Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 03-07-16, 16:33
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Ύπουλα μέσα, προσηλυτισμός, απαγωγή ανηλίκων, εκβιασμός, ξελόγιασμα, ασέλγεια, απολογητές. Δεν βγάζω νόημα.

Τί ζόρι τραβάει κάποιος με τους <<απολογητές>> και με αυτούς που θέλουν να φέρουν άτομα στην θρησκεία τους, όπως ο Μπάμπης76? Μαγκιά του, ότι θέλει κάνει.

Και στην διαφήμιση στην τηλεόραση σε πείθουν με υπόγειο τρόπο να αγοράσεις το προιόν. Και οι πολιτικοί τάζουν παλάτια πριν τις εκλογές.

Με όλα αυτά που γράφονται, το μυαλό μου πάει σε άσχημα πράγματα, ότι δηλαδή αυτοί που τα γράφουν αυτά ανήκουν σε εξτρεμιστικές αντιχριστιανικές οργανώσεις. Αν ισχύει αυτό χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής, γιατί είναι ακριβώς ψυχικά άρρωστοι και φανατισμένοι όπως οι ισλαμιστές και μπορεί να αιματοκυλήσουν χριστιανικές εκκλησίες.
Εγώ κανένα ζορι.
Ο προσηλυτισμός είναι κακό πράγμα.
Άλλο διάδοση ιδεών απόψεων με ορθό και ειλικρινή τρόπο και άλλο με ύπουλο και παραπλανητικό.
Ο προσηλυτισμός είναι το δεύτερο.

Τώρα , ο κάθε απολογητής και ηλεκτρονικός καλόγερος που λέει διάφορα στο ιντερνετ, πρέπει να είναι έτοιμος και για να αντιμετωπίσει τον αντίλογο.
Εγώ δεν πήγε σε καμιά γιαγια να την πιάσω απ τον λαιμό και να της πω για την θρησκεία της, αν όμως έρθει αυτή σε μένα, ε, θα τις απαντήσω, θα της πω τα δικά μου, να μην παρεξηγηθεί μετά.

Αντε και καλά μπάνια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-07-16, 16:35
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ιεχωβάδες δεν είναι το ίδιο με τους ορθοδόξους όπως κάποιος ανέφερε σε προηγούμενο post.Έχουν πολλές διαφορές και η θρησκεία τους έχει και οικονομικές προεκτάσεις σε αντιθεση με την ορθόδοξη εκκλησία.Επίσης έχουν μια δικιά τους κλειστή κοινωνία με αυστηρούς νόμους.Προσωπικά έχω αρνητική γνώμη για την θρησκεία,χωρίς όμως να εχω κάνει εκτενή έρευνα για αυτή.πληροφορίες από κάποιον που γνωρίζει καλύτερα είναι ευπρόσδεκτες
To ιεχωβάδες δεν ακούγεται καλά. Έτσι κι αλλιώς ο Θεός που δέχονται οι Ορθόδοξοι είναι ο Ιεχωβά. Υπάρχει και θρησκεία που λέγεται η Εκκλησία του Ιεχωβά, ενώ το ίδιο όνομα έχουν χρησιμοποιήσει σωρεία άθεων και νεοεποχιτών. Η προφορά δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, οπότε έτσι ίσως προσβάλλεται ο Θεός των Χριστιανών.

Δεν μου αρέσει ο φανατισμός τους και η επιμονή τους πως έχουν δίκιο και όποιος έχει διαφορετική άποψη είναι του Σατανά. Όμως ούτε των ορθόδοξων.

Αυτό που φταίει είναι τα ιερατεία και των δυο, που νοιάζονται αποκλειστικά για τα κέρδη και γι' αυτό κοιτάνε διαρκώς να εξελίσσονται. Δεν φταίνε οι διαφορές που έχουν στα δόγματα, έτσι κι αλλιώς αν κρίνουν απαραίτητο τα ιερατεία αλλάζουν τα δόγματα όποτε θέλουν.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-07-16, 16:45
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι αδερφέ έτσι τα πράγματα. Ένας προβληματικός που κυκλοφορεί εδώ μέσα, έχει δημιουργήσει όλο αυτό που βλέπεις. Και ένας άλλος χρήστης -απολογητής χρησιμοποίησε την δικαιολογημένη αντίδραση μου, για να πλήξει την εικόνα μου. Δεν έχει νόημα να συνεχίσει να λειτουργεί έτσι ένα φόρουμ, στον αυτόματο πιλότο, και κάποιος που έχει χαρακτηριστεί persona non grata να συνεχίζει να δημιουργεί ψευδώνυμα και να αφήνει το ένα ποστ πιο προκλητικό από το άλλο.
Είναι στάνταρ ο heretic αυτός. Κάνει μπαμ από την επιμονή του σε λέξεις που σχετίζονται με ψυχολογία, ψυχιατρική. Εκτός και αν είναι συνάδελφοι. Να μου πεις και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ το ίδιο στυλ γραφής έχει.

Τα ίδια λένε ξανά και ξανά.

Persona non grata, προβληματικός, πρόκληση
"Για να πλήξει την εικόνα μου", lol...

Ποια εικόνα; Τί εικόνα να σχηματίσει κανείς και τί νόημα να βγάλει;

Αόριστη αμπελοφιλοσοφία με μόνιμη κριτική των άλλων, δεν αποτελεί εικόνα. Για κάθε φιλοσοφική σχολή γνωρίζουμε την ιδεολογία της. Παράδειγμα Πυθαγόρειοι, Πλατωνικοί, Στωικοί, Επικούρειοι. Για εσάς τί να σχηματίσει κανείς;

Είστε ένα ξερό "αντί", συνεχώς κρίνετε τους άλλους και έχετε τάσεις μεγαλομανίας και προβολής ως σκοτεινοί φιλόσοφοι για λίγους.

Αυτό αποτελεί μια καθαρή ποζεριά δίχως ουσία.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-07-16, 17:17
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι αστείο το όλο θέμα.Υποτίθεται ότι στο φόρουμ έρχονται άτομα με <<ανώτερες>> αναζητήσεις,ωστόσο γίνεται εδώ και 2-3 μέρες καυγάς καφενείου άθεων-χριστιανών(τύπου Πασόκ-ΝΔ) χωρίς κανένα απολύτως λογικό επιχείρημα και από τις δύο πλευρές.

Από τη μία είμαι χριστιανός και ομολογώ πως αισθάνομαι γενικά ότι το σημερινό σύστημα τείνει να περιθωριοποιει την θρησκεία μου,αλλά και πάλι το να αφορίζω και να κυνηγώ όποιον έχει αντίθετες απόψεις δεν έχει νόημα.
Και αντιστρόφως ο καθένας έχει δικαίωμα να μην πιστεύει στον δικό μου θεό,ποιο το νόημα όμως να κατηγορεί και να χλευάζει αυτούς που πιστεύουν σε κάτι?

Κατηγορείτε τον προσηλυτισμό αλλά και οι δύο πλευρές όσο συνεχίζετε την λογομαχία φτάνετε πιο κοντά σε αυτόν.

Τέλος όσο αφορά το αρχικό θέμα της συζήτησης,,οι ιεχωβάδες δεν είναι το ίδιο με τους ορθοδόξους όπως κάποιος ανέφερε σε προηγούμενο post.Έχουν πολλές διαφορές και η θρησκεία τους έχει και οικονομικές προεκτάσεις σε αντιθεση με την ορθόδοξη εκκλησία.Επίσης έχουν μια δικιά τους κλειστή κοινωνία με αυστηρούς νόμους.Προσωπικά έχω αρνητική γνώμη για την θρησκεία,χωρίς όμως να εχω κάνει εκτενή έρευνα για αυτή.πληροφορίες από κάποιον που γνωρίζει καλύτερα είναι ευπρόσδεκτες
Πράγματι το όλο θέμα είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. Όλα ξεκινούν απ' την έλλειψη σεβασμού. Η κριτική που μπορεί να εκφράσει κάποιος σε μία άποψη, είναι πολύ διαφορετικό πράγμα από τους χαρακτηρισμούς σε προσωπικό επίπεδο προς τον άνθρωπο που γράφει. Και κάπως έτσι κατέληξα κι εγώ να γράφω τις ώρες που είμαι εκτός Δρομοκαΐτειου.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-07-16, 17:35
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι στάνταρ ο heretic αυτός. Κάνει μπαμ από την επιμονή του σε λέξεις που σχετίζονται με ψυχολογία, ψυχιατρική. Εκτός και αν είναι συνάδελφοι. Να μου πεις και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ το ίδιο στυλ γραφής έχει.
Ελα μωρέ προβληματικέ καραγκιόζη, δεν είναι heretic όσοι σε έχουν πάρει χαμπάρι ότι είσαι ψυχάκιας. Κι έπειτα, αυτός ο heretic που είναι; Χεράκια δεν έχει να γράψει; PC δεν έχει σπίτι του; Τον έχουν μπανάρει σαν κι εσένα; Μήπως έφτιαξε άλλο ψευδώνυμο για να σε βρίζει; Το έχεις καταλάβει ότι μας τα έχεις ζαλίσει; Πήγαινε να σε δει κανένας γιατρός και παράτα μας επιτέλους, όλο το φόρουμ πρέπει να ασχολείται με τις παπαριές σου;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-07-16, 18:28
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι καρικατούρες που δεν αφορούν κάποιον εδώ στο φόρουμ. Πάλι μισαλοδοξίες και συκοφαντίες αφού είναι άσχετα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-07-16, 20:46
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
To ιεχωβάδες δεν ακούγεται καλά. Έτσι κι αλλιώς ο Θεός που δέχονται οι Ορθόδοξοι είναι ο Ιεχωβά. Υπάρχει και θρησκεία που λέγεται η Εκκλησία του Ιεχωβά, ενώ το ίδιο όνομα έχουν χρησιμοποιήσει σωρεία άθεων και νεοεποχιτών. Η προφορά δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, οπότε έτσι ίσως προσβάλλεται ο Θεός των Χριστιανών.

Δεν μου αρέσει ο φανατισμός τους και η επιμονή τους πως έχουν δίκιο και όποιος έχει διαφορετική άποψη είναι του Σατανά. Όμως ούτε των ορθόδοξων.

Αυτό που φταίει είναι τα ιερατεία και των δυο, που νοιάζονται αποκλειστικά για τα κέρδη και γι' αυτό κοιτάνε διαρκώς να εξελίσσονται. Δεν φταίνε οι διαφορές που έχουν στα δόγματα, έτσι κι αλλιώς αν κρίνουν απαραίτητο τα ιερατεία αλλάζουν τα δόγματα όποτε θέλουν.
Δεν είναι μόνο τα ιερατεία φίλε μου.Οι διαφορές δεν αφορούν μόνο τα κέρδη.Άλλωστε παρα τα όσα στραβά έχουμε δει από ορθόδοξους ιερείς δεν έχω δει κανέναν τους να πάει από πόρτα σε πορτα για να ψαρέψει πιστούς.Υπάρχει και ένα θεματάκι με το αίμα νομίζω
Τέλος δεν πιστεύω τα δόγματα μιας θρησκείας να αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι,νομίζω ότι έχουν περάσει αιώνες από την τελευταία αλλαγή. τουλάχιστον στην ορθόδοξη εκκλησία
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-07-16, 21:57
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα μωρέ προβληματικέ καραγκιόζη, δεν είναι heretic όσοι σε έχουν πάρει χαμπάρι ότι είσαι ψυχάκιας. Κι έπειτα, αυτός ο heretic που είναι; Χεράκια δεν έχει να γράψει; PC δεν έχει σπίτι του; Τον έχουν μπανάρει σαν κι εσένα; Μήπως έφτιαξε άλλο ψευδώνυμο για να σε βρίζει; Το έχεις καταλάβει ότι μας τα έχεις ζαλίσει; Πήγαινε να σε δει κανένας γιατρός και παράτα μας επιτέλους, όλο το φόρουμ πρέπει να ασχολείται με τις παπαριές σου;
Μάλλον εσύ και οι υπόλοιποι του club είστε προβληματικοί καραγκιόζηδες και μπορώ να στο αποδείξω.

Μια και τσατίστηκες για την προσβολή της εικόνας σου, να υπενθυμίσω μερικούς χαρακτηρισμούς που δίνεις σε άτομα για τα οποία δεν γνωρίζεις τίποτα. Τον άλλων την εικόνα δεν έχεις πρόβλημα να την χαλάς.

τρελοί, ψυχασθενείς, προβληματικοί, μάρτυρες του Ιεχωβά, εκμεταλλευτές, κομπογιαννίτες, μισαλλόδοξοι, θρησκόπληκτοι.

Όσο για την εικόνα σου, πως στην χαλάσαμε αφού δεν λες τί είσαι και τί εκπροσωπείς;;;

Απ' ότι έχω καταλάβει εσύ και οι υπόλοιποι κινείστε στον χωρό ενός ψυχασθενικού αγνωστικισμού και επιθετικού αθεισμού. Αυτό μόνο φιλοσοφία και ιδεολογία δεν είναι. Επίσης προσπαθείτε να μιμηθείτε κάπως την αοριστολογία και σκοτεινή φιλοσοφία του Ηράκλειτου. Βασικά δεν υπάρχει τίποτε θετικό σε αυτό που κάνετε. Λέτε όλους τους άλλους μαλάκες που δεν γνωρίζουν τίποτα και ψυχασθενείς θρησκευόμενους. Αλλά δεν έχετε να προτείνετε εσείς κάτι, είστε διαρκώς οι αντι και οι αόριστοι.

Σύνελθε. Είσαι σε κλασικό θρησκευτικό χώρο. Δεν χαλάσαμε την συνεδρίαση των φυσικών για τα σωματίδια της ύλης.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-07-16, 22:00
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο τα ιερατεία φίλε μου.Οι διαφορές δεν αφορούν μόνο τα κέρδη.Άλλωστε παρα τα όσα στραβά έχουμε δει από ορθόδοξους ιερείς δεν έχω δει κανέναν τους να πάει από πόρτα σε πορτα για να ψαρέψει πιστούς.Υπάρχει και ένα θεματάκι με το αίμα νομίζω
Τέλος δεν πιστεύω τα δόγματα μιας θρησκείας να αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι,νομίζω ότι έχουν περάσει αιώνες από την τελευταία αλλαγή. τουλάχιστον στην ορθόδοξη εκκλησία
Το να πάει κανείς από πόρτα σε πόρτα δεν είναι κακό. Οι Απόστολοι τί κάνανε;


Νομίζω το κάνουν και ορθόδοξοι. Επίσης να σου θυμίσω τις ιεραποστολές στην Αφρική.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.