Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 28-02-17, 21:22
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Αυτό που λεει ο φίλος Johnkokk.....
"Τέλος,αυτό που αναφέρθηκε αρχικά για κοινή αντιμετώπιση των διαφόρων
τρολ-προσηλυτιστών έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πιστεύω πως πρέπει να βρούμε
μια λύση στο θέμα αυτό,γιατί άνθρωποι είμαστε,όσο και να θέλουμε να
αγνοήσουμε τέτοια μέλη,όλο και κάτι θα ανεβάζουν που θα μας ενοχλεί πιο έντονα.
Το ignore list μπορεί να δουλεύει,αλλά είναι προσωρινή λύση και αν το
εφαρμόζουμε συνεχώς,απλά θα μετατραπεί το φόρουμ σε μια σε σελίδα όπου ο
κάθε ανισορροπος θα ανεβάζει ότι θέλει,με συνέπεια να χαρακτηριστεί και
ολόκληρο το φόρουμ ως ανισόρροπο από τους εκάστωτε επισκέπτες. "

Η λύση του ignore list μπορεί να είναι για εμας μια λύση αλλα΄ο επισκέπτης
που θα βλέπει όλα αυτα ;;;;;;;;
Πιστεύω πως θα πρέπει να προστατεύσουμε τον χώρο αυτό που μας φιλοξενεί..

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-02-17, 22:05
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Αυτό Αβαταρ προϋποθέτει και συγκεκριμένη πολιτική από τους υπεύθυνους του φόρουμ. Όπως επίσης και σχετικά σταθερή παρουσία moderator. Εδω πέρα μερικοί που διαμαρτυρήθηκαν τσίμπησαν ποινές ή τους έλεγαν ότι τους χρησιμοποιούν για προσωπικές διαμάχες. Τώρα στα σοβαρά... πόσο πια δύσκολο είναι να εντοπίζεις κάθε φορά που γράφεται το γνωστό τρολ και να τον διαγράφεις χωρίς καμιά προειδοποίηση; Θα το κάνεις μερικές φορές, θα πάρει το μήνυμα και τέρμα. Για άλλους ...ιδιόρρυθμους νομίζω πως η πρόταση της μη συμμετοχής/απαντήσεων σε αυτά που γράφουν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Υπάρχει όμως το θέμα της μη συμμετοχής χρηστών γενικά και φοβάμαι ότι διάφοροι άνθρωποι που θέλουν διακαώς να συζητήσουν με κάποιους παρασύρονται και μπαίνουν σε συζητήσεις με αυτούς.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-02-17, 23:21
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα να προσθέσω μια ακόμη κατηγορία με γενικό τίτλο κοινοτοπιές,όπου τα θέματα που κάποιος ανοίγει δεν έχουν κανένα επιστημονικό-μεταφυσικό ενδιαφέρον,ωστόσο για κάποιο λόγο πρέπει εμείς να δώσουμε λύσεις .Ένας σχετικός τίτλος άρθρου θα ήταν πχ<<Η κοπέλα μου τρώει τις πατάτες από τον γύρο μου,πώς να προστατευθώ?>>,όπου εγώ θα περιμένω μια πλήρη μεταφυσική και επιστημονική ανάλυση του <<προβλήματός>> μου και όποιος δυσανασχετεί θα είναι απευθείας τρολ.

Όσον φορά τα όσα έχουν λεχθεί στο παρόν θέμα, αν το δούμε από θετική σκοπιά η κατηγοριοποίηση μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμη. Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ενταχθεί κάποιος σε μια μόνο κατηγορία. Όσο για το θέμα με τα παρατσούκλια, καλό θα ήταν να υπάρχουν μόνο όταν υπάρχει μια στοιχειώδης φιλική,έστω και μέσω του ίντερνετ, σχέση. Και αυτό πάλι ανάλογα με το πόσο το δέχεται ή όχι ο άλλος.

Τέλος,αυτό που αναφέρθηκε αρχικά για κοινή αντιμετώπιση των διαφόρων τρολ-προσηλυτιστών έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πιστεύω πως πρέπει να βρούμε μια λύση στο θέμα αυτό,γιατί άνθρωποι είμαστε,όσο και να θέλουμε να αγνοήσουμε τέτοια μέλη,όλο και κάτι θα ανεβάζουν που θα μας ενοχλεί πιο έντονα.Το ignore list μπορεί να δουλεύει,αλλά είναι προσωρινή λύση και αν το εφαρμόζουμε συνεχώς,απλά θα μετατραπεί το φόρουμ σε μια σε σελίδα όπου ο κάθε ανισορροπος θα ανεβάζει ότι θέλει,με συνέπεια να χαρακτηριστεί και ολόκληρο το φόρουμ ως ανισόρροπο από τους εκάστωτε επισκέπτες.
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο τώρα (όταν βρω θα απαντήσω πιο αναλυτικά), όσον αφορά την κοινή αντιμετώπιση που γράφεις παραπάνω, μην περιμένετε από μένα αγελαία συμπεριφορά σ' αυτό το θέμα, το ξεκαθαρίζω.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-02-17, 23:47
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Φίλε Deadite, βλέπω σε πείραξε πάρα πολύ η κατηγοριοποίηση των χρηστών των φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου που έκανα. Να σου ξεκαθαρίσω δυο πράγματα: Λύκειο έχω βγάλει μόνο, οπότε είναι λογικό οι μέθοδοί μου για την εξαγωγή συμπερασμάτων να μην είναι επιστημονικοί. Δεύτερον, δέχομαι και ότι δεν μπήκα ποτέ στα καλντερίμια της εσωτερικής αναζήτησης. Να προσθέσω και κάτι βέβαια ακόμα που το ξαναείπα αλλά δεν καταδέχτηκες να του δώσεις σημασία. Προχώρησα σε αυτή την κατηγοριοποίηση, όχι γιατί δεν πιστεύω στην ατομικότητα και την διαφορετικότητα κάθε ανθρώπου, αλλά για να αναρωτηθώ για κάτι: Ποιος είναι ο λόγος, που τόσοι και τόσο διαφορετικοί άνθρωποι ασχολούνται με το μεταφυσικό; Μήπως όλες αυτές οι κατηγορίες που σκέφτηκε το γεμάτο καφρίλα μυαλό μου είναι επιφανειακές αφορμές; Μήπως υπάρχει μία κοινή αιτία που μας παρακινεί υποσυνείδητα όλους; Είτε ούγκανους σαν κι εμένα είτε υπερευαισθητοποιημένους σαν κι εσένα, που δεν τους πειράζουν τόσα και τόσα εδώ μέσα αλλά τσινάνε στα επουσιώδη;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-03-17, 00:48
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Από την τελευταία φορά που πήρε το μάτι μου σχολές και μαθήματα του ΕΚΠΑ, πουθενά δεν διδάσκεται ακόμα το μεταφυσικό (όπως το εννοούμε εδώ), ο εσωτερισμός, το παράξενο, το υπερφυσικό και οι άλλες σκοτεινές τέχνες. Ούτε και σε άλλα πανεπιστήμια πιστεύω. Οπότε τα πτυχία που πιθανόν να πήραμε, εδώ δεν μετράνε μία. Άσε που έχω την υποψία ότι στο χώρο αυτό τα πολλά πτυχία είναι αρνητικό προσόν. Γιατί προσπαθείς να συνδυάσεις δυο ασυμβίβαστα θέματα. Την επιστήμη με τις πεποιθήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-03-17, 01:02
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίταξε, ο θεματοθέτης νομίζω πως έκανε μια θεωρητική κουβέντα, δεν άρχισε βαφτίσια των μελών του φόρουμ. Ο απόηχος των τρολ όμως υπάρχει και τα απόνερα που σηκώνουν κατα καιρούς δεν σταματάνε με ευχολόγια. Ανάφερα κάτι για θρησκευόμενα αδέσποτα. Κανένας μα κανένας σοβαρός άνθρωπος που θεωρεί τον εαυτό του θρήσκο δεν βγαίνει να το διαλαλήσει με τόσο χυδαίο τρόπο στα φόρουμ. Και οπωσδήποτε όχι οι άνθρωποι της καθιερωμένης θρησκείας. Αποτελεί προσωπικό βίωμα, γίνονται κατ' οίκον ή σε συγκεκριμένους τόπους και συζητιέται διαζώσης με τους κατάλληλους ανθρώπους, που γνωρίζουμε από πριν το ποιόν τους.

Όταν κάποιος βγαίνει σε κάποιο φόρουμ, αρχίζει απολογητική μάλλον το γνωστό θρησκευτικό παραλήρημα και μάλιστα όταν ξεκάθαρα δεν πρόκειται για ένα καθιερωμένο σύστημα πεποιθήσεων αλλά κάτι που έχει σκαρφιστεί ο ίδιος, τότε υπάρχει πρόβλημα. Θεωρώ ότι ήρθε το λιγότερο για προσηλυτισμό και όχι για συζήτηση. Ειδικά δε, όταν συμπεριφέρεται με τον τρόπο που φαντάζομαι πως θα έχεις προσέξει, αρχίζει τις επιθέσεις στα πιστεύω των άλλων, αυτό τον κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία του ανεπιθύμητου σε διάλογο. Φυσικά και οι δράστες αυτοί προσπαθούν να το επιβεβαιώσουν σχεδόν αμέσως.

Εγώ πριν λίγο καιρό ήμουν έτοιμος να φύγω και να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε αυτό το φόρουμ, όπως έκανα στο παρελθόν με κάποιο άλλο. Υπήρξε η σαφής υπόνοια ότι σχεδόν όλα τα τρολ διαγράφονται (και ειδικά ένας) επειδή γκρινιάζουν 2-3 περίεργοι χρήστες και για να μην τους χαλάσει το χατίρι κάποιος mod, τους διώχνει. Ενώ κανένας άλλος δεν έχει πρόβλημα μαζί τους. Δόθηκε σύντομη απάντηση τελικά αλλά φυσικά δεν έμεινε για πολύ στον αέρα, κάτι που με προβλημάτισε. Η έκφραση τώρα "αδελφοί του ελέους" τη θεωρώ εύστοχη. Εκφράζει ακριβώς αυτή την εικόνα που προσπάθησε να περάσουν οι συγκεκριμένοι για εσάς. Επειδή ξέρετε μου απαντάνε 2-3 καλοί χρήστες, ακόμα και με το ύφος της ήπιας νουθεσίας, αυτοί με εγκρίνουν, οπότε ας εκτονωθώ στους κακούς υπόλοιπους ανενόχλητος.

Αυτό για μένα ήταν το λάθος και ερμηνεύεται έτσι γιατί πρόκειται για άνθρωπο (πίσω από το ψευδώνυμο) της κατηγορίας που αναφέρει ο Ηλίας. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει οτιδήποτε του γράφεις. Οπότε σε κάθε περίπτωση, ούτε να πλακώνεσαι μαζί του είναι σωστό (το κάνω μερικές φορές από αγανάκτηση για αυτά που διαβάζω, βλ ρατσιστικά σχόλια κτλ), ούτε να τον κανακεύεις σαν την μητέρα Τερέζα με την ελπίδα ότι κάποτε θα σταματήσει τις ... Δεν πρόκειται να το κάνει και μάλιστα αποδείχτηκε ότι οι άνθρωποι αυτοί (πίσω από τα ψευδώνυμα) βγάζουν τον χειρότερο τους εαυτό στα φόρουμ. Ας κάνουμε λοιπόν πρώτα την αυτοκριτική μας και μετά ας κοιτάξουμε πως θα αναβαθμίσουμε τον χώρο που βρισκόμαστε. Έτσι κι αλλιώς τρώμε κάποιες ώρες την βδομάδα ή τον μήνα εδώ μέσα, ας τις κάνουμε να αξίζουν.
Στην ουσία συμφωνούμε, υπάρχουν περιπτώσεις που κι εμένα με βγάζουν από τα ρούχα μου, ειδικά όταν υπάρχει θέμα ρατσισμού ή θρησκοληψίας.

Ναι, χρειάζεται και το ban, όμως να γίνεται με διάκριση.

Θέλω να πω ότι (για μένα τουλάχιστον) υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα σε κάποιον φανατικό, ενταγμένο σε φασιστική ή παρεκκλησιαστική οργάνωση, που μπαίνει στο φόρουμ για να κάνει κήρυγμα, υπακούοντας στις εντολές των καθοδηγητών του, και σε κάποιο μοναχικό άνθρωπο με πολλά κοινωνικά και συναισθηματικά προβλήματα που ψάχνει κάποιον να τον ακούσει...


Όσο για το χαρακτηρισμό "αδελφοί του ελέους" , τον απεχθάνομαι γιατί παραπέμπει σε Ιησουίτες, ιεραπόστολους και "καλοσυνάτους" υποκριτές, όπως καταλαβαίνεις για μένα αποτελεί τουλάχιστον βρισιά
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-03-17, 01:29
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Deadite, βλέπω σε πείραξε πάρα πολύ η κατηγοριοποίηση των χρηστών των φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου που έκανα. Να σου ξεκαθαρίσω δυο πράγματα: Λύκειο έχω βγάλει μόνο, οπότε είναι λογικό οι μέθοδοί μου για την εξαγωγή συμπερασμάτων να μην είναι επιστημονικοί. Δεύτερον, δέχομαι και ότι δεν μπήκα ποτέ στα καλντερίμια της εσωτερικής αναζήτησης. Να προσθέσω και κάτι βέβαια ακόμα που το ξαναείπα αλλά δεν καταδέχτηκες να του δώσεις σημασία. Προχώρησα σε αυτή την κατηγοριοποίηση, όχι γιατί δεν πιστεύω στην ατομικότητα και την διαφορετικότητα κάθε ανθρώπου, αλλά για να αναρωτηθώ για κάτι: Ποιος είναι ο λόγος, που τόσοι και τόσο διαφορετικοί άνθρωποι ασχολούνται με το μεταφυσικό; Μήπως όλες αυτές οι κατηγορίες που σκέφτηκε το γεμάτο καφρίλα μυαλό μου είναι επιφανειακές αφορμές; Μήπως υπάρχει μία κοινή αιτία που μας παρακινεί υποσυνείδητα όλους; Είτε ούγκανους σαν κι εμένα είτε υπερευαισθητοποιημένους σαν κι εσένα, που δεν τους πειράζουν τόσα και τόσα εδώ μέσα αλλά τσινάνε στα επουσιώδη;
1."Να προσθέσω και κάτι βέβαια ακόμα που το ξαναείπα αλλά δεν καταδέχτηκες να του δώσεις σημασία."

Μια χαρά καταδέχτηκα...σου απάντησα στο post #19

2." Λύκειο έχω βγάλει μόνο, οπότε είναι λογικό οι μέθοδοί μου για την εξαγωγή συμπερασμάτων να μην είναι επιστημονικοί"

Η προσωπική καλλιέργεια και η αγάπη για τη γνώση δεν έχουν καμία σχέση με το όποιο πτυχίο έχεις ή δεν έχεις.

Υπάρχουν απόφοιτοι δημοτικού που είναι έτη φωτός ανώτεροι πνευματικά από καθηγητές πανεπιστημίου.

Ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ, ο καθένας μας κρίνεται από τον τρόπο που γράφει. Η πραγματική μόρφωση φαίνεται από δέκα μέτρα μακριά και κερδίζει εύκολα το σεβασμό και την αποδοχή χωρίς να χρειάζεται πιστοποίηση μέσω τίτλου σπουδών.

3. "τσινάνε στα επουσιώδη"

Εάν για σένα είναι "επουσιώδες" το να πληγωθεί ένας άνθρωπος που βρίσκεται ήδη σε κακή ψυχολογική κατάσταση, ή η απαξίωση κάποιου άλλου... εντάξει, δεν έχω τίποτε να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-03-17, 02:37
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο τώρα (όταν βρω θα απαντήσω πιο αναλυτικά), όσον αφορά την κοινή αντιμετώπιση που γράφεις παραπάνω, μην περιμένετε από μένα αγελαία συμπεριφορά σ' αυτό το θέμα, το ξεκαθαρίζω.
Δεν είπα σε καμία περίπτωση να πέσουμε πάνω σε κάποιον,ακόμα και το χειρότερο τρολ να είναι και να του επιτεθούμε. Πρέπει όμως να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την λογική και να μην τους επιτρέπουμε να διαδίδουν άρρωστες ιδέες ή να εφαρμόζουν πρακτικές προσηλυτισμού παραθρησκευτικών οργανώσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-03-17, 03:08
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα σε καμία περίπτωση να πέσουμε πάνω σε κάποιον,ακόμα και το χειρότερο τρολ να είναι και να του επιτεθούμε. Πρέπει όμως να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την λογική και να μην τους επιτρέπουμε να διαδίδουν άρρωστες ιδέες ή να εφαρμόζουν πρακτικές προσηλυτισμού παραθρησκευτικών οργανώσεων.
Οκ για το πρώτο. Νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να συγκρατήσει κάποιος τη διάδοση ιδεών γενικότερα, έχω παρατηρήσει πως φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-03-17, 08:00
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το χαρακτηρισμό "αδελφοί του ελέους" , τον απεχθάνομαι γιατί παραπέμπει σε Ιησουίτες, ιεραπόστολους και "καλοσυνάτους" υποκριτές, όπως καταλαβαίνεις για μένα αποτελεί τουλάχιστον βρισιά
Ε όχι και βρισιά! Υπάρχουν κι αυτοί:

https://www.youtube.com/watch?v=q0NV_0aLmiA

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.