Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-07, 23:37
Το avatar του χρήστη led_zeppelin
led_zeppelin Ο χρήστης led_zeppelin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Περιοχή: Περιοχη του R³
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Το στοιχειωμενο στην Β. Ολγας

Φανταζομαι ολοι σας, ιδιως οι Θεσσαλονικεις θα γνωριζετε την υπαρξη του αρχοντικου απεναντι απο τη νομαρχια Ψωμιαδη στην Β. Ολγας. Παλιο εβραϊκο καζινο, εγιναν πολλοι σφαγμοι εκει μεσα και ο θρυλος θελει τις ψυχες που εφυγαν να παραμενουν στον τοπο τους. Οσοι εζησαν εκει παλιοτερα, ακουγαν θορυβους σα να πεφτουν κεραυνοι. Τετοιους θορυβους και κεραυνους παρατηρουν και πολλοι γειτονες. Οσοι πηγαν να το κατεδαφισουν, σκοτωθηκαν. Την ιδια μερα που το πηραν δυο εργολαβοι για να το γκρεμισουν, ο ενας επαθε καρδιακο κι ο αλλος τροχαιο και πεθαναν. Σημερα ειναι αποθηκη χρωματων. Το χετε επισκεφτει? Ποιες οι εντυπωσεις σας? Σκεψεις και συναισθηματα. (400-500 λεξεις)

Α, το πρωτο μου ποστ. Καλως σας βρισκω.
__________________
Are you suggesting coconuts migrate?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-08, 02:45
Το avatar του χρήστη nocturnal
nocturnal Ο χρήστης nocturnal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Greece
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Έχω περάσει αρκετές φορές βράδυ έξω από αυτό το σπίτι και μάλιστα έχω μείνει και αρκετή ώρα στο πεζοδρόμιο μπροστά απ' αυτό και το έβγαλα φωτογραφία. Δεν είδα, ούτε άκουσα τίποτα περίεργο. Το σπίτι είναι πλέον αγορασμένο και περιφραγμένο από εταιρία με χρώματα και οικοδομικά υλικά. Έχω ακούσει κι εγώ από γνωστούς ιστορίες για το σπίτι, όπως ότι μόλις η συγκεκριμένη εταιρία το αγόρασε, η γυναίκα του ιδιοκτήτη πέθανε. Πάντως το σπίτι είναι αρκετά τρομακτικό, λόγω του ότι είναι ερείπιο και έτοιμο να καταρρεύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-08, 20:26
Το avatar του χρήστη SilverLining1862
SilverLining1862 Ο χρήστης SilverLining1862 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλό Γρηγόρη, αλλά ευτυχώς για το lower είναι 120 - 180 λέξεις. :Ρ
Έχω κάτι γνωστούς στη Θεσσαλονίκη και το συγκεκριμένο σπίτι ακούγεται όντως πολύ ενδιαφέρον απ'τα λεγόμενα τους. Τώρα για κεραυνούς δεν είπανε τίποτα. Απλώς το περιβάλλει μια παράξενη ατμόσφαιρα, ένα μυστήριο. Τώρα αν συνέβησαν στ' αλήθεια τα ατυχήματα που αναφέρατε, ίσως κάτι να παίζει.
__________________
<< Άραγε αγάπησε ποτέ η καρδιά μου έως τώρα; Τώρα που βρίσκεται αυτή μπροστά μου... Ποτέ δε γνώρισα την αληθινή ομορφιά έως αυτήν τη νύχτα>>...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-08, 16:53
Το avatar του χρήστη nocturnal
nocturnal Ο χρήστης nocturnal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Greece
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ξέρει μήπως κανείς τίποτα για ένα άλλο σπίτι, πάλι στη Βασιλίσσης Όλγας, αλλά κάτω από το Ράδιο Σίτυ; Είναι και αυτό εγκατελειμμένο χωρίς παράθυρα κι έχει πολύ περίεργη ατμόσφαιρα γύρω του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Fallen angels
Fallen angels Ο χρήστης Fallen angels δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη, Ελλαδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω ένα εγκατελειμένο κτίριο, πάλι επί της Βασιλίσσης Όλγας δίπλα στο 1'ο Γυμνάσιο Θεσ/νίκης και έχω μπεί μιά φορά διότι πηγαίνω στο γυμνάσιο από δίπλα. Άκουσα ότι είναι συνέχεια του δικού μας, αλλά γκρεμίστηκε από το μεγάλο σεισμό του '78.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Για το σπίτι που αναφέρθηκε παραπάνω (ότι είναι κάτω απο τον κιν/φο "Ράδιο Σίτυ"), αν είναι αυτό που φαντάζομαι, είναι λίγο παραπάνω, επι των οδών Ταγματάρχου Βελισσαρίου και Γ' Σώματος Στρατού. Είναι δε μια παλιά εβραϊκή ιερατική σχολή, και έχει αναφερθεί κατά καιρούς ώς ένα πολύ "ιδιαίτερο" ενεργειακά μέρος.
Όπως όμως πιστεύω σε τέτοιες περιπτώσεις, καθώς τα έργα είναι ισχυρότερα απο τα λόγια, μια επιτόπια έρευνα θα μπορούσε ίσως να δώσει περισσότερες πληροφορίες, στο μέτρο και στο βαμό που είναι δυνατή.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-08, 16:37
chris_kal Ο χρήστης chris_kal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: καλαμαρια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή στοιχειωμενο σπιτι στην αρετσου

Γινονται αναφορες για διαφορα σπιτια στοιχειωμενα στη θεσ/νικη, οπως π.χ της Β.Ολγας υπαρχει ομως ενα στην αρετσου το οποιο εχει τρομοκρατησει τη γειτονια σε σημειο που εχουν βαλει πανω του εικονες της παναγιας σταυρους και σκορδα, καθως κ καθε βραδυ οι γειτονες φωτιζουν ολοκληρο το σπιτι γιατι εχουν ακουστει διαφορα (μπορει να ξεφευγει λιγο αλλα ειναι πραγματικο), γνωριζει κανεις την ιστορια αυτου του σπιτιου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-08, 17:50
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ------

Το σπίτι αυτό το έχω δεί αρκετές φορές, και ομολογώ ότι μου έκαναν εντύπωση οι εικόνες και οι σταυροί στα παράθυρα (που έτσι κι αλλιώς είναι σφραγισμένα με καρφωμένες σανίδες). Είναι το μοναδικό σπίτι τέτοιου είδους που ξέρω που έχουν κάνει οι γείτονες κάτι τέτοιο.
Ξέρω ότι ανήκε σε μεγάλη οικογένεια βιομηχάνων (στους Χιρς, ή στους Αλλατίνι), αλλά κάποια στιγμή μετά τον πόλεμο εγκαταλείφθηκε για άγνωστο λόγο...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-08, 00:05
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Μιας και αναφέρθηκε σπίτι με εικόνες και σταυρούς
να παραθέσω φωτογραφίες από ένα σπίτι που είναι στην κρήνη στο τέλος του δρόμου με τις καφετέριες

http://img.pathfinder.gr/clubs/images/94/290694/3.jpg
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/94/290694/1.jpg

Nα συμπληρώσω ότι ρωτώντας μου είπαν ότι το κτήριο είναι χαρακτηρισμένο ως διατηρητέο γι' αυτό είναι σε κακό χάλι.
Επίσης μου είπαν ότι δεν έχουν ακούσει τίποτα περί στοιχειώματος και πως απλά πήγαιναν εκεί χρήστες ναρκωτικών...
Για τις εικόνες δεν γνώριζαν τίποτα περισσότερο παρά μόνο ότι έχουν μπει εκεί εδώ και 3-4 μήνες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anti : 15-07-08 στις 00:20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-08, 16:55
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -------

Κι όμως, έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η χριστιανική "διακόσμηση" είναι παλαιότερη των 4 μηνών...Anyway, πάντως αυτό για τους χρήστες ναρκωτικών είναι φυσικά πολύ πιθανό, όπως άλλωστε συμβαίνει και σε πολλά σπίτια τέτοιου είδους.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.