Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-10-18, 14:26
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
johnkokk μπηκες φυσικο τμημα. Θα ειχες φανταζομαι ενα σωρο ακαταλαβιστικα μαθηματικα, ειδικα για τους αλλους των κλασσικων σπουδων. Δεν το περιμενες;
Δεν είναι ο βαθμός δυσκολίας της δικής μου σχολής που με κάνει να δυσανασχετώ τόσο, είναι η ανταπόδοση που μου τη δίνει. Απλά μετά από ένα σημείο αγανακτείς όταν πρέπει να αφιερώσεις μέρες ολόκληρες για ένα και μόνο μάθημα,χώρια τα υπόλοιπα,να μην το περάσεις σίγουρα και να βλέπεις ότι κάποιος άλλος είναι συνεχώς έξω και περνάει μαθήματα με ένα διάβασμα της τελευταίας στιγμής, ή με άλλα μέσα. Νιώθω κατά κάποιο τρόπο ότι μένω στάσιμος, ενώ κάποιοι άλλοι προχωρούν χωρίς να κοπιάζουν σημαντικά. Τώρα ξαναλέω,είναι σαν να κλαίω τη μοίρα το να δυσανασχετώ έτσι,δεν μου αρέσει όταν το κάνω,ξέρω ότι έχω άδικο,οπότε δεν έχει και τόσο νόημα να το αναλύσουμε περισσότερο το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν μου φταίει κάποιος άλλος για τις δικές μου επιλογές
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-10-18, 22:10
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την παρέα μου,πιο μελετηρούς από μένα δεν τους λες, απλά τους είναι και πιο εύκολο αλλά και τους επιβάλλεται σε ένα βαθμο να διαβάζουν λόγω του ότι είναι ντόπιοι στην περιοχή,μένουν με τους δικούς τους και όσο νά ναι έχουν πιο άμεση πίεση. Κυρίως όμως έχουν στη διάθεσή τους το χρόνο και την ενέργεια που εγώ θα χάσω σε καθημερινές δουλειές. Σε κάθε περίπτωση, διαλέγω σχετικά αυστηρά τους φίλους μου και δεν επηρεάζομαι ιδιαίτερα. Ίσως αυτό που λέω να το θεωρείς εσύ και άλλοι ως δικαιολογία,ίσως να έχετε δίκιο κι εγώ πιθανότατα το ίδιο θα σκεφτόμουν αν μου το έλεγε κάποιος τρίτος.

Τέλος για να απαντήσω και στην φίλη Λύκο, η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν έχω στόχους και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιους ,γενικά είμαι περισσότερο βολικός/πρακτικός, βλέπω και κάνω, δεν θα ενθουσιαστώ και δεν έχω ενθουσιαστεί σχεδόν ποτέ απ'όσο θυμάμαι τον εαυτό μου από την εφηβεία και μετά για κάτι σε βαθμό που θα αφοσιωνόμουν πλήρως σε αυτό. Πάντως η ιστορία που ανέφερες μου θυμίζει αρκετά τον εαυτό μου στο κομμάτι ότι συχνά βλέποντας τον δρόμο αγχώνομαι και από βιασύνη καταλήγω στο να μη κάνω τίποτα στο τέλος. Το μόνο που έχω τελειοποιήσει πλέον είναι οι δικαιολογίες γι'αυτό και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να αλλάξω είναι να πείσω εν μέρει τον εαυτό μου ότι είμαι ήδη κάποιος άλλος...

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές.προσωπικά δεν ξέρω αν θα είχα τη διάθεση/καλοσύνη/ενδιαφέρον για να συμβουλέψω κάποιον άλλον, ακόμη και αν ανέβαζε ακριβώς το ίδιο θέμα
Ο ενθουσιασμός και οι στόχοι, δεν έχουν να κάνουν με τον τύπο της προσωπικότητάς σου. Οι πρακτικοί άνθρωποι ενθουσιάζονται ίσως διαφορετικά και με άλλα ζητήματα, αλλά σίγουρα ενθουσιάζονται. Όλοι οι άνθρωποι ενθουσιάζονται με το καινούργιο, ειδικά όταν αυτό το ''καινούργιο'' έρχεται σαν απάντηση σε κάτι που αναζητούσαν. Και κάπως έτσι σιγά σιγά διευρύνεται η αντίληψή μας. Συνέχισε ν' αναζητάς ο, τι κι αν είναι αυτό. Είναι ατέλειωτο αυτό το παιχνίδι. Δες την αναζήτηση για κάτι που σε απασχολεί (στόχος) σαν ένα ταξίδι. Αν δεν μπορείς να βρεις το στόχο σου, πήγαινε πίσω. Θυμήσου. Ψάξε. Μπορεί να είναι παραπάνω από ένας. Μπορεί να είναι σύνθετος, μπορεί ας πούμε, η σχολή που επέλεξες να είναι μέρος του στόχου. Κάτι σαν εφόδιο, απλά αυτή τη στιγμή να αδυνατείς να το δεις.

Ο δρόμος υπάρχει για να τον περπατάμε. Επιτρέπει όλων των ειδών τα βαδίσματα πάνω του και το βιαστικό και το αργό και το σταθερό και αυτό που παραπαίει, το ελαφρύ, το βαρύ, το ταπεινό, το υπερήφανο... Γι' αυτό το να πείσεις τον εαυτό σου να βαδίζει με έναν άλλον τρόπο, δεν θα δουλέψει για πολύ, θα σε κουράσει, γιατί πολύ απλά δεν θα είναι δικό σου. Θα μοιάζει αλλά δεν θα είναι. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε λοιπόν είναι να τελειοποιήσουμε αυτό που ήδη διαθέτουμε, μαθαίνοντας να περπατάμε καλύτερα. Αν δεν σκοντάψεις στον δρόμο επειδή κοιτάζεις συνέχεια ψηλά, ή αν δεν χάσεις τις ομορφιές του ουρανού επειδή κοιτάζεις συνέχεια κάτω ή δεν προσέξεις κάτι σημαντικό που προσπέρασες επειδή έτρεχες ή δεν πρόλαβες κάτι γιατί καθυστέρησες κτλ. πώς θα καταφέρεις ν' αλλάξεις βάδισμα; Κάπως έτσι θ' αρχίσει να εισχωρεί το ένα στο άλλο και θα μάθεις πότε να χρησιμοποιείς το ένα και πότε το άλλο. Γιατί κανένα δεν είναι καλύτερο απ' το άλλο, μόνο του.

Τι κίνητρο λες να είχα για να σου απαντήσω πέρα απ' το πιο προφανές; Έχω περάσει από κει. ''Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα'', λοιπόν... Σκέψου ότι έχεις ήδη κάνει το πιο σημαντικό βήμα, το αναγνώρισες και θέλησες να το μοιραστείς, δεν έχει τόση σημασία με ποιον, γιατί αισθάνεσαι πως κάτι πρέπει ν' αλλάξει.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λευκός Λύκος : 15-10-18 στις 22:37
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-10-18, 22:31
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αλήθεια αυτό που λες, πρέπει και να σ'αρέσει αυτό που σπουδάζεις. Προσωπικά μπήκα στη σχολή σχετικά πορωμένος, γενικά όσοι είναι στη σχολή μου στην αρχή θέλανε να γίνουν θεωρητικοί φυσικοί,αϊνστάιν χαχαχα. Οι πρώτες εξεταστικές προσγείωσαν τους πάντες στην πραγματικότητα. Ε, η μία αποτυχία έφερνε απογοήτευση και όλο αυτό,για κάθε χαμένο μάθημα συσσωρεύθηκε σε σημείο που να μη μπορώ να διαβάσω,να έχω το βιβλίο μπροστά και απλά να το κοιτάω για ώρες.

Και μετά ήρθε η πικρία και η <<ζήλεια>> για άτομα άλλων σχολών,όχι σε προσωπικό επίπεδο,αλλά σε επίπεδο ευκολίας. Αγανακτώ πχ όταν σε μάθημα οικονομικού 4ου έτους,για πτυχίο δλδ, βλέπω ερωτήσεις στυλ είναι η σιγκαπούρη μεγάλο λιμάνι, ή όταν η εργασία πρακτικής μια φίλης από το παιδαγωγικό ήταν να περιγράψει μια εκδρομή με το σχολείο που έκανε την άσκηση. Ξέρω ότι είναι παράλογη η αγανάκτησή μου,καθώς εγώ επέλεξα αυτό που θα σπουδάσω και δεν με βγάζει πουθενά το να κλαίω τη μοιρα μου, αλλά δεν μπορεί κάποιος να είναι συνεχώς αισιόδοξος και με αυτοπεποίθηση.

Και θα μου πει κάποιος γιατί δεν άλλαξα σχολή. Το σκέφτηκα μετά τις αποτυχίες του πρώτου έτους,αλλά ήμουν υπερβολικά περήφανος-ξεροκέφαλος για να παρατήσω τη σχολή. Να προσθέσω ότι εδώ έπαιξε ρόλο και η σχέση μου με 2 ξαδέλφια μου-κολλητούς μου,με τους οποίους πάντα ανταγωνιζόμουν άτυπα. Ο ένας ευελπίδων και ο άλλος νομική,δεν μπορούσα να πάω σε κάποια εύκολη σχολή(ναι ήμουν λιγο <<ελιτιστής>> τότε). Ωστόσο όσο περήφανος και να ήμουν/είμαι αδυνατώ να βρω κάποιο κίνητρο ικανό να με παρακινήσει. Ξέρω τα κλισέ καν'το για τους γονείς σου κλπ,τα έχω σκεφτεί άπειρες φορές και έχω βγάλει άπειρες νύχτες ξάγρυπνος στη σκέψη ότι είμαι αποτυχημένος και σπαταλώ τα λεφτά και είμαι κατώτερος των προσδοκιών/ελπίδων των δικών μου.

Πάντα ήμουν καλός μαθητής προ σχολής και μεγάλωσα με την ιδέα ότι πρέπει να είναι χαζός κάποιος για να μην τα καταφέρνει, ή υπερβολικά τεμπέλης, τώρα που είδα την άλλη πλευρά αλλαξα απόψεις,αλλά συνεχίζει να με βαραίνει η προηγούμενη ιδεολογία μου,αυτή τη φορά με εμένα ως κατηγορούμενο...

Ελπίζω να μην κούρασα και ξέρω πως το θέμα είναι λίγο άσχετο με τη θεματολογία του φόρουμ. Επίσης νιώθω κάπως άβολα που μοιράζομαι όλα αυτά μαζί σας,αλλά το να τα μοιραστώ με κάποιον λεκτικά θα ήταν 1000 φορές πιο άβολο για μένα, πάντα εκφραζόμουν καλύτερα στο γραπτό...
Τα μπολνταρισμένα: 1) Ενθουσιασμός 2) Εφόδια, καλές βάσεις για να συνεχίσεις

Απογοητεύτηκες. Οκ. Αν θες να σπάσεις αυτόν τον κύκλο της απογοήτευσης, σταμάτα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Απέτυχες; Και; Δικαίωμα. Και για να πέσεις και για να ξανασηκωθείς. Θα αλλάξεις πάρα πολλές απόψεις στη ζωή σου, αυτό είναι το υγιές. Το ότι είναι δύσκολο, είναι κίνητρο από μόνο του! Το εύκολο είναι βαρετό
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-10-18, 01:35
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Από μικροί σας βάζουν λάθος στόχους. Μετατρέπουν τα πάντα σε ανταγωνισμό.
Το κυριότερο είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις και να το κάνεις σαν χόμπι
Να προσπαθείς να το βελτιώσεις με την έρευνα και την σταδιακή εμπειρία σου όχι για να βγάλεις χρήμα αλλά γιατί σου αρέσει και για να κάνεις καλό στους γύρω σου.
Το χρήμα δεν πρέπει να είναι ο στόχος Το κυριότερο είναι να εφεύρεις το νέον σε αυτό που κάνεις. Μπορείς να αισθάνεσαι πλούσιος μέσα σου και αυτό το δίνει η μόρφωση μέσα από την έρευνα. Ένας πλούσιος σε χρήμα το πιθανότερο είναι να είναι φτωχός μέσα του.
Ο κόσμος μπορεί να φαίνεται στάσιμος αν το μέσα σου δεν είναι ανήσυχο.
Εσύ θα χρωματίσεις τις γνώσεις σου μέσα από την δική σου έρευνα και εσύ θα δώσεις
αξία στον εαυτό σου. Από τους γύρο σου μην περιμένεις τίποτα άλλο από ζήλια.
Πίστεψε στον εαυτό σου όχι στους άλλους και ακολούθησε τον δρόμο που σου αρέσει.
Ποιο πολλά μαθαίνουμε από τα λάθη μας παρά από οτιδήποτε άλλο.
Μόνο έτσι θα γίνεις ο τσομπάνης στα πρόβατα.
Όταν κάνεις αυτό που κάνουν όλοι μην ψάχνεις την διαφορετικότητα μέσα στον εαυτό σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 16-10-18 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.