Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή O Tάφος του Περικλέους ερεύθη και κατεστράφη

Η παραπάνω είδηση δεν είναι ακριβώς νέα, αλλά για μας είναι νέα επειδή πολύ απλά (τουλάχιστον για εμένα προσωπικά) αγνοείτο.Διαβάζουμε λοιπόν στο

http://www.press-bank.gr/articles/vi...72FDE&lc=greek

μεταξύ άλλων

Ο σεβασμός και ο θαυμασμός των Γιαπωνέζων προς τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και την προσφορά του στον σύγχρονο κόσμο, είναι εκπληκτικός.

Στις συγκεκριμένες δημοσιογραφικές εκπομπές υπήρξε σημαντική αναφορά στην Αρχαία Ολυμπία, στην Ακρόπολη , τους Δελφούς, το Δίον, τον Μαραθώνα, τον Μέγα Αλέξανδρο, τον οποίο και οι Ιάπωνες θεωρούν Έλληνα-Βασιλιά των Μακεδόνων. Μάλιστα στα κανάλια της Ιαπωνίας, χαρακτήρισαν τους Σκοπιανούς «πειρατές και πλαστογράφους της Ιστορίας»! Ιδιαίτερη μνεία όμως υπήρξε και στην σύγκριση του χθές με το σήμερα, αναφορικά πάντα με τον Ελληνικό πολιτισμό. Και σε αυτό το σημείο εμφανίσθηκε στην τηλεόραση ο Παναγιώτης Αλεξόπουλος, δείχνοντας σε πρώτο πλάνο τις φωτογραφίες της εφημερίδος μας, και συγκεκριμένα το τεύχος που παρουσίαζε τις…πλαστικές αγελάδες που τοποθετήθηκαν σε διάφορα κεντρικά σημεία του Δήμου της Αθήνας!

«Ορίστε τι γίνεται στην σημερινή Αθήνα, την γενέτειρα του πολιτισμού και της Δημοκρατίας», έλεγε το κανάλι και συνέχιζε: «Βγάζουν τα αγάλματα αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων και γεμίζουν την Αθήνα με πλαστικές αγελάδες»!!! Μάλιστα στηλίτευσαν και την αδιαφορία των υπευθύνων, κατηγορώντας τους ότι «κατέστρεψαν τον τάφο του μεγάλου Περικλή, τον οποίο και ανακάλυψαν κατά τις εργασίες κατασκευής του μετρό της πρωτεύουσας»!


Έχει κανείς από σας κάποια ιδέα περί αυτού; Καμία πληροφορία; Είναι το θέμα σημαντικότατο, δε νομίζω χρειάζεται εξήγηση...
__________________
"I can think of no faster way to unite the American people behind George W. Bush
than a terrorist attack on an American target overseas. And I believe George W. Bush
will quickly unite the American people through his foreign policy."

- Henry A. Kissinger, December 13th, 2000, on CNBC
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-07, 12:26
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι που τουλάχιστον λένε ότι οι Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας.
Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχουν οι αγελάδες με τα αγάλματα μια και δεν νομίζω ότι βγήκε κανένα άγαλμα για να μπει αγελάδα.
Τα συμπαθέστατα τετράποδα κάνουν τον κύκλο του κόσμου και ήρθαν και από την Ελλάδα και πολύ πιθανόν να πάνε και από από τα μέρη τους. Όσο για τον τάφο δεν ξέρω πόσο είναι αλήθεια, αλλά τίποτα δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Αλλά όπως είπε και ένας γερο δεινόσαυρος.

Παράθεση:
Ποιά ευρήματα στο Μετρό ; - Μια ζωή, συνηθίσαμε: ... "άκουσα απο κάποιον, γνωστό κάποιου που το έμαθε απο τον γείτονα του ξαδέρφου του..." κλπ !
….Εδώ και πολλά χρόνια, γνωρίζω "απο μέσα" πολλούς αρχαιολόγους, παλαιοντολόγους, παλαιοανθρωπολόγους κλπ πανεπιστημιακούς και, έχουμε συνεργαστεί στην εξερεύνηση κάμποσων σπηλαίων.
Μην φανταστείτε οτι, όλοι οι παραπάνω κρύβουν κάποια φοβερά μυστικά, σε συνεργασία με μυστικές υπηρεσίες.
Έρευνα, ΣΟΒΑΡΗ, κάνουν οι άνθρωποι, με ανασκαφές, χρονολογήσεις, εργαστήρια και ο,τι άλλο μπορούν, στα πλαίσια των δυνατοτήτων που τους παρέχονται…
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-07, 14:57
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Σπαω το κεφαλι μου εδω και ωρες να θυμηθω ποιος μου ειχε μεταφερει πριν μερικους μηνες την πληροφορια αυτη, αλλα δεν μπορω να θυμηθω με τιποτα. Σοβαροτατο θεμα που αφορα μια απο τις σημαντικοτερες προσωπικοτητες και ενα παγκοσμιο συμβολο πολιτισμου και δημοκρατιας. Πρεπει να ντρεπομαστε που τετοιες πληροφοριες διακινουνται απο τη μακρινη Ιαπωνια μεσω αφιερωματων για τη χωρα μας και εδω στην Ελλαδα να εχουμε αγνοια και τετοιες "φημες" να φλερταρουν με την ακατασχετη συνωμοσιολογια.

Αν μαθω κατι σχετικα με το ζητημα θα το μεταφερω αμεσως στο φορουμ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-07, 09:23
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παιδιά,για τον τάφο του Περικλή δεν έχω καθόλου πληροφορίες,θα σας θυμίσω πάντως την αποκάλυψη που έκανε πριν ακριβώς ένα χρόνο ο κος Μπεξής για τον τάφο ενός άλλου μεγάλου,του Θεμιστοκλή,ο ύπαρξη του οποίου σύμφωνα με τον κο Μπεξή ήταν ήδη γνωστή στο κράτος,το οποίο όμως δεν έκανε την παραμικρή ενέργια για την προστασία του,σε σημείο το μνημείο να κινδυνεύει άμεσα να καταστραφεί ολοκληρωτικά.Από εκεί και πέρα δεν είχα κάποια πληροφόρηση για την εξέλιξη της ιστορίας,θα παρακαλούσα όποιον έχει πληροφορίες να επικοινωνήσει μαζί μου.Ο κος Μπεξής υποσχέθηκε μέσα από το βήμα του Ιχώρ να κάνει τα ανθρωπίνως δυνατά για να θέσει τους αρμόδιους προ των ευθυνών τους,βέβαια θαύματα δεν γίνονται κάθε μέρα...

Εμένα πάντως παιδιά δε με απασχολεί το θέμα,ας τα διαλύσουν όλα τα μνημεία,ας γκρεμίσουν τον Παρθενώνα (που φυσικά είναι μνημείο ντροπής αφού το έκτισαν οι δούλοι),ας εξαφανίσουν και τα βιβλία του Πλάτωνα και των υπόλοιπων βολεμένων,φαλοκρατών,αργόσχολων γιατί ασκούν αρνητική επιροή στην νεολαία μας,την ελπίδα της...πολιτισμένης ανθρωπότητας και σε μερικά χρόνια να εξαφανίσουν και τα ονόματα τους από την ιστορία,για να μην υπάρχουν πλέον εμπόδια στο ιερό σχέδιο για την "παιδεία"(λέμε και κανά αστείο).Φαίνεται ότι τα σημερινά μέτρα που αντιμετωπίζουν τους αρχαίους και ξεπερασμένους αυτούς ανθρώπους σαν το...τσιγάρο(επιτρέπεται αλλά με την προειδοποίηση ότι κάνει κακό στην ψυχική υγεία και γαλήνη) δεν έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα,οπότε ας κάνουμε μια εξαίρεση στο να μην καίμε βιβλία,αφού είναι για ιερό σκοπό.

Και έχουν δίκιο,που ξέρετε μπορεί και να αυτοκτονήσει κανένας με αυτά που γράφουν,γιατί βάζουν μικρόβια στον αγνό (νεο)Έλληνα νέο,του δημιουργούν τύψεις για τις πράξεις του,ενώ ως γνωστών η επιστήμη σήμερα έχει αποδείξει ότι ο άνθρωπος πρέπει να πράττει αυτό που νιώθει για να περνάει καλά και να μην έχει τύψεις για τίποτα γιατί...έτσι πρέπει,άλλωστε έχουμε τους ιερούς μας νόμους και τους ημίθεους δικαστές οπότε τι χρειαζόμαστε την ηθική;

Άλλωστε η ηθική είναι ένα ευφάνταστο παραμύθι κάποιων αρχαίων κακοπροαίρετων ανθρώπων με ιδιοτελείς σκοπούς,γιατί ρε παιδιά και να υπήρχαν αυτές οι έννοιες,ο άνθρωπος δεν μπορεί να της συλλάβει,άσε που δεν υπάρχουν φυσικά αλλά πέρα από αυτό,ο άνθρωπος έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι είναι ένα ζώο που απλά ικανοποιεί τα ένστικτα του,και δεν πρέπει επ ουδενεί να πηγαίνουμε κόντρα στη φύση μας,το μίσος,η ζήλεια,η εκδίκηση όλα αυτά είναι στην ανθρώπινη φύση άρα είναι σωστά,άλλωστε σύμφωνα με τις τελευταίες αποκαλύψεις του γνωστού και διαπρεπή ιστορικού κου Μάκη Τριανταφυλλόπουλου,ο Πλάτωνας έπασχε από σχιζοειδή φρενοβλαβίωση με ψευδαισθήσεις,και το χειρότερο από όλα,είχε και αντικοινωνικές τάσεις!Άλλωστε υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία γι'αυτό,είχε πάρει και απαλλαγή από το στρατό.

Δε συνεχίζω,πρέπει να επιστρέψω στις ψευδαισθήσεις μου γιατί είμαι μαζόχας και δεν μπορώ να ικανοποιηθώ από τον σύγχρονο παράδεισο που ζούμε(I can't get no satisfaction),ζω ένα δράμμα,είμαι βλέπεται και εγώ θύμα αυτού του αχρείου του Πλάτωνα,με έχει καταντήσει και άπιστο χωρίς να το θέλω,δεν πιστεύω στους 2 θεούς Παπανδρεού και Καραμανλή,ενώ δεν ακολουθώ και το ιερό και σοφότατο δόγμα,αποτέλεσμα της εξέλιξης της σκέψης των τελευταίων 2000 χρόνων ότι πρέπει να περνάμε καλά(ουάου!!!),ό,τι και να γίνεται γύρω μας.

Εγώ αγωνίζομαι βέβαια,κάνω αποτοξίνωση με Λαμπίρη,Τατιάνα και dream show,όμως κάποιοι σοφοί άνθρωποι με διασυνδέσεις μου είπαν πως δεν έχω ελπίδα πλέον και ίσως να είναι καλύτερα να αυτοκτονήσω γιατί χωρίς να το θέλω είμαι επιζήμιος για την αισθητική της κοινωνίας.Άλλωστε η αισθητική έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι είναι κάτι που δεν υπακούει στον ιερό νόμο ότι όλα είναι υποκειμενικά,η αισθητική είναι κάτι το αντικειμενικό και οι κανόνες της έχουν προσδιοριστεί από ανθρώπους πιο έξυπνους από εμάς,εμείς πρέπει απλά να υπακούμε.Επιστρέφω στις ψευδαισθήσεις μου,όποιος θέλει να μου μιλήσει,ξυπνάω κάποιες φορές,έχω κάποιες αναλαμπές και εγώ αλλά ρε παιδιά σας προειδοποιώ,άδικος κόπος είναι.Εγώ απλά από ευσυνειδησία,για να μην υπάρξουν και άλλα θύματα σαν εμένα στέλνω μια κραυγή αγωνίας.Κάψτε τον Πλάτωνα!Ααα και άλλο ένα μύνημα.Να περνάτε καλά!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 26-01-07 στις 09:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.