Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 31-01-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Φίλε paul ηρέμησε.Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρων τα όσα γράφεις εσύ και τα άλλα μέλη. Δεν είχα αλαζονεία η ειρωνεία. Ο γραπτός λόγος είναι χάρισμα που δεν το έχω. Δεν γνωρίζω πως αντιλαμβάνεται ο καθένας αυτά που γράφω. Ωστόσο σε διαβεβαιώ πως δεν έχω καμία κακή πρόθεση επίθεσης και αυτό επειδή γνωρίζω το συναίσθημα που είχα όταν σου έγραφα.
Είμαι ευθύς χαρακτήρας και αυτό συνεπάγεται με το να εκφράζω ειλικρινά τις εντυπώσεις μου. Συνήθως είναι παρεξηγήσιμο. Φύγαμε από το θέμα μαγεία που είναι τόσο ενδιαφέρων. Η κάθε άποψη είναι πολύτιμη και ο καθένας κρατάει αυτά που θέλει. Αν δεν υπάρχουν οι ερωτήσεις από άτομα που δεν γνωρίζουν κάποιο θέμα η αυτές παρεξηγιούνται, τότε δεν έχουμε διάλογο η δεν βρισκόμαστε σε forum.
Και να είσαι σίγουρος, αν θελήσω να σε προσβάλω θα το κάνω ευθέως και ξεκάθαρα. Όμως δεν υπάρχει λόγος. Μπορώ απλά να σε αγνοήσω για να μην φορτίσω αυτόν τον χώρο με αρνητική ενεργεία.
Ελα λοιπόν να καπνίσουμε την πίπα της ειρήνης.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 31-01-10, 17:18
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Αυτη η μανια των ανθρωπων...Ολα πρεπει να κατανοηθουν και να αναλυθουν με τη λογικη. Ειτε ειναι εφικτο ειτε οχι. Και που? Σε ενα θεμα σαν τη μαγεια. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ορισμενοι εκει εξω οι οποιοι κανουν μια δουλεια στα κρυφα για να αποφυγουν ολη αυτη τη λογοκρισια. Και καλα κανουν και την κανουν. Ειμαι σιγουρος οτι ορισμενοι θα γουσταρατε να επανελθουν οι τιμωριες και οι δικες των μαγισσων. Αλλα επειδη ολοι εχετε μαθει να κρινεται και να μην κοιτατε τον εαυτο σας, ενα εχω να πω. Ακομα και η προσευχουλα που κανετε στην εκκλησια οταν αναβετε το κερακι σας, ειναι ξορκι. Οποτε μην θιγεστε στα ξαφνικα.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 31-01-10, 17:50
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η μανια των ανθρωπων...Ολα πρεπει να κατανοηθουν και να αναλυθουν με τη λογικη. Ειτε ειναι εφικτο ειτε οχι. Και που? Σε ενα θεμα σαν τη μαγεια. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ορισμενοι εκει εξω οι οποιοι κανουν μια δουλεια στα κρυφα για να αποφυγουν ολη αυτη τη λογοκρισια. Και καλα κανουν και την κανουν. Ειμαι σιγουρος οτι ορισμενοι θα γουσταρατε να επανελθουν οι τιμωριες και οι δικες των μαγισσων. Αλλα επειδη ολοι εχετε μαθει να κρινεται και να μην κοιτατε τον εαυτο σας, ενα εχω να πω. Ακομα και η προσευχουλα που κανετε στην εκκλησια οταν αναβετε το κερακι σας, ειναι ξορκι. Οποτε μην θιγεστε στα ξαφνικα.
Από ότι βλέπω εξακολουθεί η προσπάθεια για παρεξηγήσεις με τσιγκλισμα χωρίς λόγο
Μια απλή ερώτηση κάνω και εξακολουθεί να ισχύει...
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να λυθούν τα μάγια και αν ναι, πώς?
Ευχαριστώ το μέλος paul για την άποψή του στο ότι η μαγεία λύνεται με την θετική σκέψη και τα ξόρκια του ίντερνετ.(είναι τα μόνο που γνωρίζω και εγώ μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι πως, περίμενα μια πιο εξειδικευμένη απάντηση από έναν μάγο αλλά τεσπα). Ίσος πράγματι είναι η μόνη λύση,δεν αντιλέγω. Εκεί καταλήγουν και τα δικά μου συμπεράσματα...
Ωστόσο είμαι πρόθυμη να ακούσω και άλλες απόψεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 31-01-10 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 31-01-10, 17:54
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Ωραία Αγγέλικα,

Είχαμε ξεκινήσει κάπως στραβά. Χαίρομαι που η προηγούμενή σου απάντηση δε μου έδωσε την αρνητική εντύπωση (δίκαια ή άδικα) όπως εκείνη παλαιότερα. Επειδή υπάρχουν πολλοί που νομίζουν (δίκαια ή άδικα) ότι είναι οι μοναδικοί και που τα ξέρουν όλα, αλλά και επειδή βαρέθηκα να διαφωνώ με αιτίες ξεροκεφαλιάς (όπως ήδη νομίζω κατάλαβες) προτίθεμαι να σου απαντήσω σε ερωτήσεις μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Να θυμάσαι όμως ότι διατηρώ το δικαίωμα να απαντώ έως εκεί που κρίνω σκόπιμο όπως και ότι δεν υπόσχομαι τίποτε παραπάνω από τις απόψεις μου... ούτε καν την αλήθεια.

Η επιλογή είναι δική σου.


Which shadow... Σε εμένα απευθύνεσαι? Ή μήπως έχω την αλογόμυγα?
Αν ναι ... γιατί νομίζεις ότι θίχτηκα? Επειδή νέοι ασχολούνται με μαγεία και δεν τους καίνε? (ή καλύτερα να τους κάνανε κρεμοσάπουνα?) ή μήπως επειδή δεν ανάβουν κεριά στις εκκλησίες και χάνω ποσοστά?

Ψάξε λίγο πριν βιαστείς να κατακρίνεις.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul : 31-01-10 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 31-01-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία Αγγέλικα,

Είχαμε ξεκινήσει κάπως στραβά. Χαίρομαι που η προηγούμενή σου απάντηση δε μου έδωσε την αρνητική εντύπωση (δίκαια ή άδικα) όπως εκείνη παλαιότερα. Επειδή υπάρχουν πολλοί που νομίζουν (δίκαια ή άδικα) ότι είναι οι μοναδικοί και που τα ξέρουν όλα, αλλά και επειδή βαρέθηκα να διαφωνώ με αιτίες ξεροκεφαλιάς (όπως ήδη νομίζω κατάλαβες) προτίθεμαι να σου απαντήσω σε ερωτήσεις μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Να θυμάσαι όμως ότι διατηρώ το δικαίωμα να απαντώ έως εκεί που κρίνω σκόπιμο όπως και ότι δεν υπόσχομαι τίποτε παραπάνω από τις απόψεις μου... ούτε καν την αλήθεια.

Η επιλογή είναι δική σου.[/B]
Το κατάλαβα ότι μιλούσες έτσι επειδή κουράστηκες με την κατάκριση. Γι αυτό έδωσα τόπο στην οργή. Ο θυμός δεν σε αφήνει να κατανοείς την πραγματικότητα. Αν κατέκρινα τις γνώσεις περί μαγείας, δεν θα ήμουν εδώ να ζητώ βοήθεια. Απλα και λογικά.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 31-01-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν παρεξηγήθηκα με το ποστ μου, θα προσπαθήσω να είμαι πιο κατανοητός. Αυτά είναι έτσι όπως τα κατανοώ εγώ τα πράγματα και είναι προσωπικές μου σκέψεις και θέσεις που έχω με το θέμα που συζητάμε εδώ.

Για τα πάντα θα υπάρχει μία λογική εξήγηση, κάποια πράγματα είναι καθορισμένα και δεν νομίζω να αλλάξουν για πολύ καιρό ακόμα, εμείς ως άτομα είμαστε ένα τίποτα μέσα σε ένα "όλα". Με άλλα λόγια δεν μετράμε μία, πως να το κάνουμε.
Έχουμε όμως ένα καλό, μπορούμε και βελτιωνόμαστε. Αν και τους τελευταίους αιώνες δεν το έχουμε εμπεδώσει καλά αυτό και γυρνάμε γύρω από την ύλη πιο πολύ.
Δεν ξέρω αν προσέξατε στο προηγούμενο ποστ έγραφα ότι αυτή η μαγεία δουλεύει μόνο μεταξύ των ανθρώπων. Ένας μάγος για να κάνει μαγικά, χρειάζεται κάποια εργαλεία. Ας πούμε σήμερα θα μπορούσε ο μάγος να εξαφανίσει το φεγγάρι ? Δεν νομίζω. Άρα και η μαγεία έχει κάποια όρια και ακολουθεί κάποιους νόμους που υπάρχουν. Έτσι τα εργαλεία που έχει ένας μάγος είναι παρμένα απ'την φύση. Εμείς όμως δεν έχουμε ακόμα δει και δεν έχουμε κατανοήσει την φύση, εδώ που τα λέμε είμαστε ακόμα πολύ μακριά μέχρι να το καταφέρουμε. Γιατί όπως και να το κάνουμε η μαγεία του σήμερα είναι η επιστήμη του αύριο.

Πρόσεξα ότι αναφέρατε σε προηγούμενα ποστ για το πως μπορεί και λειτουργεί το "δέσημο", ένα είδος κακόβουλης "μαγείας" - "βοσκανίας".
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες και τρόπους λειτουργίας, αλλά θα πω σε θέμα που είχα πεί ότι αυτό λειτουργεί μόνο σε ανθρώπους. Υπάρχει ένα είδος "δεσήματος" που είναι πολύ κακό και η επιθυμία του αποτελέσματος είναι ο θάνατος του θύματος, το εργαλείο είναι κόκκοι από σιτάρι (και όχι μόνο). Το περίεργο σε όλη την υπόθεση είναι ότι αυτή οι κόκκοι μέχρι να λυθεί το "δέσημο" δεν θα σαπίσουν αλλά ούτε θα τα πλησιάσει κάποιο ζωντανό να τα φάει. Και εδώ έχουμε το εξής αξιοθαύμαστο. Πως μπορούν και το καταλαβαίνουν τα άλλα ζωντανά ότι έχουν το κάτι κακό ? Τελικά όμως στο κάτω-κάτω της γραμμής ΄μηπως είναι όλα ειναι στο μυαλό μας ?
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 06-04-10, 13:25
balthazar Ο χρήστης balthazar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

μπορει καποιος να με καθοδηγισει να φορτοσω καποια αντικειμενα με ενεργεια για να τα εχω για προσωπικη χρηση???
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 09-04-10, 01:51
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από balthazar Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει καποιος να με καθοδηγισει να φορτοσω καποια αντικειμενα με ενεργεια για να τα εχω για προσωπικη χρηση???
Ναι καλο αυτο να τα εχεις για προσωπικη χρηση αλλα τι αντικειμενα ειναι αυτα? Ειναι ταλισμαν? Φυλαχτα? Δαχτυλιδια? Μενταγιον? Ειναι για προστασια? Τυχη? Ελξη αντιθετου φυλου? Ουτως η αλλως ολα τα αντικειμενα της καθημερινοτητας σου ειναι φορτισμενα. Ακομα και το ιδιο σου το σπιτι ειναι φορτισμενο. Με καλε και κακες στιγμες που εζησες. Ολα τα συναισθηματα που εκφραστηκαν εκει μεσα, εμειναν εκει μεσα...

Παράθεση:
Which shadow... Σε εμένα απευθύνεσαι? Ή μήπως έχω την αλογόμυγα?
Αν ναι ... γιατί νομίζεις ότι θίχτηκα? Επειδή νέοι ασχολούνται με μαγεία και δεν τους καίνε? (ή καλύτερα να τους κάνανε κρεμοσάπουνα?) ή μήπως επειδή δεν ανάβουν κεριά στις εκκλησίες και χάνω ποσοστά?

Ψάξε λίγο πριν βιαστείς να κατακρίνεις.
Οχι Paul δεν απευθυνομαι σε εσενα. Γενικο ηταν. Απλα ξαναδιαβαζα τα τελευταια μηνυματα (εννοω σελιδες) και παρατηρησα οτι υπηρχε μια, ας το πουμε, "εχθρα" απεναντι στην μαγεια, με δηθεν δικαιολογιες. Τεσπα...
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Witch Shadow : 09-04-10 στις 01:56
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 09-04-10, 02:02
balthazar Ο χρήστης balthazar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

[QUOTE=Witch Shadow;79743]Ναι καλο αυτο να τα εχεις για προσωπικη χρηση αλλα τι αντικειμενα ειναι αυτα? Ειναι ταλισμαν? Φυλαχτα? Δαχτυλιδια? Μενταγιον? Ειναι για προστασια? Τυχη? Ελξη αντιθετου φυλου? Ουτως η αλλως ολα τα αντικειμενα της καθημερινοτητας σου ειναι φορτισμενα. Ακομα και το ιδιο σου το σπιτι ειναι φορτισμενο. Με καλε και κακες στιγμες που εζησες. Ολα τα συναισθηματα που εκφραστηκαν εκει μεσα, εμειναν εκει μεσα...


θελω να φορτησω ενα δαχτυλιδι το οποιο να με προστατευει και να μου προσφερει τυχη(περισσοτερο θα ηθελα να μου ενισχει της δυναμεις μου δηλαδη τηλεπαθεια,τηλεκινηση,ενοραση αλλα ξερω πως αυτο ειναι στον τολκιν) ακομη και με σκουλαρικι βολευομαι
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 09-04-10, 07:11
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Καλό είναι να μην υπάρξουν εδώ αναλυτικές πληροφορίες για τέτοιες πρακτικές. Είμαι σίγουρος πως με λίγη έρευνα, ο οποιοσδήποτε μπορεί να βρει τέτοιες μεθόδους και να τις εφαρμόσει. Εναλλακτικά επικοινωνήστε μέσω π.μ. αν είναι απαραίτητο να δώσει κάποιος τέτοιες πληροφορίες. Όχι όμως δημοσίως. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.