Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-10-08, 09:13
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φαντάσου τέτοια καταστροφή στο εξαπλάσιο ή δεκαπλάσιο! Η πυρηνική εξολόθρευση και εξαφάνιση τέτοιων πολιτισμών -συν οι φυσικές καταστροφές- δεν άφησαν περιθώρια: η τότε ανθρωπότητα δεν είχε πλέον τίποτε στα χέρια της παρά τους μύθους της -έπρεπε να ξαναρχίσει από την ΑΡΧΗ...
Το ξαναγράφω γιατί ΔΕΝ μπορείς να το καταλάβεις:
Θα είχαν εξαφανιστεί και οικογένειες ζώων και φυτών από τον πλανήτη εάν συνέβαινε μία καταστροφή παρόμοιου μεγέθους... Επίσης θα είχε γεμίσει το έδαφος με τα υπολείμματα αυτού του πολέμου...
Λυπάμαι αλλά στα τελευταία 1.000.000 ΔΕΝ έχουμε μαζικές εξαφανίσεις ζώων και φυτών και φυσικά ΔΕΝ έχουμε βρει υπολείμματα πυρηνικού πολέμου στο έδαφος...
Άρα ή θα πρέπει να μας δείξεις αυτές τις μαζικές εξαφανίσεις των ζώων και των φυτών που συνέβησαν σε μία ελάχιστη χρονική στιγμή στο παρελθόν ή να παραδεχτείς ότι δεν έχει ΠΟΤΕ πυρηνικός πόλεμος στην γη κατά το παρελθόν...
Αναμένουμε...

Παράθεση:
Το "μοτίβο" σου που μας δίνει -ίσως και από αρχαιολογικής απόψεως- δεν απέχει από την απλή ΕΙΚΑΣΙΑ.
Απλή εικασία;;; Χα,χα - πολύ καλό...
Προφανώς δεν έχεις ποτέ μελετήσει τους νησιώτικους πολιτισμούς...
Να ξεκινήσουμε την ανθρωποφαγία από τους Καραϊμπίαν, από τους Μαορί, από τους κατοίκους του Ράπα Νούι, από τους Παπούα; Να συνεχίσω;;;
Το 80% των ανθρωποφάγων έχουν εντοπιστεί σε νησιώτικους πολιτισμούς...

Από την άλλη έχουν εντοπιστεί ουκ ολίγες περιπτώσεις οπισθοδρόμισης της τεχνολογίας π.χ Τασμανία, λόγω απομόνωσης... Έχουμε και εμφύλιους πολέμους πάνω σε ένα νησί με τουλάχιστον 7 ξεχωριστά κράτη!!!
Άρα δεν έχεις μελετήσει ΚΑΘΟΛΟΥ τους πολιτισμούς της Πολυνησίας...

Παράθεση:
...που το ξέρεις ότι δεν γνωρίζω; Δεν χρειάζεται να μου πουν. ΕΧΩ διαβάσει για αυτά. Απλά ανήκουν σε διαφορετικό -πιο σύγχρονο- βαθμό πολιτιστικής ανάπτυξης.
Στην ίδια περίοδο με τον πολιτισμό του Ράπα Νούι είναι...
Άντε να έχουν 200 χρόνια συν πλην, από την μέση ημερομηνία...
Βλέπεις υπάρχει κάτι πολύ διαφορετικό από τα παραμύθια: η χρονολόγηση μέσω του C14. Μπορούν άνετα οι παραμυθάδες να χτυπήσουν τον C14 όταν είναι πάνω από 10.000 χρόνια - δεν μπορούν να το κάνουν όταν είναι πολύ κοντά σε εμάς. Και η χρονολόγηση των γλυπτών του Ράπα Νούι είναι μετά το 1000μ.χ...
Έχεις εσύ κάποια απόδειξη για το αντίθετο;
Ακόμα και άνθρωποι που ασχολήθηκαν τόσα χρόνια με το Ράπα Νούι (ακόμα και ο Νορβηγός) δεν λένε κάτι διαφορετικό...

Ειλικρινά όμως δεν έχεις δει τα παλάτια που έχουν χτίσει οι Πολυνησιακοί λαοί ή τους ναούς;

Παράθεση:
Ναι, με τα τελευταία αυτά δέντρα φτιάξαν τα χαριτωμένα και ασφαλή πλοιάρια τους.
Προφανώς δεν ξέρεις καθόλου την ιστορία του Ράπα Νούι...
Προφανώς δεν ξέρεις ότι την τελευταία ξυλεία την χρειάζονταν για να φτιάξουν φρούρια, και όχι μόνο αυτό, αλλά την έχουμε βρει καμένη λόγω του εμφύλιου που έπληξε το νησί στο τέλος της περιόδου του αρχικού πολιτισμού...
Άρα δεν ξέρεις ούτε την ιστορία του Ράπα Νούι...
Απλές υποθέσεις κάνεις...
Αυτό φαίνεται καθαρά στο παρακάτω:
Παράθεση:
...ΜΙΑ ΜΟΝΟ μελέτη? Μπράβο επιστημονική εγκυρότητα. Σαν ειδικός, θα ξέρεις ΠΟΛΥ καλά πως μια μελέτη αποκτά καλύτερη εγκυρότητα ΟΤΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ και από μια ΑΛΛΗ επιπλέον μελέτη.
Εννοώ ΕΣΥ να μελετήσεις την γεωλογία του νησιού του Ράπα Νούι...
Για παράδειγμα στο νησί ΔΕΝ υπάρχουν φυσικές πηγές νερού.
Υπάρχει μόνο το βρόχινο νερό και το νερό που βρίσκεται στον κρατήρα του ηφαιστείου...
Είναι καλό αυτό για αρχή στην έρευνα σου;
Ή προτιμάς να βασίζεσαι σε παραμύθια περί βύθισης του νησιού και της θάλασσας που ανέβηκε;

Παράθεση:
Ελλάδα επικοινωνεί με ΗΠΑ και Ιαπωνία, αλλά ΓΙΑΤΙ μετά τόσα χρόνια επαφής, δεν γίναμε σπουδαία αναπτυγμένη χώρα σαν τις προαναφερόμενες;
Συγγνώμη, αλλά τι είναι αυτό που έχουν αυτές οι χώρες και δεν το έχουμε εμείς;;; Είναι μόνο 20 χρόνια πιο μπροστά... Ε και; Εδώ μιλάμε ότι οι Λεμούριοι έφτιαχναν ατομικές βόμβες και οι γείτονες τους ήταν σε καλύβες σαν τροφοσυλέκτες!!! Ποιό το μέτρο σύγκρισης;;;

Παράθεση:
Για ένα γεγονός μπορεί να υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές εκδοχές-εξηγήσεις...
ΜΙΑ όμως είναι η λογική: και δυστυχώς ο πυρηνικός πόλεμος έχει φύγει από την μέση... Όσο για τα ορυχεία υπάρχει ένας καλός τρόπος να καταλάβεις πως τα βρίσκουν εάν διαβάσεις λίγη αρχαιολογία... Βλέπεις στην αρχαιολογία σε μερικές περιπτώσεις δεν χρειάζεται καν να σκάψεις για να ξέρεις ότι από κάτω σου υπάρχει κάτι... Το έδαφος που έχει σκαφτεί είναι διαφορετικού χρωματισμού και υφής, ακόμα και μετά από 10.000 χρόνια - και ένα έμπειρο μάτι μπορεί να το ξεχωρίσει πολύ εύκολα...

Παράθεση:
Εϊ; Ό'τι θέλεις διαβάζεις;Πρόσεχε τι σου γράφω:" το περίφημο Gavr' Inis στη Βρετάνη (το πιο πρόσφατο χρονολογείται το 4.000π.Χ. ενώ το αρχαιότερο 30.000π.Χ.)", δηλαδή ΜΕΤΑΞΥ 4000-30.000π.Χ., όχι απλά 3.500! Πρόσεχε.
Όχι αγαπητέ μου, καθώτι όσο όσο και να έψαξα δεν βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ να γράφει ότι τα παλαιολιθικά ερεύματα φτάνουν μέχρι το 30.000 π.χ. Στην καλύτερη περίπτωση διάβασα ότι στο νησί υπήρχε ανθρώπινη παρουσία...
Παράθεση:
Δεν λείπουν. Το ανάφερα ήδη.
Άλλωστε, οι αρχαιολόγοι το ψάχνουν ακόμα το όλο θέμα...
Όχι αγαπητέ μου, όσα ανέφερες ήταν του 3.500π.χ...
ΠΟΥΘΕΝΑ όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα αναφορά για την ημερομηνία που θέτεις...

Παράθεση:
Μα το έκανες ΗΔΗ: μας έριξες κάμποσα δικά σου παραμύθια εδώ πέρα! Δεν χρειάζονται άλλα -χορτάσαμε! -ευχαριστούμε...
Εάν λες την ψυχρή λογική και την ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ απόδειξη παραμύθια τότε ειλικρινά πιστεύω ότι λατρεύεις τα ψεύδη...
Μέχρι στιγμής δεν έχεις παρουσιάση ένα (ΕΝΑ!!!!) στοιχείο υπέρ της Λεμουρίας...
Το μόνο έχεις κάνει είναι:
α) Να πάρεις πολιτισμού του 1000π.χ (Ράπα Νούι) και εντεύθεν και να τους παρουσιάσεις σαν υπολείμματα της Λεμουρίας.
β) Να γράφεις ότι οι Λεμούριοι ήταν ένας πολιτισμός που δεν επικοινωνούσε με τους γύρω λαούς και μάλιστα τους άφηνε να ζουν μέσα στο χάος και στην παρακμή...
γ) Να γράφεις για πυρηνικούς πολέμους, με συνέπεια ολοκληρωτική καταστροφή της γης, χωρίς να μπορείς να αποδείξεις κάτι από αυτό..
δ) Να πλαστογραφείς τις ημερομηνίες πολιτισμών και να τους στέλνεις τουλάχιστον 30.000 χρόνια από την ημερομηνία που άκμασαν...
Και ύστερα γράφεις ότι είμαι εγώ αυτός που λέει παραμύθια;;;
Μήπως τελικά χρειάζεται να πιστεύεις στην Λεμουρία, ακόμα και χωρίς αποδείξεις, γιατί έτσι πρέπει;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-10-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Λυπάμαι αλλά στα τελευταία 1.000.000 ΔΕΝ έχουμε μαζικές εξαφανίσεις ζώων και φυτών και φυσικά ΔΕΝ έχουμε βρει υπολείμματα πυρηνικού πολέμου στο έδαφος...
(...)
Αναμένουμε...
-Δηλαδή π.χ. οι δεινόσαυροι ΤΙ ΕΊΝΑΙ? Υπαρκτοί και ολοζώντανοι σήμερα;
ΚΑΙ έπειτα: ΑΦΟΥ πρωτύτερα σου έγραψα πως επιστήμονες ΟΝΤΩΣ διαπίστωσαν την ύπαρξη ασυνήθιστων γεω-ζώνων με υπολείμματα ραδιενεργών πετρωμάτων. Μάλιστα, η διάταξη των "ζωνών" αυτών -κατά την εκτιμησή τους- προήλθε από ραδιενεργά υλικά που "κατακάθησαν" στην τότε επιφάνεια του εδάφους. Με τους αιώνες, αυτό το στρώμα ραδιενέργειας διατηρήθηκε. Μην διαβάζεις τα ποστ..."διαγωνίως" και quotar-εις ό'τι σε βολεύει!

Παράθεση:
Απλή εικασία;;; Χα,χα - πολύ καλό...
Προφανώς δεν έχεις ποτέ μελετήσει τους νησιώτικους πολιτισμούς...
Να ξεκινήσουμε την ανθρωποφαγία από τους Καραϊμπίαν, από τους Μαορί, από τους κατοίκους του Ράπα Νούι, από τους Παπούα; Να συνεχίσω;;;
Το 80% των ανθρωποφάγων έχουν εντοπιστεί σε νησιώτικους πολιτισμούς...
-Ναι εικασίες κάνεις, ουσιαστικώς...αφού αγαπητέ, στο ξεκαθάρισα: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ με την ιστορία και τα πεπραγμένα του νησιού αυτού. Και ΟΧΙ μονάχα αυτό. Και εαν θές να ξέρεις, με το καιρό η λεγόμενη ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ γίνεται ολοένα και πιο αποδεκτή στην πανεπιστημιακή κοινότητα, έστω σε ένα επίπεδο. Άλλωστε, είναι πλέον κοινά αποδεκτό πως η πραγματική Προϊστορική Ιστορία εν γένει ΔΕΝ είναι όπως μας τη μαθαίνουν (σε σχολεία- πανεπιστήμια) . Υπάρχουν παράδοξα και αλλόκοτα πανάρχαια ευρήματα που ανατρέπουν κατεστημένες απόψεις. Βέβαια και είναι μεγάλο θέμα αυτό. Δεν τα γνωρίζεις; Τελικά, μόνο δογματίζεις εδώ πέρα. Μόνο τις απόψεις του ΕΝΟΣ μεταφέρεις εδώ (η αντίθετη θεωρία-άποψη, μάλλον έχει τη μεγάλη σκασίλα σου)...

Παράθεση:
Από την άλλη έχουν εντοπιστεί ουκ ολίγες περιπτώσεις οπισθοδρόμισης της τεχνολογίας π.χ Τασμανία, λόγω απομόνωσης... Έχουμε και εμφύλιους πολέμους πάνω σε ένα νησί με τουλάχιστον 7 ξεχωριστά κράτη!!!
Άρα δεν έχεις μελετήσει ΚΑΘΟΛΟΥ τους πολιτισμούς της Πολυνησίας...
-Και σε αυτό, σου το τόνισα παραπάνω: ΔΕΝ είναι οι συνθήκες άνα περιοχή και μέρη της Γης το ΙΔΙΟ. Μην κάνεις το λάθος να εφαρμόζεις "μοντέλα" και "μοτίβα" για να ερμηνεύσεις ή να βγάλεις εκτιμήσεις για αυτά, γενικεύοντας : δεν ισχύουν στο γενικότερο εύρος τους. Υπάρχουν ποικίλα πλαίσια. Στο είπα: ΑΥΤΗ είναι η παράδοξη ομορφιά του Κόσμου μας...Πάρε παράδειγμα και τη Κβαντική...

Παράθεση:
η χρονολόγηση μέσω του C14. Μπορούν άνετα οι παραμυθάδες να χτυπήσουν τον C14 όταν είναι πάνω από 10.000 χρόνια - δεν μπορούν να το κάνουν όταν είναι πολύ κοντά σε εμάς. Και η χρονολόγηση των γλυπτών του Ράπα Νούι είναι μετά το 1000μ.χ...
-Ναι, δημόσιες εκτιμήσεις γεωλόγων πως η χρονολόγηση μέσω C14 δεν έχει σταθερή αξιοπιστία και δεν γίνεται να εφαρμοστεί στο σύνολο των (οποιοδήποτε) ευρημάτων. Μα τι έπαθες επιτέλους; Άκουγε λίγο και την αντίθετη επιστημονική εκτίμηση...


Παράθεση:
Προφανώς δεν ξέρεις καθόλου την ιστορία του Ράπα Νούι...
Προφανώς δεν ξέρεις ότι την τελευταία ξυλεία την χρειάζονταν για να φτιάξουν φρούρια, και όχι μόνο αυτό, αλλά την έχουμε βρει καμένη λόγω του εμφύλιου που έπληξε το νησί στο τέλος της περιόδου του αρχικού πολιτισμού...
Άρα δεν ξέρεις ούτε την ιστορία του Ράπα Νούι...
Απλές υποθέσεις κάνεις...
-Θα σε απογοητεύσω: ΕΧΩ διαβάσει για το νησί αυτό. Και αναφέρεται πως τα περίφημα "οχυρα" είναι πλέον αμφιλεγόμενα. Δεν υπάρχει βάση πως η ξυλία εξαντλήθηκε γι αυτό το λόγο. Ιστορικοί κάνουν λόγο για πλοιάρια -όχι εγώ. Επομένως...

Παράθεση:
Αυτό φαίνεται καθαρά στο παρακάτω:

Εννοώ ΕΣΥ να μελετήσεις την γεωλογία του νησιού του Ράπα Νούι...
Για παράδειγμα στο νησί ΔΕΝ υπάρχουν φυσικές πηγές νερού.
-Εδώ ξεκάθαρα εκτίθεσαι. Εννοούσα ΣΑΦΩΣ πως εσύ παράθεσες ΜΙΑ μελέτη, ενώ εάν ήθελες να πείσεις για επιστημονική αξιοπιστία, θα έπρεπε να πεις "υπάρχουν μελέτΕΣ" -κανείς σοβαρός επιστήμων δεν αρκείται σε μια πρώτη μελέτη: αξιοποιεί επαληθευμένες μελέτες. Τόσο απλό...Και άλλο τόσο σαφές πως βιάζεσαι...
Και έπειτα, ΑΛΛΟ γεωλογία και ΑΛΛΟ ιστορία του νησιού. Εκτός κι αν εμμέσως υπονοείς πως οι αρχαιολόγοι δεν δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην επιστήμη της γεωλογίας και κακό του κεφαλιού τους...

Παράθεση:
Συγγνώμη, αλλά τι είναι αυτό που έχουν αυτές οι χώρες και δεν το έχουμε εμείς;;; Είναι μόνο 20 χρόνια πιο μπροστά... Ε και; Εδώ μιλάμε ότι οι Λεμούριοι έφτιαχναν ατομικές βόμβες και οι γείτονες τους ήταν σε καλύβες σαν τροφοσυλέκτες!!! Ποιό το μέτρο σύγκρισης;;;
-Όπα! Δεν ταξιδεύεις δηλαδή; Μοοονο 20 χρόνια;! Εδώ έλληνες κάτοικοι των χωρών αυτών μου ομολογούν το πόσο πίσω είμαστε γενικώς ,τουλάχιστον 40 χρόνια και σκύβουν το κεφάλι απογοητευμένοι!! Εμ τέτοιο μπάχαλο είμαστε εμείς εδώ πέρα... Μέτρο σύγκρισης; Ξεχνάς εύκολα: π.χ.ΜΑΣΑΪ- ΣΟΥΗΔΙΑ γράψε 0-1...

Παράθεση:
ΜΙΑ όμως είναι η λογική: και δυστυχώς ο πυρηνικός πόλεμος έχει φύγει από την μέση... Όσο για τα ορυχεία υπάρχει ένας καλός τρόπος να καταλάβεις πως τα βρίσκουν εάν διαβάσεις λίγη αρχαιολογία... Βλέπεις στην αρχαιολογία σε μερικές περιπτώσεις δεν χρειάζεται καν να σκάψεις για να ξέρεις ότι από κάτω σου υπάρχει κάτι... Το έδαφος που έχει σκαφτεί είναι διαφορετικού χρωματισμού και υφής, ακόμα και μετά από 10.000 χρόνια - και ένα έμπειρο μάτι μπορεί να το ξεχωρίσει πολύ εύκολα...
-Αυτά να τα πεις στους συναδέλφους σου που ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ να εκφράζουν αμφιβολίες, απορίες, ερωτήματα, κ.τ.λ. για την γενικότερη γεωλογία και γεω-ιστορία του πλανήτη μας (όπως και άλλων πλανητών)και όχι μόνο! Άμα μιλάνε π.χ. για αμφιβολίες στην ερμηνεία αποτελεσμάτων σκαναρισμένων περιοχών, τι εννοούν οι (ποιητές)? Μην τα λες σε μένα, που δεν είμαι -επαναλαμβάνω- γεωλόγος μεν, αλλά μάτια ΕΧΩ να διαβάζω πράγματα και θάματα σε επιστημονικά περιοδικά και ένθετα εφημερίδων δε...Τόσο επιθετικά πριζωμένος είσαι εεε;;;

Παράθεση:
Όχι αγαπητέ μου, όσα ανέφερες ήταν του 3.500π.χ...
ΠΟΥΘΕΝΑ όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα αναφορά για την ημερομηνία που θέτεις...
-Ψάξε καλύτερα! Η ξενόγλωσση βιβλιογραφία είναι αρκούντως πλούσια σε τέτοια θέματα...Να κάτι να ασχολείσαι στον ελεύθερο χρόνο σου.

Παράθεση:
Εάν λες την ψυχρή λογική και την ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ απόδειξη παραμύθια τότε ειλικρινά πιστεύω ότι λατρεύεις τα ψεύδη...
-και την κβαντομηχανική κάποτε την απέρριπταν βάση...της "ψυχρής λογικής" που τόσο υπερασπίζεσαι. Σήμερα όμως; Όπως αιώνα πριν ο Βερν βάση της ίδιας "ψυχρής λογικής" απορρίπτονταν σαν φαντασιόπληκτος όταν μιλούσε για άνθρωπους που θα περπατούσαν στο φεγγάρι (το ξανάγραψα, αλλά για δικούς σου πονηρούς λόγους προτιμάς να...τ΄αγνοείς επιδεικτικά -αλλά δεν πειράζει, να γελάμε και λίγο με τα γραφομενά σου)!

Ένα σημαντικό και ουσιώδες έχω να σου πω: ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ. Μην αρκείσαι στα τωρινά σου -επιστημονικά- δεδομένα. ΟΚ.????

Παράθεση:
Μέχρι στιγμής δεν έχεις παρουσιάση ένα (ΕΝΑ!!!!) στοιχείο υπέρ της Λεμουρίας...
Το μόνο έχεις κάνει είναι:
α) Να πάρεις πολιτισμού του 1000π.χ (Ράπα Νούι) και εντεύθεν και να τους παρουσιάσεις σαν υπολείμματα της Λεμουρίας.
-ει!??? Πότε το έκανα αυτό;!? Τελικά ΕΣΥ γίνεσαι ψεύτης. Αν σκρολάρεις πιο πάνω, δεν αναφέρθηκα σε πλήρη ταύτιση Νησιού του Πάσχα και Λεμουρίας, ούτε είπα για "υπολλείμματα" της Λεμουρίας! Παράδειγμα ανάφερα. Μα τι έπαθες τώρα; Αχα, "πριζώθηκες" για τα καλά και ξεφεύγεις...Γλίστρυσες για τα καλά!!!

Παράθεση:
β) Να γράφεις ότι οι Λεμούριοι ήταν ένας πολιτισμός που δεν επικοινωνούσε με τους γύρω λαούς και μάλιστα τους άφηνε να ζουν μέσα στο χάος και στην παρακμή...
-ούτε καν αυτό σου έγραψα ποτέ! Μάλιστα, ΕΣΥ είσαι ειδικά αυτός που αναφέρθηκε σε τέτοιες επικοινωνίες πολιτισμών με...άφθονα μάλιστα παραδείγματα! Άλλο σου τόνισα, καμία σχέση με ότι ισχυρίζεσαι δηλαδή. Γλιστράς, OANNHSEA μου, γλιστράς...

Παράθεση:
γ) Να γράφεις για πυρηνικούς πολέμους, με συνέπεια ολοκληρωτική καταστροφή της γης, χωρίς να μπορείς να αποδείξεις κάτι από αυτό..
-Ισχυρίστηκα εγώ για ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ καταστροφή; Όταν έπεσαν 2 βόμβες στην Ιαπωνία τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, καταστραφηκε ολοσχερώς η Ιαπωνία; Όχι βέβαια, απλώς ηττήθηκε πολιτικοστρατιωτικά...
Όπα, "χορεύεις" ζεϊμπέκικο τώρα...

Παράθεση:
δ) Να πλαστογραφείς τις ημερομηνίες πολιτισμών και να τους στέλνεις τουλάχιστον 30.000 χρόνια από την ημερομηνία που άκμασαν...
-"πλαστογραφώ"; Βαριά κατηγορία. Μακάρι να ήμουνα αυτός που πήγε στα εκθέματα εκεί και να έκανε τέτοιες εκτιμήσεις: και διάσημος θα'μουνα και θα'χα καμια έδρα καθηγητού σε καμια Οξφόρδη ή κάπου αλλού... Δυστυχώς, άλλος-οι με πρόλαβε-αν. Κρίμα...

Παράθεση:
Και ύστερα γράφεις ότι είμαι εγώ αυτός που λέει παραμύθια;;;
-Όχι. Απλά είσαι απολυταρχικός στις εκτιμήσεις σου και πιθανότστα ανακριβής.Ή απλά περιορίζεις τον ορίζοντα των δυνατοτήτων, αποκλείοντας πιθανά -μελλοντικά- δεδομένα. Ή απλώς δεν έχεις υπόψη σου και άλλα συγγράμματα-εκθέσεις- μελέτες,κ.τ.λ. Γι αυτό ενώ ΔΕΧΟΜΑΙ βέβαια την επιστημονική καταρτισή σου στον τομέα σου, είμαι επιφυλακτικός να την λάβω 100% υπόψη μου σε ότι αφορά κάποια θέματα...Ακριβώς επειδή ΔΕΝ θέλω να βασίζομαι 100% απόλυτα στη ψυχρή -μαθηματική λογική, λόγω της ομολογουμενης παραδοξότητας του Κόσμου και της Ιστορίας του...

Δηλαδή, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΒΕΡΝ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟ...

Παράθεση:
Μήπως τελικά χρειάζεται να πιστεύεις στην Λεμουρία, ακόμα και χωρίς αποδείξεις, γιατί έτσι πρέπει;
Σαφώς προτιμάω τις απόλυτες αποδείξεις, από την απλή πίστη. Αλλά ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ενδείξεις, κάπου και όπου υπάρχουν, τότε εκεί οφείλεις να λαμβάνεις όλα τα πιθανά γεγονότα...

Αλλωστε, από μυστήρια και ανεξήγητα ο πλανήτης μας, ένα σωρό...Δουλειά να'χουμε...

Άντε, πολύ το κουράσαμε το θέμα! Καλό σας απόγευμα κι από μένα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 27-10-08 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-10-08, 13:16
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
-Δηλαδή π.χ. οι δεινόσαυροι ΤΙ ΕΊΝΑΙ? Υπαρκτοί και ολοζώντανοι σήμερα;
Ξέρεις Mallen, οι δεινοσαύροι εξαφανίστηκαν πριν από 67.000.000 χρόνια...
Μήπως έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα;;;
Δεύτερον πεθαίνω να διαβάσω την μελέτη που γράφει ότι σε ΟΛΟ τον κόσμο έχουν βρεθεί τα υπολείμματα αυτού του πυρηνικού πολέμου... Μπορείς να μας δώσεις αυτή την μελέτη και να μας πεις ποιανού είναι;;;

Παράθεση:
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ με την ιστορία και τα πεπραγμένα του νησιού αυτού. Και εαν θές να ξέρεις, με το καιρό η λεγόμενη ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ γίνεται ολοένα και πιο αποδεκτή στην πανεπιστημιακή κοινότητα, έστω σε ένα επίπεδο.
Μάλιστα...
Δηλαδή δεν θα μάθω την ιστορία από τους ανθρώπους που έχουν φάει την ζωή τους στη νήσο μελετώντας τον πολιτισμό της, δεν θα μάθω την ιστορία που αποδέχεται η πλειονότητα των ιστορικών και των μελετητών ανά τον κόσμο, αφού πρώτα έχει αξιολογήσει τις ιδέες των προηγούμενων μελετητών... ΟΧΙ!!!! - θα κάτσω και θα ενστερνιστώ τις φαντασιώσεις του κάθε λαλημένου και του κάθε παραμυθά...
Μάλιστα...
Δηλαδή, εσύ εάν πάθεις κάποιο ιατρικό πρόβλημα δεν θα ακολουθήσεις την γνωστή ιατρική, αλλά θα τρέχεις σε κάθε ένα που έχει μία "εναλλακτική ιατρική" για να σε κάνει καλά...
Ξέρεις, σπουδάζω νοσηλευτική - στο τμήμα μου θέλουμε θυμ.. εεεε, εθελοντές για να εκπαιδευτούμε. Θέλεις να έρθεις αν αρρωστήσεις;;;; Δεν βλέπω να έχεις κάνα πρόβλημα σε αυτό...

Παράθεση:
δεν ισχύουν στο γενικότερο εύρος τους. Υπάρχουν ποικίλα πλαίσια.
Αντιθέτως: οι άνθρωποι έχουν μόνο ΜΙΑ ψυχολογία και αυτή είναι που τους οδηγεί παντού σε όλες τις ενέργειες τους...
Άρα παντού θα συμβαίνουν τα ίδια - εντάξει με διαφορετικό κάλυμμα εξαρτώμενο από τον πολιτισμό... Η ανθρωποφαγία, θα είναι ανθρωποφαγία - η ανθρωποθυσία θα είναι ανθρωποθυσία - και η κατάκτηση και η υποδούλωση λαών θα είναι η ίδια...

Παράθεση:
-Ναι, δημόσιες εκτιμήσεις γεωλόγων πως η χρονολόγηση μέσω C14 δεν έχει σταθερή αξιοπιστία και δεν γίνεται να εφαρμοστεί στο σύνολο των (οποιοδήποτε) ευρημάτων.
Ναι θα ήθελα πάρα πολύ να μου δώσεις αυτές τις εκτιμήσεις των γεωλόγων (Έκθεση, άρθρο και φυσικά πρόσωπο)... Άσχετα βέβαια που ο χρόνος υποδιπλασιασμού της ζωής του C14 είναι σταθερός και δεν μπορεί να αλλάξει - και άρα ΔΕΝ είναι δυνατόν να λένε άλλα οι γεωλόγοι, άλλα οι φυσικοί...

Παράθεση:
-Θα σε απογοητεύσω: ΕΧΩ διαβάσει για το νησί αυτό. Και αναφέρεται πως τα περίφημα "οχυρα" είναι πλέον αμφιλεγόμενα. Δεν υπάρχει βάση πως η ξυλία εξαντλήθηκε γι αυτό το λόγο. Ιστορικοί κάνουν λόγο για πλοιάρια -όχι εγώ. Επομένως...
Άρα μπορείς εύκολα να μας πεις για ποιό νησί αναφερόμαστε και να μας δώσεις τα γεωγραφικά χαρακτηριστικά του...
Επίσης θέλω πάρα πολύ να μου πεις ποιοί είναι αυτοί οι ιστορικοί που γράφουν ότι έφυγαν με πλοιάρια... Βλέπεις 25.000 νοματαίοι σε ένα νησί που το καλλιεργούν μπορούν πανεύκολα να καταστρέψουν ΟΛΑ τα αποθέματα ξυλείας πολύ εύκολα...
Άσε βέβαια που εάν μπορούσαν να φύγουν από το νησί δεν θα είχαν ανάγκη να πιστεύουν στον θεό πουλί...

Παράθεση:
Και έπειτα, ΑΛΛΟ γεωλογία και ΑΛΛΟ ιστορία του νησιού.
Η ιστορία είναι άρτια δεμένη με την γεωλογία του νησιού...
Για αυτό άλλωστε έγραψα για το νερό...
Λοιπόν: Θα βάλω εγώ την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ιστορία και γεωλογία του νησιού;;;

Παράθεση:
-Όπα! Δεν ταξιδεύεις δηλαδή; Μοοονο 20 χρόνια;!
Θες να το κάνεις εκατό; Κάντο εκατό...
Ε και;
Ούτε γειτονικοί λαοί είμαστε - ούτε είμαστε εμείς τροφοσυλλέκτες και εκείνοι σε διαστημική εποχή...

Παράθεση:
-Ψάξε καλύτερα! Η ξενόγλωσση βιβλιογραφία είναι αρκούντως πλούσια σε τέτοια θέματα...
Πλούσια σε παραμύθια θες να πεις...
Εκτός βέβαια εάν το βιβλίο από το οποίο έχεις διαβάσει είναι κάποιου ακαδημαϊκού, οπότε θέλω σφόδρα να μου το υποδείξεις...
Παράθεση:
-και την κβαντομηχανική κάποτε την απέρριπταν βάση...της "ψυχρής λογικής" που τόσο υπερασπίζεσαι.
Γιατί πολύ απλά βρήκαν κάτι που λέγεται ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
Το ξαναγράφω:
Μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχεις δώσει ούτε ΜΙΑ απόδειξη στο φιλοθεάμων κοινό...
Μόνο θα και ίσως και υπάρχουν βιβλία και επιστήμονες(τα οποία και τους οποίους ΔΕΝ αναφέρεις) και, και, και, και, και....
Δώσε λοιπόν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ στο λαό και η αγαπημένη σου θεωρία μπορεί να γίνει πραγματικότητα...

Παράθεση:
Ένα σημαντικό και ουσιώδες έχω να σου πω: ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ. Μην αρκείσαι στα τωρινά σου -επιστημονικά- δεδομένα. ΟΚ.????
Το ξαναγράφω:
150 χρόνια ψάχνουν για το παραμύθι της Λεμουρίας.
150 χρόνια γράφουν ότι παραμύθι φανταστούν...
150 χρόνια μετά ΔΕΝ έχουν ούτε μία απόδειξη για αυτήν...
Και είναι πάρα πολύ ωραίο να γράφεις αυτά τα παραμύθια το 1900 - μετά από 108 χρόνια όμως θα περίμενε κανείς και κάποιες απόδείξεις...
Όπως έγιναν αποδείξεις τα γραφόμενα της Ιλιάδας και της Οδύσσειας...
Άρα δεν είναι μόνο ΤΩΡΙΝΑ τα δεδομένα - είναι εμπειρία παραμυθολογίας και ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ 150 ετών...

Παράθεση:
-ει!??? Πότε το έκανα αυτό;!? Τελικά ΕΣΥ γίνεσαι ψεύτης.
Όταν γράφεις ότι το νησί ήταν πιο μεγάλο, σημαίνει ότι έχεις διαβάσει τις θεωρίες και τα αντίστοιχα ψεύδη... Έτσι σου έχει μείνει...
Μόνο κάποιος που έχει διαβάσει τα αντίστοιχα ψεύδη μπορεί να καταλάβει κάποιον άλλον που το έχει κάνει, από αυτά τα μικρά, απλά πράγματα. Βλέπεις ξεκίνησα έτσι πιστεύοντας τα παραμύθια, μόνο που έκανα κάτι πολύ απλό: πήγα παραπάνω και μελέτησα όλες αυτές τις ιδέες και βρήκα την αλήθεια...

Παράθεση:
ούτε καν αυτό σου έγραψα ποτέ!
Τι εννοείς τότε όταν εννοείς ότι οι Λεμούριοι είχαν ατομική βόμβα και οι γείτονες τους ήταν στο στάδιο του τροφοσυλλέκτη;
Ή τι είναι η συγκριτική μας για τους Έλληνες και τους Ιάπωνες;;;
'Αρα η δεν ξέρεις τι γράφεις ή...

Παράθεση:
-Ισχυρίστηκα εγώ για ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ καταστροφή; Όταν έπεσαν 2 βόμβες στην Ιαπωνία τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, καταστραφηκε ολοσχερώς η Ιαπωνία; Όχι βέβαια, απλώς ηττήθηκε πολιτικοστρατιωτικά...
Τώρα μας δουλεύεις κανονικά έτσι;;;
ΝΑΙ, ποιό πάνω γράφεις για ολοκληρωτική πυρηνική καταστροφή - θες, μπορείς να διαβάσεις τι έχεις γράψει;;;
Με μερικές ατομικές βόμβες θα καταστρεφόταν ο πολιτισμός και οι άνθρωποι θα το έριχναν στις καλύβες και στην βασική αγγειοπλαστική;;;
Ειλικρινά τώρα, ή δεν ξέρεις τι γράφεις ή έχει σταματήσει να λειτουργεί η λογική σου...

Παράθεση:
-"πλαστογραφώ"; Βαριά κατηγορία. Μακάρι να ήμουνα αυτός που πήγε στα εκθέματα εκεί και να έκανε τέτοιες εκτιμήσεις:
Άρα αυτή την στιγμή απλώς παραθέτεις τα στοιχεία κάποιου παραμυθολόγου, και μάλιστα τα παραθέτεις ΧΩΡΙΣ να τα ελέγξεις...
Άρα αναιρώ την πλαστογραφία (μετά συγχωρήσεως) και σου προσάπτω την κατηγορία για προώθηση ψευδών ειδήσεων και στοιχείων από παραμυθοεπιστήμονες...

Παράθεση:
-Όχι. Απλά είσαι απολυταρχικός στις εκτιμήσεις σου και πιθανότστα ανακριβής.
Απολυταρχικός γιατί τα έχω ελέγξει με κάθε τρόπο που μπορούσα και άρα ξέρω ποιά από αυτά είναι αλήθεια και ποιά όχι...
Άρα δεν είμαι ανακριβής...
Ούτε ο θεός είμαι, αλλά το λάθος μου συνήθως είναι 4,6% των γραφόμενων μου... Έχω κάνει ακόμα και στατιστική στα λάθη μου...

Παράθεση:
Αλλά ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ενδείξεις, κάπου και όπου υπάρχουν, τότε εκεί οφείλεις να λαμβάνεις όλα τα πιθανά γεγονότα...
Η ένδειξη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απόδειξη...
Η ένδειξη ΠΡΕΠΕΙ να οδηγεί σε αποδείξεις...
Βασικό στοιχείο σε κάθε μελέτη...

Άρα δεν έχεις αποδείξεις...
Άρα γιατί τσακωνόμαστε; Για τις ενδείξεις;;;
Είναι λογικό αυτό;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 29-10-08 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-10-08, 13:29
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Συγγνώμη, αλλά τι είναι αυτό που έχουν αυτές οι χώρες και δεν το έχουμε εμείς;;; Είναι μόνο 20 χρόνια πιο μπροστά... Ε και; Εδώ μιλάμε ότι οι Λεμούριοι έφτιαχναν ατομικές βόμβες και οι γείτονες τους ήταν σε καλύβες σαν τροφοσυλέκτες!!! Ποιό το μέτρο σύγκρισης;;;
Συγνώμη OANNHSEA αλλά αυτό που λες, κατά τη προσωπική μου γνώμη, δεν αποτελεί κριτήριο επιβεβαίωσης των ισχυρισμών σου. Γεγονός είναι πως δεν μας χωρίζουν πολλά, τεχνολογικά τουλάχιστον, από άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Τουλάχιστον αυτά που είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε. Το αν οι Λεμούριοι όμως έφτιαχναν ατομικές βόμβες ενώ οι διπλανοί τους ζούσαν σε καλύβες, δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο. Σου αναφέρω ένα εντελώς φανταστικό σενάριο όπου μια τρομερή φυσική καταστροφή (τσουνάμι, σεισμός, καταποντισμός ή ότι άλλο θες) βουλιάζει κάτω από στρώμα λάσπης το σημερινό Ιράν (Πακιστάν, Αφγανιστάν, Ινδίες, Βραζιλία, Κούβα, κ.α). Μετά από εκατοντάδες ή χιλιάδες χρόνια γίνονται ανασκαφές... μπορείς να φανταστείς ποια θα ήταν η εικόνα των ανακαλύψεων? Σε μια μεριά της πόλης θα υπήρχαν αποδείξεις (ή ίσως ενδείξεις, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γι αυτό) πυρηνικών όπλων ενώ στην άλλη μεριά της πόλης θα υπήρχαν σημάδια από πετρόχτιστες (καλαμοσκέπαστες\πλινθόκτιστες\αμμόκτιστες) καλύβες όπου κατοικούσαν τροφοσυλέκτες. Και δεν μιλάμε καν για γειτονικά κράτη αλλά για το ίδιο κράτος.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoilio : 29-10-08 στις 13:30
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-10-08, 15:02
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

teoilio
ΔΕΝ έχουμε να κάνουμε με πόλεις κράτη...
ΔΕΝ είναι Ελίκη για να καταστραφεί και να εξαφανιστεί από προσώπου γης...
Για να φτιαχτεί ένας τέτοιος πολιτισμός χρειάζεται συσσωρευμένη γνώση...
Δεν θα υπήρχε ποτέ ένας Αρχιμήδης εάν υπήρχε πολιτισμός μόνο στην Σικελία, γιατί η γνώση ξεκίνησε από την ανατολή και επεκτάθηκε με την ελληνική σκέψη.
Δεν θα υπήρχε ποτέ ένα Αρίσταρχος ή ένας Ίππαρχος εάν υπήρχε μόνο η Αίγυπτος...

Χρειάζεται επιστημονική ΒΑΣΗ για να προχωρήσουμε από την μία εξέλιξη στην άλλη... Και η επιστημονική βάση είναι ΚΥΡΙΩΣ οι άνθρωποι...
Χρειάζεται μία δεξαμενή ανθρώπινης σκέψης για να προχωρήσει η τεχνολογία...
Δες κάτι πολύ απλό: ο αναβολέας στα άλογα.
Πόσα χρόνια οι άνθρωποι ίππευαν ΧΩΡΙΣ τον αναβολέα;
Απλά χρειάστηκε μία δεξαμενή σκέψης για να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο...
Όσο πιο μπροστά τεχνολογικά πάμε, τόσο πιο μεγάλη τεχνολογική βάση θέλεις...
Είναι τυχαίο που τα τελευταία 200 χρόνια η τεχνολογία τρέχει σαν τρελή;
Όχι - γιατί έχουμε μία πολύ μεγάλη βάση ΣΠΟΥΔΑΓΜΕΝΩΝ ανθρώπων σε ΟΛΟ τον πλανήτη... Με λίγα λόγια η Ελλάδα μόνο έχει πολύ περισσότερους ανθρώπους από ΟΛΗ την άρχαια Ελλάδα...
Με λίγα λόγια θέλεις 900 χρόνια και X ανθρώπους για ένα αναβολέα...
Θέλεις 3*X ανθρώπους για 450 χρόνια ανακάλυψης του αναβολέα...

Και φυσικά δεν έβαλα μέσα τις συνθήκες (άθραυστο γυαλί και Ρώμη) ή την κοινωνία (Βυζάντιο 14ος αιώνας - ιερά εξέταση και επιστήμονες)...
Μπορείτε να το καταλάβετε τώρα ή να το αναλύσω πιο πολύ;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-10-08, 22:50
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

πάλι τα ίδια;
Παράθεση στοιχείων...ονόματα...και ΧΩΡΙΣ να έχω χρόνο να μένω για πολύ ονλάϊν!

Προς θεού:σε Φόρουμ συζητήσεων είμαστε! Σιγά μη κάθομαι ώωωρες να σκαλίσω τα παλιά βιβλία μου, να εντοπίσω τις σχετικές παραγράφους, τα κείμενα, κ.τλ. κ.τ.λ.!!!!
================================================== ==

ΟΑΝΝΗΣΕΑ, Θα σου κάνω 2 ερωτήσεις, με βάση την επιστημ.καταρτισή σου:

-Εσείς ,οι επιστήμονες γεωλόγοι, θεωρείτε ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ "ΟΡΓΩΣΕΙ" ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΓΗ απ άκρη σε άκρη, μην αφήνοντας σπιθαμή εδάφους να σας ξεφύγει;

-Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να σας
έχει ξεφύγει τίποτε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 31-10-08 στις 22:51
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-11-08, 08:54
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
-Εσείς ,οι επιστήμονες γεωλόγοι, θεωρείτε ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ "ΟΡΓΩΣΕΙ" ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΓΗ απ άκρη σε άκρη, μην αφήνοντας σπιθαμή εδάφους να σας ξεφύγει;

-Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να σας έχει ξεφύγει τίποτε;
Άλλο το τίποτε ή το κάτι...
ΚΑΙ ΑΛΛΟ μία ολόκληρη ήπειρος ή μεγαλόνησος...
Άλλο ένα στοιχείο που μπορεί να μας οδηγήσει σε μία άγνωστη λεπτομέρεια
ΚΑΙ ΑΛΛΟ η ύπαρξη των βασικών στοιχείων.

Άρα ναι, κάτι μπορεί να μας έχει ξεφύγει και για αυτό όλοι τρέχουν να ανακαλύψουν τι είναι αυτό που έχει ξεφύγει ή ΔΕΝ το ξέρουμε.
Για αυτό και κάθε χρόνο βγαίνουν καινούριες θεωρίες από επιστήμονες (ή μη ) - το ζήτημα είναι να αντέξουν στην κριτική των άλλων επιστημόνων και στο χρόνο.

Για αυτό στο ξαναγράφω:
Παράδειγμα το μέγεθος: νησί μπορεί να ήταν - μεγάλο νησί με κάποια δυσκολία ναι (Ταϊβάν) - τεράστιο νησί όπως το δείχνουν οι παραμυθάδες με τίποτα στα κοντινά 20.000 χρόνια... Υπάρχει το ανάγλυφο και το γεωλογικό υπόβαθρο που μας το λέει αυτό...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-11-08, 10:18
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Άλλο το τίποτε ή το κάτι...
ΚΑΙ ΑΛΛΟ μία ολόκληρη ήπειρος ή μεγαλόνησος...
Άλλο ένα στοιχείο που μπορεί να μας οδηγήσει σε μία άγνωστη λεπτομέρεια
ΚΑΙ ΑΛΛΟ η ύπαρξη των βασικών στοιχείων.

Άρα ναι, κάτι μπορεί να μας έχει ξεφύγει και για αυτό όλοι τρέχουν να ανακαλύψουν τι είναι αυτό που έχει ξεφύγει ή ΔΕΝ το ξέρουμε.
Για αυτό και κάθε χρόνο βγαίνουν καινούριες θεωρίες από επιστήμονες (ή μη ) - το ζήτημα είναι να αντέξουν στην κριτική των άλλων επιστημόνων και στο χρόνο.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ παραδέχεσαι την -αρκετά μεγάλη- πιθανότητα ύπαρξης κάποτε μεγάλης σχετικά περιοχής κατοικίσιμης γης (π.χ.στο απώτατο παρελθόν -κατά την εποχή των πρώτων Παγετώνων ή ίσως και παλαιότερα, + /- ), που οι αλλεπάληλλοι σεισμοί και φυσικές καταστροφές το καταπόντισαν ολοκληρωτικά. Διότι ΕΑΝ είναι έτσι -δεν αναφέρομαι σε περιοχή του Ειρηνικού ωκεανού, κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν κάπου αλλού!- τότε δεν αποκλείεται να ζούσαν πάνω σε αυτό κάποιες μορφές νοήμονος ζωής (εφόσον αποκλείσουμε πως υπήρξαν άνθρωποι πριν 30.000 π.0.)

Παράθεση:
Για αυτό στο ξαναγράφω:
Παράδειγμα το μέγεθος: νησί μπορεί να ήταν - μεγάλο νησί με κάποια δυσκολία ναι (Ταϊβάν) - τεράστιο νησί όπως το δείχνουν οι παραμυθάδες με τίποτα στα κοντινά 20.000 χρόνια... Υπάρχει το ανάγλυφο και το γεωλογικό υπόβαθρο που μας το λέει αυτό...
...Και εάν ήταν περίπτωση τύπου Γηραίας Αλβιώνας;Δεν συνιστά τεράστια ήπειρο εκείνη, έτσι;

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-11-08, 17:51
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διότι ΕΑΝ είναι έτσι -δεν αναφέρομαι σε περιοχή του Ειρηνικού ωκεανού, κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν κάπου αλλού!- τότε δεν αποκλείεται να ζούσαν πάνω σε αυτό κάποιες μορφές νοήμονος ζωής (εφόσον αποκλείσουμε πως υπήρξαν άνθρωποι πριν 30.000 π.0.
EEEE....
Εάν το κάνουμε και σενάριο ΕΦ τότε φτάνουμε να είμαστε πολιτικοί και όχι επιστήμονες...
Μιλάμε για την Λεμουρία - που "υφίσταται" κάπου στον Ειρηνικό ωκεανό...
Μιλάμε για ανθρώπους...
Αν είναι να το φτάσουμε στο "κάπου στη γη, ίσως με μη ανθρώπους" ας βάλουμε και τα στρουμφάκια μέσα και τον δρακουμέλ για να τελειώνουμε...
Παράθεση:
ΕΠΟΜΕΝΩΣ παραδέχεσαι την -αρκετά μεγάλη- πιθανότητα ύπαρξης κάποτε μεγάλης σχετικά περιοχής κατοικίσιμης γης (π.χ.στο απώτατο παρελθόν -κατά την εποχή των πρώτων Παγετώνων ή ίσως και παλαιότερα, + /- ), που οι αλλεπάληλλοι σεισμοί και φυσικές καταστροφές το καταπόντισαν ολοκληρωτικά
Το ξαναγράφω για να πιάσεις:
ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πολιτισμός θα άφηνε την σφραγίδα του σε ΟΛΗ την γη και όχι μόνο στην γη που κατοικούσε π.χ. Έλληνες και Φοίνικες. Επιπλέον θα είχε εξελίξει την τροφή του: ζώα και φυτά, και δεν θα χρειαζόταν οι άνθρωποι να τα ξαναεξελίξουν ξανά από το 10.000π.χ...

Παράθεση:
...Και εάν ήταν περίπτωση τύπου Γηραίας Αλβιώνας;Δεν συνιστά τεράστια ήπειρο εκείνη, έτσι;
Ξέχασες να βάλεις τον χάρτη που δείχνει ότι πριν την άνοδο της θάλαττας η "ήπειρος" της Βρεττανίας ήταν τουλάχιστον τριπλάσια...
Για πες μου όμως, τι είναι το καταπληκτικό που σχετίζει την Λεμουρία με την Βρεττανία;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-11-08, 18:49
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
EEEE....
Εάν το κάνουμε και σενάριο ΕΦ τότε φτάνουμε να είμαστε πολιτικοί και όχι επιστήμονες...
Μιλάμε για την Λεμουρία - που "υφίσταται" κάπου στον Ειρηνικό ωκεανό...
Μιλάμε για ανθρώπους...
Αν είναι να το φτάσουμε στο "κάπου στη γη, ίσως με μη ανθρώπους" ας βάλουμε και τα στρουμφάκια μέσα και τον δρακουμέλ για να τελειώνουμε...
Προτρέχεις. ΔΕΝ αναφερόμουν στη Λεμουρία σε αυτό το σημείο. Γενική ερώτηση σου έκανα. Γιατί τα μπερδεύεις; Άσε τη Λεμουρία, απάντησες πολλακίς στο θέμα της -μας είπες ξεκάθαρα <<OUT OF QUESTION>> και φτάνει...την εμπεδώσαμε την δική σου αποψή! Έπιασα το ζήτημα από γενική σκοπιά τώρα, ΟΚ?

Παράθεση:
Το ξαναγράφω για να πιάσεις:
ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πολιτισμός θα άφηνε την σφραγίδα του σε ΟΛΗ την γη
Σιγά! π.χ. Εδώ στο Ελλάντα πολλοί δεν γνωρίζουν πως οι Νοτιοκινέζοι αρέσκονται στα "καλούδια" από...μαγειρεμένους σκύλους και φίδια!! Ίσως μέχρι να τους το πεί κάποιος ή το διαβάσουν κάπου. Υπερβολικά αφελής η τοποθέτησή σου αυτή και χωνεψέ το επιτέλους. Κατάντησε αστεία, για να τη καταπιούμε κιόλας. Η ίδια η πραγματικότητα αποδεικνύει πως δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα με τους πολιτισμούς...

Παράθεση:
και όχι μόνο στην γη που κατοικούσε π.χ. Έλληνες και Φοίνικες.
...μην ξεχνάμε πως υπάρχουν οι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. Δεν είναι όλοι οι τότε αναπτυγμένοι πολιτισμοί ,σαν τους "Έλληνες και Φοίνικες"!

Παράθεση:
Επιπλέον θα είχε εξελίξει την τροφή του: ζώα και φυτά, και δεν θα χρειαζόταν οι άνθρωποι να τα ξαναεξελίξουν ξανά από το 10.000π.χ...
Λάθος. Δύναται να συμβεί σε εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες, ευτυχώς ή δυστυχώς...Η Ιστορία δεν είναι μονοδρομική, ξέρεις...

Παράθεση:
Ξέχασες να βάλεις τον χάρτη που δείχνει ότι πριν την άνοδο της θάλαττας η "ήπειρος" της Βρεττανίας ήταν τουλάχιστον τριπλάσια...
Για πες μου όμως, τι είναι το καταπληκτικό που σχετίζει την Λεμουρία με την Βρεττανία;
Καμία σχέση. Μια θεωρητική υπόθεση κάνω. Βλέπεις, σήμερα η Μ.Β. είναι μια καλώς αναπτυγμένη χώρα. Τι θα γινόταν ΕΑΝ από κάποιο σπάνιο -ή "ατυχές" αν θες -γεωλογικό γεγονός, αυτή η χώρα "τσούπ!" βυθιζόνταν στο νερό του ωκεανού; Πως θα επηρεαζόταν εφεξής η πραγματικότητα εκεί; Καταλαβαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.