Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-08, 15:34
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Animal communicators

Επικοινωνώ με τα ζώα, γιατρέ μου, υπάρχει ελπίδα?
Δεν το κάνω επίτηδες, απλώς μερικές φορές τα ακούω που μου μιλάνε. Το έχω από μικρή,πολλά χρόνια δηλαδή....
Δεκτές όλες οι απόψεις....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haliaetus : 13-04-08 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-08, 01:54
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

haliaetus καλώς όρισες καταρχήν στην Κοινότητα του Μεταφυσικού και σου εύχομαι καλές ... αναζητήσεις!

Όσον αφορά τώρα το παρόν thread που άνοιξες θα σε παρακαλούσα να γινόσουν λίγο πιο ξεκάθαρος/η ώστε να μπορέσει κάποιος να απαντήσει με ειλικρίνεια και σοβαρότητα στα ερωτήματά σου.

Ας πούμε, τι εννοείς όταν λές επικοινωνείς με τα ζώα; Με έμμεσο ή άμεσο τρόπο και πώς γίνεται αυτό;

Γενικά οτιδήποτε μα οτιδήποτε μπορείς να προσθέσεις στα παραπάνω γραφόμενά σου, μόνο καλό μπορεί να κάνει για περαιτέρω συζήτηση!

Φιλικά,

__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-08, 20:19
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Έχεις δίκιο, έγραψα γενικά για επικοινωνία και δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει τι εννοώ! Θα αναφερθώ λοιπόν σε συγκεκριμένα παραδείγματα- προσωπικές εμπειρίες που είχα κατά καιρούς. Θα επιλέξω μερικές από τις εμπειρίες που μου έχουν εντυπωθεί πιο έντονα.

Δηλώνω εκ γενετής ζωόφιλη και η μητέρα μου επιβεβαιώνει την αγάπη που είχα από μικρό παιδί, με τις πρώτες κιόλας επαφές μου με διάφορα είδη ζώων. Η πρώτη εμπειρία μου ήρθε στην ηλικία των 4 ετών. Θυμάμαι την κάθε λεπτομέρεια. Ζούσαμε στον 1ο όροφο, χωρίς κατοικίδια. Ένα ανοιξιάτικο απόγευμα έφεραν έναν κατάλευκο χήνο και τον έβαλαν στη βεράντα. Ενθουσιάστηκα, αλλά δεν με άφηναν να τον πλησιάσω και τον παρακολουθούσα από την μπαλκονόπορτα. Πάνω που σουρούπωνε με έβαζαν για ύπνο (για να μη δω τι θα κάνουν, όπως κατάλαβα πολύ αργότερα). Πηγαίνοντας για ύπνο είπα καληνύχτα στο χήνο και αυτός μου απάντησε λέγοντάς μου καληνύχτα! Τρελάθηκα από τη χαρά μου! Τότε η αδερφή μου μου εξήγησε ότι τα ζώα δεν μιλούν (μέγα λάθος, μη το κάνετε αυτό ποτέ, ποτέ στα παιδιά). Λίγο αργότερα σηκώθηκα -δεν μπορούσα να κοιμηθώ- και βγήκα στη βεράντα να δω το χήνο. Ο χήνος δεν ήταν εκεί. Ρωτησα την αδερφή μου ποιός φωνάζει και αυτή μου είπε πως δεν ακούει κάποιον να φωνάζει. Εγώ ήμουν σίγουρη πως άκουγα κάποιον να φωνάζει βοήθεια. Σε λίγο σταμάτησαν οι φωνές. Την άλλη μέρα φάγαμε χήνα ψητή.

Σίγουρη για την εγκυρότητα της πληροφορίας ότι τα ζώα δεν μιλάνε, πέρασα πολλά χρόνια χωρίς να ακούσω ούτε ένα ζώο. Αν και ζούσα από την ηλικία των 5 κοντά στα ζώα και μπήκα στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσω σχετικά με τα ζώα, η επόμενη εμπειρία ήρθε στα 23 μου. Ήταν η πρώτη μου επαφή με τα άλογα. Τι πλάσματα! Όταν πλησίαζα μερικά έννοιωθα συναισθήματα που δεν ήταν δικά μου. Τα συναισθήματα άρχισαν να γίνονται ψίθυροι και μετά λέξεις,μετά φράσεις που άκουγα πεντακάθαρα μέσα στο κεφάλι μου. Τότε το δέχθηκα σαν απολύτως φυσιολογικό. Ήταν σα να μου μιλούσαν άνθρωποι. Σε κανέναν όμως κουβέντα! Μη με πάρουν για τρελή... Κάποια στιγμή όμως, άρχισα να αμφιβάλλω για τον εαυτό μου. Μήπως όντως 'ακούω φωνές'? Τα ζώα που εκείνο τον καιρό άκουγα ήρθαν να μου δώσουν απάντηση από μόνα τους, λέγοντάς μου πράγματα που δεν γνώριζα αλλά αργότερα επαληθεύονταν. Άρχισα πάλι να πιστεύω στον εαυτό μου. Ακούω τα ζώα που μιλάνε! Τι ευτυχία..

Δεν τα ακούω όμως πάντα, δεν το επιλέγω εγώ πότε θα τα ακούσω, απλώς συμβαίνει. Και συμβαίνει πιο συχνά όταν είμαι έντονα συναισθηματικά φορτισμένη. Για παράδειγμα, μια φορά που είχα θυμώσει πολύ!
Πήγα στο σαλόνι μας και βλέπω ένα αλογάκι της Παναγίτσας πάνω σε μια καρέκλα και νοιώθω τον τρόμο του και την αγωνία του, ήταν χαμένο, δεν ήξερε που να πάει. Αμέσως σκέφτηκα πως το έφερε ο πατέρας μου για πλάκα και το ξέχασε (μετά ο πατέρας μου επιβεβαίωσε την ακρίβεια των όσων σκέφτηκα). Του πρόσφερα τρυφερά το χέρι μου για να ανέβει και αυτό ανέβηκε πρόθυμα. Τα νεύρα μου με τον πατέρα μου που έκανε κάτι τέτοιο είχαν χτυπήσει κόκκινο! Το πήγα στον κήπο και το άφησα να ανέβει σε ένα φυτό. Μόλις τράβηξε και το τελευταίο ποδαράκι του από το χέρι μου ακούω καθαρότατα και πολύ δυνατα (περισσότερο από κάθε άλλη φορά) στο κεφάλι μου, πίσω από το μέτωπο, σε βάθος 10 περίπου εκ. 'Ευχαριστώ'. Για μια στιγμή πάγωσα, δεν είχα σκεφτεί ότι ΚΑΙ τα έντομα μπορεί να μιλάνε! Το χάιδεψα και του ευχήθηκα καλή τύχη. Μέχρι και τη στιγμή που γύρισα να φύγω είχε γυρισμένο το κεφάλι του προς τα εμένα, χωρίς κάποιο σημάδι επιθετικότητας που συνήθως δείχνουν αυτά τα έντομα όταν συναντούν ανθρώπους (φοβούνται εύκολα)!

Έχω αμέτρητα παράδείγματα, αλλά αυτά πιστεύω πως φθάνουν για να σας δώσω μια ιδέα του τι ζω. Έχω μάθει πως υπάρχουν άνθρωποι που επικοινωνούν με τα ζώα, με τη βούλησή τους. Θα ήθελα να το κάνω κι εγώ, όχι σαν επάγγελμα, αλλά για να μπορώ να βοηθώ αυτά τα πλάσματα, που πολλές φορές δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι θέλουν για να γίνουν πιο ευτυχισμένα!

Λένε πως οι animal comminucators (όπως λέγονται) επικοινωνούν μέσω τηλεπάθειας με τα ζώα. Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι ότι επικοινωνώ κι εγώ!
Ίσως σας βοηθήσει να σχηματίσετε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για την ΄περίπτωσή' μου το ότι έχω κι άλλα 'χαρίσματα' όπως ότι βλέπω πνεύματα διάφορα, έχω μερικές φορές μαντικές ικανότητες, μπορώ να καταλάβω τι έχουν πει άλλοι πίσω από την πλάτη μου με κάθε λεπτομέρεια και άλλα, όπως πολλοί περιγράφουν σε άλλα θέματα με προσωπικές τους εμπειρίες, αλλά εδώ, προς το παρόν, θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου με τα ζώα. Ζώα, τα θαυμαστά αυτά πλάσματα που μας συντροφεύουν πάνω στον πλανήτη γη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-08, 20:46
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

haliaetus χαιρομαι ειλικρινα!
Ειναι η δευτερη φορα που γνωριζω ανθρωπο να εχει αυτο το χαρισμα.
Πραγματικα, ειναι πολυ σπανιο χαρισμα.
Τις απαντησεις που ψαχνεις θα τις βρεις στη φυση.
Αυτο ελεγε ο πρωτος ανθρωπος που γνωρισα με το χαρισμα αυτο.
Ελεγε πως στη φυση τα ζωα ειναι ετοιμα να μιλησουν στον καθενα.
Ελεγε πως ολα αυτα εχουν σχεση με το τριτο ματι του ανθρωπου.
Περιπου 10 εκατοστα πισω απο το μετωπο..
Αυτο που θυμαμαι χαρακτηριστικα,
ειναι οτι εψαχνε καποιο ζωο συγκεκριμενα να του μιλησει.
Ενα ζωο που δεν ηταν τυχαιο στην προτιμηση της..
Εψαχνε μια κουκουβαγια!
Αυτα που μου μετεφερε μετα την συζητηση της με την κουκουβαγια,
πραγματικα μου γκρεμισαν το συμπαν..
Αν βρεις μια τετοια ευκαιρια καπου,καποτε, μην την αφησεις.
Τελικα δεν ειναι τυχαιο που στους μυθους παρουσιαζεται σοφη!..
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-08, 21:19
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Πραγματικα περιεργο χαρισμα και ομορφο σιγουρα αν και δεν θα θελα να ακουσω την γνωμη τους για εμας τα πραγματικα ζωα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-08, 14:13
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, μου γαληνέψατε την ψυχή...δε φαντάζεστε τι ανακούφιση είναι να ακούω τέτοια λόγια, μετά από πολλά χρόνια δυσπιστίας και ειρωνίας που έχω συναντήσει από άλλους ανθρώπους....

DOA, χαίρομαι που μαθαίνω ότι υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που έχουν το ίδιο χάρισμα με εμένα...κάποια στιγμή θα ήθελα να συζητήσω με κάποιον, να ανταλλάξουμε εμπειρίες και απόψεις... Ο άνθρωπος αυτός που γνώρισες σου είπε μεγάλες αλήθειες. Ναι, οι απαντήσεις είναι στη φύση, τα ζώα γνωρίζουν περισσότερα από εμάς, όσο κι αν φαίνεται περίεργο...Θα διαφωνήσω πως όλα τα ζώα είναι πρόθυμα να μιλήσουν, μια φορά ένας σκύλος που τον ρώτησα τι τον απασχολεί γύρισε και με ένα βλοσυρό ύφος μου λέει : 'Κόιτα τη δουλειά σου' ουπς! Ίσως τα κατοικίδια ζώα, ιδιαίτερα οι σκύλοι και οι γάτες, έχουν ζήσει πολλά χρόνια κοντά στον άνθρωπο και έχουν υιοθετήσει κάποιες κακές συνήθειες και συμπεριφορές του ανθρώπου....Τα άγρια ζώα δεν πιστεύω πως θα είχαν ποτέ μια τέτοια αντίδραση...

Μακάρι να μπορούσαν οι άνθρωποι, έστω για λίγα δευτερόλεπτα να ένοιωθαν αυτό που νοιώθουν τα ζώα. Αγνή, ανιδιοτελή Αγάπη, χωρίς όρια. Τότε όλοι θα γίνονταν καλύτεροι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από open ocean
Πραγματικα περιεργο χαρισμα και ομορφο σιγουρα αν και δεν θα θελα να ακουσω την γνωμη τους για εμας τα πραγματικα ζωα.
Δεν μου έχει πει ποτέ κάποιο ζώο γενικότερα για τους ανθρώπους τη γνώμη του, αλλά δεν πιστεύω πως θα ήταν κακή, μας αγαπούν και δεν κρατάνε κακίες...αγνή, ανιδιοτελής αγάπη, όπως ανέφερα και παραπάνω....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 16-04-08 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-08, 17:43
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haliaetus
Ίσως τα κατοικίδια ζώα, ιδιαίτερα οι σκύλοι και οι γάτες, έχουν ζήσει πολλά χρόνια κοντά στον άνθρωπο και έχουν υιοθετήσει κάποιες κακές συνήθειες και συμπεριφορές του ανθρώπου....
Ποσο μεγαλη αληθεια ειπες τωρα..
Η κοπελα αυτη ελεγε:"Θα ευχομαι παντα για τη σωτηρια των ζωων.
Οχι ολων..
Αυτων που δεν εχουν αποκτησει ανθρωπινες συνηθειες.."
Παντως ο σκυλος που λες, θα μπορουσε και να μη σου μιλησει!
Αλλα σου μιλησε..
__________________
Isa loma ke tore koi sa..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DOA : 16-04-08 στις 17:45
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-08, 18:03
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Πόσο χαίρομαι με αυτά που διαβάζω! Δεν είμαι η μόνη που ακούω και καταλαβαίνω τα ζώα!!!! Και το ότι η κοπέλα αυτή είχε κατανοήσει το ίδιο με εμένα, επιβεβαιώνει την ορθότητα των όσων ακούω και αντιλαμβάνομαι!

Δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι τώρα αυτό που μου είπες, ότι τελικά ο σκύλος μου μίλησε! Θα μπορούσε απλά να μη μου δώσει σημασία, όντως...Αν και νομίζω πως τον τσάντισα...στην προσπάθειά μου να κάνω διάλογο μαζί του, και όχι να περιμένω παθητικά μήπως ακούσω κάτι, μάλλον δεν τον ρώτησα ακριβώς, αλλά εισέβαλλα στην σκέψη του, προσπαθώντας να τη διαβάσω. Αυτό μου το έχουν κάνει κι εμένα άνθρωποι (ναι, είναι δυνατόν να διαβάσεις τη σκέψη του άλλου) και το κατάλαβα την ώρα εκείνη και τσαντίστηκα! Φυσική ήταν η αντίδρασή του, λοιπόν....πως δεν όρμηξε να με δαγκώσει κιόλας!!!

Εγώ όμως πάντα θα προσεύχομαι για τη σωτηρία των ζώων, ακόμη και αυτών που έχουν γίνει σαν άνθρωποι...δε φταίνε αυτά, εμείς τα καταντήσαμε έτσι! Όλα τους αξίζουν την αγάπη μας και μια γαλήνια ζωή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-08, 22:58
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Να προσεχεις μονο..
Υπαρχουν ζωα που θα προσπαθησουν να σε μπερδεψουν..
Δε μιλω για τους ανθρωπους!
Καποια ζωα μας θεωρουν πολυ νοστιμο φαϊ..
Και καποια αλλα μας θεωρουν εχθρους..
Οχι αδικα.
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-08, 00:06
Daemonhook Ο χρήστης Daemonhook δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Φιλη haliaetus ειλικρινα θα με ενδιεφερε να ακουσω και αλλες εμπειριες σου σχετικα με το θεμα.Θα ηθελα πολυ να μαθω το πως σκεφτονται και πως μας βλεπουν τα ζωα.Ειναι μια απο τις μεγαλες μου αγαπες...
Φιλικα Daemonhook
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.