Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-07, 21:19
Halford Ο χρήστης Halford δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: larisa-samos
Μηνύματα: 8
Post Μουσική μέταλ και Σατανισμός

Καταρχας ακουω και εγω αυτη τη μουσικη αλλα δεν πιστευω πως εχουν καμια σχεση αυτα τα 2 γιατι γινονται ολα για εμπορικους σκοπους, να πουλισουν δισκους και να κανουν διαφημηση τον εαυτο τους.
Πολοι ανθρωποι ομως πιστευουν το αντιθετο και φιλοι μου ακομα.
Δεν ξερω γιατι τους εχει καρφωθει αυτη η ιδεα, ισως επιδει ποτε δεν το εχουν ψαξει, ισως γιατι ετσι τους ειπανε αλλοι, ισως απο τον τροπο που ντυνονται πολλα ατομα που ακουνε αυτη τη μουσικη.
Τα συγροτηματα που υμνουν τον σατανα ειναι πολυ λιγα ελαχιστα μπροστα στα αλλα μπορω να πω.

Θα ηθελα τα σχολεια σας πανω σε αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-07, 21:30
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Aκούω αυτή τη μουσική από 10 χρόνων και πλέον δεν τίθεται ζήτημα περί σατανισμού σε αυτή τη μουσικη.Πέρα από καλλιτεχνες όπως ο King Diamond που ειναι επισημος ιερεας στην εκκλησια του σατανα ΄και κάποιους άλλους όλοι οι άλλοι έχουν το image αυτο για εμπορικους λογους.

Ας καθονταν φρονιμα και οι Mayhem στην Νορβηγία για να μην είχαμε ιστορίες...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-07, 22:04
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Και γιατί όλη αυτή η φασαρία ?

Και να είχανε σχέση με "Σατανισμό" , που είναι το κακό δηλαδή ? Δε κατάλαβα ?

Αρκεί να μην κάνουν εγκλήματα και να μην ενοχλούν κόσμο και ας έχουν σχέση με ότι τους αρέσει.

Όποιος θέλει ακούει, όποιος θέλει αγοράζει και cd, όποιος θέλει πάει και σε συναυλίες.

Δε μας τα βάλανε σπίτι μας και με το ζόρι,

άλλα πράγματα μας βάλανε με το ζόρι και δε μπορούμε να πάρουμε αέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-07, 16:01
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Η ιστορία ξεκινάει Litsa με τον Alice Cooper και φτάνει ως την ''ακτιβιστική'' δραση των Mayhem στη Νορβηγία με τη black metal mafia που έκαιγαν εκκλησίες...Οπότε φταίνε και αυτοί.

Από την άλλη θεωρίες του τύπου ότι AC/DC=Antichrist/Death to Christ και λοιπα είναι καραγκιοζιλίκια από φανατισμένους χριστιανούς εκ Αμερικής προερχόμενους πιθανόν...

Το metal πάντα θα προκάλέι και πάντα θα τρομάζει τους μη ''μηυμένους'' σε αυτή τη μουσική.Εξάλλου ίσως αυτή να είναι και η ομορφιά του...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-07, 22:01
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή !!!

Δεν ξερω γιατι τους εχει καρφωθει αυτη η ιδεα, ισως επιδει ποτε δεν το εχουν ψαξει, ισως γιατι ετσι τους ειπανε αλλοι, ισως απο τον τροπο που ντυνονται πολλα ατομα που ακουνε αυτη τη μουσικη.

φίλε Halford έπιασα κάποτε έναν απο αυτούς (που στη πλειοψειφία τους είναι πιτσιρίκια) και τους ρώτησα μπορώ να ακούω metal και να φοράω ρόζ ρούχα? οι πιο πολλοί γέλασαν και οι υπόλοιποι εξέφρασαν αρνητική γνώμη... και εγώ σκέφτομαι γουστάρεις να ακούς metal ναι... ε τότε ρε φίλε τι δουλειά έχουν τα ρούχα ?στο κάτω - κάτω δεν μου πάνε τα μαύρα...

εμένα προσωπικά μου αρέσει το είδος μεσαιωνικής μουσικής (αν μπορώ να το πω έτσι) τι πρέπει να κάνω δηλαδή να κυκλοφορώ με κορσέδες?

απλά όπως λες και εσύ δεν το έχουν ψάξει...( ορισμένοι φυσικά απο αυτούς)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-07, 00:21
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Enημερωνω οτι το thread μεταφερεται σε λιγα λεπτα στην κατηγορια "Το ανεξηγητο στο χωρο των τεχνων".
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-07, 00:58
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Χαιρετισματα και απο μενα...Εχει αρκετο καιρο να γραψω στο forum,μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω ..αλλα σε αυτο το topic θα θελα να κανω ενα μικρο σχολιο...Δεν ξερω τι πιστευετε, φυσικα απο αυτα που βλεπω φαινεται οτι ολοι ισχυριζεστε οτι δεν υπαρχει σατανισμος..εγω νομιζω οτι.. Ναι, υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Κατ' αρχην υπαρχουν χιλλιαδες, να μην πω εκατομμυρια συκροτηματα metal, και οπως ολοι θα γνωριζετε,υπαρχουν πολλα ηδη metal...Τα περισσοτερα συγκροτηματα που λεν οτι ειναι σατανιστες θα συμφωνησω και εδω οτι το κανουν για εμπορικους σκοπους...Ομως η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και συγκροτηματα που τα μελη τους ειναι ταγμενα καθαρα στην εκκλησια του σατανα,καποιοι ειναι ιερεις η αρχιιερεις σε καποια αιρεση του σατανα η της ιδιας της εκκλησιας του..και επισης οι περισσοτερες σατανιστικες αιρεσεις,τα περισσοτερα μελη τους δηλαδη, παιζουν μουσικη metal την οποια εχουν κυκλοφορησει μεσω δισκογραφικων εταιρειων... Χρησιμοποιουν στιχους στα λατινικα η εδαφια απο την ιδια την σατανικη βιβλο και των σατανιστικων αποκρυφιστικων κειμενων.Μερικα απο τα ονοματα σατανιστικων συγκροτηματων τα οποια μπορειτε να επιβεβαιωσετε και εσεις, ειναι arkhon infaustus, Antaeus, necrocult, helvete, και πολλα αλλα...φυσικα εγω δεν τολμω να μπω στο κοπο να ασχοληθω περισσοτερο με τετοια μουσικη επειδη ειναι περα για περα αηδια..αν μπειτε στο κοπο να την ακουσετε, θα αντιληφθειτε οτι δεν ειναι κατασκευασμενη ουτε απο ανθρωπους, ουτε για ανθρωπους..Φυσικα στο ολο θεμα του σατανισμου στη μουσικη metal για μενα καθοριστικο ρολο παιζει και ο παραγοντας ναρκωτικα...οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι δηλωμενοι ηρωινομανεις μαζι με μια μειξη χαπιων,ψυχοφαρμακων, και μια ηλεκτρικη κιθαρα,συνδυασμος που οπως λενε τους προκαλει οραματα απο τον ιδιο το Σατανα και μια πληρες υπερβατικη κατανοηση των λεγαμενων του.

Δεν ειναι οτι εχω κατι με αυτους τους ανθρωπους,οι περισσοτεροι ειναι γεματο ψυχολογικα προβληματα απο τα ναρκωτικα, πολλοι πασχουν απο παρανοια η delusional disorder, η σχιζοτυπη διαταρχη..Για αυτους που δεν πασχουν και ασπαζονται λογικα το σατανισμο,ενα πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.

Υ.Γ.
Καλο θα ηταν να σας παραθεσω και τα κριτηρια της σχιζοτυπης διαταραχης γιατι ειναι μια διαταραχη καινουργια που αφορα περισσοτερο το Δυτικο πολιτισμο και αρχισε να υφισταται πολυ με την εισοδο και της New age φιλοσοφιας... Σχιζοτυπική Διαταραχή Προσωπικότητας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 25-09-07 στις 04:56 Αιτία: Συγχώνευση Post
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-07, 07:44
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.
φίλε Tranceaddict καλημέρα! αυτή την απορία την έχω και εγώ και έπαθα σοκ όταν πριν λίγες ημέρες διάβασα ένα βιβλίο ενός συγγραφέα που πριν γίνει αυτό που είναι τώρα (κατά τη γνώμη μου είναι πολεμιστής του φωτός) ασχολούταν με μαύρη μαγεία...
αυτό που κατάλαβα για τους ανθρώπους που ασχολούνται με μαύρη μαγεία είναι ότι γνωρίζουν, και αυτό είναι σίγουρο, ότι υπάρχει Θεός... άλλο να είσαι άθεος και άλλο να περνάς στο αντίθετο στρατόπεδο...
εφόσον δέχεσαι το σατανά σαν κύριό σου δεν γίνεται να πιστεύεις οτι δεν υπάρχει Θεός....
από εκεί και πέρα φίλε μου είναι θέμα συμφωνίας που έχεις κάνει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 26-09-07 στις 00:53 Αιτία: quote fix
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-07, 08:59
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Εμένα μου κάνει εντύπωση ένα άλλο πράγμα. Ειπώθηκε ότι όλη αυτή η περί του Διαβόλου μόδα, κουλτούρα, πείτε την όπως θέλετε, γίνεται για εμπορικούς σκοπούς και συμφωνώ, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, λοιπόν, είναι το γιατί να πουλάει μια τέτοια αισθητική στον κόσμο και όχι η εντελώς αντίθετη. Γνωστή είναι η απάντηση, βέβαια, αλλά νομίζω ότι μπορεί να μας προβληματίσει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-07, 17:11
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Χαιρετισματα και απο μενα...Εχει αρκετο καιρο να γραψω στο forum,μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω ..αλλα σε αυτο το topic θα θελα να κανω ενα μικρο σχολιο...Δεν ξερω τι πιστευετε, φυσικα απο αυτα που βλεπω φαινεται οτι ολοι ισχυριζεστε οτι δεν υπαρχει σατανισμος..εγω νομιζω οτι.. Ναι, υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Κατ' αρχην υπαρχουν χιλλιαδες, να μην πω εκατομμυρια συκροτηματα metal, και οπως ολοι θα γνωριζετε,υπαρχουν πολλα ηδη metal...Τα περισσοτερα συγκροτηματα που λεν οτι ειναι σατανιστες θα συμφωνησω και εδω οτι το κανουν για εμπορικους σκοπους...Ομως η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και συγκροτηματα που τα μελη τους ειναι ταγμενα καθαρα στην εκκλησια του σατανα,καποιοι ειναι ιερεις η αρχιιερεις σε καποια αιρεση του σατανα η της ιδιας της εκκλησιας του..και επισης οι περισσοτερες σατανιστικες αιρεσεις,τα περισσοτερα μελη τους δηλαδη, παιζουν μουσικη metal την οποια εχουν κυκλοφορησει μεσω δισκογραφικων εταιρειων... Χρησιμοποιουν στιχους στα λατινικα η εδαφια απο την ιδια την σατανικη βιβλο και των σατανιστικων αποκρυφιστικων κειμενων.Μερικα απο τα ονοματα σατανιστικων συγκροτηματων τα οποια μπορειτε να επιβεβαιωσετε και εσεις, ειναι arkhon infaustus, Antaeus, necrocult, helvete, και πολλα αλλα...φυσικα εγω δεν τολμω να μπω στο κοπο να ασχοληθω περισσοτερο με τετοια μουσικη επειδη ειναι περα για περα αηδια..αν μπειτε στο κοπο να την ακουσετε, θα αντιληφθειτε οτι δεν ειναι κατασκευασμενη ουτε απο ανθρωπους, ουτε για ανθρωπους..Φυσικα στο ολο θεμα του σατανισμου στη μουσικη metal για μενα καθοριστικο ρολο παιζει και ο παραγοντας ναρκωτικα...οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι δηλωμενοι ηρωινομανεις μαζι με μια μειξη χαπιων,ψυχοφαρμακων, και μια ηλεκτρικη κιθαρα,συνδυασμος που οπως λενε τους προκαλει οραματα απο τον ιδιο το Σατανα και μια πληρες υπερβατικη κατανοηση των λεγαμενων του.

Δεν ειναι οτι εχω κατι με αυτους τους ανθρωπους,οι περισσοτεροι ειναι γεματο ψυχολογικα προβληματα απο τα ναρκωτικα, πολλοι πασχουν απο παρανοια η delusional disorder, η σχιζοτυπη διαταρχη..Για αυτους που δεν πασχουν και ασπαζονται λογικα το σατανισμο,ενα πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.

Υ.Γ.
Καλο θα ηταν να σας παραθεσω και τα κριτηρια της σχιζοτυπης διαταραχης γιατι ειναι μια διαταραχη καινουργια που αφορα περισσοτερο το Δυτικο πολιτισμο και αρχισε να υφισταται πολυ με την εισοδο και της New age φιλοσοφιας... Σχιζοτυπική Διαταραχή Προσωπικότητας

Τα συγκροτηματα που αναφερεις ειναι καθαρα underground και ενας μεσος ακροατης του metal δεν θα μπει στον κοπο να τα ακουσει.Η μουσική αυτή δεν εχει και ποτε δεν θα εχει σχεση με τον σατανισμο γιατι απλά δεν χωραει στην ποιοτητα της μουσικης αυτης που ειναι κορυφαια.Αν θελεις μπορω να σου γραψω ολη την ιστορια και την πορεια του metal αλλα θα μου παρει καμια 30ρια post το λιγοτερο,για να δεις οτι οι περιπτωσεις σατανιστων ειναι ελαχιστες.
Όσο για τα ναρκωτικά ας μην συζητησουμε καλυτερα ποια μουσική ακουγεται μονο υπο την επηρρεια ναρκωτικών και αυτο δεν ειναι το metal...!Έχω παέι σε πολλες συναυλιες και εναν μαστουρωμενο δεν είδα...
Όσο για τους καλλιτεχνες σιγουρα καποτε,ειδικά τη δεκαετία 70' και 80' υπήρχε μεγάλη χρηση ναρκωτικών αλλά και ποιος καλλιτεχνης δεν κανει...;

Ίσως να ειναι αηδια αλλά πιο πολύ εκτιμώ εναν που κάθεται ωρες με μια κιθαρα να γραψει μουσική στο χαρτί παρά έναν που ''γράφει'' μουσική μπροστά σε έναν υπολογιστή,αν και σεβομαι και αυτους και καθε ειδος μουσικης,σαν αγνος φιλος της...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.