Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-09-18, 00:20
crazyelena Ο χρήστης crazyelena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fay74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,

Τυχαίνει να ειμαι ψυχολογος/ ψυχοθεραπεύτρια γεγονος βεβαια που δεν μου απαγορευει λογω των γνώσεων μου, να μην ειμαι ανοικτη σε εμπειριες που δεν εξηγουνται μεσω της επιστήμης. Επισης ειμαι νεο μέλος του Forum του Μεταφυσικού.

Απο μικρη εχω διαφορες παρομοιες εμπειρίες μεσω ονειρων που αργοτερα αποδειχθηκαν "προφητικά".

Το τελευταίο μου τέτοιο ονειρο το ειδα,πριν 9 μηνες, μια μερα πριν πεθάνει ο μπαμπας μου ο οποιος βρισκοταν στο νοσοκομειο σε σοβαρη κατασταση. Ειδα λοιπον οτι βρισκομουν σε ενα μοναστήρι καθολικο (πηγαινα σε ελληνογαλλικο σχολείο,παρολο που δεν ανηκω στην καθολική Εκκλησία ) και εκει βρίσκονταν πολλες απο τις καλογριες που γνωριζα και προσπαθούσαν ολες μαζι να βρουν ενα μεγαλο κλειδι για να ανοίξουν μια πορτα τεραστια τσιμεντενια.Προσφερθηκα να τις βοηθησω αλλα καμια δεν με άκουγε. Εψαχναν ανησυχες το κλειδί. Τους μιλουσα λέγοντας τους να με αφησουν να τις βοηθησω.Καμία τους ομως δεν μου εδινε σημασια σαν να μην υπηρχα. Ξαφνικα εμφανίστηκε μπροστα μου μια νεα καλογρια στην οποια με απορια απευθύνομαι,ρωτώντας την γιατι δεν μου μιλανε οι αλλες καλογριες.Μου λεει Φαιη μου οι αδερφες εχουν κοιμηθει για αυτο δεν σου μιλανε.Και τί ψαχνουν τοσο πολυ εντονα,την ρωτησα; Το κλειδι της πορτας μου απάντησε. Παρεμεινα ανημπορη να τις βλεπω να ψαχνουν το κλειδι.Το ονειρο τελειωνει εδω.

Πριν παω στο νοσοκομειο, να δω τον μπαμπα μου, μιλαω με μια φιλη μου και της εξιστορώ ακριβως το ονειρο.Παμε μαζι τελικα στο νοσοκομειο (μιας και θα αντικαθιστούσα την μαμα μου για να παει εκεινη σπιτι να ξεκουραστει). Ο μπαμπας μου ηταν σε ημιληθαργο..Με το που πηγα, παρουσια της φιλης μου, καταφερε να ψελλίσει, δειχνοντας μου με αγωνια προς τον τοιχο :"Πού ειναι η πόρτα;"...Σοκαριστηκα οπως σοκαριστηκε και η φιλη μου που της ειχα διηγηθεί το ονειρο. Τον ξαναρωτησα για να ειμαι σίγουρη τί ειχα ακουσει και ξαναεπανέλαβε την ιδια ερωτηση δείχνοντας :"Πού είναι η πόρτα;"... Γυρισα και ρωτησα την φιλη μου αν άκουσε και εκεινη την λέξη πορτα γιατι νόμιζα οτι με "γελουν τα αυτιά μου"..Η απαντηση ηταν θετική. Μειναμε να κοιταζόμαστε με την φιλη μου σοκαρισμενες και απλα πηγα και τον χαιδεψα στο κεφαλι και εμεινα εκει διπλα του..Το ιδιο βραδυ ειδα την συνεχεια του ονείρου οπου τελικα οι καλογριες ειχαν βρει το τεραστιο κλειδι..Η πορτα ηταν ανοιχτη και ο μπαμπας μου καλοντυμενος εμπαινε και με χαιρετουσε γλυκος και ηρεμος. Το επομενο πρωι ο μπαμπας μου εφυγε απο την ζωη...


Αυτη ειναι μια απο τις δικες μου προσωπικες εμπειριες και ηθελα να την μοιραστώ μαζι σας. Με τον μπαμπα μου ειχαμε μια ιδιαιτερη δικη μας σχεση..Συζητουσαμε παντα και επιστημονικα μιας και ηταν ιατρος..και μεταφυσικα..Ειχαμε μια δικη μας κοινη γλωσσα..

Σας ευχαριστώ πολυ
Συλλυπητήρια για τον πατέρα σου!
Έτσι και σε μένα τα περισσότερα ονειρα μου είναι προφητικά... τρομερό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.