζίεφ .

Κρίμα.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-16, 22:58
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Ηρέμησε φίλε ... δεν γυρνάει όλος ο κόσμος* γύρω από σένα.

*Η λέξη π.χ "κόσμος", σε έναν αστροφυσικό φέρνει στο μυαλό του το "σύμπαν". Η ίδια λέξη, όταν συζητάς με κάποιον οπαδό π.χ της βεδικής φιλοσοφίας, φέρνει στο μυαλό του την ψευδαίσθηση, "Μάγια". Η ίδια λέξη στο μυαλό ενός θεοσοφιστή σημαίνει επίπεδα, υλικά, αστρικά, διανοητικά κτλ. Και η ίδια λέξη, όταν συζητάς με έναν φίλο σου σε μια ταβέρνα, μπορεί να σημαίνει τους πελάτες της. Οι άνθρωποι μπορεί να έχουν χιλιάδες διαφορετικές ιδέες για την λέξη "κόσμος" αλλά δεν έχουν την απόλυτη ιδέα που θα τους επέτρεπε να συννενοηθούν αμέσως και μεμιάς μεταξύ τους, όταν ο ένας από αυτούς χρησιμοποιούσε αυτήν την λέξη.

Μην βιάζεσαι λοιπόν να κρίνεις και να κατακρίνεις κάποιον ...


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-16, 23:04
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Πάλι εδώ....

Φίλε CERT απο κάποιον που γνωρίζει την διδασκαλία του Γκουρτζίεφ .και έχει
δουλέψει πρακτικά (κατά δηλοσή σου) περίμενα πολλά και έναν γόνιμο διάλογο....

Απλά να ξέρεις κάτι....
Verba volant, scripta manent..
τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν...


Τα γραπτά και τα δικά σου και τα δικά μου μένουν εδώ και θα τα διαβάσουν πολλοί (ελπίζω)...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-16, 09:21
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
5. Να θυμάσαι ότι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλέψεις με τον εαυτό σου - και μόνο με τον εαυτό σου. Έτσι να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία.
Θυμάμαι ένα περιστατικό που συνέβει στην ομάδα, για το οποίο αργότερα κατάλαβα την σημασία που είχε, και το οποίο έχει σχέση με τον παραπάνω "αφορισμό.

Κάποια στιγμή, σε μια συνάντηση της ομάδας σε μια αίθουσα, ο υπεύθυνος της ομάδας γύρισε με αυστηρό και έντονο ύφος σε κάποιον και του είπε : "Να φύγεις και να μην ξανάρθεις εδώ!". Το παλικάρι όπως ήταν φυσικό, στενοχωρήθηκε με αυτήν την κουβέντα και αποχώρησε. Δεν είναι λίγο να σε διώχνει κάποιος με έναν τέτοιο τρόπο μπροστά στους άλλους. Είναι προσβολή, θίγεται ο εγωϊσμός σου, "Ποιος νομίζει πως είναι αυτός που μου μιλάει έτσι ;". Ο φίλος δεν ξαναήρθε ποτέ σε άλλη συνάντηση και αργότερα κατάλαβα πως ο διωγμός του έγινε ακριβώς για να ... ξαναέρθει στην ομάδα. Αυτός που έχει καταλάβει πως πρέπει να παλέψει με το "εγώ" του, παραμερίζει το "εγώ" του, όποια προσβολή κι αν του γίνει.

Πολλές φορές, επιλέγουμε μια τεχνητή προσβολή σε κάποιον,μια "προσβολή" δηλ. που ξέρουμε εκ των προτέρων την αντίδρασή της, ακριβώς για να δούμε κατά πόσο ο άλλος είναι ικανός ή επιθυμεί πραγματικά να υπερβεί τον εαυτό του και το τεράστιο "εγώ" του. Είναι μια ψεύτικη προσβολή, φτιαχτή, ακριβώς γιατί γνωρίζουμε ποιο αντιδραστικό αποτέλεσμα θα έχει σε έναν άνθρωπο. Τι θα προκαλέσει. Ο άνθρωπος είναι εξαιρετικά προβλέψιμος. Αυτό είναι το περίφημο "ψέμα του Γκουρτζίεφ" στην διδασκαλία του.

Ένα πολύ μεγάλο μέρος της διδασκαλίας του Γκουρτζίεφ, έχει μέσα του τέτοιες μικρές "δοκιμασίες", τέτοια "ψέματα". Συνήθως, δεν καταλαβαίνουμε για ποιον λόγο γίνονται παρά μόνο αργότερα, όταν αποστασιοποιηθούμε λίγο απ' αυτά τα γεγονότα και τα δούμε με άλλο μάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-16, 09:41
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Μάθε να σ' αρέσει αυτό που «δε σ' αρέσει».
Διαβάζοντας τους "αφορισμούς" στην αρχή του θέματος, μου ήρθε στο μυαλό ένα άλλο περιστατικό που συνέβει στην ομάδα που ήμουν.

Κάποια στιγμή, στο άσχετο, συζητούσαμε για τα φαγητά που δεν αρέσει στον καθένα μας να τρώει. Κάποιος είπε "Εγώ σιχαίνομαι τις μπάμιες". Άλλος "Εμένα δεν μου αρέσουν τα αυγά", ενώ κάποιος άλλος είπε "Εγώ δεν τρώω κρέας".

Μετά από λίγο καιρό, όταν ξεχάστηκε πια αυτή η κουβέντα, έγινε ένα τραπέζι στην ομάδα. Γελάω τώρα, γιατί τα πιάτα περιείχαν ακριβώς τα φαγητά που δεν άρεσαν στον καθένα μας.

Κάποιες φορές, όταν σχετικοί άνθρωποι με ρωτούν, "Καλά, τι κέρδισες από την συμμετοχή σου σ' αυτήν την ομάδα ;", τους απαντάω "Έμαθα να τρώω μπάμιες, λίγο το 'χεις αυτό ;".



Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-16, 11:02
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Στην πραγματικότητα, ο Γκουρτζίεφ δεν προτείνει κανέναν δρόμο. Απλά, η διδασκαλία του έπρεπε με κάποιον τρόπο να φτάσει στους ανθρώπους. Οι άνθρωποι αρέσκονται στις φαντεζί ονομασίες, στους τίτλους και στους χαρακτηρισμούς. Θα έπρεπε λοιπόν κάπως να ονομασθεί όλη αυτή η διδασκαλία, να πάρει έναν τίτλο, έναν χαρακτήρα, "ο Τέταρτος Δρόμος".

Όταν κάποιος (και μιλάμε πάντα για κάποιους ανθρώπους που έχουν μια κάποια σχέση με αυτό που λέμε "εσωτερική αναζήτηση") ακούει για πρώτη φορά για τον "τέταρτο δρόμο" του Γκουρτζίεφ, εντυπωσιάζεται. Μόνο και μόνο από περιέργεια, θα κάτσει να διαβάσει πέντε πράγματα.

Στην πραγματικότητα, η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ είναι βιωματική. Την βιώνει κάποιος, κάθε στιγμή, με τον δικό του, μοναδικό τρόπο. Όλο αυτό, έπρεπε να μπει σε ένα "σύστημα", να αποτυπωθεί με λόγια, να γίνει βιβλίο, λέξεις και προτάσεις. Π.χ δεν αρκεί να διαβάσει κάποιος αυτό το "Μάθε να σ' αρέσει, αυτό που "δεν σ' αρέσει"". Πρέπει να το ζήσει, να το βιώσει για να το κατανοήσει αλλά και για να το αναγνωρίσει ο ίδιος σε μια πτυχή του εαυτού του που ενεργεί βάση μιας άρνησης.

Το "Μάθε να σ' αρέσει, αυτό που "δεν σ' αρέσει", στην πραγματικότητα σημαίνει "Μάθε να ενεργείς θετικά, στο αρνητικό". Μάθε να είσαι καλός στο κακό ή αυτό που λέει με λογοτεχινκό τρόπο ο Καζαντζάκης και το 'χει σαν υπογραφή του ο φίλος μας εδώ, "Κοίτα την σκοτεινιά, με φωτεινά μάτια".

Στα επόμενα χρόνια που ακολούθησαν της συμμετοχής μου σ' αυτήν την ομάδα, που ακόμη και σήμερα δεν μπορώ να πω βεβαιότητα ότι διαλύθηκε - απλά, σταματήσαμε να συναντιώμαστε οργανωμένα μεταξύ μας - συνέβησαν γεγονότα και ορισμένα είχαν και δύσκολες καταστάσεις, που αντιμετωπίστηκαν από μέρους μου με θαυμαστή ακρίβεια και ψυχραιμία, ενεργώντας βάση αυτής της αληθινής συνέπειας των λόγων του Γκουρτζίεφ και της "μαγικής" αποτύπωσης αυτών των λόγων με τρόπο θεατρικό. Τι εννοώ ; Στον μπερντέ της ζωής μου, τα λόγια του Γκουρτζίεφ αποτυπώνονται σαν σε θέατρο σκιών. Οι αλήθειες του εμφανίζονται σαν σκιές μπροστά μου και μου υπενθυμίζουν, όχι τον τρόπο, αλλά την κατεύθυνση.

Αυτό που επιδιώκει ο ίδιος ο Γκουρτζίεφ, είναι να μπορέσει ο καθένας μας να βρει τον δικό του superman μέσα του. Έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να τον επηρρεάσει κανένας εξωγενής παράγοντας, είναι ατσαλένιος δηλ. εμπρός σε κάθε είδους επηρρεασμό, και ενεργεί, πράττει, επειδή ο ίδιος το θέλει. Όταν κάποιος φτάσει σε αυτό το επίπεδο, μπορεί να κάνει τα πάντα. Ακόμη και κάποια πράγματα, τα οποία δεν μπορούν να ερμηνευθούν λογικά ...

Στην ομάδα μου, συνέβησαν τέτοια γεγονότα αλλά θα ήμουν πραγματικά ανόητος αν καθόμουν και τα εξιστορούσα στο internet και σε ένα φόρουμ. Έστω και σε ένα τέτοιο φόρουμ. Πάντως, η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ, έχει αποτέλεσμα για κάποιον που δεν ξεχνά αυτό που αναφέρεται ως "εργασία". Αυτό μπορώ να το πω, με κάθε βεβαιότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-16, 13:07
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

"Υπάρχουν αναζητητές που επιθυμούν την αλήθεια της καρδιάς, την αναζητούν, αγωνίζονται να λύσουν τα προβλήματα που τίθενται από την ζωή, προσπαθούν να διεισδύσουν στην ουσία των πραγμάτων και των φαινομένων καθώς επίσης και στην ουσία του εαυτού τους. Εάν ένας άνθρωπος σκεφθεί σωστά και λογικά, τότε ανεξάρτητα από το ποιο δρόμο ακολουθεί για την επίλυση αυτών των προβλημάτων, αναπόφευκτα η αναζήτηση του θα τον φέρει πίσω στον εαυτό του και θα ξεκινήσει με το πρόβλημα του τι πραγματικά είναι και ποια είναι η θέση του στον κόσμο.",
G.I.Gurdjieff

"Ο Τέταρτος Δρόμος είναι για να βιωθεί, να εμπειριωθεί, όχι απλά για να τον σκεφτόμαστε ή να τον πιστεύουμε. Οι ιδέες, που έφερε ο Γκουρτζίεφ, περιέχουν γνώση από ένα ανώτερο επίπεδο, το οποίο πρέπει να βιώσουμε για να το καταλάβουμε. Αλλά η γνώση αυτή είναι κωδικοποιημένη. Αυτό σημαίνει ότι κάθε άτομο, που μιλάει για τη εργασία, ή αλλιώς που προσπαθεί να μεταβιβάσει αυτή τη γνώση, μπορεί να μη γνωρίζει για τι πράγμα μιλάει. Αν δεν είμαστε σε θέση να βιώνουμε τις ιδέες και να αποκρυπτογραφούμε τον κώδικα, η γνώση αυτή πάντα θα παραμορφώνεται, θα χρησιμοποιείται για άλλους σκοπούς, και θα παράγει αποτελέσματα αντίθετα προς το αρχικό της νόημα.", Jeanne de Salzmann
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-16, 16:31
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι εδώ....

Φίλε CERT απο κάποιον που γνωρίζει την διδασκαλία του Γκουρτζίεφ .και έχει
δουλέψει πρακτικά (κατά δηλοσή σου) περίμενα πολλά και έναν γόνιμο διάλογο....

Απλά να ξέρεις κάτι....
Verba volant, scripta manent..
τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν...


Τα γραπτά και τα δικά σου και τα δικά μου μένουν εδώ και θα τα διαβάσουν πολλοί (ελπίζω)...

Ευχαριστώ.
Και που να δεις τι γράφει στο θέμα περί Ιστορικότητας του Ιησού...

Και τι είδους "πηγές" χρησιμοποιεί...

Μιλάμε για ήθος επιπέδου... Χ.Α.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-16, 16:52
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Συγγνώμη για την παραφωνία. Αλλά Deadite, παρεκτρέπεσαι λίγο. Και κατινιά και εκτός θέματος, λίγο απρόκλητο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-09-16, 17:54
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη για την παραφωνία. Αλλά Deadite, παρεκτρέπεσαι λίγο. Και κατινιά και εκτός θέματος, λίγο απρόκλητο.
Δεν είμαι υπεράνω...το ομολογώ! Δε δήλωσα ποτέ πνευματική ανωτερότητα, είμαι και κατίνα και το ίδιο μαύρο χάλι με όλους, απλά υπάρχουν κάποια όρια, τουλάχιστον για μένα.

Αποδέχομαι όλες τις απόψεις και όλες τις ιδεολογίες, αρκεί να μην επικροτούν τη βία προς τις αδύναμες κοινωνικές ομάδες. Παραδέχομαι ότι εκνευρίζομαι και αντιδρώ πολύ άσχημα κάθε φορά που αναφέρεται κάποιος στη Χ.Α. με θετικό τρόπο, αλλά αυτό δεν το κάνω μόνο στο φόρουμ, όπου μπορείς να πεις κι ότι κρύβομαι πίσω από τον υπολογιστή. Μη σου πω ότι εδώ ο τρόπος μου παραείναι ήπιος, αν με δεις τι λέω και κάνω πρόσωπο με πρόσωπο με χρυσαυγίτη... άσε, εκεί να δεις παρεκτροπή. Ναι, το παρακάνω. Όχι, δεν το μετάνιωσα ποτέ, ούτε και πρόκειται.

Τέλος πάντων, το φόρουμ δεν είναι δικό μου, εννοείται! Εάν παραβαίνω κάποιο κανόνα, ας πάρουν θέση οι διαχειριστές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 19-09-16 στις 18:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.