Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-06-08, 16:19
Ημίφως Ο χρήστης Ημίφως δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
βεβαια εκτος απο τις μελισσες υπαρχουν και αλλα εντομα που κανουν την ιδια δουλεια αλλα και αλλοι τροποι


Τρόποι επικονίασης: Η ε. γίνεται με τη βοήθεια του ανέμου (ανεμογαμία), του νερού (υδρογαμία) ή και ορισμένων ζώων (ζωογαμία). Ο κυριότερος όμως τρόπος επικονίασης είναι η εντομογαμία. Τα έντομα πετώντας από λουλούδι σε λουλούδι για να πάρουν το νέκταρ, μεταφέρουν άθελά τους τη γύρη που κολλά στα πόδια τους. Γι` αυτό τα φανταχτερά χρώματα και το όμορφο άρωμα των λουλουδιών έχουν ως κυριότερο σκοπό να προσελκύσουν την προσοχή των εντόμων.
Οι μέλισσες συμβάλλουν στην επικονίαση περισσότερων από 200.000 ειδών ανθοφόρων φυτών (μελιτόφιλα).Επέτρεψαν την αναπαραγωγή των φυτών σε περιοχές χωρίς ανέμους (όπως για παράδειγμα είναι οι υγρές τροπικές περιοχές).'Αλλωστε ο άνεμος μεταφέρει τη γύρη των γυμνόσπερμων φυτών που είναι μόνο μερικές εκατοντάδες είδη ανά τον κόσμο.Στα δε ανθοφόρα φυτά ο άνεμος αποτελεί πρωταρχικ΄μέσον επικονίασης μόνο για ένα 10% των ειδών (ανεμόφιλα), που τα βρίσκουμε συνήθως στα ψυχρά και εύκρατα κλίματα.Από την άλλη τα λουλούδια μπορεί να τα επισκέπτονται διάφορα έντομα, αλλά τα περισσότερα από αυτά δρουν παρασιτικά (δηλαδή μπορεί μεν να καταναλώνουν νέκταρ ή γύρη, αλλά συμβάλλουν λίγο ή καθόλου στην επικονίαση).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-08, 01:25
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή The Happening...

Η ταινία The Happening απευθύνεται ακριβώς στο πρόβλημα της εξαφάνισης των Μελισσών ... Είναι η πρώτη ταινία που αναφέρεται σε αυτο νομίζω... Πρέπει ακόμα να παίζετε στους κινηματογράφους μα μόλις την είδα και έχω να πώ...Το Hollywood ολος τυχαίως για ακόμα μια φορά πρόλαβε τις σκέψεις μας...

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΘΕΩΡΙΑ...

The Happening (2008)

http://www.imdb.com/title/tt0949731/

Tην συνιστώ 100%
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-06-08, 13:55
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

πέρα του ότι έμαθα για αυτή τη θεωρία για τις μέλισσες το έργο δε μου πρόσφερε τίποτα άλλο, δε σύνδεσαν καλά τη θεωρία αυτή με το υπόλοιπο story νομίζω...
Κάποια στιγμή μου φαίνεται θα τραγουδάει όλο το ανθρώπινο είδος το "αχ μελισσούλα μελισσάκι πήγες σ'άλλο λουλουδάκι ποιος να ξέρει που κοιμάσαι σε ποιαν αγκαλίτσα να σαι" και μόνο ο μπίγαλης θα χαίρεται γι'αυτό
...αλλά έτσι όπως τα κάναμε καλα να πάθουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-09-08, 00:27
naikon Ο χρήστης naikon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

φιλοι μου καλημερα παρακολουθω αρκετο καιρο τα ακρος εδιαφεροντα θεματα που συζητοντε μεσα απο αυτο το site αλλα εινε η πρωτι φορα που γραφω οσο αφορα τορα το θεμα με τις μελισες ειναι πραγματικοτικα πλεον και στιν ελλαδα εγω ζω στιν κεφαλλονια και διατηρω λιγες κυψελες τα τελευτεα δυο χρονια οντος εξαφανιζοντε μυστιριοδος οι μελισες αφηνοντας τιν κυψελι αδεια απο τιν εμπειρια και τι γνωσεις που εχω αλλα και απο τιν καθημερινη παρατιρηση δεν υπαρχει φυσικο αιτιο απο παρασιτα που προσβαλουν τισ μελισσες δεν εινε γιατι με τιν σωστι συντηρηση του μελισσιου ο αριθμος τους παραμενη χαμιλος και μι θανατηφορος απο ελειψη φυτον και διατροφικον πορον δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τις κεραιες τισ κηνητις παλι δεν εινε γιατι υπιρχαν και πριν ενφανιστει αυτο το φενομενο
το ανισυχιτικο στιν ολυ υποθεση εινε οτι δεν βλεπις ουτε μια μελισσα νεκρη που ενα γερο μελισσι εχει πλιθυσμο πανο απο2000 μελισσες επισεις εαν προσπαθισεις να βαλεις αλλο μελισι μεσα σε κυψελι που προηγουμενος εχει εγκαταλιψη καποιο αλλο αυτο δεν αναπτυσετε απλα αδρανι μεχρι να πεθανει τισ πινας και κατι αλλο απο οταν ενφανιστικε αυτο το περιεργο φαινομενο οι μελισες γενικα δεν εχουν τιν ιδια ενεργιτικοτιτα που ειχαν τα παλιοτερα χρονια αλλα μενουν μεσα στιν κυψελι πολη περισοτερεσ ωρες χωρισ να κανουν τιποτα ψαχνω πολι καιρο για λυση σε αυτο εχω μιλισει με πολους μελισοκομους με το ιδιο προβλημα αλλα κανενας δεν γνωριζει κατι εαν εχετε καποια απορια και και μπορω να βοιθησω εδω ειμε συγνωμη για τυχον ορθογραφικα αλλα παντα γραφω με greekish
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-08, 10:12
mikede12345 Ο χρήστης mikede12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

παιδια το θεμα με τις μελλισες ειναι εκπληκτικο!
εχω μεινει αναυδος!
και επεισης αναφερθηκε χθες στοην εκπομπη του χαρδαβελλα
αυτο το φαινομενο.
και ειχε σχεση με την θεωρεια του αινσταιν πως αν χαθουν οι μελλισες
εχουμε 4 χρονια ζωης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-11-08, 11:31
i2397 Ο χρήστης i2397 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Όντως πολύ ενδιαφέρον θέμα!...απλά..επειδή στο μπαλκόνι μου έχω αρκετά φυτά έχω και μπόλικα απ'αυτά τα μικρά πλασματάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-08, 23:02
NikolasII Ο χρήστης NikolasII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Επίσης άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι ο Αινστάιν είπε "Όταν εξαφανιστούν οι μέλισσες,έχετε 4 χρόνια ζωής.".2008 + 4 = 2012 (Σύμπτωση ή κάτι άλλο?)

Αχ,LOL ο mikede12345 με πρόλαβε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikolasII : 18-11-08 στις 23:03
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-08, 10:56
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikolasII
Επίσης άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι ο Αινστάιν είπε "Όταν εξαφανιστούν οι μέλισσες,έχετε 4 χρόνια ζωής.".2008 + 4 = 2012 (Σύμπτωση ή κάτι άλλο?)

Αχ,LOL ο mikede12345 με πρόλαβε
Ναι αλλά από ότι φαίνεται ακόμη δεν έχουν εξαφανιστεί οι μέλισσες παγκοσμίως. Εκτός και αν αυτό συμβεί τον επόμενο 1 1/2 μήνα περίπου που απομένει για να φύγει το 2008 που δεν νομίζω. Οπότε από αυτήν την άποψη το 2012 δεν θα συμβεί τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-08, 11:21
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι αλλά από ότι φαίνεται ακόμη δεν έχουν εξαφανιστεί οι μέλισσες παγκοσμίως. Εκτός και αν αυτό συμβεί τον επόμενο 1 1/2 μήνα περίπου που απομένει για να φύγει το 2008 που δεν νομίζω. Οπότε από αυτήν την άποψη το 2012 δεν θα συμβεί τίποτα
Επίσης δεν εξαφανίζονται όλα τα είδη των μελισσών, αλλά μόνο το είδος που εξέλιξε και χρησιμοποιεί ο άνθρωπος για την παραγωγή μελιού...
Οι αγριομέλισσες έχουν μεν τα ίδια προβλήματα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-11-08, 23:25
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikolasII
Επίσης άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι ο Αινστάιν είπε "Όταν εξαφανιστούν οι μέλισσες,έχετε 4 χρόνια ζωής.".2008 + 4 = 2012
μα δεν έχουν εξαφανιστεί ακόμα όλες οι μέλισσες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikolasII
(Σύμπτωση ή κάτι άλλο?)
επιλέγω το κάτι άλλο και σταματάω εδώ για να μην ρίξω το επίπεδο
__________________
ANOTHER LEGENDARY THREAD !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Donnie_Darko : 21-11-08 στις 23:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.