Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #461  
Παλιά 04-10-12, 15:51
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς?Ο πατριος μου,με έμαθε ότι όλα είναι προϊόντα του εγκεφάλου,και αυτό μάλλον πρέπει να κάνω,γιατί υποστηρίζοντας κάτι για αστρική προβολή κλπ,με περνάνε για τρελό,όλοι και οι συγγενείς.Γενικά δείχνω διαφορετικός μπροστά σε όλους.Και επίσης είναι φίλος και όχι φίλη.
Εννοεί οτι δεν εχει κανένα ενδιαφέρον το τι πιστέυουν οι άλλοι. Σημασία έχει τι αποτέλεσματα έχουμε εμείς απο τις προσπάθειες μας.

Οι άλλοι, οι έξυπνοι, πιστεύουν οτι το να ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ & ΝΔ είναι φυσιολογικό. Λοιπόν, θα δεις οτι όλοι οι άνθρωποι, αν τους ξέρεις αρκετά καλά, είναι όλοι τους τρελοί. Αρκεί να βρεις το σημείο στο οποίο είναι τρελοί, μόλις το θίξεις αυτό το σημείο, θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το ποιοι είναι οι υποτιθέμενοι "λογικοί" που έρχονται να μας μάθουν την αλήθεια.

Π.χ. πες σε έναν καπνιστή οτι είναι τρελός επειδή καπνίζει. Θα σου πει οτι εσύ είσαι τρελός και οτι το οτι αυτός βάζει πίσσα στο στόμα του και πουρί στα πνευμόνια του είναι φυσιολογικό. Λοιπόν, μη περιμένεις οι τρελοί να σου πουν τι είσαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 04-10-12 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #462  
Παλιά 04-10-12, 22:49
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
Gabriell
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα ακασικά αρχεία υπάρχουν αλλαδεν μπορεί να τα δει κανείς. Σίγουρα μπορούν κάποιοι αλλά θα συμφωνήσω και με την φίλη TinaGR ότι αυτό είναι κάτι που πολύ δύσκολα αποκτιέται και όταν κάπιος μπει σε αυτό το μονοπάτι, έχει πολύ δρόμο μέχρι να φτάσει ως εκεί μια και υποθέτω ότι αυτά θα ανήκουν σε πολύ υψηλά επίπεδα συνειδητότητας ίσως.
Όσο θεωρείς οτι είναι δύσκολο, τόσο πιο δύσκολο γίνεται
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 04-10-12 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #463  
Παλιά 04-10-12, 23:00
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Όσο θεωρείς οτι είναι δύσκολο, τόσο πιο δύσκολο γίνεται
Μου φαίνεται πρέπει να σταματήσω να βλέπω παντού δυσκολίες αλλά απλά να αφεθώ να βιώσω ότι θέλω και μπορώ στην ώρα που του πρέπει.
Να τολμησω να ρωτήσω αν είχες αυτη την εμπειρία??
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #464  
Παλιά 05-10-12, 11:19
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά.. Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω όλα αυτά τα μηνύματα μπορείτε να μου πείτε αν η αστρική προβολή μπορεί να γίνει σε όλους; Εγω έχω δοκιμάσει μερικές φορές και δεν κατάφερα τίποτα. Δυστηχώς μου είναι δύσκολο να ηρεμήσω και να χαλαρώσω εντελώς. Θέλω πολύ να το κάνω, στείλτε μου έναν οδηγό η πείτε μου κάτι που θα με βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #465  
Παλιά 05-10-12, 11:28
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anton Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά.. Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω όλα αυτά τα μηνύματα μπορείτε να μου πείτε αν η αστρική προβολή μπορεί να γίνει σε όλους;
Ναι.

Μπορείς να βρεις πολλά στο διαδίκτυο αν ψάξεις. Βιβλια κλπ συγκεκριμένα για την Α.Π.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 05-10-12 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #466  
Παλιά 05-10-12, 19:45
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εχει κάνει κανείς απο εδω μέσα; Μετά απο πόσο καιρό και πόσες προσπάθειες το καταφέρατε;
Απάντηση με παράθεση
  #467  
Παλιά 05-10-12, 19:57
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anton Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει κάνει κανείς απο εδω μέσα; Μετά απο πόσο καιρό και πόσες προσπάθειες το καταφέρατε;
Δεν υπάρχει στάνταρ, κάποιοι πετυχαίνουν σε μια μέρα, κάποιοι σε μια δεκατία.

Η συμβουλή μου είναι οτι όποιος ασχολήθει με την Α.Π. πρέπει να ασχοληθεί με το να μάθει να καλλιεργεί awareness στη διάρκεια της μέρας (βλ. Κρισναρμούτη, Osho κλπ) και να ζει χωρίς σκέψεις
Απάντηση με παράθεση
  #468  
Παλιά 05-10-12, 20:22
TinaGR Ο χρήστης TinaGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει στάνταρ, κάποιοι πετυχαίνουν σε μια μέρα, κάποιοι σε μια δεκατία.

Η συμβουλή μου είναι οτι όποιος ασχολήθει με την Α.Π. πρέπει να ασχοληθεί με το να μάθει να καλλιεργεί awareness στη διάρκεια της μέρας (βλ. Κρισναρμούτη, Osho κλπ) και να ζει χωρίς σκέψεις
Συμφωνω!!Οι περισσοτεροι νομιζουν πως προκειται για μια συνταγη συγκεκριμενη..κρεμμυδακι,καροτακι,ντοματουλα=Α.Π Δεν είναι έτσι όμως...Χρειάζεται δουλεια....στα παντα...
Απάντηση με παράθεση
  #469  
Παλιά 05-10-12, 22:18
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει στάνταρ, κάποιοι πετυχαίνουν σε μια μέρα, κάποιοι σε μια δεκατία.

Η συμβουλή μου είναι οτι όποιος ασχολήθει με την Α.Π. πρέπει να ασχοληθεί με το να μάθει να καλλιεργεί awareness στη διάρκεια της μέρας (βλ. Κρισναρμούτη, Osho κλπ) και να ζει χωρίς σκέψεις
Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη συμβουλή εμπεριέχει κάποιον κίνδυνο με την έννοια πως ο Κρισναμούρτι έχει μιλήσει για το τέλος της σκέψης ως τον δρόμο για την απόλυτη ελευθερία. Δηλαδή από φόβους, εξαρτήσεις και βεβαίως από επιθυμίες ακόμα και στις λεπτότερες μορφές τους.. Επομένως νομίζω πως ο δρόμος του συγκεκριμένου δασκάλου όποιος τον ακολουθήσει θα πρέπει σε κάποια στιγμή να φτάσει στο σημείο ώστε να επιδιώξει την απόλυτη ελευθερία και από το ζήτημα των αστρικών ταξιδιών, καθώς πίσω από οποιαδήποτε σκέψη για κάποιο αστρικό ταξίδι, υποβόσκει βαθιά επιθυμία, από την οποία (σύμφωνα με τον Κρισναμούρτι) πρέπει να κατανικήσουμε για να ελευθερωθούμε οριστικά από την διαδικασία της εξέλιξης όπως αυτή μας έχει υποδειχτεί από την διαμόρφωσή μας
Απάντηση με παράθεση
  #470  
Παλιά 05-10-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη συμβουλή εμπεριέχει κάποιον κίνδυνο με την έννοια πως ο Κρισναμούρτι έχει μιλήσει για το τέλος της σκέψης ως τον δρόμο για την απόλυτη ελευθερία. Δηλαδή από φόβους, εξαρτήσεις και βεβαίως από επιθυμίες ακόμα και στις λεπτότερες μορφές τους.. Επομένως νομίζω πως ο δρόμος του συγκεκριμένου δασκάλου όποιος τον ακολουθήσει θα πρέπει σε κάποια στιγμή να φτάσει στο σημείο ώστε να επιδιώξει την απόλυτη ελευθερία και από το ζήτημα των αστρικών ταξιδιών, καθώς πίσω από οποιαδήποτε σκέψη για κάποιο αστρικό ταξίδι, υποβόσκει βαθιά επιθυμία, από την οποία (σύμφωνα με τον Κρισναμούρτι) πρέπει να κατανικήσουμε για να ελευθερωθούμε οριστικά από την διαδικασία της εξέλιξης όπως αυτή μας έχει υποδειχτεί από την διαμόρφωσή μας
Όταν κάποιος διαλογίζεται συνεχώς η αστρική προβολή και όμοια φαινόμενα συμβαίνουν απο φυσικού. Επομένως δε χρειάζεται να "θες" να συμβούν, απλα συμβαίνουν. Διαφωνώ με την ιδέα οτι αν απαλλαγούμε απο τις σκέψεις θα έχουμε πετύχει την τελική απελευθέρωση. Αυτό γιατί οι σκέψεις είναι μόνο το σύμπτωμα του προβλήματος, όχι η αιτία, όπως το βλέπω εγώ αλλά και πολλοί σημαντικοί Δάσκαλοι. Όμως σίγουρα το να πετύχουμε την μη-σκέψη είναι πολύ σημαντικό και βοηθάει σε πολλά είδη "μυστικιστικής εμπειρίας" αλλά και για να ξεκινήσουμε σοβαρά το εσωτερικό έργο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.