Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-03-08, 01:22
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Ενδιαφερον ολα αυτα. Γνωριζουμε μηπως ποτε ακριβως ανοιγει? Κανενας εθελοντης να μου κανει παρεα για μια βολτα κατα κει μερια?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-08, 15:50
nikos924 Ο χρήστης nikos924 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Ενδιαφερον ολα αυτα. Γνωριζουμε μηπως ποτε ακριβως ανοιγει? Κανενας εθελοντης να μου κανει παρεα για μια βολτα κατα κει μερια?
καλησπέρα στο forum.παρακολουθω καιρο αυτο το site αποφασισα και εγω να γραψω κατι εστω και σχολιο. Φιλε schooligan εγω ευχαριστως θα εκανα μια βολτα σε εκεινο το μερος αλλα οχι μοννος μου. Αφου προτιθεσαι να πας και εσυ πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να παμε μαζι...τι λες; Μου φαινεται ενδιαφερον αλλα μηπως πρεπει να σκεφτουμε να παρουμε και μια 15μερη αδεια για καλο και για κακο;http://www.metafysiko.gr/forum/newreply.php#
Roll Eyes (Sarcastic)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-08, 16:37
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

Αν είχα κι εγώ 15 μέρες άδεια (για καλό και για κακό) θα ρο ρίσκαρα...Αλλά φοβάμαι ότι το υπόλοιπο μου είναι μικρότερο...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Ενδιαφερον ολα αυτα. Γνωριζουμε μηπως ποτε ακριβως ανοιγει? Κανενας εθελοντης να μου κανει παρεα για μια βολτα κατα κει μερια?

Eιμαι μεσα φιλε Schooligan. Οποτε σε βγαλει εδε πα ο δρομος παμε....
Αν δεν φοβασαι τις Σκιες (χιχιχι πλακιτσα!).Ειναι πολυ κοντα η Θεσσαλονικη...
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Witch Shadow : 09-04-08 στις 16:44
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-08, 18:16
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Να έρθω και εγώ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη henriksmir : 09-04-08 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-08, 18:26
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

παιδια δεν ισχυει κατι τετοιο και το λεω με μεγαλη μου λυπη...

εχω διαβασει την ιστορια πριν περιπου 4 χρονια...
τη διευθυνση μπορουμε ευκολα να την βρουμε απλα ρωταμε και αν θυμαμαι καλα μου εχουν πει οτι υπαρχει...

αλλα συμφωνα με τον συγγραφεα υπαρχει καποιο ειδικο ημερολογιο συμφωνα με το οποιο βρισκουμε τις ημερες που ανοιγει η πυλη εκει...
δεν αναφερεται καπου που μπορει καποιος να βρει αυτο το ημερολογιο...η ωρα που πρεπει να παει καποιος την αναφερει αλλα την ημερομηνια οχι...

οποτε πρωτα πρεπει να βρεθει αυτο το παραξενο ημερολογιο και μετα να παει καποιος εκει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-08, 00:34
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

ένα απο τα μειονεκτήματα του συγκεκριμένου κυρίου που ξεκίνησε αυτήν την ιστορία είναι οτι αναφέρει κάτι, χωρίς ποτέ να μας δίνει τρόπο να το διασταυρώσουμε....Κι εγώ μπορώ να πω ότι είμαι απόγονος του Παλαιολόγου, αλλά να ισχυριστώ ότι δεν μπορώ να σας αποκαλύψω τις πηγές μου...πώς θα αντιδρούσαμε?
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-08, 18:08
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Χμ...

Η ιστορία της οδού της Μαύρης Πέτρας χάνεται στα γραφόμενα διαφόρων ανθρώπων, στον έντυπο Τύπο, σε βιβλία αλλά ακόμη και σε ξένα κείμενα!

Έχει πολύ καιρό που γνωρίζω για την οδό αυτή και την ιστορία γύρω από αυτή. Εξίσου αρκετό καιρό είχα διαθέσει θυμάμαι για να συλλέξω οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φαινόταν χρήσιμη για τον εντοπισμό και την εξερεύνηση της Οδού.

Η Οδός είναι πολύ εύκολη να βρεθεί.
Οδικώς ή με τα πόδια είναι περίπου η ίδια η διαδρομή.
Αν π.χ. είναι κάποιος στην Καμάρα και θέλει να πάει προς τα εκεί, απλά ανεβαίνει τέρμα πάνω την Εθνική Αμύνης, συνεχίζει προς τον Άγ. Δημήτριο (νοσοκομείο) και στην συνέχεια, στρίβει δεξιά στην Ακροπόλεως. Εκεί, μετά από 200 μέτρα περίπου, ο δρόμος χωρίζει (πάνω και κάτω). Πηγαίνει προς τα πάνω και στα 20 μέτρα υπάρχει μία στάση λεωφορείου όπου ακριβώς από πίσω της είναι το στενάκι της οδού Μαύρης Πέτρας (να σημειωθεί εδώ ότι παλαιότερα δεν υπήρχε εκεί η στάση του λεωφορείου...).

Προσωπικά, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση του στενάκι αυτό! Είναι πλακώστρωτο (όπως οι περισσότεροι δρόμοι στην Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης), με πολύ στενά περάσματα που με το ζόρι φτάνει τα 2,5-3 μέτρα άνοιγμα. Αριστερά και δεξία υπάρχουν κανονικά σπίτια, παράθυρα και είσοδοι των σπιτιών. Το στενάκι δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 50 μέτρα συνολικού μήκους (συνυπολογίζοντας τα μικρά στενάκια που σχηματίζει στο πέρας του). Στα θετικά είναι η υπέροχη θέα που έχει κανείς καθώς από μερικά συγκεκριμένα σημεία του, απλώνεται στα πόδια του όλη η πόλη...

Σύμφωνα με τον θρύλο (που είχα ακούσει από κάποιον...), εμφανίζεται όπως αναφέρατε παραπάνω μία "πύλη" που οδηγεί προς άγνωστη κατεύθυνση. Η Πύλη αυτή εμφανίζεται ανά 3εις μέρες (από ό,τι θυμάμαι), από τις 00:00 έως τις 00:15 και μετά εξαφανίζεται.

Πάνω κάτω αυτός είναι από ό,τι θυμάμαι ο θρύλος της περιοχής...
Δεν γνωρίζω αν πρόκεται για θρύλο ή απλά για ένα κατασκεύασμα της φαντασίας κάποιου. Δεν γνωρίζω, επίσης, τί το περίεργο μπορεί να συμβαίνει εκεί μιας και κατοικούν πολλοί άνθρωποι στην περιοχή και προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι (μετά και από προσωπικές μου ερωτήσεις προς 2 ντόπιους).

Αν πάντως θέλει κάποιος να ανακαλύψει την Οδό της Μαύρης Πέτρας και θέλει παρέα, μπορεί να μου στείλει ένα p.m και να κανονίσουμε να πάμε μαζί όποτε μπορέσουμε.

Σίγουρα, πάντως, η Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης αποτελεί ένα ιδιαίτερο κομμάτι της πόλης, πλούσια σε "ενέργεια" (θετική/αρνητική θα μπορούσαμε να πούμε) που αξίζει να την ανακαλύψει κάποιος...

Υ.Γ: Προσωπικά, δηλώνω "άρρωστος" με την 'Ανω Πόλη για διαφόρους λόγους που όμως δεν αρμόζει να αναλύσω εδώ...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-04-08, 20:07
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Το θέμα αυτό ενδιαφέρει πολλούς, και μάλιστα αρκετά χρόνια τώρα.
Δεν μπορώ να διαγράψω έτσι, ελαφρά τη καρδία, έναν αστικό θρύλο. Στις περισσότερες περιπτώσεις κάτι κρύβεται από πίσω. Δυστυχώς μένω μακρυά από τη Θεσσαλονίκη.

Θα πρότεινα σε όσα άτομα αποφασίσουν να κάνου μια βόλτα προς εκείνο το μέρος, να φωτογραφίσουν την περιοχή, ώστε να έχουμε κι εμείς μια οπτική εικόνα. Ο φίλος xontro_mpizeli έκανε μια μικρή και όμορφη περιγραφή του μέρους, και θα ήθελα να δω και φωτογραφίες από αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-04-08, 20:31
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παιδια θα ειναι ωραια να τραβηξουμε καποιες φωτογραφιες απο την περιοχη αυτη...
Μπορουμε να βρεθουμε και να παμε...
Απλα επιμενω στο οτι για να "μπουμε" και να γευτουμε το μυστηριο της περιοχης αυτης θα πρεπει να βρουμε τις ημερες οπου η εκει πυλη ανοιγει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.