Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 02-02-06, 20:11
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Διοτιμα μου δεν συστυχως δεν χρονο προς το παρον, εν ταχυ μονο για την (οποια) αυτη μεθοδος που χρησιμοποιουν οι τεκτονικες στοες και το οτι ναι μεν μπορω να ''αποκτησω'' αυτες τις αξιες αλλα οχι με την συγκεκριμενη μεθοδο.
Εισαι σιγουρη γι αυτο;;
Δεν πρεπει για να πεις κατι τετοιο να γνωριζεις την μεθοδο που (εαν) χρησιμοποιω;
Και συγκρινοντας την με αυτην των τεκτονων να πεις ''ειναι διαφορετικες'';;
Εγω που δεν γνωριζω την μεθοδο που χρησιμοποιουν οι τεκτονες λεω ''δεν ξερω''.
εσυ που ειμαι βεβαιος οτι δεν ξερεις εμενα πώς λες οτι ειναι διαφορετικες οι μεθοδοι μας;
Μηπως αυτο σημαινει οτι θεωρεις πως η μεθοδος των τεκτονων δεν ειναι δυνατον να υπαρξει πουθενα αλλου παρα μονο σε αυτες τις στοες;
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 02-02-06, 21:00
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου Χρήστο,

νομίζω ότι λόγω της έλλειψης χρόνου, βιάστηκες να εξάγεις συμπέρασμα.

Όμως, προσπαθώ πάντα να είμαι αρκετά σαφής και να χρησιμοποιώ ακριβείς εκφράσεις, ώστε ν' αποφεύγονται όσο δυνατόν οι εύλογες παρανοήσεις.

Εγώ δεν έγραψα ότι κανένας άλλος δεν μπορεί (υποθετικά) να χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο, αλλά σίγουρα, αν κάποιος τυγχάνει να χρησιμοποιεί την ίδια επακριβώς μέθοδο, δεν το κάνει συνειδητά, διότι η μέθοδος ενός θεσμού με εκατοντάδες χρόνια ιστορίας και έργο επί αυτής αποκλειστικά, είναι μάλλον δύσκολο να προσεγγισθεί χωρίς την αναγκαία προεργασία και το κυριότερο, να γίνει συνειδητό έργο ζωής.

Επίσης, λάβε υπ' όψιν σου και το εξής:
Αν κάποιος (παρ' όλα τα ανωτέρω) έχει αγγίξει αυτά τα πεδία προσωπικής εξέλιξης, δεν βρίσκω το λόγο γιατί να θέλει να μείνει μόνος και να μην επιδιώκει να ενωθεί με ομοϊδεάτες του οι οποίοι σίγουρα θα ενδυναμώσουν τις προσπάθειές του και μέσα από την κατανόηση και την αλληλεγγύη, θα τον βοηθήσουν περαιτέρω και θα τους βοηθήσει και εκείνος με τη σειρά του.
Οπότε μάλλον μοιραία θα οδηγηθεί σύντομα στους κόλπους του τεκτονισμού.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 02-02-06 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 14-06-06, 17:45
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλησπερα ειμαι νεος στο Forum ως μελος αλλα εδω και 8 μηνες μπενω και διαβαζω θεματα που με ενδιαφερουν.Εδω και δυο χρονια εχω παρατηρησει οτι ο προισταμενος μου οποτε υπογραφει με το που τελειωνει την υπογραφει του παντα τοποθετει τρεις τελειες.Δεν εδωσα βαση στην αρχη αλλα διεπιστωσα οτι και αλλα ατομα υπογραφουν με τον ιδιο τροπο.Οταν το συζητησα με αλλα ατομα μου ειπαν οτι το εχουν παρατηρησει κι εκεινοι σε ατομα της δικης τους δουλεια τα οποια εχουν εξεχουσες θεσεις.Ολοι καταληξαμε οτι ισως να ειναι μασωνοι.Κοιταξα στο internet αλλα διχως επιτυχια δεν βρηκα κατι που να συνηγορουσε σε αυτη την αποψη.
Μιπως καποιος απο σας μπορει να με βοηθησει???
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 14-06-06, 17:54
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

ναι, νομίζω ότι είναι ένα από τα διακριτικά τους.. και οι 3 τελείες είναι μεγάλος βαθμός [άλλοι υπογράφουν και με 1 ή 2]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 14-06-06, 22:21
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Λέγεται ότι είναι ένα διακριτικό.

Τα υπόλοιπα που αναφέρει η Drymonia δεν τα γνωρίζω.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 14-06-06, 22:47
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρη, διότι τα έχω ακούσει αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιη για την πηγή! Ομως η πληροφορία που είχα ήταν ότι οι 3 τελείες είναι ανώτατος βαθμός, κι έτσι διακρίνονται..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 15-06-06, 09:39
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλημερα μηπως υπαρχει καποιο site στο οποιο μπορω να κοιταξω για να βρω περισσοτερες πληροφοριες οσον αφορα τα διακριτικα τους???
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 01-07-06, 21:31
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλησπέρα 5οος Αγγελος και καλό μήνα!

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστοσελίδες, αλλά ελάχιστες έχουν ακριβή στοιχεία, διότι όπως καταλαβαίνεις, οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι ηλίθιοι, ώστε να αφήνουν να αποκαλύπτονται πραγματικά μυστικά, εφόσον αυτά υπάρχουν.

Τί ακριβώς ψάχνεις, αν επιτρέπεται ;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 24-07-06, 01:12
Το avatar του χρήστη Fr.GAOTU
Fr.GAOTU Ο χρήστης Fr.GAOTU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ο οποιοσδήποτε μυημένος τέκτονας μπορεί να υπογράψει χρησιμοποιώντας τα τεκτονικά του σημεία οποία και αν είναι αυτά, εφόσον έχει πάρει τον πρώτο βαθμό.
__________________
I am not young enough to know everything.
Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 08-08-06, 16:29
Το avatar του χρήστη finikas
finikas Ο χρήστης finikas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 4
Exclamation aytoi einai

mpika sto forum mono gia po tin apopsi mu se auto to thema. i apopsi mu apeythinete se ekinus pu mporun na akusun mono...kai oxi apla stus periergus.
o masonismos einai somateio proothisis ton dikon tu atomon eis baros olon ton allon apiston...
o masonismos iparxei pantu giati kaliergei ton mitho oti boitha ta meli tu na anelthun koinoniko-oikonomika...
o masonismos exei diabathmiseis kai mono otan ekplironeis ton ekastote skopo anebenis...
i alithia einai oti i dinami tus iparxei-einai isxiroi-alla oxi oti elegxun kai ta panta
o masonismos einai idos thriskias pu dexete na pisteuis se alli thriskia me tin proipothesi pos o dikos tus theos einai aprosopos kai iperisxiei olon ton allon
o masonismos ektelei periodika diafores ekdiloseis koinofelus tipou mono san bitrina gia na kalipsei ta maura tu esoda kai proothei ton mitho ston lao pos iparxo gia na kano kalo..eno i alitheia einai pos ute to anapodo simbenei.dil ute iparxun gia na kanun kako. to mono pu noiazonte einai ta meli tus-i dinami tus-ta xrimata tus
o masonismos an katalabate os edo oti den exei ideologia kai noiazete mono gia tin dinami kanete lathos..ektos apo tin ideologia tu xrimatos exei kai ideologia basismeni se arxes pu ute ta mesea stelexi tu den mporun na sas poun giati apla agnoun...mono oi kefales tus xerun ti kanun kai giati kirios to kanun...oi alloi einai ektelestes
alitheia einai episis pos oso anebenis ekei, toso diskola feugis...

auta gia tora kai an kata tixi brethei kapoios gnostis ....as ta diabasei auta pu eipa kai an eini masonos an mporei as ta amfisbitisei...ek ton proteron na po oti den prokeite na asxolitho mazi tu.mono graptos an thelei as pei oti den einai opos ta eipa..graptos!!!kai me apodeixeis!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.