Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-03-06, 19:41
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Από R-b-t3r]Συγνώμη για αυτό που θα πώ, αλλά αυτά που γράφεις υποδηλώνουν πως δεν ξέρεις τίποτα πάνω στο θέμα. Απόψεις σου είναι και δεν είναι γνώσεις αλλά εικασίες. Έχω δεί να κάνουν ένα μαγικό, όπως το ορίζεις εσύ, σε άνθρωπο που δεν πίστευε και δούλεψε κανονικότατα. Δεν έχει να κάνει με το τί πιστεύεις. Η πραγματικότητα δεν αλλάζει αν πιστεύεις άλλα πράγματα.


Σε αυτο πρεπει να συμφωνισω και εγω. Δεν εχει σχεσει αν πιστευει ο αλλος η οχι, αρκει να ειναι θεληση καποιου αλλου να γινει κατι και αυτο πετυχενει, αναλογως ποσο καλος ειναι ο μυστης. Φυσικα ομως ξεχασες να μας πεις, αν εγιναν ολα αυτα που ηθελε με το τροπο που ηθελε.
Εννοω οτι το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο, ο τροπος με τον οποιο εγινε ηταν αυτο που ηθελε? Η θελιματικη μαγεια στην οποια ανοικει η Σολωμονικη και η Καββαλα ειναι πολυ επικινδυνη, μετρημενοι μυστες εχουν καταφερει να βγουν 'ανεπηρεαστοι' ενας εκ των οποιων ηταν και ο Aleister Crowley.
Πιστευω πως η αποψη σου συγκλινει σε αυτο που ειπε ο ^Nocturnal^ χωρις να το εχεις καταλαβει...
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-03-06, 23:28
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Κάπου εδώ, για να ξεφύγουμε και λίγο από τις αντιπαραθέσεις, θα ήθελα να σας πω ένα κοντινό σχετικό μου περιστατικό.

Κάποτε είχαμε πάει οικογενειακώς σε έναν παπά στη Σαλαμίνα (ίσως κάποιοι να θυμούντε το περιστατικό από το παλιό forum που είχα γράψει για εξορκισμό) ο οποίος είχε κάποιες "ικανότητες" ψιλοσπάνιες στους κοινούς ανθρώπους. Μπορούσε να "βλέπει" πράγματα για τη ζωή σου χωρίς να σε ξέρει και χωρίς να του έχεις πει το παραμικρό. Μπορούσες να πας λοιπόν εκεί (παρεπιπτόντως μάζευε τρελό κόσμο!) και αυτός σε "scannαρε" για τυχόν "άσχημα" σημάδια. Μετά ακολουθούσε το λεγόμενο, συνηθισμένο κατά τ' άλλα, "διάβασμα". Σε έναν απ' τα ξαδέρφια μου, λοιπόν, με το που τον είδε του είπε ότι έχει πρόβλημα. Τον έβαλε να καθίσει σε μια καρέκλα και με έναν ξύλινο σταυρό τον ακούμπησε στο κούτελο. Ο ξαδερφός μου τίποτα. Καμία αντίδραση. Μετά, δοκίμασε με τη ιερή λόγχη ( ; ) λέγοντάς του πως αν τον έκαιγε θα επιβεβαιώνονταν οι υποψίες του. Πράγματι, όπως είπε, τον έκαιγε. Ξαναέβαλε το σταυρό πάνω του κι άρχισε να τον μετακινεί σε όλο του το σώμα κατεβαίνοντας απ' το κεφάλι στο λαιμό κ.λπ. Όταν έφτασε στο δεξί του ώμο, το χέρι του ξαδερφού μου άρχισε να τρέμει ολόκληρο. Ο παπάς τον πληροφόρησε ότι κάποιος του είχε κάνει μάγια και μάλιστα στο χέρι. Με τα πολλά, για να μη φλυαρώ, του είπε ακόμα πως κάποτε είχε δώσει μπουνιά στο γιο κάποιας η οποία για να τον εκδικηθεί του έκανε μάγια.

Ας μη σχολιάσουμε την "ικανότητα" του παπά να τα βρει όλα αυτά, αλλά το γεγονός ότι μια μάνα φτάνει στο σημείο για το παιδί της να κάνει κακό σε άλλον άνθρωπο. Και το επόμενο ερώτημα που μου έρχεται είναι: το έκανε μόνη της, που σημαίνει ότι υπάρχει "γνώση" σε απλούς ανθρώπους γύρω μας, ή απευθύνθηκε σε "ειδικό";
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-03-06, 18:01
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Λοιπόν, οφείλω εδώ να επισημάνω πως κανείς εδώ μέσα δεν αισθάνεται (ή δεν πρέπει να αισθάνεται) ότι είναι κάτοχος ολόκληρης της γνώσης. Κάτι τέτοιο θα το χαρακτήριζα επιεικώς ως ουτοπικό, άτοπο. Καταθέτουμε απόψεις και ένα βαθμό γνώσεων που έχουμε ο καθένας σε διάφορα αντικείμενα. Από κει και πέρα αναρωτιόμαστε, ψάχνουμε, ρωτάμε και καταθέτουμε απόψεις.
Ως εκ τούτου, δεν είναι καθόλου συνετό να προσβάλλουμε τον άλλο αποκαλώντας τον ημιμαθή, ακόμα και αν είναι αυτή η άποψη που έχουμε μέσα μας για εκείνον. Για μένα, σεβασμός στο συνομιλητή είναι η υπέρτατη απόδειξη του επιπέδου και των γνώσεών μας. Για αυτό, παρακαλώ να απεμπλακείτε από μια πιθανή δημόσια διένεξη.
Αντωνία, αν εξαιρέσει κανείς τις απάτες και τους απατεώνες, "ιδιαίτεροι" άνθρωποι κυκλοφορούσαν πάντοτε ανάμεσά μας...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-03-06, 14:37
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον Μιχάλη αλλά άλλοι αρχίζουν τους χαρακτηρισμούς.Το ότι γράφουμε εδώ με προσωνύμια και βασικά είμαστε απρόσωποι και δεν κοιτάμε τον άλλον στα μάτια,δεν σημαίνει πως ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει και όπως θέλει.
Καλύτερα να απαντάμε στο θέμα και όχι να χαρακτηρίζουμε με εμπάθεια τους άλλους.Πιστεύω πως το συγκεκριμένο θέμα είναι τεράστιο και σίγουρα οι αντιπαραθέσεις είναι πολλές,λόγω των διαφορετικών αντιλήψεων του καθενός.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-03-06, 14:46
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Αγαπητέ R-b-t-3tr,μπορώ να σου αποδείξω ότι ημιμαθής δεν είμαι και αν θες μπορώ να σου παραθέσω από ξορκιά μέχρι τις σφραγίδες όλων των δαιμόνων και απλά δεν το κάνω γιατί δεν το θεωρώ σκόπιμο και επίσης πιστεύω πως είναι επικίνδυνο για πολλούς εδώ μέσα.Γιάυτό μην με ξανααποκαλέσεις με αυτό το χαρακτηρισμό,γιατί θα σου απαντήσω με όποιο τρόπο θες.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 21-03-06 στις 16:51 Αιτία: Παρακαλώ να λήξει εδώ το θέμα.Προχωρήστε στην ανάπτυξή του χωρίς αντιπαραθέσεις
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-03-06, 09:21
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεσαι καμιά σφραγίδα για καλέσεις κάτι ούτε κανένα υλικό. Οι τελετουργίες υπάρχουν για λόγους τυποποίησης, για αυτό υπάρχουν παραλλαγές.

Παράθεση:
αν θες μπορώ να σου παραθέσω από ξορκιά μέχρι τις σφραγίδες όλων των δαιμόνων και απλά δεν το κάνω γιατί δεν το θεωρώ σκόπιμο και επίσης πιστεύω πως είναι επικίνδυνο για πολλούς εδώ μέσα.
Εννοείται πως δεν πρέπει να το κάνεις. Το φόρουμ δεν είναι φόρουμ σύναξης μάγων χώρια που δεν μπορούμε να ελένχουμε ποιός τα βλέπει αυτά που θα παραθέσεις. Άλλωστε υπάρχουν τόσα sites που μπορείς να τα βρείς...

Παράθεση:
Γιάυτό μην με ξανααποκαλέσεις με αυτό το χαρακτηρισμό,γιατί θα σου απαντήσω με όποιο τρόπο θες.
Σε θεωρητικό επίπεδο ο αδαής είναι αδύνατον να γνωρίζει ότι δεν ξέρει κάτι πλήρως. Μπορεί να μην αγνοείς αλλά μπορεί και να αγνοείς το τί ακριβώς αγνοείς αν με πιάνεις Πώς μπορώ να ξέρω τί από τα δύο συμβαίνει?? Μπορεί εσύ να θεωρείς ότι έχεις ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά να είναι ελλειπής. Ενδέχεται βέβαια αυτό να συμβαίνει και σε μένα, αλλα αυτά που λές αντιβαίνουν σε όσα ξέρω και όσα έχω δει, οπότε να θεωρείς λογική την αντίδρασή μου, έστω και αν είναι ακραία.

Βασικά μαγεία θεωρείς κάτι άλλο πέρα την επίκληση δαιμόνων?? Για μένα μαγεία είναι μόνο η επίκληση εξωτερικών δυνάμεων, αν λύνει την παρεξήγηση αυτό.
Για μένα υπάρχουν και άλλες δυνάμεις και τις οποίες κατατάσω στις ανθρώπινες (τηλεπάθεια, προαίσθηση, τηλεκίνηση, πρόκληση παραισθήσεων ακόμα και τηλεμεταφορά) τις οποίες δεν κατατάσσω στην μαγεία. Θεωρώ
ότι είναι φυσιολογικές και μέρος της ανθρώπινης φύσης.

Το ξεμπερδέψαμε το κουβάρι καθόλου?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-03-06, 14:30
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βασικά μαγεία θεωρείς κάτι άλλο πέρα την επίκληση δαιμόνων?? Για μένα μαγεία είναι μόνο η επίκληση εξωτερικών δυνάμεων...Για μένα υπάρχουν και άλλες δυνάμεις και τις οποίες κατατάσω στις ανθρώπινες (τηλεπάθεια, προαίσθηση, τηλεκίνηση, πρόκληση παραισθήσεων ακόμα και τηλεμεταφορά) τις οποίες δεν κατατάσσω στην μαγεία. Θεωρώ
ότι είναι φυσιολογικές και μέρος της ανθρώπινης φύσης.
R-b-t3r,
φυσικά και υπάρχουν οι δυνάμεις που αναφέρεις (τηλεπάθεια,τηλεκίνηση,esp κλπ) αλλά το πώς τις ερμηνεύει ο καθένας είναι υποκειμενικό. Και γω θεωρώ ότι ενυπάρχουν στην ανθρώπινη φύση και δεν πρέπει να συγχέονται με τη μαγεία.
Όμως με τον ορισμό που δίνεις στη μαγεία δεν συμφωνούν όλοι, ούτε καν η μεγάλη μερίδα ατόμων που αυτοαποκαλούνται μάγοι. Αναφέρθηκες στην επίκληση εξωτερικών δυνάμεων - για τους μάγους που δεν πιστεύουν σε αγγέλους και δαίμονες οι εξωτερικές αυτές δυνάμεις είναι οι ίδιες οι δυνάμεις της φύσης.
Γενικά νομίζω ότι η λογική άσπρο-μαύρο σε αυτά τα θέματα είναι λίγο επιφανειακή, όπως και η ταύτιση του όρου της μαγείας με την επίκληση δαιμόνων. Δε διαφωνώ βέβαια ότι η μαύρη μαγεία ασχολείται με τέτοιες πρακτικές, αλλά εγώ την έχω διαχωρίσει από αυτό που θεωρείται ως ο πιο γενικός "ορισμός" της μαγείας.

Και επειδή έχω διαβάσει κάποια βιβλία σχετικά με esp τηλεπάθεια κλπ, γραμμένα από τη μεριά της ορθόδοξης εκκλησίας, εκεί επικρατεί αυτή ακριβώς η λογική άσπρου-μαύρου : ό,τι δεν είναι του Θεού είναι του σατανά. Πχ. το φαινόμενο της αιώρησης το αποδίδουν σε δαίμονες που σηκώνουν στα χέρια τους τον αιωρούμενο για να τον κάνουν να πιστέψει ότι έχει υπερφυσικές δυνάμεις και να υπερηφανευτεί (και όχι λόγω δύναμης της αυτοσυγκέντρωσης και επιβολής του νου στο υλικό σώμα). Ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν οι μαρτυρίες της αιώρησης μοναχών και άγιων γενικά ανθρώπων - δηλαδή το ίδιο φαινόμενο ερμηνεύεται αλλιώς για τους ινδούς που αιωρούνται (που ούτε καν πιστεύουν στο σατανά) και αλλιώς για τους χριστιανούς
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 24-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Αγαπητέ R-b-t3r ποτέ δεν υποστήριξα πως γνωρίζω τα πάντα γύρω από το θέμα,γιατί αν γνώριζα σίγουρα δεν θα συζητούσα εδώ μέσα.Εδώ γράφω για να μάθω πράγματα αλλά και για να πω τη γνώμη μου.Πιστεύω πως οι διαφωνίες βοηθούν τη συζήτηση και την προωθούν σε ένα άλλο επίπεδο.Το μόνο που αντιπαθώ είναι οι χαρακτηρισμοί.Πιστεύω πως η μαγεία είναι κατι παραπάνω από επικλήσεις δαιμόνων,κάτι το ανώτερο που ίσως να μην κατανοήσουμε ποτέ.Όσο για τα ξόρκια και τις σφραγίδες,δεν τα έχω βρει στο internet,αλλά έχω βιβλία που τα περιέχουν.Μια και είσαι φιλικά προσκείμενος στο χριστιανισμό σου προτείνω να διαβάσεις τα έργα του Ελιφάς Λεβί όπου θα διακρίνεις σίγουρα ένα πολύ όμορφο φιλολογικό γράψιμο μαζί με βαθύτερες έννοιες σχετικά με την Υψηλή Μαγεία και σε θεωρητικό αλλά και σε πρακτικό επίπεδο.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-03-06, 15:14
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Μα ούτε και εγώ είπα ότι ξέρω ακριβώς τί γίνεται. Απλώς σου είπα ότι αυτά που λές αντιτίθενται σε αυτά που γνωρίζω. Μπορεί κάλλιστα να κάνω εγώ λάθος. Για την πηγή θα σου στείλω p.m. Τα κείμενα του eliphas levi έχω κάποιες επιφυλάξεις να τα διαβάσω αλλά θα δώ....
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 26-03-06, 15:53
Το avatar του χρήστη shadowman
shadowman Ο χρήστης shadowman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: karlovasi
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

επειδή ξέφυγε λίγο το θέμα εγώ θέλω να επισημάνω τα εξής:
όπως προείπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου νομίζω ότι πρέπει να συνδέσουμε τη μαγεία με τις άγνωστες εγκεφαλικές δυνάμεις του εγκεφάλου. Για να τις αναπτύξουμε αυτές υπάρχουν αρκετοί τρόποι και ο πιο ολοκληρωμένος πιστεύω ότι είναι ο διαλογισμός .θα συμφωνήσω απόλυτα με το nocturnal ο οποίος μας βοήθησε να ξεδιαλύνουμε λίγο τα πράγματα καθώς ο άνθρωπος φαίνεται ότι γνωρίζει. Έτσι λοιπόν κλείνοντας θέλω να προσθέσω οτί όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά κατά τη διάρκεια της μαγείας είναι συνετό και έχει αποτέλεσμα να επικαλεστούμε κάτι που είναι ανώτερο από εμάς πχ. το Χριστό ή το Θεό όπως θέλετε πείτε το. Για να δώσω ένα παράδειγμα όταν κάποιος δεχθεί κάποια επίσκεψη όπως μόρα αν κάνει μια προσευχούλα θα τον αφήσει ήσυχο .Ας αφήσουμε λοιπόν τις αντιπαραθέσει και ας μιλήσουμε επί του θέματος. Ποια η γνώμη σας για μαγεία-δυνάμεις εγκεφάλου???
__________________
Quoth the raven, "Nevermore."

Υπεύθυνος επικοινωνίας Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
(Κ.Α.Π.Α.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.