Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-08, 16:47
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Wink Μουσικά videos με στυλ... μεταφυσικό!

Καλησπέρα σε όλες κι όλους.

Έχετε δει ποτέ κάποιο μουσικό video clip που η σκηνοθεσία έχει στοιχεία του μεταφυσικού (ασχέτως είδους μουσικής)?

Κατάφερε κάποιος σκηνοθέτης να οπτικοποιήσει ένα μουσικό κομμάτι με τέτοιο τρόπο που να σας κάνει να "ταξιδέψετε" σε άλλους κόσμους?


Καταλαβαίνω πως μπορεί να μην είναι και τόσα πολλά τα μουσικά videos που εμπεριέχουν στοιχεία του μεταφυσικού, αλλά σε περίπτωση που κάτι θυμηθείτε, θα χαιρόμουν πολύ να το αναφέρατε.

-----------

Ανοίγω αυτό το θέμα ορμώμενος από ένα τυχαίο γεγονός. Σερφάρωντας στο YouTube έπεσα σε ένα video clip που είχα δει πριν από μερικά (έως αρκετά) χρόνια στο γαλλικό μουσικό κανάλι MCM* και μου είχε κάνει εντύπωση. Ήταν το μουσικό βίντεο για το τραγούδι L'ame-Stram-Gram της Mylene Farmer.

Ουσιαστικά πρόκειται για μια μίνι ταινία καθώς από τη διάρκεια των 7 λεπτών τα 4 μόνο είναι αφιερωμένα στο τραγούδι. Παραθέτω το link ΕΔΩ.

Διαθέστε 7 λεπτά αν θέλετε και θα δείτε ότι πραγματικά πρόκειται για μια πολύ προσεγμένη παραγωγή ενός όμορφου παραμυθιού μιας άλλης εποχής.


Υ.Γ.: Καθότι τα γαλλικά μου περιορίζονται σε άλλου είδους "γαλλικά" μια απόδοση του τίτλου ή και ένα γενικό νόημα των στοίχων είναι ευπρόσδεκτα.


---------------

*=Μπορεί κάποιοι εδώ να μην το έχουν ακούσει καν κυρίως λόγω ηλικίας. Παλιότερα υπήρχε ένας σταθμός ο Seven X ο οποίος μέσα στη μέρα συνδεόταν συχνά-πυκνά με το MCM έναν αρκετά δημοφιλής σταθμός στη Γαλλία, κάτι σαν το δικό μας MAD.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-08, 17:04
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

ANDY'S banana


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-08, 09:50
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Ωραίο το θέμα φίλε bladerunner.
Eγω θα προτείνω ένα εικαστικά πολύ ενδιαφέρον-κατά τη γνώμη μου- βίντεοκλιπ της τρομερής και φοβερής madonna η οποια σε συνεργασία με την επίσης γνωστή bjork έγραψε το "bedtime story." Το βίντεο-κλιπ έχει να κάνει με ονειρικές καταστάσεις συνείδησης και είναι έντονα επηρρεασμένο από το κίνημα του σουρεαλισμού!

http://www.youtube.com/watch?v=6k3G62fri90
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-08, 10:07
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

οντως πολυ ωραιο θεμα !

οσοι δεν καταλαβουν "http://www.youtube.com/watch?v=ivfoV...eature=related" ας στειλουν πιεμ να τους εξηγησω .....

γεματο συμβολισμους και φυσικα το ζουμι ρεει στη τελευταια σκηνη ....

αφιερωμενο στους φανατικ ενι καΪντ!



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-09-08 στις 10:08
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-08, 15:57
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Χαίρομαι που βρήκε κάποια ανταπόκριση το thread για τα μουσικά videos.

henriksmir το βιντεοκλιπ της Madonna απλά με έστειλε... Όντως γεμάτο στοιχεία σουρεαλισμού που επιφέρουν ένα κλίμα ονειρόκοσμου.

Lux οι συμβολισμοί είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς και αρκετά καυστικοί!!!

Ένα ακόμη τραγούδι που είχε στοιχεία του μεταφυσικού (τόσο στη σκηνοθεσία του βίντεο όσο και στους στίχους) ήταν το Mysterious Times των SASH! (τραγουδά η Tina Cousins)
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 17-09-08 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-08, 22:12
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

αυτα ειναι !
ευτυχως που υπαρχουν ορισμενα γεροντια που τα σπανε ακομη χωρις να βυθιζονται στη μιζερια και την ανοια της μετα ...ηντα εποχης !

Raja Ram (The Infinity Project, Shpongle) & Benji Vaughn (prometheus, Younger Brother)
teamed up as The Zap!
and released a playful, trippy, genre-crossing album called Big Bang. Here they are having some fun in the studioς



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-10, 21:56
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλες κι όλους.

Έχετε δει ποτέ κάποιο μουσικό video clip που η σκηνοθεσία έχει στοιχεία του μεταφυσικού (ασχέτως είδους μουσικής)?

Κατάφερε κάποιος σκηνοθέτης να οπτικοποιήσει ένα μουσικό κομμάτι με τέτοιο τρόπο που να σας κάνει να "ταξιδέψετε" σε άλλους κόσμους?


Καταλαβαίνω πως μπορεί να μην είναι και τόσα πολλά τα μουσικά videos που εμπεριέχουν στοιχεία του μεταφυσικού, αλλά σε περίπτωση που κάτι θυμηθείτε, θα χαιρόμουν πολύ να το αναφέρατε.

-----------

Ανοίγω αυτό το θέμα ορμώμενος από ένα τυχαίο γεγονός. Σερφάρωντας στο YouTube έπεσα σε ένα video clip που είχα δει πριν από μερικά (έως αρκετά) χρόνια στο γαλλικό μουσικό κανάλι MCM* και μου είχε κάνει εντύπωση. Ήταν το μουσικό βίντεο για το τραγούδι L'ame-Stram-Gram της Mylene Farmer.

Ουσιαστικά πρόκειται για μια μίνι ταινία καθώς από τη διάρκεια των 7 λεπτών τα 4 μόνο είναι αφιερωμένα στο τραγούδι. Παραθέτω το link ΕΔΩ.

Διαθέστε 7 λεπτά αν θέλετε και θα δείτε ότι πραγματικά πρόκειται για μια πολύ προσεγμένη παραγωγή ενός όμορφου παραμυθιού μιας άλλης εποχής.


Υ.Γ.: Καθότι τα γαλλικά μου περιορίζονται σε άλλου είδους "γαλλικά" μια απόδοση του τίτλου ή και ένα γενικό νόημα των στοίχων είναι ευπρόσδεκτα.


---------------

*=Μπορεί κάποιοι εδώ να μην το έχουν ακούσει καν κυρίως λόγω ηλικίας. Παλιότερα υπήρχε ένας σταθμός ο Seven X ο οποίος μέσα στη μέρα συνδεόταν συχνά-πυκνά με το MCM έναν αρκετά δημοφιλής σταθμός στη Γαλλία, κάτι σαν το δικό μας MAD.
Μπορεί να έχω αργήσει κάτι χρόνια, αλλά εδώ πιάσατε ένα απ'τα αγαπημένα μου θέματα και μία από της αγαπημένες μου τραγουδίστριες, την Μιλέν Φάρμερ.

bladerunner αν και το βίντεο κλιπ είναι βασισμένο στην ταινία "A Chinese Ghost Story" πιο πολύ λέει για σεξ, αν και πολλές λεπτομέρειες θα της βρείς εδώ αν σε ενδιαφέρει Mylene Farmer - L'ame-Stram-Gram

Θα ήθελα και εγώ να προτείνω μερικά από τραγούδια και βίντεο κλιπ αυτής της πραγματικά μεγάλης καλλιτέχνιδας.

Πολιτικού περιεχομένου - Mylène Farmer - Désenchant
Μεταφυσικού περιεχομένου
- Mylene Farmer - Comme j'ai mal (αν και δεν είναι μόνο αυτό που περιέχει διάφορες περίεργες καταστάσεις)
- Mylene Farmer - Tristana
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.