Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-12-06, 20:11
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Οκ,τελικα πρεπει να το παρω αποφαση.Χωρις να αναμειξουμε την θρησκεια στο θεμα,μερικοι δεν αντεχουν.

Παράθεση:
Την Δευτέρα Παρουσία δεν θα επέλθει η τιμωρία, που οι περισσότεροι φαντάζονται . Θα διαχωριστεί για πάντα το καλό από το κακό, με ό τι αυτό συνεπάγεται. Όσοι μετανόησαν , θα βρίσκονται αιώνια σε επικοινωνία με το Θεό, ενω οι υπόλοιποι με το κακό . Συνεπώς η τιμωρία έγκειται στην διακοπή της επικοινωνίας με το Θεό, που είνα Πηγή ζωής ( σύμφωνα πάντα με τον Χριστιανισμό).
Μπραβο του του χριστιανισμου.Γυρνας απο θεμα σε θεμα και πετας πραγματα που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο του θεματος;

ΥΓ:Που καταλαβες τι τιμωρια εννοουσα εγω;

(σημ. για συντ.:δεν απαντησε σε πμ...)
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-06, 12:09
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eXisTenZ
Την Δευτέρα Παρουσία δεν θα επέλθει η τιμωρία, που οι περισσότεροι φαντάζονται . Θα διαχωριστεί για πάντα το καλό από το κακό, με ό τι αυτό συνεπάγεται. Όσοι μετανόησαν , θα βρίσκονται αιώνια σε επικοινωνία με το Θεό, ενω οι υπόλοιποι με το κακό . Συνεπώς η τιμωρία έγκειται στην διακοπή της επικοινωνίας με το Θεό, που είνα Πηγή ζωής ( σύμφωνα πάντα με τον Χριστιανισμό).
Δηλαδή θα έρθει το τέλος του κόσμου...
Πως θα διαχωριστεί το καλό από το κακό;Θα χωριστούμε δηλαδή οι άνθρωποι,γιατί εμείς είμαστε και το καλό και το κακό...
Η διακοπή της επικοινωνίας με το Θεό,δυστυχώς έχει αρχίσει εδώ και πολύ καιρό,δεν περιμένουμε τη Δευτέρα Παρουσία...
Πότε θα συμβεί άραγε;Οι καλοί την περιμένουν με καρτερικότητα και οι κακοί με φόβο..Δεν είναι λίγο μεσσιανική άποψη;Ας κάνουν λοιπόν κάτι οι καλοί να φτιάξει ο κόσμος και οι κακοί ας μετανοήσουν,μήπως και προλάβουμε το ''τέλος του κόσμου''...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-07, 03:33
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Χμ, το θέμα ήταν η αυθυποβολή έτσι;

Βασικά αυτό που έχω παρατηρήσει από συζητήσεις που κάνω με διάφορα άτομα που δε πιστεύουν στα μεταφυσικά φαινόμενα και εμπειρίες είναι ότι όλοι λένε: "Ε τι να πιστέψω τώρα, όλα είναι θέμα αυθυποβολής..." Με λίγα λόγια υποβιβάζουν όλα αυτά τα θέματα λέγοντας αυτό που κατά τη γνώμη μου τα επιβεβαιώνει. Θέλω να πω ότι ο όρος αυθυποβολή είναι παρεξηγημένος. Πως γίνεται να αυθυποβάλλω τον εαυτό μου να ζήσει μια εμπειρία και αυτό να συμβαίνει (όχι βέβαια πάντα); Αν συμβεί σημαίνει ότι η δύναμη του μυαλού μου και της θέλησης μου είναι τεράστια και άρα μπορώ να επιτύχω κάποια πράγματα που δεν εξηγούνται με τους φυσικούς νόμους που όλοι ξέρουμε.
Το πρόβλημα είναι ότι δύσκολα μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς όσα έζησε. Και μόνο όμως το ότι εκείνος τα βίωσε, έστω και πνευματικά, αυτό πρέπει να μας λέει κάτι.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-07, 15:44
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Η αυθυποβολή θα μπορούσε να είναι μιά εξήγηση αλλά δέν ισχύει πάντα. Συμφωνώ οτι τις περισσότερες φορές γινόμαστε μάρτυρες μεταφυσικών φαινομένων γιατί τα ζητάμε απο μόνοι μας.
Αλλά υπάρχουν και πάρα πολλές μαρτυρίες ανθρώπων εντελώς φυσιολογικών, χωρίς κανένα προηγούμενο που έγιναν μάρτυρες εξίσου εκπληκτικών και άσχημων ακόμα μεταφυσικών φαινομένων. Βασικά ο φόβος κρύβεται απο μέσα μας υποσυνείδητα σε όλους άσχετα εάν νομίζουμε οτι είμαστε απαλλαγμένοι απο αυτόν. Και μερικές φορές εκδηλώνεται στην επιφάνεια απλά και μόνο για να μας δείξει οτι υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-07, 22:14
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

[QUOTE=GregoryK]...πως γινεται εναν καλο χριστιανο να τον "δοκιμαζει" ο θεος του, ενω αυτόν που φτυνει τις εικονες για να διαπιστωσει τις συνεπειες να μην τον πιανει τιποτα?! ...QUOTE]

Οι ανθρώπινες ζωές δεν "κρίνονται" απο μια χρονική στιγμή τυχαία ή ακόμα απο ένα διάστημα (μικρό ή μεγάλο) που σε τελική ανάλυση μπορεί να είναι και απατηλό! Οι ανθρώπινες ζωές κρίνονται απο το έργο τους, στο τέλος της βιωτής τους.

Η αυθυποβολή μπορεί και έχει τη δύναμη να "αλλάζει" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα πράγματα που βλέπουμε, ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ. Η ίδια η πραγματικότητα είναι αδυσώπητη. Βέβαια υπάρχουν και οι ψυχικά άρρωστοι...

Η "τυφλή πίστη" είναι μια μορφή αυθυποβολής. Ίσως θα έπρεπε να εξατάζουμε κάθε φορά το αντικείμενό της!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 20-01-07 στις 22:15
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να προσεγγίσουμε βέβαια και το ζήτημα της αυθυποβολής από μία πιο "μαγική" άποψη...μια πιο "Κροουλική" οπτική γωνία...
Το ζήτημα της αυθυποβολής όσον αφορά το χώρο της μαγείας έχει τεράστια σημασία καθώς αποτελεί την βάση ολόκληρης σχολής.Το ζήτημα της αυθυποβολής μας δίνει την δυνατότητα να σκεφτούμε το πώς θα μπορούσε η αυθυποβολή να απελευθερώσει εσωτερικές μας δυνάμεις...Θα μπορούσε λοιπόν να δώσει κανείς ως εξήγηση των μεταφυσικών φαινομένων την αυθυποβολή;Και δεν μιλάω για ψυχανάληση και οράματα αλλά για αποδεκτά φαινόμενα.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-07, 13:45
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Πολύ χαίρομαι για τη τοποθέτησή σου Ragnarok! Και εγώ εκεί ακριβώς ήθελα να πάω τη συζήτηση. Στο χώρο της μαγείας το παν είναι η δύναμη της θέλησης και της φαντασίας, έτσι δεν είναι; Μέσα σε αυτά τα πλαίσια η αυθυποβολή είναι απόλυτα χρήσιμη...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Και βέβαια!Καθώς εάν μέσω λογικών συμπερασμάτων μπορούσαμε να αποδείξουμε ότι η αυθυποβολή μας δίνει την δυνατότητα να δημιουργούμε φαινόμενα τότε ανοίγει ένα άλλο θέμα ως προς τις εξωτερικές ανεξήγητες δυνάμεις στις οποίες "ρίχνουμε" τα διάφορα μεταφυσικά φαινόμενα.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-07, 01:18
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Και ας μη ξεχνάμε ότι ο Aleister Crowley, μια από τις πιο σημαντικές μορφές του δυτικού αποκρυφισμού του 20ου αιώνα μίλησε για τη δύναμη της θέλησης χρησιμοποιώντας μάλιστα και την ελληνική λέξη θέλημα (thelema). Ας θυμηθούμε επίσης και ένα από τα πιο σημαντικά μότο του: Do what thou wilt shall be the whole of the Law / Love is the law, love under will / The word of the law is thelema...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-01-08, 02:40
unitedradio Ο χρήστης unitedradio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Αυθυποβολη

γεια σας,τα τελευταια 3 χρονια εχο παρει αρκετα κιλα χωρις καποια αιτια ειτε θυροιδη ειτε απο ακαταλογιστη χρηση φαγητου..επειδη εχω αρχισει να νιωθω πολυ μειονεκτικα και ηταν και ενας λογος να χωρισω με το κοριτσι μου θα ηθελα να ρωτησω:αν μπω στην διαδικασια της αυθυποβολης θα καταφερω να νιωσω καλυτερα με τον εαυτο μου, το σωμα μου και να χασω τα περιττα κιλα?

Υ.Γ.Γνωριζω λιγα σε τετοια θεματα αφου ειμαι 16.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unitedradio : 07-01-08 στις 02:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.