Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-10-08, 20:52
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Μια απορία που την εκθέτω σε όλους ανεξαιρέτως ...

Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι να βρείτε στοιχεία για πυρηνική καταστροφή ; Για ποιο λόγο να είχαν τέτοια όπλα οι επιστήμονες της προ-κατακλυσμιαίας εποχής ; Που ξέρετε εσείς αν δεν χρησιμοποιούσαν τεχνολογία βασισμένη σε κρυστάλλους η σε οποιοδήποτε άλλο υλικό ... Που ξέρετε πως τα ιπτάμενα αντικείμενα τους έκαιγαν πετρέλαιο και δεν ήτανε Ηλιακά...

Τέλος για να καταλήξω ... Προσπαθούμε να βρούμε στοιχεία και να κρίνουμε έναν ενδεχόμενο πολιτισμό με όσα εμείς γνωρίζουμε περί τεχνολογίας - ανθρωπολογίας και "πολιτισμού"...

Αυτό ΔΕΝ είναι λογική αλλά εξ ιδίων τα αλλότρια ...

Είμαι σίγουρος πως εαν υπήρξαν είχαν την γνώση να δημιουργήσουν πυρηνικά αλλά σκοπίμως δεν το έκαναν... Είμαι σίγουρος ΕΑΝ υπήρξαν πως είχανε γνώση εντελώς διαφορετική απο αυτήν που νομίζουμε εμείς και εντελώς...Εναλλακτική ...

Θα μπορούσε η λεγόμενη Ατλαντίδα η Λεμούρια να βυθιστεί με και ηχητικό όπλο , η όπλα που δεν θα επηρέαζαν την πανίδα και την χλωρίδα εκτός συγκεκριμένου χώρου !

Μην είμαστε τόσο γελοίοι προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε πράγματα που ακριβώς...

Δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτά και την φύση τους

χαιρετώ τις απόψεις σου και συμφωνώ..

δυστυχώς προσπαθούμε να κατανοήσουμε σε τέτοιο βάθος χρόνου λειτουργίες, εντελώς διαφορετικές απο τις σημερινές..

σαν να λέμε πώς μαγείρευαν το στιφάδο τότε?
ενω πχ. τότε δεν υπήρχαν καν λαγοί, παρά μόνο δεινόσαυροι..

(παράδειγμα ήταν), μην τρελαίνεστε..

με την σήμερα γνώση δεν αναλύονται ούτε οι πολιτισμοί ούτε οι τεχνολογίες..
αν γινόταν μια καταστροφή σήμερα ας πούμε, και βυθιζονταν οι τεχνολογικά προηγμένες περιοχές, αλλά έμεναν οι παπούα στον αφρό, κι αν έσκαβαν οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος, ας πούμε μετά απο 50000 χρόνια, και έβρισκαν τα εργαλεία των παπούα, θα έλεγαν οτι το 2000 ας πούμε, ο πολιτισμός ήταν με λίθινα εργαλεία και κόκκαλα..

πόσο άσχετοι μπορεί να φανούν άραγε?

θα υπήρχε κανένα βιβλίο που να έλεγε την αλήθεια?

τα σημερινά βιβλία λοιπόν δεν είναι η αγία γραφή, καλο είναι να κρατάμε ανοικτό το μυαλό, να φιλτράρουμε και να προχωράμε..

ούτε να προσπαθούμε να αναλύουμε τα πάντα με το τι είπαν οι επίσημοι και καθιερωμένοι επιστήμονες, επειδή ούτε στην επιστημονική κοινότητα συμφωνούν όλοι..

αλλά, αυτά έχουν ειπωθεί ήδη απο τους προηγουμένους..

ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-10-08, 22:37
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχουν σκαναριστεί τα μέρη, με σοναρ και άλλα όργανα, αλλά ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ υπάρχουν από ειδικούς.......................... Και επιμένω: ΔΕΝ διαβεβαιώνεται απόλυτα πως πρόκειται για ολόκληρη ήπειρο.
Εάν είναι νησί, τότε αλλάζει όλη η σκέψη και όχι μόνο...
Βλέπεις σε ένα νησί - ακόμα και εάν είναι το διπλάσιο της Σικελίας - δεν μπορεί να αναπτυχθεί ο πολιτισμός που τόσο ποθείτε. Αφήστε δε που ένας νησιωτικός πολιτισμός έχει ανάγκη να βρει πρώτες ύλες μακριά από το νησί του και άρα η φύση του πολιτισμού αυτού θα είχε διασπαρεί στις γύρω περιοχές, δεν έχουμε όμως τίποτα από τις άλλες περιοχές... Δες και άλλους νησιώτικους πολιτισμούς και σύγκρινε... Αιγιακός ή Μινωικός π.χ....
Πάντως ένα βήμα το κάναμε - από ήπειρος έγινε μεγάλο νησί...

Παράθεση:
Φαντάζεσαι μια χρονολογική απόκλιση της τάξεως 1.000 χρονών;Ή ακόμα και 3.000 χρονων; Εδώ καλέ, διαφωνούν και για την ΗΛΙΚΙΑ της πυραμίδας της Γκίζας!!! Και όχι τυχαίους ή απατεώνες διαφωνούντες, αλλά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ διαφωνούντες.
Χρησιμοποιούμε τον C14 μέχρι τα 25.000 χρόνια με σχετική ακρίβεια και μέχρι τα 100.000 για ποιό περιορισμένη. Όμως στα 100.000 χρόνια, 5.000 συν, πλην δεν έχουν και τόση σημασία. Όταν φτάνουμε δε στα παλιά πετρώματα και τα μετράμε με την υποδιπλασιασμό της ραδιενέργιας ορισμένων ραδιοσοτόπων, τότε ακόμα και 1.000.000 συν πλην στα 500.000.000 χρόνια δεν έχει και τόση σημασία...
Όμως ΕΔΩ μιλάμε για ένα πολιτισμό σχετικά κοντά μας...
Στα 12.000 χρόνια από εμάς περίπου...
Άρα ο C14 αρκεί και περισσεύει...
Όσο για την ηλικία της Γκίζας δεν είναι οι επιστήμονες που διαφωνούν - είναι μάλλον οι τσαρλατάνοι...

Παράθεση:
Και οι (πέτρινους, θα αναφέρεσαι) τάφοι, ΠΟΛΥ δύσκολα μπορούν να χρονολογηθούν με ακρίβεια.
Όχι, δεν είναι πέτρινοι οι τάφοι εκείνης της περιόδου...
Δεν έθαβαν τους ανθρώπους με αυτό τον τρόπο εκείνη την εποχή. Οι ταφές ήταν πολύ πιο απλές...
Όσο για τις τοιχογραφίες - η χρονολόγηση μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους: με την εξέταση του άνθρακα από τις ίδιες τις τοιχογραφίες (σε όσες υπάρχει) και φυσικά από το πιο παλαιό δείγμα αντικειμένου από C14 που θα βρεθεί στην σπηλιά. Εκτός βέβαια εάν νομίζει κανείς ότι έξω πετάγαν διαστημόπλοια και μέσα στα βάθη των σπηλαίων, κάποιοι παλαβοί με χρώματα που έφτιαξαν μόνοι τους και με πρωτόγονες μεθόδους έκαναν μοντέρνα τέχνη...

Παράθεση:
Χρυσέ μου, θα εννοείς...είμαι από τον Άρη!
'Οπα, γράψε λάθος και χίλια συγγνώμη...
Erare humanus est...

Παράθεση:
Είδες, οι απαράδεκτοι;;;;
Καλή σκέψη με εεεεενα μόνο μικρόοοοο προβληματάκι: Δεν είναι γείτονες των σούπερ πολιτισμένων χωρών...
Έαν πεις την Γερμανία πολιτισμένη, τότε και η Σουηδία, και η Αυστρία, και η Ιταλία και οι ΗΠΑ και η Ρωσσία είναι πολιτισμένοι, σχεδόν στον ίδιο βαθμό.
ΆΡΑ εάν υπήρχε η Λεμουρία θα πρέπει να υπήρχαν παρόμοια κύτταρα πολιτισμού και στην Ταιβάν, και στην Κϊνα, και στην Ιαπωνία και στο Βόρνεο...
Άσε βέβαια που οι χώρες αυτές εκπολιτίζονται τάχιστα, έχοντας παραμείνει στο πολιτιστικό αυτό στάδιο λόγω της αποικιοκρατίας και σε 50 το πολύ χρόνια θα είναι στην δική μας θέση...

Παράθεση:
Οι πιο λογικοί, όχι-δε θα το απέρριπταν. Άλλωστε, το λέμε: άβυσσος οι ψυχές των λαών...
Μάλιστα...
Οι καλοί Λεμούριοι, οι οποίοι πάνω σε ένα μεγάλο νησί μπόρεσαν να κάνουν τεχνολογικά ότι κατάφερε ΟΛΟΣ ο πλανήτης και ο πληθυσμός του και όχι μόνο αυτό, αλλά:
α) δεν έκαναν εμπόριο στην βασική τους τεχνολογία (π.χ. ατμομηχανές).
β) δεν έκαναν εμπόριο σε άλλα τεχνολογικά θέματα (π.χ. τροφή)
γ) ήταν τόσο ειρηνικοί που ενώ είχαν την δύναμη δεν κατέκτησαν κανένα λαό από αυτούς που υπήρχαν τριγύρω τους...
Ουάου... Φοβερός λαός και ίσως τελικά να μην ήταν γήινοι, γιατί οι άνθρωποι και μόνο λόγο ψυχολογίας θα τα είχαν κάνει όλα τα παραπάνω...
Παράθεση:
ΝΑΙ -εν κατακλείδι- ΥΠΗΡΞΑΝ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟΙ πανάρχαιοι -προκατακλυσμαίοι πολιτισμοί
Εν κατακλείδι διαφωνώ τα μάλλα και θεωρώ ότι είναι όλα παραμύθια...
Υπάρχουν δε και κάποιοι που συνεχίζουν να τα προωθούν εδώ και χρόνια - γιατί όπως και να το κάνουμε έχει παρά το θέμα...
Παράθεση:
Μην είμαστε τόσο γελοίοι προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε πράγματα που ακριβώς... Δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτά και την φύση τους
Ιππότη, στην μηχανολογία για την σχεδίαση ενός αντικειμένου υπάρχουν δύο τρόποι: ο ένας είναι έχω το προϊόν και θέλω το μηχάνημα, ο δεύτερος είναι τι δεν θέλω από το μηχάνημα να κάνει...
Άρα εάν ψάχνουμε να βρούμε κάτι ανθρώπινο θα πρέπει:
α) να ακολουθήσουμε την ανθρώπινη ψυχολογία - λυπάμαι αλλά δεν αλλάζει. ΌΛΟΙ οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος και γεωγραφίας έχουν την ίδια βασική ψυχολογία...
β) να βρούμε υπολείμματα της ανθρώπινης δραστηριότητας: τα σκουπίδια του κάθε πολιτισμού είναι άχρηστα και τα πετάνε... Άσε βέβαια τα λιμάνια, τα ορυχεία ή ακόμα και τις πόλεις...
γ) Για να πας από το α τεχνολογικό επίτευγμα στο β, πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει το α να ξέρεις τις αδυναμίες του και να ψάχνεις να βρεις κάτι καλύτερο. Άρα δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούν σκάφη που κινούνται με ηλιακή ενέργεια εάν πρώτα δεν φτιάξουν ατμομηχανές... Είναι λογικά βήματα εξέλιξης αυτά - δεν πήγαμε από το Sopwith Camel στο Eurofighter...
δ) Το ζήτημα της τροφής κανένας δεν το πιάνει έτσι;;; Δεν υπάρχει ανταπάντηση σε αυτό το θέμα... Οι κότες και οι πάπιες που ήρθαν το 700 π.χ. στην Ελλάδα από την Κίνα, προφανώς έτρεφαν και τους Μυκηναίους...

Ελάτε συνομιλητές δεν φτάνει μόνο η ελπίδα...
Ξέρετε πόσοι ψάχνουν εδώ και 150 χρόνια να βρουν την Λεμουρία (ή Μου ή και δεν ξέρω και εγώ πως αλλίως..); Μετά από 150 χρόνια δεν έχει βρεθεί τίποτα που να είναι πλήρως αξιόπιστο... Ακόμα και μετά από 150 χρόνια τα ίδια συζητάνε με βάση τα βιβλία που θα εκδίδουν (θα αναμασάνε καλύτερα) λαλημένοι, χρηματοθύρες και απατεώνες...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-10-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Μια απορία που την εκθέτω σε όλους ανεξαιρέτως ...

Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι να βρείτε στοιχεία για πυρηνική καταστροφή ; Για ποιο λόγο να είχαν τέτοια όπλα οι επιστήμονες της προ-κατακλυσμιαίας εποχής ;
A,τελικά δεν το πληροφορήθηκες: το 1992 δύο αμερικανοί γεωλόγοι *εντόπισαν στην Αφρική( ; ) ζώνες...ραδιενεργών πετρωμάτων σε βάθος που αναγγόνταν στη Πλειστόκαινο-Περίοδο, στη μορφή μάλιστα που έμειναν ανάλογα πετρώματα γης πλησίον της ιαπωνικής πόλης Χιροσίμα και χρονολογούνται στη περίοδο που ρίχτηκε το "αναθεματισμένο", αλλά και σε αυτά νησιών του Ειρηνικού ωκεανού (όλως τυχαίως, στα νησιά όπου πραγματοποιούνταν παλιότερα πυρηνικές δοκιμές)...
__________________________________________________ _______

(*συγνώμη που μου διαφεύγουν τα ονοματά τους, αλλά το άρθρο όπου πρωτοδιάβασα για το συγκεκριμένο γεγονός, είναι παλιό και σε περιοδικό μάλλον -το Focus? -ή σε βιβλίο σχετικά με τα θέματα αυτά, δεν πολυθυμάμαι στοιχεία παρά αμυδρά τώρα πια...δυστυχώς!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 23-10-08 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-10-08, 18:25
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Εάν είναι νησί, τότε αλλάζει όλη η σκέψη και όχι μόνο...
Βλέπεις σε ένα νησί - ακόμα και εάν είναι το διπλάσιο της Σικελίας - δεν μπορεί να αναπτυχθεί ο πολιτισμός που τόσο ποθείτε. Αφήστε δε που ένας νησιωτικός πολιτισμός έχει ανάγκη να βρει πρώτες ύλες μακριά από το νησί του και άρα η φύση του πολιτισμού αυτού θα είχε διασπαρεί στις γύρω περιοχές, δεν έχουμε όμως τίποτα από τις άλλες περιοχές... Δες και άλλους νησιώτικους πολιτισμούς και σύγκρινε... Αιγιακός ή Μινωικός π.χ....
Πάντως ένα βήμα το κάναμε - από ήπειρος έγινε μεγάλο νησί...

-δεν κατάλαβα τον λόγω της ειρωνείας: δηλ. ο Μινωϊκος Πολιτισμός ήταν ανάξιος λόγου; Τουλάχιστον, ήταν πολύ καλύτερος από τον σημερινό δικό μας. Άσε που τέτοια καλόγουστα και θαυμάσιας αισθητικής κτίσματα της Κνωσσού, δεν τα βρίσκεις πια σε σημερινά σπίτια της Αθήνας (ή μήπως η αισθητική του σήμερα είναι καλύτερη;). Αναπτυγμένη Αισθητική =Αναπτυγμένος Πολιτισμός, να μη ξεχνιόμαστε. Και το επιχείρημα πως στα νησιά δεν μπορεί να αναπτυχθεί πολιτισμός είναι έωλος, αλλιώς ...διατί οι επιστήμονες να μένουν με το στόμα ανοικτό με τα εκπληκτικά "καπελοφόρα" γλυπτά του νησιού του Πάσχα;

Παράθεση:
Χρησιμοποιούμε τον C14 μέχρι τα 25.000 χρόνια με σχετική ακρίβεια και μέχρι τα 100.000 για ποιό περιορισμένη. Όμως στα 100.000 χρόνια, 5.000 συν, πλην δεν έχουν και τόση σημασία. Όταν φτάνουμε δε στα παλιά πετρώματα και τα μετράμε με την υποδιπλασιασμό της ραδιενέργιας ορισμένων ραδιοσοτόπων, τότε ακόμα και 1.000.000 συν πλην στα 500.000.000 χρόνια δεν έχει και τόση σημασία...
-Πολλά μπορούν να γίνουν (από πλευράς πολιτιστικής ανάπτυξης,κ.τ.λ.) και μόνο σε 100 χρόνια! Αλλά καλά έκανες και αναφέρθηκες στον c14: για να ενημερωθούν οι συνομιλητές μας πως ΠΛΕΟΝ και οι αρχαιολόγοι έχουν οριστικά αποφανθεί πως η χρονολόγηση με άνθρακα είναι ανεπαρκέστατη σε πολλές περιπτώσεις. Άρα ΠΟΛΛΑ από καιρό "χρονολογημένα" εκθέματα γνωστών Μουσείων,πρέπει πλέον να...ξαναχρονολογηθούν με τη πρόσφατη τεχνολογία που διαθέτουν έγκυροι ( ; )φορείς. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό, από πλευράς ιστοριογραφίας. Φτου κι απ' την αρχή, που λέμε...!

Παράθεση:
Όσο για την ηλικία της Γκίζας δεν είναι οι επιστήμονες που διαφωνούν - είναι μάλλον οι τσαρλατάνοι...
- Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο. Αλλά ξεχνάω πως ο τομέας σου είναι βασικά η Γεωλογία, οπότε ΟΚ δεν σε κατηγορώ...

Παράθεση:
Όχι, δεν είναι πέτρινοι οι τάφοι εκείνης της περιόδου...
Δεν έθαβαν τους ανθρώπους με αυτό τον τρόπο εκείνη την εποχή. Οι ταφές ήταν πολύ πιο απλές...
-Εννοείς την κάυση; Ναι, έκαιγαν τους Νεκρούς τους, ή τους έβαζαν σε βαρκούλες και τους άφηναν να πλέουν στον ωκεανό, κ.τ.λ.,δεν τους έθαβαν πάντα, αλλά οι αρχαιολόγοι είναι σαφείς: έφτιαχναν και τάφους με χρήση λίθων. Όποτε...Αν θες να τους βγάλεις ψεύτες, πάω πάσο...

Παράθεση:
Καλή σκέψη με εεεεενα μόνο μικρόοοοο προβληματάκι: Δεν είναι γείτονες των σούπερ πολιτισμένων χωρών...
Έαν πεις την Γερμανία πολιτισμένη, τότε και η Σουηδία, και η Αυστρία, και η Ιταλία και οι ΗΠΑ και η Ρωσσία είναι πολιτισμένοι, σχεδόν στον ίδιο βαθμό.
ΆΡΑ εάν υπήρχε η Λεμουρία θα πρέπει να υπήρχαν παρόμοια κύτταρα πολιτισμού και στην Ταιβάν, και στην Κϊνα, και στην Ιαπωνία και στο Βόρνεο...
Άσε βέβαια που οι χώρες αυτές εκπολιτίζονται τάχιστα, έχοντας παραμείνει στο πολιτιστικό αυτό στάδιο λόγω της αποικιοκρατίας και σε 50 το πολύ χρόνια θα είναι στην δική μας θέση...
-Επ, είσαι επιρρεπής σε έωλα επιχειρήματα; Αυτά να πεις στους Βραζιλιάνους, που έχουν να πουν τη δική τους σουρρεαλιστική ιστορία. Άκου να υπάρχει ένα αναπτυγμένο -φίσκα πολυκατοικιών και Ι.Χ. - Ριο Ντε Τζανίρο και ...κάμποσα χιλιόμετρα, στις ζούγκλες του Αμαζόνιου, να υπάρχουν άνθρωποι που ζουν στις καλύβες και να ψάχνουν για τροφή με δόρατα και τόξα-βέλη!Και ούτε λόγος για τεχνολογία, εννοείται! Τς τς τς...τι τρελός κόσμος...

Παράθεση:
Μάλιστα...
Οι καλοί Λεμούριοι, οι οποίοι πάνω σε ένα μεγάλο νησί μπόρεσαν να κάνουν τεχνολογικά ότι κατάφερε ΟΛΟΣ ο πλανήτης και ο πληθυσμός του και όχι μόνο αυτό, αλλά:
α) δεν έκαναν εμπόριο στην βασική τους τεχνολογία (π.χ. ατμομηχανές).
β) δεν έκαναν εμπόριο σε άλλα τεχνολογικά θέματα (π.χ. τροφή)
γ) ήταν τόσο ειρηνικοί που ενώ είχαν την δύναμη δεν κατέκτησαν κανένα λαό από αυτούς που υπήρχαν τριγύρω τους...
Ουάου... Φοβερός λαός και ίσως τελικά να μην ήταν γήινοι, γιατί οι άνθρωποι και μόνο λόγο ψυχολογίας θα τα είχαν κάνει όλα τα παραπάνω...
-OANNHSEA, βλέπω πως είσαι σοβαρός άνθρωπος και θέλεις να βασίζεσαι στην επιστημονική γνώση και στη λογική και στο παραδέχομαι απολύτως. Μπράβο. Και εγώ είμαι τύπος της επιστήμης (όλο καταγίνομαι με βιβλία εκδόσεων ΤΡΑΥΛΟΣ, τελευταία, βλέπεις...) αλλά επιτέλους ΑΦΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ!!!Αυτή σου η απολυτότητα θα σε ΕΚΘΕΣΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ. Ξέρεις ποιους μου θυμίζεις τώρα; Αυτούς που τον 19ο αιώνα επέμεναν πως ούτε λίγο -ούτε πολύ ο Ιούλιος Βερν ήταν...μ*****ς μαστούρης που έγραφε πως ο άνθρωπος θα κατακτούσε ποτέ το Φεγγάρι! "Ανεγκέφαλος αφού πλεούμενα σαν τον Ναυτίλο που να πηγαίνουν τόσο βαθιά στους ωκεανούς είναι αδύνατον να φτιαχτούν!" ισχυρίζονταν. Τώρα, που ο Άρμστρονγκ το "πάτησε", δες τους -τους δίσπιστους- που 'ψαχναν τρύπες να κρυφτούν! Θες και εσύ να καταλήξεις αύριο-μεθαύριο να ψάχνεις τρύπα να κρυφτείς, όταν -με το καλό!!!- ένας καταφερτζής και ιδιοφυής επιστήμονας τελικά ανακαλύψει αυτό που όοοολοι χρόνια πάσχιζαν και ΔΕΝ κατάφερναν;Μην το κάνεις, σε παρακαλώ. Διότι μπορεί να συμβεί τελικά...

Παράθεση:
Εν κατακλείδι διαφωνώ τα μάλλα και θεωρώ ότι είναι όλα παραμύθια...
Υπάρχουν δε και κάποιοι που συνεχίζουν να τα προωθούν εδώ και χρόνια - γιατί όπως και να το κάνουμε έχει παρά το θέμα...
-Συ είπας...

Παράθεση:
Ελάτε συνομιλητές δεν φτάνει μόνο η ελπίδα...
Ξέρετε πόσοι ψάχνουν εδώ και 150 χρόνια να βρουν την Λεμουρία (ή Μου ή και δεν ξέρω και εγώ πως αλλίως..); Μετά από 150 χρόνια δεν έχει βρεθεί τίποτα που να είναι πλήρως αξιόπιστο... Ακόμα και μετά από 150 χρόνια τα ίδια συζητάνε με βάση τα βιβλία που θα εκδίδουν (θα αναμασάνε καλύτερα) λαλημένοι, χρηματοθύρες και απατεώνες...
-Συ είπας... (τα γραπτά σου μένουν- αν τελικά ανακαλυφθεί, να μας επιτρέψεις να σε μπουγελώσουμε άπαντες και συ φρόνιμα και δεν θα βγάλεις κιχ! Συμφωνείς; )
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-10-08, 21:02
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
για να ενημερωθούν οι συνομιλητές μας πως ΠΛΕΟΝ και οι αρχαιολόγοι έχουν οριστικά αποφανθεί πως η χρονολόγηση με άνθρακα είναι ανεπαρκέστατη σε πολλές περιπτώσεις. Άρα ΠΟΛΛΑ από καιρό "χρονολογημένα" εκθέματα γνωστών Μουσείων,πρέπει πλέον να...ξαναχρονολογηθούν με τη πρόσφατη τεχνολογία που διαθέτουν έγκυροι ( ; )φορείς. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό, από πλευράς ιστοριογραφίας. Φτου κι απ' την αρχή, που λέμε...!

- Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο. Αλλά ξεχνάω πως ο τομέας σου είναι βασικά η Γεωλογία, οπότε ΟΚ δεν σε κατηγορώ...
Για το πρώτο ένα λινκ σε έγκυρη πηγή θα βοηθούσε, για το δεύτερο δεν ξέρω ποιος είναι ο τομέας του ΟΑΝΝΗΣΕΑ, ο δικός σου όμως ποιος είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-10-08, 08:20
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
-δεν κατάλαβα τον λόγω της ειρωνείας: δηλ. ο Μινωϊκος Πολιτισμός ήταν ανάξιος λόγου;
Δεν ήταν καθόλου ειρωνεία: ήταν μέτρο σύγκρισης...
Έχουμε ένα πολιτισμό που άφησε ΣΤΟΙΧΕΙΑ (και όχι μόνο) αν και ήταν πρωτόγονος σε σχέση με την "Λεμουρία"...
Φυσικά ο εν λόγω πολιτισμός δεν ήταν μόνος του, αλλά ΟΛΟΓΥΡΑ του υπήρχαν ένα σορό άλλοι πολιτισμοί τουλάχιστον ισάξιοι του...
Εάν τους συγκρίνεις μπορείς να καταλάβεις γιατί ΔΕΝ υπήρξε η Λεμουρία...

Παράθεση:
διατί οι επιστήμονες να μένουν με το στόμα ανοικτό με τα εκπληκτικά "καπελοφόρα" γλυπτά του νησιού του Πάσχα;
Συγγνώμη μεσιέ μου...
Ένα νησί - Ράπα Νούι...
Ένας μοναδικός πολιτισμός...
Ένα κατεστραμμένο νησί και οι κάτοικοι που κατέληξαν να γίνουν ανθρωποφάγοι...
Γιατί; Πολύ απλό: ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ...
Όμως οι κάτοικοι του δεν έφτασαν καν στο επίπεδο να έχουν μέταλλα...
Είναι δυνατόν να περιμένεις από τους κατοίκους ενός νησιού να έχουν ΟΛΑ τα απαραίτητα υλικά για να κατασκευάσουν την τεχνολογία που δήθεν είχαν οι Λεμούριοι;
Ακόμα και εάν ήταν έτσι το νησί θα καταστρεφόταν από μία απλή συμπεριφορά του ανθρώπινου γένους: τον υπερπληθυσμό...
Χρειάζεται εμπόριο και γνώσεις και εφαρμογή της τεχνολογίας για να φτάσεις να έχεις μέχρι και ατομικές βόμβες...
Για να καταλάβεις τι εστί ατομική βόμβα μπορείς να διαβάσεις πως έφτιαξαν την αρχική με το σχέδιο Μανχάτταν...
Θα εκπλαγείς εάν μάθεις την ποσότητα του ουρανίου που χρειάστηκαν για να το πετύχουν αυτό αρχικά...

Παράθεση:
πως ΠΛΕΟΝ και οι αρχαιολόγοι έχουν οριστικά αποφανθεί πως η χρονολόγηση με άνθρακα είναι ανεπαρκέστατη σε πολλές περιπτώσεις.
Μπορείς να μου αναφέρεις αυτούς τους αρχαιολόγους ή την μελέτη που το αναφέρει αυτό; Βλέπεις αυτό μου φαίνεται ακόμα μία μπαρούφα από τους "δυναμικούς ερευνητές της αλήθειας"...
Παράθεση:
- Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο. Αλλά ξεχνάω πως ο τομέας σου είναι βασικά η Γεωλογία, οπότε ΟΚ δεν σε κατηγορώ...
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;
Υπάρχει και ένα άλλο τόπικ για τις πυραμίδες της Γκίζας - έχω γράψει εκεί. Μπορείς να το διαβάσεις;

Παράθεση:
-Εννοείς την κάυση; Ναι, έκαιγαν τους Νεκρούς τους, ή τους έβαζαν σε βαρκούλες και τους άφηναν να πλέουν στον ωκεανό, κ.τ.λ.,δεν τους έθαβαν πάντα, αλλά οι αρχαιολόγοι είναι σαφείς: έφτιαχναν και τάφους με χρήση λίθων. Όποτε...Αν θες να τους βγάλεις ψεύτες, πάω πάσο...
Μάλιστα...
Μπορείς να μου αναφέρεις ένα τάφο με πέτρες του 35.000π.χ;;;

Παράθεση:
Αυτά να πεις στους Βραζιλιάνους, που έχουν να πουν τη δική τους σουρρεαλιστική ιστορία. Άκου να υπάρχει ένα αναπτυγμένο -φίσκα πολυκατοικιών και Ι.Χ. - Ριο Ντε Τζανίρο και ...κάμποσα χιλιόμετρα, στις ζούγκλες του Αμαζόνιου, να υπάρχουν άνθρωποι που ζουν στις καλύβες και να ψάχνουν για τροφή με δόρατα και τόξα-βέλη!
Πολύ καλό επιχείρημα με λίγα κενά...
Αλλά για πες μου, γιατί κανένας δεν πηγαίνει στην ζούγκλα παρά μόνο για υλοτομία και χρυσάφι;
Μήπως γιατί είναι κάπως ανθυγιεινά και δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει;
Μήπως γιατί οι κάτοικοι εκεί δεν έχουν έρθει σε επαφή με τον πολιτισμό μας μέχρι το 1950;
Ή μήπως γιατί αποφάσισαν να ζουν στην γη τους όπως οι πρόγονοι τους...

Στην Κίνα και στην Ιαπωνία και στην Ταιβάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Εκεί που δεν υπάρχει ζούγκλα - ΗΠΑ, Αργεντινή - οι ιθαγενείς έχουν εξαφανιστεί...
Άρα έχουμε δύο περιοχές που κατοικήθηκαν την ίδια εποχή και ενώ η μία αναπτύχθηκε τρελά η άλλη έχει ακόμα ιθαγενείς - λες ότι δεν είναι η ζούγκλά;

Παράθεση:
(τα γραπτά σου μένουν- αν τελικά ανακαλυφθεί, να μας επιτρέψεις να σε μπουγελώσουμε άπαντες και συ φρόνιμα και δεν θα βγάλεις κιχ! Συμφωνείς; )
Ειλικρινά πες μου τι πιθανότητες υπάρχουν μετά από 150 χρόνια που την ψάχνουν χιλιάδες άτομα και δεν την βρίσκουν...
Το στοίχημα πάει, αλλά δυστυχώς δεν θα το ευχαριστηθείς σε αυτή την ζωή, ούτε σε κάποια επόμενη...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-10-08, 16:14
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Δεν ήταν καθόλου ειρωνεία: ήταν μέτρο σύγκρισης...
Εάν τους συγκρίνεις μπορείς να καταλάβεις γιατί ΔΕΝ υπήρξε η Λεμουρία...
Λάθος κατάλαβες! Ουδέποτε προέβησα σε σαφή σύγκριση της Κνωσσού με τη Λεμουρία. Προτρέχεις. Παράδειγμα ανάφερα ,σε σχέση με προηγούμενη τοποθετησή μου.
Αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό:ο ΜΙΝΩΙΚΟΣ είναι ΠΙΟ πρόσφατος σε σχέση με τον υποτιθέμενο πολιτισμό της Λεμουρίας. Πολύ πιο πρόσφατος, αγαπητέ, γι αυτό και υφίστανται στοιχεία του (π.χ. κοσμήματα, αμφορείς, κτίσματα, οικιακά σκευη,κ.τ.λ.). Της Λεμουρίας δεν θα βρεθούν τέτοια. Μόνο πιθανά μεγαλιθικά απομεινάρια...

Παράθεση:
Συγγνώμη μεσιέ μου...
Ένα νησί - Ράπα Νούι...
Ένας μοναδικός πολιτισμός...
Ένα κατεστραμμένο νησί και οι κάτοικοι που κατέληξαν να γίνουν ανθρωποφάγοι...
Γιατί; Πολύ απλό: ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ...
Όμως οι κάτοικοι του δεν έφτασαν καν στο επίπεδο να έχουν μέταλλα...
Είναι δυνατόν να περιμένεις από τους κατοίκους ενός νησιού να έχουν ΟΛΑ τα απαραίτητα υλικά για να κατασκευάσουν την τεχνολογία που δήθεν είχαν οι Λεμούριοι;
Συγνώμη λόρδε μου...
Ένα νησί -Ράπα Νούι...νησάκι -ξενησάκι οι ιθαγενείς τουλάχιστον ΔΕΝ έκατσαν με σταυρωμένα χέρια να τρώνε φυστίκια και καρύδες: έκαναν τον ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ εκεί τέτοια μνημεία! Και ασφαλώς απάντησαν καταφατικά "ναι" σε ερωτήσεις του τύπου: είναι δυνατόν να δημιουργηθεί πολιτισμός σε πολύ μικρό μέρος; Ναι, σε τοσοδούλικο νησάκι στη μέση κυριολεκτικά του πουθενά, έκαναν τον επιστημονικό κόσμο να το θαυμάζει! Δυστυχώς, μόνο εσύ δεν εντυπωσιάστηκες προφανώς, οπότε ο τουρισμός του Περού (ή της Χιλής; δεν θυμάμαι) θα υποστεί πλήγμα με την απουσία σου...πλην ένας τουρίστας, λοιπόν;


Παράθεση:
Ακόμα και εάν ήταν έτσι το νησί θα καταστρεφόταν από μία απλή συμπεριφορά του ανθρώπινου γένους: τον υπερπληθυσμό...
Ναι, και αφού είδαν και απόειδαν δεν μπορούσαν να τη βγάλουν άλλο εκεί (το νησί με την άνοδο της σταθμής της θάλασσας, έχασε πολύτιμα εδάφη του και έγινε μικρότερο σε έκταση)το πήραν απόφαση τελικά και τη κοπάνησαν δια πλου για...άλλες παραλίες! Εδώ ίσως υπάρχουν διχογνωμίες για το εάν όντως μέρος του πληθυσμού κατάφερε να φτιάξει πλοιάρια και να φύγει, αλλά πολλοί το θεωρούν σίγουρο.

Παράθεση:
Χρειάζεται εμπόριο και γνώσεις και εφαρμογή της τεχνολογίας για να φτάσεις να έχεις μέχρι και ατομικές βόμβες...
Για να καταλάβεις τι εστί ατομική βόμβα μπορείς να διαβάσεις πως έφτιαξαν την αρχική με το σχέδιο Μανχάτταν...
Θα εκπλαγείς εάν μάθεις την ποσότητα του ουρανίου που χρειάστηκαν για να το πετύχουν αυτό αρχικά...
Σωστό. Γι αυτό διαπιστώνουμε την ύπαρξη τόσων και τόσων πανάρχαιων ορυχείων. Ήξεραν να σκάβουν οι αρχαίοι -με κίνδυνο τη ζωή τους...Μάλιστα, θυμάμαι άρθρο -πρόσφατο- για ρωμαϊκά ορυχεία (πραγματικά τεράστια και πολύ-πολύ βαθιά!).

Αναρωτιέμαι, πόσοι σήμερα θα φανταζόντουσαν ένα δημιούργημα σαν το μηχανισμό των Αντικυθηρων;Ελάχιστοι, προφανώς...

Παράθεση:
Μπορείς να μου αναφέρεις αυτούς τους αρχαιολόγους ή την μελέτη που το αναφέρει αυτό; Βλέπεις αυτό μου φαίνεται ακόμα μία μπαρούφα από τους "δυναμικούς ερευνητές της αλήθειας"...
Δίσπιστος ε; Και θα χαρείς μάλλον από το γεγονός πως ...βαριέμαι να ψάξω στην άφθονη βιβλιογραφία του σπιτιού μου (από ειδικά έντυπα μέχρι σχετικά βιβλία...)για χάρη της παρούσας κουβέντας! Ας όψεται και ο λίγος χρόνος μου. Έναν Καραγιάννη θυμάμαι, αλλά...νούμερο "μελέτης" συγνώμη δε θυμάμαι! Δεν είμαι αρχαιολόγος,Ιστορία των Τεχνών κάνω, αν και διαβάζω το "ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ", το παλαι ποτε "CORPUS", τα επιστημονικά τύπου Ντισκάβερι και Σαϊεντιφικ Αμέρικαν...

Παράθεση:
Μάλιστα...
Μπορείς να μου αναφέρεις ένα τάφο με πέτρες του 35.000π.χ;;;
Ναι. Εκείνον του παλαιολιθικού New Grange στην Ireland, το περίφημο Gavr' Inis στη Βρετάνη (το πιο πρόσφατο χρονολογείται το 4.000π.Χ. ενώ το αρχαιότερο 30.000π.Χ.), το μυστηριώδες και πανάρχαιο La Ven Ta στο νότιο Mexico(10.000π.Χ.; ). Εννοείται, δεν είναι τα μοναδικά τέτοια στον κόσμο, αλλά συγνώμη κιόλας -δεν μπορώ να τα θυμάμαι και ΟΟΟΛΑΑΑ!Ας κάνουν άλλοι τον κόπο για το σχετικό ψάξιμο και παράθεση ταφικών μνημείων...

Παράθεση:
Πολύ καλό επιχείρημα με λίγα κενά...
Αλλά για πες μου, γιατί κανένας δεν πηγαίνει στην ζούγκλα παρά μόνο για υλοτομία και χρυσάφι;
Σοβαρά μιλάς; Οι ιθαγενείς; Ζωάκια κυνηγι πάνε, και ζουν απ' αυτό, όπως και από το ψάρεμα στα νερά των τεράστιων ποταμών.Τίποτα άλλο. Τόσο απλά...Θα μιλάς για τους πανούργους επιχειρηματίες-κλέφτες που λυμαίνονται στη περιοχή...

Παράθεση:
Μήπως γιατί είναι κάπως ανθυγιεινά και δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει;
Μήπως γιατί οι κάτοικοι εκεί δεν έχουν έρθει σε επαφή με τον πολιτισμό μας μέχρι το 1950;
Ή μήπως γιατί αποφάσισαν να ζουν στην γη τους όπως οι πρόγονοι τους...
Μάλλον το τρίτο ισχύει -και γι αυτό γράφουν τους πρωτευουσιάνους και αστούς μη-ιθαγενείς στα απ***α τους...Ε, άμα δε θέλουν τεχνολογία και αρκούνται σε μια φωτιά έξω από τα καλυβόσπιτα, ποιοι είμαστε να τους κατηγορούμε;

Παράθεση:
Στην Κίνα και στην Ιαπωνία και στην Ταιβάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Εκεί που δεν υπάρχει ζούγκλα - ΗΠΑ, Αργεντινή - οι ιθαγενείς έχουν εξαφανιστεί...
Ανακατεύεις άσχετα και ανόμοια πράγματα. Κάθε σημείο της Γης ΔΕΝ είναι το ίδιο. Οι εκάστοτε συνθήκες ζωής, οι κουλτούρες και τρόπος σκέψης και ζωής ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ! Ιστορικώς, το να υφίσταται αναπτυγμένος πολιτισμός κάπου και γύρω του να..."πιθηκίζουν" υπανάπτυκτοι λαοί, δεν είναι ούτε ανέφικτο ούτε σπάνιο! Πρέπει να υπάρχει κάπου ζούγκλα, για να ζουν κάποιοι σαν πρωτόγονοι; Δεν σε παρακολουθούμε...

Παράθεση:
Ειλικρινά πες μου τι πιθανότητες υπάρχουν μετά από 150 χρόνια που την ψάχνουν χιλιάδες άτομα και δεν την βρίσκουν...
20 - 80 υπερ αυτών που είναι εναντίον της Λεμουρίας. Ελπίζω στο 20%.
Αλλά προειπα: Συ είπας...

Παράθεση:
Το στοίχημα πάει, αλλά δυστυχώς δεν θα το ευχαριστηθείς σε αυτή την ζωή, ούτε σε κάποια επόμενη...
Δεν πειράζει. Άμα πιστεύεις είτε στη μετεμψύχωση είτε στη μετά θάνατον ζωή,και στα 2 την πάτησες αναλόγως! Α, το μπουγέλωμα δεν θα τ΄αποφύγεις (με κάτι να χαρούμε λίγο και εμείς...)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-10-08, 17:17
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Βασικά δεν συμφωνώ με τον απόλυτο τρόπο του OANNHSEA αλλά όλα τα επιχειρήματα του έχουν μια λογική βάση. Βέβαια πρέπει να πω, ότι η λογική είναι κάτι πολύ σχετικό και ότι ίσως έχει κάποια βάση αυτό που ειπώθηκε πριν αρκετά μηνύματα ότι κρίνουμε με αυτά που ξέρουμε και αυτά που γνωρίζουμε και τον τρόπο που ζούμε και ξέρουμε ότι έχουμε “εξελιχθεί” έως τώρα. Φυσικά ένα στοίχημα με τον OANNHSEA δεν έχει κανένα νόημα πιστεύω μια και ακόμα και να υπήρξε ο πολιτισμός των Λεμούριων ακόμα και να βρεθεί θα περάσει πολύ καιρός μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι όντως είναι αυτός. Τόσος καιρός που δεν ξέρω ποιοι θα είναι ακόμα σε αυτή την ζωή, αλλά ακόμα και να είναι… δεν ξέρω ποιος θα θυμάται όλα αυτά… άλλωστε εάν βρεθεί κάτι, θα νοιαστεί κανείς να την πει στον OANNHSEA ή για αυτό που βρέθηκε?

Διάβασα όλο το θέμα σήμερα όλο μαζί και μερικές φορές είναι καλύτερα έτσι. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και να είναι λάθος το απόλυτο της σκέψης του OANNHSEA παρόλα τα λογικά επιχειρήματα του, δεν έχει βρεθεί κάτι που να αποδεικνύει το οτιδήποτε. Τουλάχιστον κάτι από αυτά που διάβασα εδώ μέσα (δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα). Οπότε νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα τρόπου σκέψης. Δεν υπάρχει κάτι μέχρι να βρεθεί κάτι που να αποδεικνύει ότι υπήρξε; Ή όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά;
Αλλά αλήθεια υπάρχει τόσος καπνός γύρω από το θέμα ώστε να υποστηρίξουμε ότι υπάρχει κάπου φωτιά;
Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή δεν υπάρχει φωτιά δεν άναψε ποτέ… Μπορεί κάποια στιγμή να άναψε, αλλά ήταν από κεραυνό ή από ανθρώπινο χέρι;

Μακάρι να χάσει ο OANNHSEA το στοίχημα… όχι για να βγει λάθος και να του την πούμε, αλλά για να έχουμε κάτι να λέμε… γενικά. Δύσκολο πάντως το βλέπω. Εδώ θα είμαστε με κάποια μορφή και θα το μάθουμε…
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λάθος κατάλαβες! Ουδέποτε προέβησα σε σαφή σύγκριση της Κνωσσού με τη Λεμουρία. Προτρέχεις.
Αγαπητέ μου,
ΕΓΩ σου έδωσα να συγκρίνεις ένα ΝΗΣΙΟΤΙΚΟ πολιτισμό που ΥΠΑΡΞΕ και ήταν μάλιστα λαμπρός με ένα παραμυθολαό...
Θα μπορούσαμε φυσικά να βάλουμε και άλλους λαούς μέσα στο παιχνίδι, όπως τους Σαρντέν ή τα βασίλεια της Πολυνησίας ή καλύτερα την φυλή της Τασμανίας...
Σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις υπάρχει ένα κοινό μοτίβο:
Εξαπλώνεσαι: ο πολιτισμός ανθιζει...
Μένεις στο νησί σου: ή καταλήγεις στην ανθρωποφαγή (νήσος του Πάσχα ή Μαορί) Ή καταλήγεις να προσαρμοστείς τέλεια και να ξεχάσεις ακόμα και την χρήση του τόξου και βέλους...
Παράθεση:
Ναι, σε τοσοδούλικο νησάκι στη μέση κυριολεκτικά του πουθενά, έκαναν τον επιστημονικό κόσμο να το θαυμάζει!
Ναι, αλλά στο τέλος κατέληξαν να τρόγωνται μεταξύ τους...
Αφήνω στην άκρη το ότι δεν σου έχουν πει ποτέ για τους άλλους λαούς της Πολυνησίας και τις δημιουργίες τους... Προφανώς για αυτό σου κάνουν τόση εντύπωση τα αγάλματα του Ράπα Νούι...
Παράθεση:
(το νησί με την άνοδο της σταθμής της θάλασσας, έχασε πολύτιμα εδάφη του και έγινε μικρότερο σε έκταση)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ που λέω ότι ΔΕΝ ξέρετε γεωλογία και αφήνετε να σας επειρεάζει ο κάθε τσαρλατάνος...
Λοιπόν μία μελέτη στην γεωλογία του Ράπα Νούι για να δεις ότι η παραπάνω πρόταση σου είναι 100% λάθος...

Παράθεση:
Εδώ ίσως υπάρχουν διχογνωμίες για το εάν όντως μέρος του πληθυσμού κατάφερε να φτιάξει πλοιάρια και να φύγει, αλλά πολλοί το θεωρούν σίγουρο.
Με τι να φτιάξει πλοιάρια;;;;
Τα δέντρα όλα, τα είχαν κόψει είτε για να κάψουν τους νεκρούς τους στην αρχή, είτε για επιβιώσει ο τεράστιος πλυθησμός τους - αναμεσά τους προς το τέλος ήταν ίσως και Ίνκας... 10.000 νοματαίοι υπήρχαν όταν ανακάλυχαν το νησί - ίσως πάνω από 25.000 στην ακμή του...

Παράθεση:
Γι αυτό διαπιστώνουμε την ύπαρξη τόσων και τόσων πανάρχαιων ορυχείων.
Ναι, μόνο που ΟΛΑ είναι από τους ιστορικούς χρόνους...
Βλέπεις υπάρχει ένα περίεργο θέμα: το βάθος στο οποίο πρέπει να σκάψεις για το κάθε υλικό...
ΕΑΝ υπήρχε πιο αρχαίος πολιτισμός από εμάς, θα είχε εξορύξει τα επιφανιακά μεταλεύματα και άρα στους ιστορικούς χρόνους, θα έπρεπε να έχουμε ορυχεία στο ΔΙΠΛΑΣΙΟ βάθος από ότι ξέρουμε... Ιδιαίτερα δε στην περιοχή που υποτιθεται ότι βρισκόταν η Λεμουρία... Άρα όχι μόνο οι πρώτες εξωρήξεις άρχισαν στις ιστορικές εποχές, αλλά τα βασικά ορυχεία όπως του ουρανίου ήταν ΑΝΕΓΚΙΧΤΑ σε ΟΛΗ την γη... Επίσης δε ένα ορυχείο δίνει το στίγμα του από τον σορό των αποβλήτων που έχουν συσσωρεύσει έξω από αυτό. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει ΚΑΝΕΝΑ από αυτούς τους σορούς είτε επεξεργασμένο, είτε με καταβολάδες που να χρονολογήται τόσο παλιά...

Παράθεση:
Τόσο απλά...Θα μιλάς για τους πανούργους επιχειρηματίες-κλέφτες που λυμαίνονται στη περιοχή...
Όχιιιιι, μιλάω για όλο τον άλλο πάμφτωχο κόσμο των φαβέλας...
Λογικά θα έπρεπε να γίνει όπως στις ΗΠΑ ή στην Αργεντινή ή στην Χιλή: οι άποικοι να πάρουν την γη των ιθαγενών. Όμως η ζούκλα ΔΕΝ επιτρέπει κάτι τέτοιο - και εάν δεν ήταν το χρυσάφι και η κτηνοτροφία δεν θα πατούσε ΚΑΝΕΙΣ εκεί, παρά μόνο οι άγριες φυλές...
Βέβαια υπάρχει ακόμα ενα περίεργο σημείο στην ιδέα: οι πολιτισμοί που αναπτύχθηκαν σε ζούγλες - Μάγια και Αζτέκοι μαζί με τους υπόλοιπους λαούς... Και φυσικά ο πολιτισμός τους ΕΠΕΚΤΑΘΗΚΕ μέχρι τον πολιτισμό των Ανασάζι στον βορρά, τον πολιτισμό του Μισσιπή και τον πολιτισμό της βόρειας Βενεζουέλας...
Για αυτό και:
Παράθεση:
Πρέπει να υπάρχει κάπου ζούγκλα, για να ζουν κάποιοι σαν πρωτόγονοι; Δεν σε παρακολουθούμε...
Πρέπει να υπάρχει ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ με πολιτισμό...
Από εκεί και πέρα ή θα εξελιχτούν όπως ο πολιτισμένος λαός, ή θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ από τον πολιτισμένο λαό. Βλέπεις η ανάγκη για γη (ΗΠΑ) ή η ανάγκη για χρυσάφι (Ισπανία) ή η ανάγκη για αποκίες (Έλληνες) ή απλώς τα μικρόβια εξαφανίζουν αυτούς τους λαούς... Η ζούγκλα όμως τους προστατεύει, γιατί ΚΑΝΕΙΣ πολιτισμένος δεν θέλει να πάει εκεί... Το ίδιο συμβαινει με την έρημο ή με κάποια μικρά νησιά - εκτός φυσικά εάν θέσεις εμπορίου ή θέσεις ισχύος...
Αλλά για πες μου, εμείς μέσα σε 100 χρόνια είμαστε ικανοί να λέμε ότι από την απομονομένη γη του 1900 φτάσαμε να έχει σιδηρόδρομο μέχρι και το Θιβέτ... Η Λεμουρία άνφησε και έσβησε σε 50 χρόνια και κανείς δεν την πήρε χαμπάρι;;;

Παράθεση:
Ναι. Εκείνον του παλαιολιθικού New Grange στην Ireland, το περίφημο Gavr' Inis στη Βρετάνη (το πιο πρόσφατο χρονολογείται το 4.000π.Χ. ενώ το αρχαιότερο 30.000π.Χ.), το μυστηριώδες και πανάρχαιο La Ven Ta στο νότιο Mexico(10.000π.Χ.; )
'Ελα τώρα...
Έγραψα του 35.000 π.χ. και εσύ βάζεις τύμβους και μνημεία του 3.500 π.χ. ...
Λείπουν 30.000 χρόνια εδώ πέρα...
Έχεις να βάλεις ένα ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΟ πέτρινο τάφο ή μνημείο του 35.000π.χ. ;;;
Όσο για το La VenTa, μπορείς να μου πεις ΓΙΑΤΙ πρέπει να είναι του 10.000 π.χ. όταν τα στοιχεία του από τον C14 δείχνουν το πολύ το 1.000 π.χ;;;

Τελικά τι κάνουμε εδώ;
Πέρνουμε τα στοιχεία από την αρχαιολογία, τους προσθέτουμε ένα μηδενικό και τα κάνουμε "κομμάτια από χαμένους πολιτισμούς";;;
Παράθεση:
Δεν πειράζει. Άμα πιστεύεις είτε στη μετεμψύχωση είτε στη μετά θάνατον ζωή,και στα 2 την πάτησες αναλόγως! Α, το μπουγέλωμα δεν θα τ΄αποφύγεις (με κάτι να χαρούμε λίγο και εμείς...)!!!
Δεν πιστεύω σε τίποτα...
Αλλά μπορώ με σιγουριά να σου: ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ...

Παράθεση:
Μακάρι να χάσει ο OANNHSEA το στοίχημα…
Μα είναι ποτέ δυνατόν ένας θεός - δαίμονας να μην ξέρει τι γράφει;;;
ΑΑΑ κοινοί θνητοί τι να περιμένεις...
Μόνο εγώ και ο Κθούλου ξέρουμε την πάσα αλήθεια...
(Ε... σε τόσα παραμύθια έχω απαντήσει, να μην πω κάτι παπατζούμ και εγώ
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-10-08, 07:52
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Αγαπητέ μου,
ΕΓΩ σου έδωσα να συγκρίνεις ένα ΝΗΣΙΟΤΙΚΟ πολιτισμό που ΥΠΑΡΞΕ και ήταν μάλιστα λαμπρός με ένα παραμυθολαό...
Θα μπορούσαμε φυσικά να βάλουμε και άλλους λαούς μέσα στο παιχνίδι, όπως τους Σαρντέν ή τα βασίλεια της Πολυνησίας ή καλύτερα την φυλή της Τασμανίας...
Με "Ω" το νησιώτικο, παρακαλώ.
Ναι έδωσες όντως κάτι να συγκρίνεις. Αλλά όσο υπέροχο παράδειγμα πολιτισμού κι αν μας έδωσες, αυτά αφορούν στην 2η υποτίθεται περίοδο ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ της αρχαίας ΜΕΤΑΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ανθρωπότητας. Μας παρακολουθείς, επιτέλους, τι σου γράφουμε εδώ πέρα; Κάνε σκρολάρισμα πιο πάνω: οι συνομιλητές σου κάνουν ΛΟΓΟ για έναν υπεραναπτυγμένο πανάρχαιο πολιτισμό με -κάποια στιγμή ατύχως- πιο βλακώδη εξουσία κι από κείνη τη σημερινής των Μπους -Τσένι, που έριχνε πυρηνικές βόμβες εδώ και εκεί, καθιστώντας τον πλανήτη "από χειμερινό σε καλοκαιρινό σινεμά"! Δες τη Χιροσίμα και το Ναγασκάκι: δεν έμειναν και πολλά...πάλι από την αρχή έπρεπε να χτίσουν πόλεις, υποδομές, παιδεία, κ.τ.λ.. Φαντάσου τέτοια καταστροφή στο εξαπλάσιο ή δεκαπλάσιο! Η πυρηνική εξολόθρευση και εξαφάνιση τέτοιων πολιτισμών -συν οι φυσικές καταστροφές- δεν άφησαν περιθώρια: η τότε ανθρωπότητα δεν είχε πλέον τίποτε στα χέρια της παρά τους μύθους της -έπρεπε να ξαναρχίσει από την ΑΡΧΗ...

Παράθεση:
Σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις υπάρχει ένα κοινό μοτίβο:
Εξαπλώνεσαι: ο πολιτισμός ανθιζει...
Μένεις στο νησί σου: ή καταλήγεις στην ανθρωποφαγή (νήσος του Πάσχα ή Μαορί) Ή καταλήγεις να προσαρμοστείς τέλεια και να ξεχάσεις ακόμα και την χρήση του τόξου και βέλους...
Το "μοτίβο" σου που μας δίνει -ίσως και από αρχαιολογικής απόψεως- δεν απέχει από την απλή ΕΙΚΑΣΙΑ. Και προχωρώ στο γιατί...

Παράθεση:
Ναι, αλλά στο τέλος κατέληξαν να τρόγωνται μεταξύ τους...
Αφήνω στην άκρη το ότι δεν σου έχουν πει ποτέ για τους άλλους λαούς της Πολυνησίας και τις δημιουργίες τους... Προφανώς για αυτό σου κάνουν τόση εντύπωση τα αγάλματα του Ράπα Νούι...
...που το ξέρεις ότι δεν γνωρίζω; Δεν χρειάζεται να μου πουν. ΕΧΩ διαβάσει για αυτά. Απλά ανήκουν σε διαφορετικό -πιο σύγχρονο- βαθμό πολιτιστικής ανάπτυξης. Εντυπωσιακά μεν, αλλά...

Παράθεση:
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ που λέω ότι ΔΕΝ ξέρετε γεωλογία και αφήνετε να σας επειρεάζει ο κάθε τσαρλατάνος...
Λοιπόν μία μελέτη στην γεωλογία του Ράπα Νούι για να δεις ότι η παραπάνω πρόταση σου είναι 100% λάθος...
...ΜΙΑ ΜΟΝΟ μελέτη? Μπράβο επιστημονική εγκυρότητα. Σαν ειδικός, θα ξέρεις ΠΟΛΥ καλά πως μια μελέτη αποκτά καλύτερη εγκυρότητα ΟΤΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ και από μια ΑΛΛΗ επιπλέον μελέτη. Ίσως και από μια 3η, μια 4η, κοκ..Αν μια μελέτη -που πολύ θα'θελες να κάνεις πέρα ίσως, λόγω των αντίθέσεων των πορισμάτων, υποψιάζομαι- πρόκρινε μια διαφορετική ιστορία της γεωλογίας του νησιού, θα μου' λεγες για 100% λάθος; Προτρέχεις...

Παράθεση:
Με τι να φτιάξει πλοιάρια;;;;
Τα δέντρα όλα, τα είχαν κόψει είτε για να κάψουν τους νεκρούς τους στην αρχή, είτε για επιβιώσει ο τεράστιος πλυθησμός τους - αναμεσά τους προς το τέλος ήταν ίσως και Ίνκας... 10.000 νοματαίοι υπήρχαν όταν ανακάλυχαν το νησί - ίσως πάνω από 25.000 στην ακμή του...
Ναι, με τα τελευταία αυτά δέντρα φτιάξαν τα χαριτωμένα και ασφαλή πλοιάρια τους. Βλάκες τους έχεις τους ιθαγενείς; Τέτοια εκτίμηση της νοημοσύνης τους; Και όσο για πληθυσμό, οι εκτιμήσεις ποικίλουν. Σίγουρα όμως ΚΑΜΠΟΣΟΙ ταξίδεψαν επιτυχώς.Απορώ με την τοποθετησή σου. Θα σου ξέφυγε στη βιασύνη...

Παράθεση:
Ναι, μόνο που ΟΛΑ είναι από τους ιστορικούς χρόνους...
Βλέπεις υπάρχει ένα περίεργο θέμα: το βάθος στο οποίο πρέπει να σκάψεις για το κάθε υλικό...
ΕΑΝ υπήρχε πιο αρχαίος πολιτισμός από εμάς, θα είχε εξορύξει τα επιφανιακά μεταλεύματα και άρα στους ιστορικούς χρόνους, θα έπρεπε να έχουμε ορυχεία στο ΔΙΠΛΑΣΙΟ βάθος από ότι ξέρουμε... Ιδιαίτερα δε στην περιοχή που υποτιθεται ότι βρισκόταν η Λεμουρία... Άρα όχι μόνο οι πρώτες εξωρήξεις άρχισαν στις ιστορικές εποχές, αλλά τα βασικά ορυχεία όπως του ουρανίου ήταν ΑΝΕΓΚΙΧΤΑ σε ΟΛΗ την γη... Επίσης δε ένα ορυχείο δίνει το στίγμα του από τον σορό των αποβλήτων που έχουν συσσωρεύσει έξω από αυτό. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει ΚΑΝΕΝΑ από αυτούς τους σορούς είτε επεξεργασμένο, είτε με καταβολάδες που να χρονολογήται τόσο παλιά...
Σωθήκαμε με την...νέα σου εικασία! Άντε να βρεις εισόδους τέτοιων ορυχείων μα παμπάλαιων: μια στο δόξα παρτί πυρηνική καταστροφή -υποθέτουμε- θα κατάστρεφε τα πάντα. Τουλάχιστον το εξωτερικό μέρος (π.χ. εισόδους) τέτοιων ορυχείων...Όσο λογική κι αν έχει ένα επιχειρημά σου, μην ξεχνάς πως πάντα υπάχει πολύ πιθανή μια 2η και 3η και πάει λέγοντας, εξήγηση...Ίσως αυτη να είναι η ομορφιά της ζωής. Για ένα γεγονός μπορεί να υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές εκδοχές-εξηγήσεις...

Παράθεση:
Όχιιιιι, μιλάω για όλο τον άλλο πάμφτωχο κόσμο των φαβέλας...
Λογικά θα έπρεπε να γίνει όπως στις ΗΠΑ ή στην Αργεντινή ή στην Χιλή: οι άποικοι να πάρουν την γη των ιθαγενών. Όμως η ζούκλα ΔΕΝ επιτρέπει κάτι τέτοιο - και εάν δεν ήταν το χρυσάφι και η κτηνοτροφία δεν θα πατούσε ΚΑΝΕΙΣ εκεί, παρά μόνο οι άγριες φυλές...
Βέβαια υπάρχει ακόμα ενα περίεργο σημείο στην ιδέα: οι πολιτισμοί που αναπτύχθηκαν σε ζούγλες - Μάγια και Αζτέκοι μαζί με τους υπόλοιπους λαούς... Και φυσικά ο πολιτισμός τους ΕΠΕΚΤΑΘΗΚΕ μέχρι τον πολιτισμό των Ανασάζι στον βορρά, τον πολιτισμό του Μισσιπή και τον πολιτισμό της βόρειας Βενεζουέλας...
Για αυτό και:
Ναι, σώπα που θα κάνουν τον κόπο να μπουν στις ζούγκλες...
Που να παν να παίξουν τόπι ανάμεσα στη βλάστηση...

Παράθεση:
Πρέπει να υπάρχει ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ με πολιτισμό...
Από εκεί και πέρα ή θα εξελιχτούν όπως ο πολιτισμένος λαός, ή θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ από τον πολιτισμένο λαό. Βλέπεις η ανάγκη για γη (ΗΠΑ) ή η ανάγκη για χρυσάφι (Ισπανία) ή η ανάγκη για αποκίες (Έλληνες) ή απλώς τα μικρόβια εξαφανίζουν αυτούς τους λαούς... Η ζούγκλα όμως τους προστατεύει, γιατί ΚΑΝΕΙΣ πολιτισμένος δεν θέλει να πάει εκεί... Το ίδιο συμβαινει με την έρημο ή με κάποια μικρά νησιά - εκτός φυσικά εάν θέσεις εμπορίου ή θέσεις ισχύος...
Αλλά για πες μου, εμείς μέσα σε 100 χρόνια είμαστε ικανοί να λέμε ότι από την απομονομένη γη του 1900 φτάσαμε να έχει σιδηρόδρομο μέχρι και το Θιβέτ... Η Λεμουρία άνφησε και έσβησε σε 50 χρόνια και κανείς δεν την πήρε χαμπάρι;;;
Εννοείται πως υπήρξε επικοινωνία. Π.χ. η Ελλάδα επικοινωνεί με ΗΠΑ και Ιαπωνία, αλλά ΓΙΑΤΙ μετά τόσα χρόνια επαφής, δεν γίναμε σπουδαία αναπτυγμένη χώρα σαν τις προαναφερόμενες; Κάποια υποδομή ίσως έχουμε, αλλά ΔΕΝ φτάνει στις 2 χώρες αυτές. Είμαστε πολύ πίσω. Έτσι και με τη Λεμουρία. Που ξέρεις πως δεν τους έχουν πάρει χαμπάρι; Και μια άλλη ερώτηση: γιατί οι πρώτοι βορειοευρωπαϊκοί λαοί ΔΕΝ ανέπτυξαν πολιτισμό ισοδύναμο με εκείνον της Φαραωνικής Αιγύπτου; Με ανάλογα κτίσματα, υποδομές, κ.τ.λ.; Βλέπεις πως υπάρχουν ποικίλες εξηγήσεις στα ερωτηματά σου; Ένας λαός ίσως δεχόταν κάποια επικοινωνία με Λεμούριους, αλλά δε σημαίνει πως θα βοηθούνταν να φτάσει σε πολιτιστική/τεχνολογική ανωτερότητα: εξαρτάται από τις δεδομένες συνθήκες...

Παράθεση:
'Ελα τώρα...
Έγραψα του 35.000 π.χ. και εσύ βάζεις τύμβους και μνημεία του 3.500 π.χ. ...
Εϊ; Ό'τι θέλεις διαβάζεις;Πρόσεχε τι σου γράφω:" το περίφημο Gavr' Inis στη Βρετάνη (το πιο πρόσφατο χρονολογείται το 4.000π.Χ. ενώ το αρχαιότερο 30.000π.Χ.)", δηλαδή ΜΕΤΑΞΥ 4000-30.000π.Χ., όχι απλά 3.500! Πρόσεχε. Και όσο για "το μυστηριώδες και πανάρχαιο La Ven Ta στο νότιο Mexico(10.000π.Χ.; )". ΔΕΝ είναι δική μου χρονολογική εκτίμηση, έτσι το διάβασα και το θυμάμαι. Δεν πρόσθεσα μηδενικό. Παραδέχομαι την ύπαρξη τυπογραφικού λάθους (που δεν νομίζω όμως να συμβαίνει κάτι τέτοιο στη περίπτωση αυτή)αλλά συγνώμη: δεν θα παραδεχτώ πως έχω ασθενή μνήμη σε ό'τι αφορά νούμερα...

Παράθεση:
Λείπουν 30.000 χρόνια εδώ πέρα...
Έχεις να βάλεις ένα ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΟ πέτρινο τάφο ή μνημείο του 35.000π.χ. ;;;
Δεν λείπουν. Το ανάφερα ήδη.
Άλλωστε, οι αρχαιολόγοι το ψάχνουν ακόμα το όλο θέμα...

Παράθεση:
Όσο για το La VenTa, μπορείς να μου πεις ΓΙΑΤΙ πρέπει να είναι του 10.000 π.χ. όταν τα στοιχεία του από τον C14 δείχνουν το πολύ το 1.000 π.χ;;;
Να ρωτήσεις αυτούς που έκριναν έτσι χρονολογικά. ΔΕΝ είμαι εγώ ο γεωλόγος...Αφού σε ενδιαφέρει θερμά το όλο θέμα, ψάξτο και εσύ...

Παράθεση:
Δεν πιστεύω σε τίποτα...
Αλλά μπορώ με σιγουριά να σου: ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ...
Ίσως όχι σ' αυτή τη ζωή. Με με την οικομονική κρίση, που πόροι για περαιτέρω αρχαιολογικές αναζητήσεις και ανασκαφές...

Παράθεση:
Μόνο εγώ και ο Κθούλου ξέρουμε την πάσα αλήθεια...
(Ε... σε τόσα παραμύθια έχω απαντήσει, να μην πω κάτι παπατζούμ και εγώ
Μα το έκανες ΗΔΗ: μας έριξες κάμποσα δικά σου παραμύθια εδώ πέρα! Δεν χρειάζονται άλλα -χορτάσαμε! -ευχαριστούμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.