Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #22  
Παλιά 15-03-06, 18:00
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Ολίγες (βιαστικές)απαντήσεις

Παράθεση:
αλλά ανεξάρτητα από το αν είμαι η όχι αλκοολικός
Φίλτατε,ποιος είπε κάτι τέτοιο;Ειλικρινά δεν δύναμαι να καταλάβω πώς βγάλατε αυτό το συμπέρασμα...Εγώ αναφερόμουν στη νηφάλια μέθη της σχέσεως με τον Θεό.Όπως θα έλεγε κι ένας ποιητής:κάποιοι μεθούν απ'τη (ένθεη-θεόπνευστη)χαρά τους σαν με κρασί...

Παράθεση:
Αν προσέξατε χρησιμοποιώ πληθυντικό.Δεν έχει να κάνει με τον σεβασμό
Εμένα μου αρκεί που σας σέβομαι (και σας αγαπώ)εγώ.

Παράθεση:
1. Υπάρχει και άλλος όρος, δεν είναι ραμαζάνι; [οι μουσουλμάνοι φίλοι που είχα στο μεταπτυχιακό έτσι το έλεγαν]
Με την λέξι "Ραμαζάνι",οι Μουσουλμάνοι εννοούν κάποιον (μουσουλμανικό)μήνα,απ'όσο γνωρίζω...Οι χριστιανοί νηστεύουν(-με)τεσσαράκοντα ημέρες ως μιμήματα Χριστού.Παλαιότερα,κατά τους πρωτοχριστιανικούς αιώνες,η νηστεία ήτο πιο σκληρή και προσέγγιζε περισσότερο την ασιτία(το γράφω ορθώς; ),αλλά σήμερα...


Παράθεση:
δεν μπορώ να γίνω κακιά μαζί σου (όπως και με τους περισσότερους άλλωστε), αλλά νομίζω ότι γίνεσαι εριστικός και ολίγον επιθετικός στα μηνύματά σου.
Δεν είναι η προσπάθεια μου αυτή,αγαπητή!Εγώ σας ομιλώ πάντοτε με περισσή αγάπη...
Παράθεση:
Ο καθένας έχει την άποψή του για όλα τα θέματα και δεν μπορείς εσύ να κρίνεις αν είναι σωστή ή όχι.
Αλλοίμονον αν δεν μπορούσαμε να κρίνουμε.Καλλίτερα τότε να παραιτήσωμεν την Επιστήμη,αλλά και την Φιλοσοφία...Η εμπειρία μου στο σύνολό της,συσσωρεύτηκε στην θεωρία που σας διετύπωσα.Έχω πολύ κοντινά μου πρόσωπα με εμπειρίες ως οι δικές σας και κρίνω...Για να μην αναφέρω και την άποψη ωρισμένων ευαισθήτων(στις αισθηματικές μεταβολές) ποιητών(η ποίησι είναι κατά Πλούταρχον προπαίδεια στην φιλοσοφία) επ'αυτού ακριβώς του θέματος...

Παράθεση:
Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό για όσους το έχουν κάνει; Ότι δεν έχεις ζήσει τίποτα! Εσύ λες ότι τέτοιες απολαύσεις (βασικά δεν ξέρω καν αν αυτό εντάσεται σε αυτές για σένα) είναι παρορμητισμός! Τέλος πάντων...
Ναι,το ύψιστον αγαθόν είναι η σωματική ηδονή,που θα έλεγε κι ο αλήστου μνήμης βάρβαρος βασιλεύς Σαρδανάπαλος(μάλλον δεν θα το έλεγε,διότι "εφιλοσόφει δια πράξεων"...)...Αγαπητή,με θεωρείτε τόσο ανόητο ώστε να μην βλέπω το τρομακτικό(γι'αυτούς) κενό που κατοικεί τις ψυχές αυτών των ανθρώπων;..Ειλικρινά,δεν θέλω να γίνω ούτε ασύγγνωστος,πικρός,αλλά δεν εγεννήθημεν χθες και στον βίο μας βάζουμε βία,όπως πρέπει(και εκ της οποίας ετυμολογείται κατά τους αρχαίους),για να δούμε τι συμβαίνει αλήθεια...
Παράθεση:
Συγνώμη αν κάνω λάθος για το τι λέει η εκκλησία για τη νηστεία, τι πρέπει να τρώμε και τι όχι, αλλά εγώ είπα πώς έχουν τα πράγματα σήμερα. Δεν ξέρω πώς καταλήξαμε στο να λέμε νηστεία και να καταλαβαίνουμε ψωμί, ελιές, ταραμά, χαλβά κ.ά. Πάντως έτσι είναι! Ίσως στα μοναστήρια οι μοναχοί να ξέρουν καλύτερα την έννοια, όμως στις μεγαλουπόλεις και στα χωριά, οι πιστοί αυτό κάνουν. Δεν τρώνε για 40 μέρες κάποιες τροφές και τι μ' αυτό; Αγαπητέ μου, δε νομίζω ότι το φαγητό θα μας κάνει καλύτερους. Το μυστικό κρύβεται αλλού. Μέσα μας.
Στην Εκκλησία-που είναι θεοίδρυτη-πειθαρχούμε και αυτό,με όλα όσα σας ανέφερα και ακόμη πάρα πολλά είναι και σπουδαία άσκηση της ψυχής της ψυχής και ωφέλειά της(που τσινάει γενικώς,όπως λέγεται κοινώς).Σας πληροφορώ πως ο γέρων Παίσιος π.χ.έγινε χαρισματούχος με νηστεία και προσευχή.Το ίδιο συμβαίνει και με τους μεγάλους εξορκιστές.Η νηστεία είναι ένα υπέροχο μέσο αγιασμού,λοιπόν.Σαφώς,μπορείτε να έχετε την άποψί σας...

Παράθεση:
Αφού με τόση ευγένεια λέτε ότι δεν ξέρω που παν τα τέσσερα, δώστε μου τα φώτα σας!
Αυτό το λέτε εσείς.Η προσπάθεια μετράει,αγαπητή...Κι εγώ μπορώ να κάνω(και κάμνω 4 sure)τέτοια και χειρότερα λάθη.Ο σκοπός μου δεν είναι να σας πληγώσω ή να σας
μειώσω,αλλά να σας διορθώσω σε κάτι που γνωρίζω,πάντοτε με κάποια δόση "χιούμορ"...
Παράθεση:
Υ.Γ.: Η μουσική που ακούτε, αν κρίνω από τους καλλιτέχνες που χρησιμοποιείτε για να περάσετε τα μηνύματά σας, είναι έντεχνο-ροκ. Μήπως το ροκ λοιπόν, έχει έρθει σε ρήξη κάμποσες φορές με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της; Μήπως θα έπρεπε να προσέχετε ποιους καλλιτέχνες διαδίδετε; Ο κύριος Παπακωνσταντίνου, δε νομίζω ότι εκφράζει τις απόψεις σας. Ή απλά δανείζεστε τους στίχους τους και τίποτα παραπάνω;
Μπράβο! Δεν είπα,εξ άλλου,ότι τις εκφράζει.Εγώ την παρέθεσα ως μία...επαναστατική άποψη,για να φανεί η σοβαρότης ή η ελαφρότης της εν λόγω βιοθεωρίας...

Παράθεση:
Έχεις δίκιο, το "παν" προστέθηκε αργότερα. Εχω όμως ακούσει και την ερμηνεία του ως: "από όλα/πάνω απ'όλα [παν], το μέτρο [μέτρον] είναι άριστο" και όχι παν=κάθε. Οπότε με αυτή την ερμηνεία είναι πιο σωστό.
Πάντως,κάποιος έγκριτος ελληνολάτρης και δεινός αρχαιομαθής που γνωρίζετε,συμφωνεί απολύτως μαζύ μου...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 16-03-06 στις 21:18
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.