Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #891  
Παλιά 05-07-08, 08:20
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Η λογική δε μας επιτρέπει να βάζουμε τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι !
δεν αντιλέγω στο ότι σίγουρα εκτός των μελανών θα υπάρχουν και λευκοί ...
σίγουρα ο Μεταξάς δεν έχει αιματοκυλήσει τον πλανήτη , κάποιος άλλος πρόεδρος όμως το έχει κάνει .
Όπως κάποιοι άλλοι έχουν εγκλωβίσει όλο το πλανήτη στα δάνεια και την ακρίβεια σφίγγοντας στο λαιμό μας τη θηλιά με τρόπο άκομψο και στυγνό .
Δε ξέρω αν αυτό ακούγεται συνωμοτικό αλλά είναι πέρα ως πέρα αληθινό αφού το νιώθει το βλέπει και το βιώνει ο καθένας μας .
Όπως κάθε σύστημα που υπόκειται σε μια πυραμιδική δομομορφή οι άνωθεν τρεις χρησιμοποιούν τους από κάτω και είναι σίγουρο ότι κάνουν τα πάντα (ψεύδονται , εκμεταλλεύονται , δολοφονούν , ποδοπατάνε ώστε να παραμείνουν στη κορυφή αδιαφορώντας τι γίνεται από κάτω δίπλα η παραδίπλα.

Όπως προείπα προτιμώ ένα ελαφρύ κείμενο λόγο ζέστης . θα μπορούσα να στολίσω το κείμενο με λέξεις όπως , σφαγιασμούς γενεών , πυρηνικούς ολέθρους ,διαμελισμούς παιδιών, οικονομικά κραχ , πυρηνικούς ολέθρους εκβιασμούς μεσω της ενέργειας αλλά δε το κάνω αφού αυτά βρίσκονται ήδη στους εγκεφάλους των περισσοτέρων μας η ως θέματα στην tv.
Αν νομίζεται ότι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι τεκτ ον ες η προσπαθούν ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ – ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ να ανέλθουν πνευματικά για το καλό ολόκληρης της κοινωνίας και του πλανήτη ....τότε πάω πάσο .



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #892  
Παλιά 05-07-08, 08:56
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Σε κάθε έγκλημα πρέπει να υπάρχει κι ένα άλλοθι.

Το δίπολο αυτό πρέπει να έχει την εξής σχέση: Όσο πιο φρικιαστικό το έγκλημα, τόσο πιο "αγγελικό" το άλλοθι.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #893  
Παλιά 05-07-08, 11:48
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marduk
Φυσικά δεν θάπρεπε να "χρεωθούν" οι υπόλοιποι τέκτονες την μονολιθικότητά σου περί του θεωρητικού τεκτονισμού, ούτε φυσικά να "χρεωθούν" και την μη τεκτονική σου συμπεριφορά, καθότι ο τεκτονισμός ρητά προάγει τον σεβασμό στην διαφορετική άποψη, ειδικά μάλλιστα σε θέματα που δεν επιδέχονται μονομερή απόδειξη μιας άποψης, όπως είναι ορισμένα θέματα του παρελθόντος για τα οποία τα ανεπαρκή στοιχεία δεν μας επιτρέπουν να έχουμε σαφή γνώση της αντικειμενικότητάς των. Ως "ευφάνταστος" και εγώ τέκτων, συγκλίνω περισσότερο με την άποψη που παρουσιάζεται στο άρθρο του ιστοχώρου http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,214.0.html , παρά με τις δικές σου ατεκμηρίωτες πεποιθήσεις.
Marduk φίλε μου,
εξακολουθώ και βρίσκω ακατανόητη τη στάση σου.
Συμπεραίνω (κι έχω κάθε δικαίωμα να πιθανολογώ, εξετάζω και να συμπεραίνω) πως τα δάχτυλα σου τρέχουν στο πληκτρολόγιο πιο γρήγορα απ' ότι τα μάτια σου στην οθόνη και οι σκέψεις στο μυαλό σου.
Η παραπάνω θέση σου θεωρείς πως ήταν απάντηση στο:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Τώρα το γεγονός πως υπάρχουν διάφοροι ευφάνταστοι τέκτονες που θεωρούν πως ο θεωρητικός τεκτονισμός είναι συνέχεια της διδασκαλίας του Πυθαγόρα ή των αρχαίων μυστηρίων ή δεν ξέρω τι άλλο είναι αλήθεια, αλλά τι μ' αυτό ; θα πρέπει όλοι οι υπόλοιποι τέκτονες να το "χρεωθούν" ;

Ο τεκτονισμός δεν είναι σχολείο, κανείς δεν διδάσκεται τίποτα, δεν έχει ούτε θέσεις ούτε διδασκαλία. Ο καθένας εργάζεται στον εαυτό του, με στόχο την εσωτερική τελείωση και το να φτάσει στις δικές του απαντήσεις.
το "στις δικές του απαντήσεις" το είδες ; μάλλον όχι, βιαζόσουν να γράψεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marduk
Αναφέρεις ακόμα φίλε μου ότι, "Ο τεκτονισμός δεν είναι σχολείο, κανείς δεν διδάσκεται τίποτα, δεν έχει ούτε θέσεις ούτε διδασκαλία". Σεβαστή η άποψή σου, αλλά δεν δεσμεύει ούτε τους τέκτονες, ούτε τον τεκτονισμό, καθώς δείχνει ότι αγνοείς στοιχειωδώς ή έχεις εργασθεί πλημμελώς επί των τεκτονικών διδασκαλιών.

"Συνερχόμαστε για να διδαχθούμε την περιστολή των κοινωνικών μας τάσεων", μας αποκαλύπτεται κατά την διαδικασία της πρώτης μύησης.
Φίλε μου, καλόν είναι, αν επιθυμούμε να κρύψουμε κάτι, να μη μιλάμε καθόλου, παρά να μιλάμε και να παραπλανούμε τους αναγνώστες. Η τεκτονική παράδοση, απαντώντας στην ερώτηση "που διδάσκεται η ηθική", απαντά ότι "ο τεκτονισμός διδάσκει ηθική για την μόρφωση ανδρών και γυναικών (για σένα ΜΟΝΟΝ ανδρών) για να τους καταστήσει χρήσιμους στην κοινωνία και στον εαυτό τους".

Στο ερώτημα πάλι, "ποια είναι η βάση της ηθικής που διδάσκεται στον τεκτονισμό", ο τεκτονισμός διδάσκει, "η αγάπη προς τον πλησίον", διδάσκοντας με μία μέθοδο η οποία χρησιμοποιεί "τα μυστήρια και τις αλληγορίες".
Θα μας διαφωτίσεις σε παρακαλώ, (ως επιμελής τέκτονας), εμάς τους πλημμελείς ; Από ποιόν διδάσκεσαι ; από κάποιο δάσκαλο ; με linguaphone ;

Μήπως βιώνεις, επεξεργάζεσαι και αυτο-διδάσκεσαι ; γιατί εμείς στο χωριό μου έτσι κάνουμε.
Στο δικό μου χωριό την Αλήθεια την ψάχνουμε εντός μας, δεν μας μαθαίνει κάποιος άλλος τη δική του, χρησιμοποιούμε την τεκτονική μέθοδο στην προσωπική αναζήτηση μας.
Αντίθετα με τις οικοδομές (για να χρησιμοποιήσω και λίγο οικοδομικό συμβολισμό) που ο τεχνίτης μαθαίνει στον μαθητευόμενο τη χρήση των εργαλείων, ακόμα και πως να πιάνει το σφυρί, στο χωριό μου, ένας παλιός τεχνίτης δείχνει μόνο τα εργαλεία, λέει τι μπορεί κάποιος να κάνει με αυτά κι ο καθένας μαθαίνει μόνος του πως να τα χρησιμοποιεί, έχοντας αν χρειαστεί (και τη ζητήσει), τη βοήθεια των υπόλοιπων εργατών.
Με το σφυράκι του φτιάχνει το δικό του έργο, δεν φτιάχνει του διπλανού του, γιατί ούτε δικαίωμα έχει να το κάνει, ούτε μπορεί να γνωρίζει τι θέλει να φτιάξει ο διπλανός του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Αν νομίζεται ότι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι τεκτ ον ες η προσπαθούν ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ – ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ να ανέλθουν πνευματικά για το καλό ολόκληρης της κοινωνίας και του πλανήτη ....τότε πάω πάσο .
κάποιοι σίγουρα είναι (ήταν) τέκτονες, κάποιοι σίγουρα δεν είναι (ήταν).
Όλοι οι τέκτονες δεν είναι "υπεύθυνοι" κι όλοι οι "υπεύθυνοι" δεν είναι τέκτονες (αντί για τέκτονες θα μπορούσες να βάλεις ότι άλλο θέλεις π.χ. χριστιανοί, δημοκράτες, αεκτζήδες), μια ομάδα ανθρώπων πόσο μάλλον ένα σύστημα, δεν μπορεί να κατηγορείται συλλήβδην λόγω της συμπεριφοράς κάποιων μελών του ούτε φυσικά να αγιοποιείται λόγω της συμπεριφοράς κάποιων άλλων μελών του.
Για παράδειγμα Αλλιέντε και Πινοσέτ. Μέλη και οι 2 της ίδιας Μεγ. Στοάς στη Χιλή.
Το γεγονός πως ο Αλλιέντε ήταν οραματιστής δημοκράτης δεν κάνει τον τεκτονισμό σύστημα των οραματιστών και δημοκρατών όπως ούτε το γεγονός πως ο Πινοσέτ ήταν ψυχοπαθής σφαγέας τον κάνει άντρο των σφαγέων.
Τους τέκτονες, όπως και κάθε άνθρωπο, μπορείς να τους χαρακτηρίσεις ως καλούς, κακούς, φασίστες, δημοκράτες κλπ. τον τεκτονισμό όμως όχι γιατί είναι πέρα από αυτό.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #894  
Παλιά 05-07-08, 11:52
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

ΤΟ ξεκαθαρισα ηδη !
δε βαζω τους παντες στο ιδιο τσουβαλι ....
μιλω περισσοτερο για αυτους που παιζουν τις τυχες μας στα χερια τους τη δεδομενη στιγμη που μιλαμε ....

ονοματα δεν αναφερω γιατι δε χρειαζεται αφου καταλαβαινουμε ολοι για ποιους μιλαω ....


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #895  
Παλιά 05-07-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Marduk
Marduk Ο χρήστης Marduk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από alet.
"Ο τεκτονισμός δεν είναι σχολείο, κανείς δεν διδάσκεται τίποτα, δεν έχει ούτε θέσεις ούτε διδασκαλία. Ο καθένας εργάζεται στον εαυτό του, με στόχο την εσωτερική τελείωση και το να φτάσει στις δικές του απαντήσεις".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Marduk φίλε μου,
εξακολουθώ και βρίσκω ακατανόητη τη στάση σου.
Συμπεραίνω (κι έχω κάθε δικαίωμα να πιθανολογώ, εξετάζω και να συμπεραίνω) πως τα δάχτυλα σου τρέχουν στο πληκτρολόγιο πιο γρήγορα απ' ότι τα μάτια σου στην οθόνη και οι σκέψεις στο μυαλό σου.
Η παραπάνω θέση σου θεωρείς πως ήταν απάντηση στο:

το "στις δικές του απαντήσεις" το είδες ; μάλλον όχι, βιαζόσουν να γράψεις...
Η παραπάνω θέση μου θεωρώ πως ήταν απάντηση σε ολόκληρη την αρχική σου δημοσίευση φίλε μου. Το, "και να φτάσει στις δικές του απαντήσεις", ίσως όταν λειτουργούσε ο τεκτονισμός να είχε εφαρμογή. Τώρα, στην σημερινή του -κατά κανόνα- κατάντια, έχει αποβεί νεκρό γράμμα. Αναρωτιέμαι, σε άλλον τεκτονισμό είσαι εσύ; Γιατί η πιθανότητα να εργάζεσαι σε γνήσιο τεκτονικό εργαστήρι, είναι από μηδαμινή έως μηδενική - όπως υποδεικνύει η απολυτότητα και ο παπαγαλισμός χιλιωειπωμένων τσιτάτων που τόση πέραση έχουν στους χώρους του σύγχρονου δήθεν τεκτονισμού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Θα μας διαφωτίσεις σε παρακαλώ, (ως επιμελής τέκτονας), εμάς τους πλημμελείς ; Από ποιόν διδάσκεσαι ; από κάποιο δάσκαλο ; με linguaphone ;

Μήπως βιώνεις, επεξεργάζεσαι και αυτο-διδάσκεσαι ; γιατί εμείς στο χωριό μου έτσι κάνουμε.
Στο δικό μου χωριό την Αλήθεια την ψάχνουμε εντός μας, δεν μας μαθαίνει κάποιος άλλος τη δική του, χρησιμοποιούμε την τεκτονική μέθοδο στην προσωπική αναζήτηση μας.
Μάααλλιστα !!! Εσύ αυτοδιδάχθηκες και έχεις φτάσει στις δικές σου απαντήσεις και έχεις -όλως τυχαίως- καταλήξει στον μεγάλο αρχιτέκτονα του σύμπαντος, μια πατριαρχική θεότητα που σχεδιάζει και δημιουργεί όπως ακριβώς ο Γιαχβέ, άσχετα αν ο γνήσιος τεκτονισμός δεν δέχεται τα περί δημιουργίας αλλά θεωρεί ότι ο κόσμος γεννήθηκε. Απορώ, κανένας μα κανένας δεν έφτασε μόνος του στο συμπέρασμα ότι η θεότητα είναι θηλυκή και όλοι συμπτωματικά αντιλαμβάνονται όπως ο κάθε Εβραίος; Γιατί κανείς δεν φτάνει σε συμπέρασμα -όπως οι Ιάπωνες- ότι η αρχική θεότητα είναι η μητέρα Αματεράσου; Εσάς ΔΕΝ σας διδάσκει κανείς !!! Τηλεπαθητικά φτάνετε στα ίδια συμπεράσματα.

Και δεν μου λες φίλε μου, στις μυήσεις ΔΕΝ σου διδάσκουν τίποτα; Οι κατηχήσεις στη συνέχεια τι είναι; Σου αποκαλύπτουν ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ εκ των προτέρω και στις επόμενες μυήσεις -όλως τυχαίως -σου ζητούν να απαντήσεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που συμπτωματικά σου αποκάλυψαν, όχι διδάσκοντάς σε αλλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε;

Μάλλον έχεις δίκαιο ότι στο δικό σου χωριό αλλοιώς έχουν τα πράγματα. Συμπτωματικά στο δικό σου χωριό, ο Χιράμ ξαναγίνεται χριστός, από το δικό σου χωριό εκπορεύονται τα διαμάντια περί της σημασίας των αξιωματικών (ας μην τα αναφέρω γιατί θα μας γελάνε και οι...κότες), στο δικό σου χωριό συχνάζουν οι αυθεντίες που με στόμφο καταγγέλλουν ως "ευφάνταστους" όσους εκφράζουν την άποψη περί επιρροής του τεκτονισμού από τον Πυθαγόρα και εν γένει από την αρχαία Ελλάδα, αφού οι δικοί σου "συγχωριανοί" εξωμότες, με στόμφο μας βεβαιώνουν ότι ο τεκτονισμός κατάγεται από την Αίγυπττο και φυσικά στο μεγαλύτερο ποσοστό από τον Εβραϊσμό.

Κατά τάλλα, ΕΣΥ ασκείσαι να φθάνεις στις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ απαντήσεις, που όλως τυχαίων είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια παραμύθια που παπαγαλίζονται στους δήθεν κανονικούς τεκτονικούς κύκλους.

Φυσικά φίλε μου σου μαθαίνουν να σκέφτεσαι, αρκεί να σκέφτεσαι ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ, φυσικά φίλε μου σε ωθούν να έχεις τις δικές σου απαντήσεις - επαναλήψεις των όσων σου προπαγάνδισαν, φυσικά φίλε μου σου μαθαίνουν να επεξεργάζεσαι τον εαυτό σου, αρκεί να τον κάνεις αντίγραφο του "πατρόν" που σου πλάσσαραν.

Ας μη μπω σε λεπτομέριες, γιατί δεν μου φταίει ο έρμος τεκτονισμός επειδή κάποια "μούτρα" τον κατάντησαν σαν τα "μούτρα" τους. Στο χωριό σου πάντως πρέπει νάστε υπερήφανοι, αφού σε κάτι έχετε πετύχει παγκόσμια πρωτιά. Στο να ευτελίσετε παντελώς την τεκτονική ιδέα...
__________________
Quaero non pono, nihil hic determino dictans.
Coniicio, conor, confero, tento, rogo...

Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω, δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα.
Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...

Christian Knorr von Rosenroth...
Απάντηση με παράθεση
  #896  
Παλιά 06-07-08, 00:35
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Αφήστε λοιπόν τον τεκτονισμό ΗΣΥΧΟ-Να βρει μόνος του υπομονετικά το δρόμο του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 06-07-08 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #897  
Παλιά 06-07-08, 09:33
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Marduk από ότι βλέπω στα γραπτά σου διαπιστώνω γνωρίζεις πολλά για
τον ΤΕΤΟΝΙΣΜΟ και μάλιστα με αρκετές λεπτομέρειες...

Ταυτόχρονα Βγάζεις και συμπεράσματα όπως.....
<<Η παραπάνω θέση μου θεωρώ πως ήταν απάντηση σε ολόκληρη την
αρχική σου δημοσίευση φίλε μου.
Το, "και να φτάσει στις δικές του απαντήσεις", ίσως όταν λειτουργούσε ο
τεκτονισμός να είχε εφαρμογή.
Τώρα, στην σημερινή του -κατά κανόνα- κατάντια, έχει αποβεί νεκρό γράμμα.
Αναρωτιέμαι, σε άλλον τεκτονισμό είσαι εσύ;
Γιατί η πιθανότητα να εργάζεσαι σε γνήσιο τεκτονικό εργαστήρι, είναι από
μηδαμινή έως μηδενική - όπως υποδεικνύει η απολυτότητα και ο παπαγαλισμός
χιλιωειπωμένων τσιτάτων που τόση πέραση έχουν στους χώρους του
σύγχρονου δήθεν τεκτονισμού.>>

Για να γνωρίζεις τόσα πολλά και μάλιστα να συγκρίνεις παλαιό και σημερινό
τετκονισμό (υποθέτω πως γνωρίζεις πολύ καλα και τους δυό) και μάλλον
δεν πρεπει να γνωρίζεις μόνο απο τα βιβλία που κυκλοφορούν...

Από που υπάρχουν αυτές οι γνώσεις ώστε να σε κάνουν κατηγορείς
μανιωδώς τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ?????
Απλά την απορία μου καταθέτω..

Ευχαριστώ,
Απάντηση με παράθεση
  #898  
Παλιά 06-07-08, 13:49
Το avatar του χρήστη Marduk
Marduk Ο χρήστης Marduk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου καλημέρα σας.

.................................................. .......................................

Από που υπάρχουν αυτές οι γνώσεις ώστε να σε κάνουν κατηγορείς
μανιωδώς τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ?????
Απλά την απορία μου καταθέτω..

Ευχαριστώ,
Κοντεύω τριάντα χρόνια στον εσωτερισμό και η πίκρα μου είναι ανυπόφορη για τον ευτελισμό και την παντελή ισοπέδωση των αξιών, ειδικά στους χώρους που δημιουργήθηκαν για να προάγουν αυτές ακριβώς τις αξίες και ιδανικά.

Ειλικρινά όμως, ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, τον οποίο έχω μέσα στην καρδιά μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Κατηγορώ αυτό το κατάντημα που καταχρηστικά κάποιοι το ονομάζουν τεκτονισμό. Με πόνο ψυχής, είναι η αλήθεια, παρακολουθούσα τόσα χρόνια την θυσία όλων των ιδανικών στο βωμό της βλακώδους ιδιοτέλειας, την σταδιακή ελάττωση έως εξαφάνιση των ιδεαλιστών, των αληθινών ζηλωτών, την απάλειψη κάθε ανθρωπιστικού ιδεώδους.

Ξέρω αδελφέ (αν και από άλλο μονοπάτι -σε "γνωρίζω" από το 2003), ότι και συ συμμερίζεσαι πολλές από τις πικρίες μου και ανησυχίες μου, όπως ευτυχώς και λίγοι - αλλά αρκετοί - ακόμα που κρατάνε την ουτοπική ιδέα για αυθεντικό ανθρωπιστικό εσωτερισμό.

Δυστυχώς τα ιερά εμολύνθησαν, τα "άγια" βεβηλώθηκαν, η λυχνία στο άδυτο έσβησε... Είναι καιρός να ξανασκύψουμε στην σβησμένη θράκα των αρχαίων βωμών, με την ελπίδα πως ίσως θα έχει απομείνει έστω και ένα μικρό μισοσβησμένο κάρβουνο, με το οποίο θα καταφέρουμε να ξαναανάψουμε το ιερό πυρ, στο εγκαταλειμμένο από καιρό ιερό των μυστηρίων.
__________________
Quaero non pono, nihil hic determino dictans.
Coniicio, conor, confero, tento, rogo...

Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω, δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα.
Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...

Christian Knorr von Rosenroth...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marduk : 06-07-08 στις 13:51
Απάντηση με παράθεση
  #899  
Παλιά 06-07-08, 14:43
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aρχική Δημοσίευση απο Marduk
Δυστυχώς τα ιερά εμολύνθησαν, τα "άγια" βεβηλώθηκαν, η λυχνία στο άδυτο έσβησε... Είναι καιρός να ξανασκύψουμε στην σβησμένη θράκα των αρχαίων βωμών, με την ελπίδα πως ίσως θα έχει απομείνει έστω και ένα μικρό μισοσβησμένο κάρβουνο, με το οποίο θα καταφέρουμε να ξαναανάψουμε το ιερό πυρ, στο εγκαταλειμμένο από καιρό ιερό των μυστηρίων.

Είμαι μόλις 21 ετών....


Και η οργή μου είναι σε τροχιά ανόδου απο τα 13 μου έτη που δειλά δειλά άρχισα να μελετώ περι θρησκειών και να πέρνω τον ατομικό μου δρόμο στον αποκρυφισμό....

Η Οργή μου είναι στο ζενίθ με όλους εσάς τους μεγάλους σε ηλικία "εσωτεριστές" που αποτύχατε παταγωδώς να διαφυλάξετε την Ιερή Φλόγα του Αιωνίου πυρός της Γνώσης και των μυστηρίων και τώρα κλαίτε πάνω απο τον τάφο του φοίνικα αναμένοντας την νεκρανάσταση του μέσα απο τις φλόγες του...


Κατάρα στον Τεκτονισμό και κάθε "Εσωτεριστικό" Τάγμα και σύστημα...

Κατάρα σε κάθε αποτυχημένη ιδέα...

Το μέλλον ανήκει σε μας και εμείς δεν πρόκειτε να αποτύχουμε , ούτε να πέσουμε στις παγίδες που αλλοιώσανε τα πάντα σκοπίμως και εξ αρχής...

Ανάθεμα... Ανάθεμα...

Η γνώση δεν χάθηκε Marduk. Απλώς δεν πρόκειτε ξανά να βεβηλωθεί ! Τέλος σε αυτό το τραγελαφικό κοσμικό αστείο!

Οι Ιππότες πέθαναν.

Το μέλλον ανήκει σε Μας ! Και προσωπικά εγώ δεν σκοπεύω να αποτύχω!
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 06-07-08 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
  #900  
Παλιά 06-07-08, 15:35
Το avatar του χρήστη Marduk
Marduk Ο χρήστης Marduk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Είμαι μόλις 21 ετών....


Και η οργή μου είναι σε τροχιά ανόδου απο τα 13 μου έτη που δειλά δειλά άρχισα να μελετώ περι θρησκειών και να πέρνω τον ατομικό μου δρόμο στον αποκρυφισμό....

Η Οργή μου είναι στο ζενίθ με όλους εσάς τους μεγάλους σε ηλικία "εσωτεριστές" που αποτύχατε παταγωδώς να διαφυλάξετε την Ιερή Φλόγα του Αιωνίου πυρός της Γνώσης και των μυστηρίων και τώρα κλαίτε πάνω απο τον τάφο του φοίνικα αναμένοντας την νεκρανάσταση του μέσα απο τις φλόγες του...

Έχεις δίκαιο νεαρέ μου φίλε... Αποτύχαμε... Το μόνο που έμεινε σε εμάς της προηγούμενης γενιάς να σας μεταδώσουμε, είναι να παραδεχθούμε και να σας υποδείξουμε τα λάθη μας, με την ελπίδα να μην τα επαναλάβατε και εσείς.
__________________
Quaero non pono, nihil hic determino dictans.
Coniicio, conor, confero, tento, rogo...

Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω, δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα.
Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...

Christian Knorr von Rosenroth...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.