Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-02-10, 08:50
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Speaking of which http://www.metafysiko.gr/forum/showp...6&postcount=27
ουδείς αναμάρτητος
Μόνο που η δική μου απάντηση ήρθε πολύ αργότερα, εφόσον είχα δεχθεί αρκετές "επιθέσεις" και αφού διαπίστωσα ότι ουδείς εκ των διαχειριστών είχε τη διάθεση να με "προστατεύσει"... Οπότε, πήρα το νόμο στα χέρια μου...
Σωστά;;;;;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Anatolios
Anatolios Ο χρήστης Anatolios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Δοκιμή

Το δοκίμασα και πέτυχε βγήκε γύρο απο το δάχτυλό μου ενα γαλάζιο χρώμα
το ξαναδοκιμασα στο χερι μου ολο και πάλι βγήκε το ιδίο χρώμα !!
Εκπληκτικό !!
__________________
Το να αγαπάς, να υποστηρίζεις, να προστατεύεις και να σέβεσαι την πατρίδα σου είναι τιµή και χρέος τού καθενός!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anatolios : 24-02-10 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-10, 21:06
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο που η δική μου απάντηση ήρθε πολύ αργότερα, εφόσον είχα δεχθεί αρκετές "επιθέσεις" και αφού διαπίστωσα ότι ουδείς εκ των διαχειριστών είχε τη διάθεση να με "προστατεύσει"... Οπότε, πήρα το νόμο στα χέρια μου...
Σωστά;;;;;
Λάθος. Υπάρχουν "επιθέσεις" αληθινά κακόβουλες αλλά υπάρχουν και "επιθέσεις" που απλώς υποδηλώνουν ανωριμότητα. Όση ευκολία υπάρχει στο να δηλώνουμε γενική "δυσανεξία" σε κάθε είδους "επιθέσεις", άλλη τόση δυσκολία υπάρχει στο να είμαστε ικανοί να διακρίνουμε το πραγματικά προσβλητικό από το ανώριμα προσβλητικό αλλά και το σημαντικό από το επουσιώδες, κάτι που προοπτικά αποτελεί ένδειξη της διαλεκτικής μας ικανότητας αλλά και του βάθους της αξιολόγησης που μπορούμε να κάνουμε. Έτσι, μαθαίνουμε να αισθανόμαστε λιγότερο εύκολα αβοήθητοι ως άλλοι εβραίοι που παντού δηλώνουν πως βάλλονται πανταχόθεν... Διαλέγεις και παίρνεις

*επιστροφή στη συζήτησή μας
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-10, 21:18
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας λέει λοιπόν ότι ανάλογα με τον χαρακτήρα και το πνεύμα κυρίως του καθενός,η αύρα έχει ένα συγκεκριμένο χρώμα. Παράδειγμα κάποιος υλιστής και που σκέφτεται πολύ(έτσι το έγραφε) το χρώμα της αύρας του είναι σκούρο μπλε ή πράσινο και εκπέμπει 250hz(ειδικές μετρήσεις που έκανε με ηλεκτρόδια). Οσο ανεβαίνουν οι μετρήσεις αλλάζει και το χρώμα σε κόκκινο(300), μωβ(500),ανοιχτό γαλάζιο(700) και όσοι έχουν θεραπευτικές ικανότητες ή έντονα ψυχικά χαρίσματα και εκπέμπουν πάνω από 900hz το χρώμα είναι γαλακτερό λευκό ή χρυσό!
Μου φαίνεται περίεργη η αντιστοίχηση συχνοτήτων (Hz) και χρωμάτων, καθώς δεν ακολουθεί τις διαπιστωμένες τιμές. Ακολουθεί ένα πολύ επεξηγηματικό διάγραμμα:



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πείραμα έχει να κάνει ως εξής:
Βάζουμε το χέρι μας 2-3 εκατοστά πάνω από λευκό φόντο και εστιάζουμε σε ένα απο τα δάχτυλα για λίγα δευτερόλεπτα. Γύρω από το χέρι σιγά σιγά θα εμφανιστεί ένα φωτεινό περίγραμμα που αμεσως θα πάρει καποιο χρώμα.
Να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα της αντίδρασης του ματιού στην παρατεταμένη έκθεση σε λευκό χρώμα/φως. Αν πράγματι μπορούσαμε τόσο εύκολα να δούμε την αύρα μας, θα το κάναμε σε φόντο οποιουδήποτε χρώματος κι όχι μόνον σε λευκό
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 24-02-10 στις 21:19
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-10, 22:03
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος. Υπάρχουν "επιθέσεις" αληθινά κακόβουλες αλλά υπάρχουν και "επιθέσεις" που απλώς υποδηλώνουν ανωριμότητα. Όση ευκολία υπάρχει στο να δηλώνουμε γενική "δυσανεξία" σε κάθε είδους "επιθέσεις", άλλη τόση δυσκολία υπάρχει στο να είμαστε ικανοί να διακρίνουμε το πραγματικά προσβλητικό από το ανώριμα προσβλητικό αλλά και το σημαντικό από το επουσιώδες, κάτι που προοπτικά αποτελεί ένδειξη της διαλεκτικής μας ικανότητας αλλά και του βάθους της αξιολόγησης που μπορούμε να κάνουμε. Έτσι, μαθαίνουμε να αισθανόμαστε λιγότερο εύκολα αβοήθητοι ως άλλοι εβραίοι που παντού δηλώνουν πως βάλλονται πανταχόθεν... Διαλέγεις και παίρνεις

*επιστροφή στη συζήτησή μας
Δεν έχει σημασία πια όλο αυτό... Μάλλον βγήκε από μέσα μου η "έφηβη" που κρύβω και άρχισα το "παιχνίδι" τύπου "μου την είπε - του την είπα" κ.λπ. Στο θέμα μας τώρα.
Θα ήθελα να αναφερθώ στο φωτοστέφανο των αγίων, το οποίο λένε ότι είναι ένα είδος αύρας. Φίλοι μου που έχουν επισκεφθεί το Άγιο Όρος, μου έχουν περιγράψει φιγούρες μοναχών που κυριολεκτικά ακτινοβολούσαν και ιδιαίτερα γύρω από το κεφάλι. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-02-10, 22:37
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία πια όλο αυτό... Μάλλον βγήκε από μέσα μου η "έφηβη" που κρύβω και άρχισα το "παιχνίδι" τύπου "μου την είπε - του την είπα" κ.λπ.
Με χαροποιεί ιδιαίτερα η φράση σου. Ουδεμία απόπειρα ειρωνείας στα λόγια μου, παρά μόνον μία συνοπτική οπτική του συντονισμού περί "επιθέσεων". Να είσαι καλά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να αναφερθώ στο φωτοστέφανο των αγίων, το οποίο λένε ότι είναι ένα είδος αύρας. Φίλοι μου που έχουν επισκεφθεί το Άγιο Όρος, μου έχουν περιγράψει φιγούρες μοναχών που κυριολεκτικά ακτινοβολούσαν και ιδιαίτερα γύρω από το κεφάλι. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;
Προσωπικά θεωρώ πως οι αναφορές είναι επηρεασμένες από τη συμβολική των εικόνων των αγίων. Το φωτοστέφανο, ή άλως (αύρα) δεν έχει αμιγή χριστιανική σύνδεση αλλά αποτελεί σχεδόν παγκόσμιο σύμβολο. Ο Βούδας είχε κόκκινο φωτοστέφανο, ο Δίας (και ο ρωμαϊκός Jupiter) γαλάζιο, ο Σίβα ένα φλεγόμενο φωτοστέφανο, ο Μίθρας ένα ακτινοβόλο που υποδήλωνε τον ήλιο και ο Ιησούς (στον οποίο ενσωματώθηκε μετά τον 4ο αιώνα) με έναν χρυσό δίσκο.

Παλαιότερα ήταν γνώρισμα των ηλιακών θεών αλλά έχει και συμβολική σημασία που υποδηλώνει τη θεϊκή ακτινοβολία, το θείο πυρ που εκπορεύεται από τη θεότητα/άγιο κλπ. Δεν είναι ασυνήθιστο να δούμε το φωτοστέφανο να περιβάλλει ολόκληρη τη θεότητα.

Υπάρχουν επίσης διάφορα σχήματα που συμβολίζουν την αύρα ως φωτοστέφανο. Στον χριστιανισμό, το στρογγυλό φωτοστέφανο συμβολίζει ένα νεκρό άτομο, ενώ το τριγωνικό την αγία τριάδα (συνήθως στο κεφάλι του θεού-πατέρα). Το τετράγωνο ή εξάγωνο απεικονίζει ένα εν ζωή άγιο πρόσωπο. Υπάρχει επίσης και το ελλειψοειδές φωτοστέφανο ή "Μαντόρλα" (vesica piscis) που αναπαριστά την παρθενία λόγω του σχήματος που ομοιάζει με το αιδοίο.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-10, 14:12
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται περίεργη η αντιστοίχηση συχνοτήτων (Hz) και χρωμάτων, καθώς δεν ακολουθεί τις διαπιστωμένες τιμές. Ακολουθεί ένα πολύ επεξηγηματικό διάγραμμα:


Αυτό το "Α" τι μονάδα είναι;
(στα μήκη κύματος των χρωμάτων)

ΟΚ Το είδα..

Μισό να υπολογίσω κάτι...

Χε..

Λοιπόν.

Καταρχάς, η οκτάβα είναι ΣΧΕΤΙΚΟ μέγεθος. Πράγμα που σημαίνει, ότι άλλο η οκτάβα του Λα1 και άλλο η οκτάβα του Λα2.
Η οκτάβα του Λα2 είναι 4 οκτάβες του Λα1.... (π.χ.)

Έτσι, μπαίνει, εν πρώτης, το ερώτημα για ποια οκτάβα μιλάμε, σχετικά με την στάθμιση που έχει γίνει
(-40 οκτάβες και -46).

Επίσης, η μονάδα Angstrom, είναι 10^-10. Το περίεργο είναι πως.... πώς μπορεί να χρησιμοποιήθηκε μία μείωση
στην οκτάβα ενός ήχου για να μικρύνει το μήκος κύματος (έτσι ώστε να αντιστοιχηθεί με το 10^-10)...

Φαντάζομαι πως δεν είναι ανάγκη να εξηγήσω ότι αυτό είναι πέρα ως πέρα λάθος.

Από εκεί και πέρα, και συγκεκριμένα με το Λα που έχει ο πίνακας, δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία που να γίνεται
με κάποιον σταθερό παράγοντα... και όχι κάποιον αυθαίρετο αριθμό... ακόμα και εάν γίνει στάθμιση του Λα
με -40 οκτάβες (του Λα) κάτω, πράγμα που μεγαλώνει το μήκος κύματός του 40 φορές....

Δηλαδή, δεν υπάρχει κάποια αντιστοιχία με έναν παράγοντα 10^-(κάτι) ή κάποιο γ ή κάποιο e....(και δυνάμεις τους,
αρνητικές ή θετικές, φυσικούς ή κλάσματα) ή οποιοδήποτε άλλο παράγοντα ο οποίος να είναι κοινός για όλους τους
συσχετισμούς.

Κάτι που ενισχύεται από το γεγονός ότι ο παράγοντας στάθμισης της "συχνότητας 431" από το Colour CF σε Hz,
εάν γίνει αντιστοιχία με το μήκος κύματος των 431 Hz και της αντίστοιχης μονάδας των A, είναι διαφορετικός από
τον παράγοντα στάθμισης/αντιστοιχίας της "συχνότητας 531", του ίδιου μεγέθους.

Άρα, θεωρώ πως το παραπάνω διάγραμμα είναι μια αυθαίρετη αντιστοιχία, και συνεπώς λάθος.
Θα ήθελα πολύ να δω μία κατάρριψη του ισχυρισμού μου, μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 25-02-10 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-10, 15:22
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το "Α" τι μονάδα είναι;
(στα μήκη κύματος των χρωμάτων)

ΟΚ Το είδα..

Μισό να υπολογίσω κάτι...

Χε..

Λοιπόν.

Καταρχάς, η οκτάβα είναι ΣΧΕΤΙΚΟ μέγεθος. Πράγμα που σημαίνει, ότι άλλο η οκτάβα του Λα1 και άλλο η οκτάβα του Λα2.
Η οκτάβα του Λα2 είναι 4 οκτάβες του Λα1.... (π.χ.)

Έτσι, μπαίνει, εν πρώτης, το ερώτημα για ποια οκτάβα μιλάμε, σχετικά με την στάθμιση που έχει γίνει
(-40 οκτάβες και -46).

Επίσης, η μονάδα Angstrom, είναι 10^-10. Το περίεργο είναι πως.... πώς μπορεί να χρησιμοποιήθηκε μία μείωση
στην οκτάβα ενός ήχου για να μικρύνει το μήκος κύματος (έτσι ώστε να αντιστοιχηθεί με το 10^-10)...

Φαντάζομαι πως δεν είναι ανάγκη να εξηγήσω ότι αυτό είναι πέρα ως πέρα λάθος.

Από εκεί και πέρα, και συγκεκριμένα με το Λα που έχει ο πίνακας, δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία που να γίνεται
με κάποιον σταθερό παράγοντα... και όχι κάποιον αυθαίρετο αριθμό... ακόμα και εάν γίνει στάθμιση του Λα
με -40 οκτάβες (του Λα) κάτω, πράγμα που μεγαλώνει το μήκος κύματός του 40 φορές....

Δηλαδή, δεν υπάρχει κάποια αντιστοιχία με έναν παράγοντα 10^-(κάτι) ή κάποιο γ ή κάποιο e....(και δυνάμεις τους,
αρνητικές ή θετικές, φυσικούς ή κλάσματα) ή οποιοδήποτε άλλο παράγοντα ο οποίος να είναι κοινός για όλους τους
συσχετισμούς.

Κάτι που ενισχύεται από το γεγονός ότι ο παράγοντας στάθμισης της "συχνότητας 431" από το Colour CF σε Hz,
εάν γίνει αντιστοιχία με το μήκος κύματος των 431 Hz και της αντίστοιχης μονάδας των A, είναι διαφορετικός από
τον παράγοντα στάθμισης/αντιστοιχίας της "συχνότητας 531", του ίδιου μεγέθους.

Άρα, θεωρώ πως το παραπάνω διάγραμμα είναι μια αυθαίρετη αντιστοιχία, και συνεπώς λάθος.
Θα ήθελα πολύ να δω μία κατάρριψη του ισχυρισμού μου, μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.
Φίλε Ενώχ ξέφυγες αρκετά από το ζητούμενο. Το διάγραμμα στο παρόν θέμα δεν εξυπηρετεί τίποτε άλλο από το να καταδείξει ότι αυτά που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ περί χρωμάτων και συχνοτήτων δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Τα υπόλοιπα μεγέθη και αριθμοί έχουν απλά "προστιθέμενη αξία" (πλεονασμός ίσως για το παρόν θέμα).
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-02-10, 12:35
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται περίεργη η αντιστοίχηση συχνοτήτων (Hz) και χρωμάτων, καθώς δεν ακολουθεί τις διαπιστωμένες τιμές. Ακολουθεί ένα πολύ επεξηγηματικό διάγραμμα:



Να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα της αντίδρασης του ματιού στην παρατεταμένη έκθεση σε λευκό χρώμα/φως. Αν πράγματι μπορούσαμε τόσο εύκολα να δούμε την αύρα μας, θα το κάναμε σε φόντο οποιουδήποτε χρώματος κι όχι μόνον σε λευκό
Ναι Trithemius, συμφωνώ. Και γω το σκέφτηκα αυτό με την αντίδραση του ματιού, όπως επίσης το οτι βλέπουμε όλοι τελικά ένα γαλάζιο χρώμα..όσοι είδαν δηλαδή.... Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα άλλωστε, γι'αυτό χρησιμοποίησα και διαφορετικά αντικείμενα τα οποία δεν είχαν το ίδιο χρώμα. Ίσως και να μην ισχύει, τι να πω. Διάβασα και κάπου αλλού ότι το ίδιο πείραμα γίνετε και την ώρα που δύει ο ήλιος, ενώνοντάς τις παλάμες προς αυτόν και αφήνοντας ένα μικρό κενό ανάμεσα τους. Λεγόταν μάλιστα, ότι το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό. Προσωπικά δεν έτυχε να το κάνω ακόμα. Αναφέρθηκα λοιπόν στο θέμα της αύρας, θέλοντας να δω αν και άλλοι, βλέπουν το ίδιο αποτέλεσμα.Αν πχ ο καθένας έβλεπε διαφορετικό χρώμα, θα είχα πειστεί ότι ισχύει. Τώρα...έχω κάποιες επιφυλάξεις. ..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-02-10, 20:24
Το avatar του χρήστη Anatolios
Anatolios Ο χρήστης Anatolios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται περίεργη η αντιστοίχηση συχνοτήτων (Hz) και χρωμάτων, καθώς δεν ακολουθεί τις διαπιστωμένες τιμές. Ακολουθεί ένα πολύ επεξηγηματικό διάγραμμα:



Να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα της αντίδρασης του ματιού στην παρατεταμένη έκθεση σε λευκό χρώμα/φως. Αν πράγματι μπορούσαμε τόσο εύκολα να δούμε την αύρα μας, θα το κάναμε σε φόντο οποιουδήποτε χρώματος κι όχι μόνον σε λευκό
Σωστος ο Trithemius ισως να φταίει η αντίδραση του ματιού ...
__________________
Το να αγαπάς, να υποστηρίζεις, να προστατεύεις και να σέβεσαι την πατρίδα σου είναι τιµή και χρέος τού καθενός!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.