Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-09-05, 20:53
ΜΑΓΚΑΣ Ο χρήστης ΜΑΓΚΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2005
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

http://www.ufosnw.com/montreal08262005/ufocrop2.jpg
Σκόνη στο φακό που επιβεβαιώνεται και από την περιγραφή.
"This is another case of someone taking a photo that did not see anything until the photo was developed or loaded into a computer."
Τις αγελάδες τις αφήνω ασχολίαστες
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-09-05, 21:27
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ισως να μπορουν να μας βοηθησουν περισσοτερο οι αστρονομοι του φορουμ, αλλα αν δεν απατωμαι τις μερες που αναφερετε την θεαση των ΑΤΙΑ ειχαμε παραλληλα και το φαινομενο των Περσιδων, ενδεχομενως τα ΑΤΙΑ μας να εχουν μια εξωκοσμικη εξηγηση μεν, αλλα μια που να μην εχει σχεση με εξωγηινη ζωη
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-09-05, 00:21
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Ένα στυλ που εκνευρίζει αφάνταστα, είναι αυτό που ακολουθούν μερικοί (ανεξαρτήτως ποιον χώρο πρεσβεύουν), της "ανάγνωσης κατ' επιλογή". Αυτοί λοιπόν, διαβάζουν πηδώντας ό,τι δεν τους βολεύει και άπομονώνουν τα σημεία που συμφωνούν με τη λογική τους.
Το κείμενο Μάγκα από το οποίο παραθέτεις το συγκεκριμένο απόσπασμα, έχει ως εξής...
'quote'
Description (In Witness's Own Words): I was taking pictures of the family at my brother-in law's cottage. I was taking pictures In front of the cottage, right in front of the chapel. After taking these pictures, I turned around and just took a picture of the sky, but I never saw the object in the sky. It was after downloading the pictures to my pc that I could see a orange circular disc. The picture is clear and I'm able to see the under of the object completely orange glow. The weather was clear and at the cottage it's out in St. alphonse de Rodriques, Quebec. It was really dark but I didn't actually see the object in the sky. I'm sure that the object is a UFO. I took the picture with a Nikon D-70 A AF-S NIKKOR 18-70MM, NIKON DX. There were 4 adults, 2 teens and my 3 year old grand-daughter at the cottage. I was taking pictures of my grand-daughter and bengal's fire works. Nobody saw that, not even me who took the picture

Investigator's Notes: This is another case of someone taking a photo that did not see anything until the photo was developed or loaded into a computer. The yellow disk is not the moon because the moon was not visible at the time of the photo. The "bengal" fireworks that the witness referred to are small fireworks that he used to celebrate his grand-daughter's birthday. The fireworks are not considered relevant in the photo of the disk. He also said that he did not use the flash on his camera when he photographed the disk. The witness is highly credible and is a writer for a medical magazine. At this time I have no explanation of what the witness photographed. Updates will be posted.
'unquote'

Απ' αυτό λοιπόν συμπεραίνουμε φυσικά, πως ένας κόκκος... πορτοκαλί σκόνης, πήγε ξαφνικά, τη στιγμή που έστρεψε ο μάρτυρας την κάμερα προς τον ουρανό και έκατσε πάνω στο φακό και φυσικά, αφού ο μάρτυρας τράβηξε τη φωτογραφία, δεν υπήρχε κανένας λόγος ο πορτοκαλί κόκκος να παραμείνει άλλο πάνω στο φακό (αλλιώς θα εμφανιζόταν και σε κάθε άλλη φωτογραφία πριν και μετά απ' αυτήν) και... πέταξε.
Ε αφού είσαι τόσο μάγκας και έλυσες το μυστήριο, πες το ντε και στον δύστυχο τον ερευνητή, που ενώ έχει αναλύσει και σχολιάσει χιλιάδες φωτογραφίες που του στέλνουν μάρτυρες καθημερινά, είναι τόσο βλάκας, που του διέφυγε το κλειδί του "μαγικού πορτοκαλί κόκκου σκόνης" και ψάχνει ακόμα!...

Πάλι καλά δηλαδή που δεν σχολίασες και τις αγελάδες, ...αλλά είμαι περίεργος! Κάτσε να βρω κι εγώ μια τέτοια ερμηνεία... Μα φυσικά! Ήταν ένα σμήνος από αλογόμυγες και νυχτερίδες που δεν τις άφηναν σε ησυχία, τις πήραν στο κυνήγι κι εκείνες από τα νεύρα, ή την απροσεξία τους, βούτηξαν στο κενό... Και μετά φυσικά, οι μύγες και οι νυχτερίδες (που θα μπορούσαν να είναι και πορτοκαλί, αν κάποιος βοσκός είχε φωτογραφίσει ένα πορτοκαλί αντικείμενο στον ουρανό, που ίσως τις είχε τρομάξει) δεν υπήρχε λόγος να παραμείνουν εκεί, κι εξαφανίστηκαν...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-09-05, 00:50
ΜΑΓΚΑΣ Ο χρήστης ΜΑΓΚΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2005
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εσένα μπορεί να σού αρεσουν οι ιπτάμενες εξωγήινες αγελάδες που αυτοκτονούν αλλά εγω προτιμώ την απλή εκδοχή τού αιωρούμενου (μπροστά από το φακό) κόκκου σκόνης (χιλιάδες τα παραδείγματα σε σχετικές φωτος) Μα πως τα κατάφερε να μη δει τέτοιο πορτοκαλί YFO μπροστά στα ματια του
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-09-05, 01:17
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Σχετικά με τις Περσίδες, Voel...

http://www.hellas-astro.gr/article.p...eors&subtopic=

http://www.astronomy.gr/magazine_new...&action=detail

http://news.ert.gr/newsDetails.asp?ID=157886

Το φαινόμενο παρατηρήθηκε σε έξαρση στις 12 και 13 Αυγούστου.
Κρίνοντας από κάποιο άλλο forum όπου ψάχνοντας, βρήκα πως είχε συζητηθεί το θέμα ( http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=17393 ), φαίνεται πως δεν έγινε τόσο αισθητό όσο αναμενόταν...

Οι θεάσεις από τις οποίες ξεκίνησε αυτό το topic αρχίζουν από τις 17/8, τότε που οι διάττοντες αστέρες θα ήταν δυσκολότερο να παρατηρηθούν, καθώς αφ' ενός μεν το φαινόμενο ήταν πλέον σε ύφεση, κι αφ' ετέρου, γέμιζε το φεγγάρι. Οι Περσίδες βέβαια είναι κόκκοι σκόνης, που καίγονται κατά την είσοδό τους στην ατμόσφαιρα και σβήνουν. Φαίνονται σαν αστέρια που πέφτουν, δηλαδή η "ουρά" που αφήνουν πίσω τους έχει μια ελλειπτική κατεύθυνση προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω και δεν έχουν χρώμα πορτοκαλί. Ακόμα κι αν κατάφερναν να φτάσουν σε απόσταση 200 μέτρων από το σημείο που στέκεσαι, σε καμία περίπτωση δεν θα έμοιαζαν με ένα αντικείμενο μεγαλύτερο ενός συνηθισμένου αεροσκάφους (εδώ δεν ισχύει το φαινόμενο της χιονοστιβάδας).
Επίσης οι κόκκοι δεν μένουν ακίνητοι να αιωρούνται για αρκετά λεπτά και μετά κατά βούληση να αλλάζουν θέση...

Το πιο ωραίο πάντως το είπε ένας τύπος σ' εκείνο το άλλο forum, "εγώ πάντως", λέει "θα βγω όταν θα βρέξει... Σουηδέζες!"
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 07-09-05 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-09-05, 01:29
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Δεν μίλησε κανείς για "Ιπτάμενες εξωγήινες αγελάδες", Μάγκα. Απλά όσο δεν προτείνεται κάποια λογική εξήγηση, θεωρώ πιθανό το ενδεχόμενο τα ζώα να αντέδρασαν έτσι, επειδή τρόμαξαν κι ένιωσαν έντονη απειλή από κάτι... Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως αυτό το "κάτι" ήταν... chupacabras. Πιθανότερο θεωρώ να ήταν ένα φωτεινό Αντικείμενο που βρέθηκε κάποια στιγμή να τις πλησιάζει και δημιούργησε πανικό, είτε αυτό ήταν UFO, είτε κάποιο ελικόπτερο της Τουρκικής αεροπορίας. Και φυσικά μπορεί να υπάρχουν πολλές άλλες εξηγήσεις...
Πολλές φορές η κάμερα συλλαμβάνει εικόνες που δεν τις αντιλαμβάνεται το γυμνό μάτι, είτε γιατί υπερβαίνει τις δυνατότητες της οπτικής του ανάλυσης, είτε γιατί πολύ απλά, εκείνη τη στιγμή δεν εστιάζει σ' εκείνο το αντικείμενο (για να μην μιλήσουμε δηλαδή για την "τρύπα" που εμφανίζεται σε κάποιο σημείο κατά την ειδωλική αποτύπωση της εικόνας, την οποία ο εγκέφαλος συμπληρώνει από μόνος του...). Στο τεύχος του "Μυστική Ελλάδα" που θα βγει στο τέλος του τρέχοντος μήνα, μπορείς να δεις έναν μεγάλο αριθμό από simulacras τα οποία ευκρινέστατα σχηματίζονται πάνω στα τοιχώματα κάποιου συγκεκριμένου σπηλαίου, αλλά όταν τραβούσα τις φωτογραφίες, δεν είχα προσέξει ούτε ένα(!) Κι αυτό γιατί πολύ απλά, η εστίασή μου εκείνη τη στιγμή δεν ήταν εκείνη που θα μου επέτρεπε να τα δω... Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 07-09-05 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-09-05, 16:48
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Jonathan Bright

Παράθεση:
Απ' αυτό λοιπόν συμπεραίνουμε φυσικά, πως ένας κόκκος... πορτοκαλί σκόνης, πήγε ξαφνικά, τη στιγμή που έστρεψε ο μάρτυρας την κάμερα προς τον ουρανό και έκατσε πάνω στο φακό και φυσικά, αφού ο μάρτυρας τράβηξε τη φωτογραφία, δεν υπήρχε κανένας λόγος ο πορτοκαλί κόκκος να παραμείνει άλλο πάνω στο φακό (αλλιώς θα εμφανιζόταν και σε κάθε άλλη φωτογραφία πριν και μετά απ' αυτήν) και... πέταξε.
Διαφωνω με τον τονο του συγκεκριμενο επιχειρηματος σου. Το θεμα των Orbs ειναι αρκετα μεγαλο και εχουν προταθει πολλες "φυσικες" εξηγησεις πριν παμε στις παρα-φυσικες. Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι αγνοουμε στιγνα καθε φυσικη εξηγηση και παμε κατευθειαν στα περιεργα. Δεν ειναι μονο τα αιωρουμενα σωματιδια σκονης που δημιουργουν orbs. Το ιδιο πραγμα μπορει να κανουν και οι ατμιδες.
Εχω δει τοσο σε ντοκιμαντερ του Discovery channel εναν φωτογραφο που δημιουργει orbs κατα βουληση. Επισης, σε καποια μαθηματα φωτογραφιας που εκανα παραλληλα με τις σπουδες μου, μας εξηγησαν ακριβως πως δημιουργουνται οι orbs και τις περισσοτερες φορες δεν εχει να κανει με ΤΙΠΟΤΕ το παραφυσικο.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-09-05, 17:27
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Άρα πρέπει να αποκλείσουμε την δυνατότητα οτιδήποτε "παραφυσικό" να έχει σφαιρικό σχήμα?...

Σχόλια επί του σχολιασμού σου:
-Τη λέξη "παραφυσικό" την έχω μέσα σε εισαγωγικά, γιατί για μένα τα UFO δεν είναι κάτι το παραφυσικό (Το τι είναι "παραφυσικό" είναι ένα topic από μόνο του).
-Τα επιχειρήματά σου δεν ευσταθούν για να αποδείξουν πως ο τόνος μου στο απόσπασμα που παραθέτεις είναι λάθος. Δεν με πειράζει να είναι ο συνομιλητής μου σκεπτικιστής, και σε βεβαιώνω πως πρώτος εγώ αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό κάποιες παράξενες αναφορές. Το ύφος μου δεν ήταν ειρωνικό επειδή ο Μάγκας αμφισβητούσε το ότι η φωτογραφία έδειχνε κάτι "εξωγήινο", αλλά για το ακλόνητο επιχείρημα το οποίο πρόβαλλε για να στηρίξει την άποψή του αυτή.
Κι ο ίδιος ο ερευνητής που δημοσίευε τη φωτογραφία, έλεγε πως δεν είναι σε θέση να την εξηγήσει ακόμα, και πως η έρευνα συνεχίζεται. Πολύ περισσότερο φυσικά, δεν είμαι σε θέση να την ερμηνεύσω εγώ, απλά έφερα ως παράδειγμα μια πορτοκαλί σφαίρα που καταχωρήθηκε ως πιθανή θέαση UFO, συγκρίνοντάς την με άλλες ανάλογες θεάσεις τις οποίες ερεύνησα ο ίδιος. Σε καμία περίπτωση η φωτογραφία της σφαίρας δεν αποτελεί απόδειξη εξωγήινης παρουσίας, ωστόσο ένα πλήθος από παρόμοιες καταγραφές και μαρτυρίες που συμβαίνουν ταυτόχρονα σε διάφορα σημεία του κόσμου, και που άλλες συνοδεύονται από φωτογραφίες κι άλλες όχι, αποτελούν στοιχεία, και ως ενδεικτικά στοιχεία νομίζω πωε πρέπει να λαμβάνονται υπόψη.
-Σχετικά με το κατά πόσο η συγκεκριμένη σφαίρα αποτελεί orb που γεννάται στον αέρα από την υγρασία και τη σκόνη ή τον ατμό, τα στοιχεία που έχουμε, προφανώς δεν επαρκούν να το δείξουν.
Έχω δει και τραβήξει ο ίδιος πάμπολλες φωτογραφίες με τέτοια orbs, αλλά ήταν πάντα άσπρα και δεν έτυχε ποτέ να δω κάποιο πορτοκαλί χρώματος, χωρίς να αποκλείω πως το χρώμα θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα κάποιου οπτικού παιχνιδίσματος, ίσως κάποια ακτινοβολία από κάποιον φωτισμό -στοιχεία που όπως είπα δεν τα γνωρίζουμε. Οι ομόκεντροι κύκλοι που αχνοφαίνονται στην επιφάνειά της σφαίρας όμως και που της δίνουν μια "κυτταρική" όψη, και την κάνουν να μοιάζει με πυρήνα, δεν νομίζω πως παρουσιάζονται συχνά σε τέτοιες φωτογραφίες.
-UFO σημαίνει Unidentified Flying Object. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ούτε κάτι εξωγήινο, ούτε κάτι παραφυσικό. Σημαίνει απλά πως η θέασή του γίνεται στον ουρανό και πως η ταυτότητά του, δεν μπορεί να προσδιοριστεί. Αν ισχυριζόμουν με βεβαιότητα κι είχα καταλήξει πως αυτή η σφαίρα, ή οι άλλες στις οποίες αναφέρθηκα στο topic αποτελούν κάποιο συγκεκριμένο τύπο εξωγήινου αεροσκάφους, τότε θα μιλούσα μάλλον για IFO, δηλαδή, Identified Flying Object...
Όμως εξακολουθώ να το διερευνώ και μέχρι τότε να παραθέτω όσα περισσότερα ενδεικτικά στοιχεία ανακαλύπτω, ώστε να μπορεί ο καθένας να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-09-05, 18:29
fwtoman Ο χρήστης fwtoman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2005
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Σαν φωτογραφος μπορω να σας πω ότι αν πεσει πανω στο φακό κόκος σκόνης,να 'στε σίγουροι ότι δεν θα φανεί στη φωτογραφία.Πρέπει να χει μέγεθος όσο ένα σεντς περίπου για να φανεί κάτι.Μπορείτε να κάνετε το πείραμα και μόνοι σας. JONATHAN επικοινώνησε μαζί μου για να μάθεις νεώτερες εξελίξεις και να 'σαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς με αυτά που θα δεις και θ' ακούσεις.Έχουμε επαφή σχεδόν κάθε μέρα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-02-07, 14:41
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Και εγώ από την περιοχή είμαι.. Εμενα εκεί 5 χρόνια και ξέρω γενικά οτι υπάρχουν περίργες εμφανίσεις κυρίως πάνω από τον Κορινθιακό αλλά και μέσα στην χαράδρα που ενώνει τα Καλάβρυτα με το Διακοφτό..
Οταν ήμουν πολύ μικρή είχα δεί κάτι στρογγυλο με φωτάκια γύρω γύρω που κινουταν κυκλικά σε αρκετα κοντινή απόσταση από εμένα αλλά αυτό για κλάσματα δευτερολέπτων και θυμάμαι μετά έψαξα και στην εφημερίδα του παππου μου μήπως υπάρξει κάτι και όντως ήταν ενα μικρό άρθρο που ανέφερε κάτι σχετικό με ΑΤΙΑ στην περιοχή κτλ.
__________________
Με την μηχανή του χρόνου , θα γυρίσω πίσω θα σε βρώ και θα σε σβήσω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.