Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-18, 12:15
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή Ελαστικότητα

Καλημέρα σε όλους

Το θέμα μου δεν είναι μεταφυσικό,αλλά ωστόσο είναι κάτι που μου συνέβη σήμερα και με έκανε να απορήσω. Κοιμήθηκα κάπως άτσαλα με αποτέλεσμα όταν ξύπνησα να είμαι μουδιασμένος στο αριστερό μου χέρι. Το περίεργο είναι ότι όλο το κομμάτι κάτω από τον αγκώνα ήταν τελείως ελαστικό,σαν να μην συνδεόταν με το υπόλοιπο χέρι(γενικά τα χέρια μου ήταν από πάντα κάπως πιο ευλύγιστα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό). Μετά από 2-3 λεπτά ήταν πάλι νορμάλ. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?Υπάρχει ιατρική εξήγηση?(το γκούγκλαρα αλλά μετά από 10 σελίδες με συνταγές σύσφιξης του σώματος που μου βγαλε,το παράτησα χαχαχ)

Υ.Σ Μην ακούσω από κανέναν φράσεις τύπου <<το χεις κάνει λάστιχο>> το σκέφτηκα εδώ και ώρες,πολύ πριν από τον οποιοδήποτε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-18, 13:09
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους

Το θέμα μου δεν είναι μεταφυσικό,αλλά ωστόσο είναι κάτι που μου συνέβη σήμερα και με έκανε να απορήσω. Κοιμήθηκα κάπως άτσαλα με αποτέλεσμα όταν ξύπνησα να είμαι μουδιασμένος στο αριστερό μου χέρι. Το περίεργο είναι ότι όλο το κομμάτι κάτω από τον αγκώνα ήταν τελείως ελαστικό,σαν να μην συνδεόταν με το υπόλοιπο χέρι(γενικά τα χέρια μου ήταν από πάντα κάπως πιο ευλύγιστα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό). Μετά από 2-3 λεπτά ήταν πάλι νορμάλ. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?Υπάρχει ιατρική εξήγηση?(το γκούγκλαρα αλλά μετά από 10 σελίδες με συνταγές σύσφιξης του σώματος που μου βγαλε,το παράτησα χαχαχ)

Υ.Σ Μην ακούσω από κανέναν φράσεις τύπου <<το χεις κάνει λάστιχο>> το σκέφτηκα εδώ και ώρες,πολύ πριν από τον οποιοδήποτε
Πάρεση κερκιδικού νεύρου λέγεται, αν θες να το γκουγκλάρεις, όταν αργότερα συζήσεις/παντρευτείς και κοιμάσαι αγκαλιά με τη γυναίκα σου θα συμβαίνει συχνά και στους δυο σας
Πάντως, καλά είναι να προσέχεις τη στάση σου όταν είναι να σε πάρει ο ύπνος, δεν είναι κι ο,τι καλύτερο να ξυπνάς με παράλυτο χέρι...
https://www.onmed.gr/ygeia/story/365...kai-ston-erota

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 10-09-18 στις 13:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-18, 14:26
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρεση κερκιδικού νεύρου λέγεται, αν θες να το γκουγκλάρεις, όταν αργότερα συζήσεις/παντρευτείς και κοιμάσαι αγκαλιά με τη γυναίκα σου θα συμβαίνει συχνά και στους δυο σας
Πάντως, καλά είναι να προσέχεις τη στάση σου όταν είναι να σε πάρει ο ύπνος, δεν είναι κι ο,τι καλύτερο να ξυπνάς με παράλυτο χέρι...
https://www.onmed.gr/ygeia/story/365...kai-ston-erota
Thanks, μάλλον η αναζήτησή μου στο google δεν είχε τον κατάλληλο τίτλο χαχαχ

Δεν ήταν τόσο ότι το έβρισκα δυσάρεστο,απλά ήμουν λίγο σε φάση wtf ,απέκτησα υπερδυνάμεις Πάντως ισχύει ότι θέλει προσοχή στον ύπνο,όταν μουδιάζουν κυρίως τα πόδια,μπορείς να τα στραμπουλήξεις υπερβολικά εύκολα και να μην το καταλάβεις μέχρι να φύγει το μούδιασμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-18, 16:46
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Το έχω πάθει κι εγώ αρκετές φορές.

Πέρα από τα νεύρα, κόβεται και η ροή του αίματος; Αν ξέρει κανείς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-18, 16:49
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Τώρα είδα το link... ελπίζω να μην προκαλεί μόνιμη ζημιά (νέκρωση ιστών).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-18, 21:24
dolphin Ο χρήστης dolphin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2017
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Το πάθαινα κι εγώ συχνά μικρή και τρόμαζα. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα έφευγε το μούδιασμα. Δε νομίζω ότι μου έχει αφήσει κάτι μόνιμο.
__________________
"God give me the power to take breath from a breeze and call life from a cold metal frame."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.