Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 24-03-18, 01:06
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Τι κάθεσαι και εξηγείς;;;

Τώρα θα διαβάζει τα παλιά posts μας ενώ κατεβάζει υλικό από το νετ. Διάβασμα και προετοιμασία για την επόμενη επίθεση. Χαρτάκι "ΕΚΔΙΚΗΣΗ" με κόκκινο μαρκαδόρο, κολλημένο στο μόνιτορ. Μέρα-νύχτα σου λέω, εκεί...

Μιλάμε... ότι χειρότερο έχω συναντήσει εδώ μέσα, ξεπέρασε και τον Ελ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-03-18, 16:23
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Επαναλαβάνω για κάθε ενδιαφερόμενο που τον νοιάζει η διαδικασία με τις κεραίες (και όχι να με μειώσει επειδή είμαι ορθόδοξος χριστιανός):

Η εεττ δεν κάνει μετρήσεις και θα εξηγήσω τι εννοώ. Άλλος είναι ο αρμόδιος φορέας που τις κάνει και καταγράφει σε επίσημες εκθέσεις αν η κεραία εκπέμπει περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που θα έπρεπε να ισχύει. Ο φορέας αυτός είναι η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) και μόνος κάποιος εμπαθής προς το πρόσωπό μου θα νοιαστεί αν αυτό είναι copy paste παραβλέποντας ότι πρόκειται απλώς για την πραγματική αλήθεια. Η εεττ αδειοδοτεί εφόσον έχει μαζέψει όλα τα απαραίτητα έγγραφα από φορείς όπως τον παραπάνω, την πολεοδομία κλπ. Θα παραστεί σε έλεγχο σε περίπτωση που κάποια κεραία δεν είναι αδειοδοτημένη ή αν είναι, να ελέγξει αν έχει υπάρξει κάποια τροποποίηση (πχ. να φυτευτεί δίπλα της και μια δεύτερη). Φαντάζομαι πως και αυτοί έχουν μηχανήματα για μετρήσεις αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους, δεν θα ρίξουν πρόστιμο εάν η κεραία εκπέμπει πάνω από τα όρια και αυτό να προκύπτει από δική τους και μόνο μέτρηση.

Με ένα απλό διερευνητικό τηλεφώνημα στους αρμόδιους φορείς ή με μια επίσκεψη στα επίσημα σιτες των σχετικών φορεών μπορεί κάνεις να διαπιστώσει τα παραπάνω (τα κοπι-πειστ είναι όντως αναξιόπιστα).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κεραία τελικά έφυγε, μετά από πολλές προσπάθειες, μιας και τελικά φαίνεται πως βρέθηκε σημείο με λιγότερο ενοχλητικούς γείτονες.
Δεν διαφωνώ με όσα γράφεις παραπάνω. Ο φίλος-συγγενής σου είπε πως η εεττ μετρούσε ενώ προκύπτει ότι η εεττ δεν μετράει.. αυτό διευκρίνισα (που είναι το κακό??). Εκτός και αν δεν έχω λάβει υπόψη κάποιο από τα δεδομένα της ιστορίας αλλά δεν είδα και κάποια ένσταση ως προς το ποιός μετράει, σύμφωνα με όσα σημειώσα και παραπάνω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα σου εξηγήσω. Γιατί ο λόγος που ρωτάς είναι άλλη μια μπανανόφλουδα όχι πραγματική απορία.
Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις τότε μπορείς να συμμαζέψεις τον οποιοδήποτε πετάει αερολογίες και ανυπόστατες κατηγορίες, ειδικά απο τη στιγμή που πλεόν ομοιάζεις με "χωροφύλακα" του φορουμ. Ο λόγος που το έγραψα δεν είναι για να σε ρουφιανέψω αλλά για να καταδείξω αυτό που έγραψε και ο avatargr (αλλά και εγώ) περί ανεπαρκούς ενημέρωσης. Η λογική λέει πως τις αρμόδιες αρχές θα τις ένοιαζε περισσότερο σχετικά με το έλλειμα ενημέρωσης και όχι με το νομικό κυνηγητό σε κάποιο μέλος του φορουμ (περισσότερα έχουν να κερδίσουν από το πρώτο, απείρως λιγότερα από το δεύτερο).

Σχετικά με αυτό που έγραψα ότι περισσότερες κεραίες=λιγότερη ακτινοβολία, θα πεις τίποτα μιας και είσαι και μηχανικός? Ή θέλεις απλώς να μου "τη λες" γεγονός για το οποίο λέω για πολλοστή φορά ότι υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα?




ΥΓ. ε τουτ λε μοντ: όποιος/α θέλει να ακολουθεί κάθε ποστ μου και να μετατραπεί σε γκρούπι μου, δίνω τηλ άνετα
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-03-18, 11:27
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Επειδή η παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ συνεχίζεται, πριν από μια δεκαετία που έγινε αυτό το περιστατικό, όταν καλούνταν η ΕΕΤΤ για παράνομη λειτουργία ή λειτουργία εκτός ορίων σταθμού βάσης, κεραία κινητής κτλ έφερνε αυτεπάγγελτα όποιο κλιμάκιο ήταν διαθέσιμο για μετρήσεις. Στην προκειμένη περίπτωση τις μετρήσεις τις έκανε ομάδα τεχνικών του υπουργείου μεταφορών-επικοινωνιών, ήρθαν από το αρμόδιο γραφείο. Τώρα το τι συμβαίνει σήμερα, τι γράφει στη σελίδα της η ΕΕΤΤ (από κει που τσιμπάνε τις πληροφορίες και έρχονται εδώ να την πετάξουν) ή αν ανάθεσαν αποκλειστικά στην ΕΕΑΕ δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι η δουλειά μου.

Στο πλαίσιο πάντα του "ενάντια στην παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ", το δίκτυο 5G που θα στήσουν στην Ελλάδα, σημαίνει ακόμα περισσότερες κεραίες, δηλαδή ακόμα περισσότερη ακτινοβολία στα κεφάλια μας. Μιας και δεν πρόκειται να αντικατασταθεί ολοκληρωτικά το δίκτυο 4G στο εγγύς μέλλον, όπως δεν αντικαταστάθηκε το 3G δίκτυο ακόμα και συνεχίζει να εκπέμπει. Επίσης, αυτά τα περισσότερες κεραίες = λιγότερη ισχύς προέρχονται πάλι από σερφάρισμα στο ίντερνετ, αφού στην πράξη αυτό δεν εχει γινει πουθενά αυτό, αντιθέτως στις πόλεις τα επίπεδα της ηλεκτρομαγνητικής ρύπανσης αυξάνονται εκθετικά.

Και τέλος, για να το γράψω κι εγώ όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ, λίγο πριν περάσει η ΕΕΤΤ για μετρήσεις, το σήμα του σταθμού έπεφτε, και ξαναγυρνούσε εκεί που ήταν πριν μόλις έφευγαν. Προφανώς κάποιος είχε υπόψη του ότι επίκειται έλεγχος και έκανε τις απαραίτητες ρυθμίσεις εξ αποστάσεως (από το κέντρο δηλαδή). Όπως φαντάζομαι πως μπορεί να γίνεται ακόμα, μιας και κανενός δεν βρίσκει το δίκιο του με το κράτος της διαπλοκής, εκτός κι αν πάρει δημοσιότητα το θέμα. Η σαβούρα φυσικά της παραπληροφόρησης μπορεί να συνεχίσει να μας διασκεδάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-03-18, 13:28
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα το τι συμβαίνει σήμερα, τι γράφει στη σελίδα της η ΕΕΤΤ (από κει που τσιμπάνε τις πληροφορίες και έρχονται εδώ να την πετάξουν) ή αν ανάθεσαν αποκλειστικά στην ΕΕΑΕ
Το τι αναφέρουν οι ιστοσελίδες των παραπάνω φορέων αποτελεί για ορισμένους "παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ". Τι να πεις...

Σχετικά με την τρέχουσα κατάσταση της κινητής τηλεφωνίας βάσει της υπάρχουσας τεχνολογίας, το "Περισσότερες κεραίες=λιγότερη ακτινοβολία" αποτελεί κοινό τόπο πολλών μηχανικών (και αυτο δεν αποτελεί κοπιάρισμα απο τη σαβούρα του ιντερνετ ). Ωστόσο επειδή δεν είμαι μηχανικός δεν μπορώ να το υπογράψω ως αξίωμα. Σχετικά με τις περισσότερες κεραίες της νεοεισερχόμενης, εντός ολίγων μηνών ή ετών, τεχνολογίας, του 5G, θεωρώ πως πρέπει να υπάρξει επιπλέον πληροφόρηση από αρμόδιους φορείς και λοιπές επιστημονικές κοινότητες.


Λίγες παρατηρήσεις:

1. μαρτυρίες του στυλ "λίγο πριν περάσει η ΕΕΤΤ για μετρήσεις, το σήμα του σταθμού έπεφτε, και ξαναγυρνούσε εκεί που ήταν πριν μόλις έφευγαν" έχουν ακουστεί και άλλες φορές. Ακόμη και έτσι να είναι μου φαίνεται δύσκολο να έχει υπάρξει συντεχνεία φορέων και εταιρειών, τουλάχιστον με χρόνια δράση, μιας και, σύμφωνα με την "σαβούρα του ιντερνετ" έχουν υπάρξει αρκετά πρόστιμα για παράνομες κεραίες (εκεί τι έγινε, κοιμόταν ο διαπλεκόμενος υπαλληλος?). Οπότε μόνο με υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε συζήτηση για το τελευταίο.

2. κάθε φορά που μια γειτονιά ανακαλύπτει ότι "στην απέναντι ταράτσα", υπάρχει τελικά μια κεραία κινητής τηλεφωνίας, αυξάνονται ως δια μαγείας τα περιστατικά πονοκεφάλων (ενώ πριν όλοι ήταν περδίκια).

3. όλος ο κόσμος ανησυχεί για τις κεραίες και ταυτόχρονα όλοι κυκλοφορούν με το κινητό στην κωλότσεπη ή μιλάμε συνεχώς με αυτό (ακόμη και όσοι από εμάς έχουμε μωρά παιδιά).


Τα παραπάνω αποτελούν διαπιστώσεις από την ενασχόληση μου από μια περίπτωση κεραίας "στην απένταντι ταράτσα" και από όσα ειπώθηκαν τότε με τα διάφορα συνεργεία. Και για να μην παρεξηγηθώ.. εξαιτίας του 3. παραπάνω, είμαι από τους πρώτους που ανησυχώ.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-03-18, 15:31
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι αναφέρουν οι ιστοσελίδες των παραπάνω φορέων αποτελεί για ορισμένους "παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ". Τι να πεις...
Τίποτα να μην πεις βρε. Κι εγώ το κατάλαβα πως μάλλον δε σου κόβει και πολύ (γενικά), προσπάθησε όμως να το καταλάβεις κι εσύ. Ελληνικά τα γράφω και σε γλώσσα απλή, για μαθητές γυμνασίου: Πριν μια δεκαπενταετία έγινε το περιστατικό αυτό, όχι χθες. Άσε τι γράφουν σήμερα στις σελίδες τους αυτές οι αρχές, αυτά είναι για το σημερινό κοινό που τους πιάνει ο πονοκέφαλος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 28-03-18 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-03-18, 15:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Είσαι και ξεχασιάρης. Στα μηνύματά σου #9 και #38 δεν έκανες κανένα λόγο για 15ετία. Μήπως έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου? Γι αυτό και λοιπόν και κατέθεσα την ένστασή μου στο μήνυμα #42 (ωστόσο η "χωροφυλακή" είχε άλλη γνώμη). Αλλά ακόμη και έτσι, η εεττ δεν έκανε ποτέ μετρήσεις.

Παρόλα αυτά, χαρακτήρισες τα στοιχεία από τα επίσημα σιτες των αρμόδιων φορέων ως "παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ". Αυτό δεν αλλάζει και δεν το μαζεύεις με τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-03-18, 20:58
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Όχι μόνο αυτό, έγραψε και "μάλλον δε σου κόβει και πολύ". Σαφής παραβίαση των κανόνων του φόρουμ. Λάσπη σε κάποιο μέλος, και μάλιστα κάποιον από τους εξυπνότερους. Όπως είσαι λοιπόν τσολιά μου, στη γραμμή παραπόνων και αίτηση για ban άμεσα!

Στο θέμα μας πίσω:

Η χρήση κινητών τηλεφώνων έχει σοβαρές επιπτώσεις στην ατμόσφαιρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.