Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 14-01-07, 20:16
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Το 'χεις δοκιμάσει;
Οχι ο ίδιος,αλλά ένας Τέκτονας που γνώρισα έδωσε το τηλέφωνο σε ένα παιδί που ήθελε να ασχοληθεί με το Τεκτονισμό και του είπε απλά πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία και....κάνε αίτηση!!!
Αν ο Ragnarok ήταν μασώνος θα το έλεγε δημόσια,όχι σαν τους μασώνους που φοβούνται να το πουν στη γυναίκα τους και γιάυτό το λόγο ο τεκτονισμός στην Ελλάδα είναι σε πρωτόγονη κατάσταση,ενώ στη Γαλλία υπάρχει τεκτονικό μουσείο...
Η διαφορά στις λέξεις δόγμα και τυπολατρεία είναι καθαρά επιφανειακή,η ουσία είναι ίδια..
Αφού θες να μιλήσουμε με ακριβείς λέξεις,τότε οι τέκτονες δεν πρέπει να λέγονται τέκτονες αφού δεν κτίζουν...
Είναι δικαίωμα μου να ερμηνεύω τον τρόπο και αυτά που θέλουν να περάσουν κάποιοι όπως μου επιτρέπει η νοημοσύνη μου.Τώρα αφού δεν ήσουν μπροστά δεν μπορείς να ξέρεις για ποιο πράγμα ήθελαν να με πείσουν..
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 14-01-07, 22:27
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Γνώρισες κάποιον που σου είπε ότι είναι τέκτονας.
Αν θέλεις να διαπιστώσεις αν σου έδωσε ορθές πληροφορίες και πριν βιαστείς να κάνεις δηλώσεις όπως προηγουμένως, δεν είναι ανάγκη να έχεις το τηλέφωνο της γραμματείας. Στείλε ένα e-mail μέσω των ιστοσελίδων των στοών. Είναι πολύ απλό.
Και ότι απάντηση λάβεις, δημοσίευσέ την εδώ για να μάθουμε την αλήθεια επιτέλους και να τους ξεμπροστιάσεις (αφού είσαι τόσο βέβαιος).

Παράθεση:
Αν ο Ragnarok ήταν μασώνος θα το έλεγε δημόσια,όχι σαν τους μασώνους που φοβούνται να το πουν στη γυναίκα τους και γιάυτό το λόγο ο τεκτονισμός στην Ελλάδα είναι σε πρωτόγονη κατάσταση,ενώ στη Γαλλία υπάρχει τεκτονικό μουσείο...
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το γεγονός ότι μόλις μάθει κάποιος μία πληροφορία για τη μασωνία, σπεύδει να εξάγει συμπεράσματα, ασχέτως αν αυτά είναι τελείως παράλογα και αυθαίρετα σε σχέση με τους ισχυρισμούς τους οποίους ο ίδιος επικαλείται.

Η παραπάνω πρόταση παρουσιάζει το εξής λογικό ατόπημα:
Αν ο Ragnarok ήταν μασώνος δε θα ήταν σαν όλους τους άλλους, που ο ίδιος ο συντάκτης της πρότασης μας πληροφορεί παρακάτω ότι δεν κοινοποιούν την ιδιότητά τους;;

Κατά συνέπεια δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1. Ή ο Ragnarok θα έκανε ότι υποτίθεται πως κάνουν και οι υπόλοιποι, οπότε το πρώτο σκέλος της πρότασης αποδεικνύεται ψευδές και ο αγαπητός leo morpheus δεν μπορεί να ξέρει αν ο κάθε Ragnarok είναι μασώνος ή όχι, ή
2. αποδεικνύεται ότι όλοι οι μασώνοι δεν φέρονται το ίδιο και ο Ragnarok θα ήταν η ζωντανή εξαίρεση στον κανόνα.

Επίσης, αν ισχύει το γεγονός ότι γνωρίστηκε με κάποιον τέκτονα στη συνάντηση εκεί, δεν καταλαβαίνω πώς ισχυρίζεται τώρα ότι οι μασώνοι κρύβονται.
(Μήπως ο μασώνος εκεί δεν είχε πρόβλημα να του πει ότι ανήκει στην αδελφότητα, αλλά του "εκμυστηρεύτηκε" ότι φοβάται να το πει στη γυναίκα του; Αστείο νομίζω είναι.)

Το γεγονός ότι στη Γαλλία υπάρχουν τρία τεκτονικά μουσεία είναι αληθές, αλλά αυτό καταδεικνύει ότι πολύ απλά, η ελληνική νοοτροπία ακόμη δεν είναι αρκετά ανοιχτόμυαλη και τίποτε άλλο.

Ως προς τις λέξεις τώρα...

Αυτή η προβοκατόρικη ερμηνεία τους και η βολική άποψη ότι οι διαφορές είναι επιφανειακές, μάλλον με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι αν υπάρχει κάποιος που προσπαθεί να πείσει (πρωτίστως τον εαυτό του) είσαι εσύ φίλε μου.

Το τι είναι δικαίωμά σου και το τί όχι μπορούν να το κρίνουν όλοι οι αξιόλογοι αναγνώστες κι εσύ φυσικά, κατά τη νοημοσύνη σου (όπως λες).
Το αν ήμουν μπροστά ή όχι, φυσικά και δεν το γνωρίζεις.
Οπότε... μήπως να μετριάσεις τον παρορμητισμό σου λίγο;
Δικαιολογείται μεν λόγω του νεαρού της ηλικίας σου, αλλά νομίζω ότι μπορείς και καλύτερα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 14-01-07 στις 22:29
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 15-01-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Λοιπόν,επειδή το όνομα μου αναφέρθηκε αρκετές φορές,θα ήθελα να σημειώσω αγαπητή Diotima ότι ο leo είναι από τα άτομα που είναι σε θέση να γνωρίζουν αν είμαι μασώνος ή όχι.Και όσον αφορά την συνάντηση του leo με τον μασώνο,ΝΑΙ του είπε ότι ήταν μασώνος,οπότε δεν έβγαλε κάποιο βαστικό συμπέρασμα.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 15-01-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Αγαπητέ Ragnarok, βλέπω να ισχύει το ρητό "όμοιος ομοίω αεί πελάζει".
Γιατί τόση επιπολαιότητα άραγε;;

Μήπως χρειάζεται να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματά μου και να καταλάβεις το πνεύμα της τοποθέτησής μου αντί να υπεραμύνεσαι της φερεγγυότητος του φίλου σου επί ματαίω, αφού ουδέποτε την αμφισβήτησα;;

Εάν ήσουν μασώνος κι ήθελες να το κρύψεις (υποθετικά μιλάμε φίλε μου), τί παραπάνω ή τί λιγότερο θα έκανες δηλαδή;;
Εκτός αν εσύ κι ο leo πηγαίνετε μέχρι και στο μπάνιο μαζί. Τί να πω;

Επίσης, δεν αντέκρουσα ότι ο συνομιλητής του leo δήλωσε τέκτονας. Η πρόταση ήταν καταφατική (αν προσέξεις).
Το πόσο εύκολα σας έπεισε υπαινίχθηκα.
Όποιος δηλώνει μασώνος, είναι κιόλας κατά την άποψή σας;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 15-01-07, 17:23
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Αγαπητέ Ragnarok, βλέπω να ισχύει το ρητό "όμοιος ομοίω αεί πελάζει".
Γιατί τόση επιπολαιότητα άραγε;;

Μήπως χρειάζεται να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματά μου και να καταλάβεις το πνεύμα της τοποθέτησής μου αντί να υπεραμύνεσαι της φερεγγυότητος του φίλου σου επί ματαίω, αφού ουδέποτε την αμφισβήτησα;;

Εάν ήσουν μασώνος κι ήθελες να το κρύψεις (υποθετικά μιλάμε φίλε μου), τί παραπάνω ή τί λιγότερο θα έκανες δηλαδή;;
Εκτός αν εσύ κι ο leo πηγαίνετε μέχρι και στο μπάνιο μαζί. Τί να πω;

Επίσης, δεν αντέκρουσα ότι ο συνομιλητής του leo δήλωσε τέκτονας. Η πρόταση ήταν καταφατική (αν προσέξεις).
Το πόσο εύκολα σας έπεισε υπαινίχθηκα.
Όποιος δηλώνει μασώνος, είναι κιόλας κατά την άποψή σας;
Καταρχήν,ο Ragnarok δεν υπερασπίζεται εμένα απλά είναι αναφέρθηκε το όνομα του αρκετές φορές και είπε να ξεκαθαρίσει τη θέση του.
Στο μπάνιο πηγαίνουμε μαζί.
Δεν μας έπεισε εύκολα.Ηταν και άλλοι Τέκτονες εκέι που(γνωστοί και δεν θέλω να αναφέρω ονόματα που το επιβεβαίωσαν).
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 15-01-07, 17:33
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Επίσης Διοτίμα,αν έχεις καταλάβει εδώ κάνουμε κουβέντα και δεν υπάρχουν στρατόπεδα.Αν θες να συνεχίσεις την προπαγάνδα,ευχαρίστως να διαβάσω αλλά δεν θα χάσω τον χρόνο μου να σου απαντήσω.
Δεν θέλω να ξεμπροστιάσω τους μασώνους.Δεν μου έχουν κάνει κάτι.Ακόμα,δεν κατάλαβες πως δεν τους πολεμώ,απλά παραθέτω στοιχεία και εμπειρίες...
Θεωρώ ανήθικο να προσπαθεί κάποιος να πείσει τους άλλους για κάτι μόνο και μόνο γιατί είναι οπαδός κάποιας κίνησης,ομάδας ή ιδεολογίας.
Αντί να μαλώνεις μαζί μου επικεντρώσου στο θέμα μήπως γράψει και κάποιος άλλος,γιατί θα έχουν βαρεθεί τα παιδιά να διαβάζουν αν ο Ragnarok είναι μασώνος ή όχι...
Επίσης,μη βγάζεις συμπεράσματα ούτε για την ηλκία μου ούτε για τίποτα που αφορά εμένα,γιατί πίστεψε με δεν θες να βγάλω και εγώ συμπεράσματα για σένα...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 15-01-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ομοίως θα παρακαλούσα και σε αυτό το σημείο να είμαστε όλοι λίγο περισσότερο διαλακτικοί και να μην προβαίνουμε σε επιθετικές εκφράσεις. Η παρέμβασή μου δεν αναφέρεται σε κάποιον χρήστη ειδικά και θα παρακαλούσα να γίνει σεβαστή...ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 15-01-07, 19:04
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Εντάξει leo.

1. Μίλησες με έναν που σου είπε ότι είναι τέκτονας και σου το επιβεβαίωσαν κι οι περαστικοί στην οδό Κωλέττη.

2. Πάτε στο μπάνιο με το φίλο σου.

3. Εγώ κάνω προπαγάνδα, και

4. Ο πρόεδρος Μπους είναι προστάτης της ανθρωπότητας.

Τα συμπεράσματα για την ηλικία σου βγάλτα εσύ.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 16-01-07, 11:50
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Εντάξει leo.

1. Μίλησες με έναν που σου είπε ότι είναι τέκτονας και σου το επιβεβαίωσαν κι οι περαστικοί στην οδό Κωλέττη.

2. Πάτε στο μπάνιο με το φίλο σου.

3. Εγώ κάνω προπαγάνδα, και

4. Ο πρόεδρος Μπους είναι προστάτης της ανθρωπότητας.

Τα συμπεράσματα για την ηλικία σου βγάλτα εσύ.
Όσο και να προσπαθήσεις,δεν πρόκειται να με εκνευρίσεις....
Απλά,ΜΗΝ αναφέρεις ξανά την ηλικία μου γιατί δεν με γνωρίζεις...Και να με γνώριζες πάλι δεν είχες το δικαίωμα.Στην τελική εγώ είμαι μικρός και λέω τα δικά μου...εσύ σαν μεγαλύτερη τι πιο έξυπνο ή πιο αποκαλυπτικό λες...;
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έπαθες ψύχωση με το αν ο Ragnarok είναι μασώνος και με το αν ο τέκτονας που γνώρισα έλεγε αλήθεια ή ψέματα...!
Πλάκα μου κάνεις;

Υ.Γ.Αν θαυμάζεις τον Μπους είναι δικιά σου υπόθεση και όπως δεν σε ειρωνεύομαι,θα σε παρακαλούσα να μην μου απαντάς με ειρωνία.
Ευχαριστώ.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 16-01-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Εάν τα ανωτέρω είναι όσα πραγματικά κατάλαβες κι όχι όσα θέλησες να καταλάβεις για να ευτελίσεις τη συζήτηση, τότε εξηγείται και το τί δήλωσες ότι κατάλαβες εκείνο το βράδυ.

Ένα είναι βέβαιο...
Τις περισσότερες φορές εκείνο που αποζητάει ο καθένας μας δεν είναι η αλήθεια του, αλλά μια απόδειξη πώς εκείνο που κιόλας πιστεύουμε είναι και το μόνο σωστό.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.