Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-08, 00:34
Paranoia Ο χρήστης Paranoia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Περιοχή: in my fantasies...
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Ονειρα....

Ίσως αυτα που εχω να πω ακουστουν σηνιθισμενα κ ισως υπαρχει παρομοιο thread οποτε αυτο σβηστει..Παντως ηθελα να τα μοιραστω με καποιους σαν κ εσας...

Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ζω μια παραλληλη ζωη μολις πεφτω για υπνο , μεσω των ονειρων μου..Πραγματικα η πλοκη ειναι απιστευτη ,εχω δει ονειρα πιο περιπλοκα κ απο το πιο εξεζητημενο μυθιστορημα που εχω διαβασει...Και το θεμα ειναι οτι βιωνω το καθετι πολυ εντονα..ερωτευομαι,φοβαμαι,θυμωνω,κλαιω( ξυπνωντας με δακρυα ) κ εχω καταφερει να ελεγχω καποια ονειρα πχ να συνειδητοποιω οτι ονειρευομαι κ να αλλαξω την τροπη του ονειρου στην κατευθυνση που εγω θελω..

Επισης παλιοτερα εβλεπα πραγματα που θα μου συνεβαιναν την επομενη μερα...Μικροπραγματα βεβαια για τα οποια ομως δν ειχα την παραμικρη ενδειξη..Δεν μαρεσε ομως αυτη η κατασταση με φοβιζε κ κατα ενα περιεργο τροπο δν μου συμβαινει πλεον..

Εχει τυχει να γνωρισω ατομα στα ονειρα μου με τα οποια να ζησουμε συγκεκριμενες εμπειριες κ στο τελος να τους λεω "Ως εδω ηταν..Δυστηχως πρεπει να ξυπνησω..." κ να μου απαντανε " Μην ανησυχεις..Υπαρχουμε και στη κανονικη ζωη απλα δν μας εχεις γνωρισει ακομα..Καποια στιγμη θα γινει ..." Βεβαια δν εχει γινει ακομα..

Τελος ( για να μη κουραζω ) βλεπω σχεδον καθε βραδυ στον υπνο μου αγαπημενο μου προσωπο που δν ζει εδω κ 6 χρονια...Συζηταμε κανονικα τον εχω συνηθισει πλεον αν κ καποιες φορες με πνιγει ολο αυτο κ του φωναζω " Εχεις πεθανει !! Δεν γινεται να εισαι εδω κ να μου μιλας !! " Αλλα δεν φευγει.. Κ τωρα παω για υπνο να τον συναντησω

Τα ονειρα μου τα λατρευω ( αν κ με γεμιζουν με αρνητικα συναισθηματα πολλες φορες ), υπαρχουν στιγμες που ανυπομονω να κοιμηθω μονο κ μονο για να ονειρευτω γιατι μερικες φορες προτιμω εκεινον τον κοσμο παρα αυτον εδω...........

Ευχαριστω που με ακουσατε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-08, 02:42
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν μας κουράζεις… Απλά δεν αναλύεις τα όνειρα σου, να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες..ιστορία και ίσως μερικοί θα ήθελαν να ακούσουν.
Και εγώ έβλεπα, βλέπω περίεργα όνειρα (κυρίως εφηβική ηλικία) .
Το ποιο παράξενο που μπορώ να πω ότι έχω δει, πριν πολλά χρόνια όταν ήμουν προ εφηβική ηλικία και είδα να κάθομαι στο σπίτι που ζούσα τότες… Κάποιος χτύπησε την πόρτα και εγώ άνοιξα.. Μου ζήτησε να μιλήσουμε καθώς αρνήθηκε να μπει στο σπίτι.. και καθίσαμε σε ένα παγκάκι στο δρόμο…
Ήταν ένας νεαρός (*εγώ σε ηλικία 7 έως 14 ήμουν υπέρβαρο παιδί χαχαχα) σε ηλικία άνδρας, γύρο στα 34 να πω… ίσως λίγο περισσότερο. Και άρχισε να μου μιλά για το μέλλον μου. Μου έλεγε τη να προσέχω και τη να κάνω… (δεν θυμάμαι τίποτα, απλά ήξερα ότι μου μιλούσε για αυτό).
Στο τέλος τον ευχαρίστησα και ρώτησα ποιος είναι.
Μου είπε : εσύ είμαι εγώ.. απλά ήρθα να σε βρω και να στα πω για να μην ανησυχείς και να είσαι έτοιμος σε δύσκολες καταστάσεις.
Χμ πάντως τον νεαρό τον θυμάμαι και όσο μεγαλώνω του μοιάζω … (αδύνατος αυτός..) πάντως το όλο θέμα με έκανε και γέλασα τότε.
(Μην με ρωτήσετε αν ήταν αστρική προβολή.. Εγώ πάντα στον ύπνο τα βλέπω τα «μαργαριτάρια» ) χεχε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-08, 07:19
iro1 Ο χρήστης iro1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: in a faery_tale
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εγώ όταν ήμουν πολύ μικρή έβλεπα συνέχεια 2 όνειρα.Το ένα ίσως ήταν άγχος γιατί έβλεπα πως είναι στο μπαλκόνι του δωματίου μου γάτες που ανέβαιναν με σκάλες στον τέταρτο όροφο που μένω και προσπαθούσαν να μπουν στο δωμάτιο και εγώ έκλεινα τα πατζούρια και αυτές με μίσος θέλαν να μπουν μέσα.Πάντως δεν μου έμεινε κανένα αποθημένο με τα ζώα ίσα ίσα τα αγαπάω πολύ.
Το άλλο όνειρο που έβλεπα συνέχεια και είχε εντυπωσιάσει πολύ και τους δικούς μου ανθρώπους, ήταν μια θεία της μάνας μου να με κρατάει στα γόνατα της και να με χαιδεύει.
Αυτή την γυναίκα την είχα γνωρίσει αλλά πέθανε όταν ήμουν 2-3 χρονών.Παρολαυτά μου είχε μεγάλη αγάπη αν και δεν χαρακτηριζόταν απο την καλή της καρδιά.Την θεωρούσαν δίκαιη μεν αλλά πολύ σκληρή και λίγο φωνακλού.Χαρακτηριστικό είναι οτι όταν τσακωνόμουν με την μαμά μου στην εφηβεία με έλεγε με το όνομά της αντί να με βρίσει και γενικά μπορώ να πω οτι όπως μου την έχουν περιγράψει έχουμε πολλά κοινά σημεία.
Το να ζεις μια παράλληλη ζωή μέσω τον ονείρων σου είναι πολύ εντυπωσιακό και ίσως να είναι ένα χάρισμα.Απο τους ανθρώπους που σου λένε πως θα τους γνωρίσεις στο μέλλον, έτυχε να γνωρίσεις κάποιον?
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν ο φίλος σου που έχει πεθάνει σε καθοδηγεί απλά ή θυμάσε να μιλάτε γενικά.
__________________
I do believe in fairies
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-08, 18:58
θεμιδα Ο χρήστης θεμιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Paranoia σίγουρα δεν εισαι η μόνη που της συμβαίνει αυτο..κατα καιρούς νομίζω πως οι περισσότεροι βρίσκουμε διέξοδο στα ονειρά μας...αλλά αυτό δεν ειναι και τόσο καλό..
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η γιαγιά μου σε κατι τέτοια λέει πως φταίει "ο ίσκιος" σου(αν σε ενδιαφέρει μπορω να σου εξηγήσω) και γι΄αυτο κάποιοι άνθρωποι μπορούν να επικοινωνούν και με άλλες οντότητες.
Απο οτι κατάλαβα λοιπόν εσυ βρίσκεσαι σε μια μέση κατάσταση(ανάμεσα ύπνου & πραγματικότητας)ας το πούμε αν θες πύλη..γι'άυτο το λόγο λοιπόν βιώνεις τόσο έντονα τα όνειρα σου..
Όσο για τον φίλο σου..(μπορεί να ακουστει ανόητο)αλλα πόσο σίγουρη μπορείς να εισαι για το αν ειναι πράγματι αυτος και όχι κάτι αλλο..??Το πνεύμα μας οταν φύγει απο το σώμα μας δεν εχει τη δύναμη να επικοινωνεί μαζι μας με τέτοια συχνότητα..εκτός και αν δεν εχει προχωρήσει(και η ψυχή ειναι στον υλικό κόσμο ακόμα)..αλλα και πάλι αυτο δεν ειναι δυνατό(και φυσιολογικό).
Αυτά τα λέω απο προσωπική πείρα..και πίστεψε με εχω δει και εχω ακούσει τα 18 χρονια της ζωης μου,πράγματα τόσο απίστευτα και εξωπραγματικά που δεν τα χωράει ο ανθρώπινος νους..
Τέλος αν μου επιτρέπεις θέλω να σε ρωτήσω με πια συχνότητα σου εμφανίζονται ολα αυτα..καθώς και πότε άρχισαν
Λυπάμαι αν σε κούρασα..
Θέμιδα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-08, 10:12
whitegod Ο χρήστης whitegod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paranoia
κ εχω καταφερει να ελεγχω καποια ονειρα πχ να συνειδητοποιω οτι ονειρευομαι κ να αλλαξω την τροπη του ονειρου στην κατευθυνση που εγω θελω..


Ευχαριστω που με ακουσατε
αυτο το κανω και εγω μερικες φορες συνειδητοποιω και ελεγχω καποια ονειρα και προσπαθω να ξυπνησω....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-08, 15:10
Paranoia Ο χρήστης Paranoia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Περιοχή: in my fantasies...
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Xαιρετω !!

Καταρχας χαιρομαι να συζηταω με ατομα που ειναι προθυμα να ακουσουν τους προβληματισμους μου κ να διατυπωνουν τους παρομοιους δικους τους..

Φιλη iro1 οχι δν εχω γνωρισει καποιον αν κ εκεινη τι στιγμη τα ατομα αυτα ενιωθα πως τα ξερα χρονια...Και οι συζητησεις που κανω με το προσωπο που δν ζει πια , δλδ τον παππου μου ειναι πραγματικα ακυρες...δν μου λεει συμβουλες γτ πολυ απλα δν παραδεχεται οτι εχει πεθανει... και

φιλη Θεμιδα η συχνοτητα ειναι σχεδον καθημερινη κ αρχισε απο τοτε που εφυγε απο τη ζωη δλδ πριν 6 χρονια..Απο τοτε ειναι παρον σε καθε μου ονειρο μερικες φορες αρρωστος οπως συνιθιζε να ηταν τα τελευταια χρονια κ εγω προσπαθω να τον φροντιζω αλλες φορες υγιεστατος απλα καθεται εκει κ παρακολουθει τα ονειρα μου κ οχι δν θυμαμαι να μου εχει πει κατι συνταρακτικο...Το μονο που βιωνω πολυ εντονα σε καθε μου ονειρο ειναι η αισθηση οτι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ !! οπως ξαναειπα του λεω συχνα " δν γινεται να εισαι εδω αφου δεν ζεις " κ μου απανταει "ΖΩ !!!! "

Εχω συνηθισει πλεον να βλεπω 2 ειδων ονειρα καθε βραδυ , ενα "κανονικο" (λεμε τωρα ) κ ενα με τον παππου μου..για να ειμαι ειλικρινης δν χαιρομαι να τον βλεπω γιατι αυτα τα ονειρα ειναι συνηθως μιζερα κ με φορτιζουν συναισθηματικα αλλα ξερω πως δν μπορω να τα διωξω...

Δεν πιστευω στα πνευματα ουτε στη μεταθανατον ζωη..Η μονη "λογικη" ερμηνεια που μπορω να δωσω ειναι οτι ισως να μου εχει μεινει απωθημενο ο παππους μ ( γιατι απο τα 6 μ κ μετα ζουσαμε μακρια κ δν μπορεσα να παρευρεθω ουτε στη κηδεια του ).Δεν εξηγειται αλλιως τετοια επιμονη .....

Εσεις τη γνωμη εχετε?? ( ελπιζω να μην τον εκθετω που ειπα δημοσια την "ιστορια" μας )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-08, 20:38
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Θα γράψω ένα όνειρο που είδα σήμερα και μου φάνηκε κάπως περίεργο..
Ήμουν λέει σε διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που ζω τώρα.. Είχα τρομερό πόνο στο αριστερό πόδι, ψηλά.. και κατέληξα σε χειρουργικό τραπεζάκι βλέποντας γιατρούς να το κόβουν και να βάζουν ένα ψεύτικο.

Τo περίεργο δεν είναι αυτό αλλά το μετά..

Μπρος σε όλοι μου τη θλίψη ότι δεν μπορούσα ποια να τρέξω.. Η να είμαι όπως παλιά.. Άρχισα να αναρωτιέμαι.. Κοιμάμαι άραγε.. Πρέπει να ξυπνήσω.. Και το αστείο αμέσως μετά ότι αποφάσισα να κοιμάμαι ακόμη… προσπαθώντας μέσα από το όνειρο να θυμηθώ άλλα όνειρα στο παρελθόν, με παρόμοιο περιεχόμενο καθώς ήθελα να κατανοήσω το νόημα αυτού… (δηλ.. κομμένο πόδι, γιατρούς κτλ.) Θυμάμαι που πέρναγα όνειρα σαν φλας… ταινιούλες και έλεγα… Ναι έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο… αλά τη να σημαίνει άραγε. Δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και μου ζήτησα να ξυπνήσω..


Σημείωση… το γράφω σε αυτό το τοπικ το όνειρο αυτό… μιας και έχει σχέση με όνειρα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-08, 13:42
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

<<βιωνω το καθετι πολυ εντονα..ερωτευομαι,φοβαμαι,θυμωνω,κλαιω( ξυπνωντας με δακρυα ) κ εχω καταφερει να ελεγχω καποια ονειρα πχ να συνειδητοποιω οτι ονειρευομαι κ να αλλαξω την τροπη του ονειρου στην κατευθυνση που εγω θελω..>>
Paranoia, αυτό που περιγράφεις είναι καθαρά συνειδητό ονείρεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-09, 18:41
Panagiotis79 Ο χρήστης Panagiotis79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Μερικά παράξενα όνειρα που με απασχολούν

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum καθώς και τις συζητησεις που κάνουμε εδώ.

Θα περιγράψω με σύντομο τρόπο μερικές φορές τι μου συμβαίνει στα όνειρα μου και τον τρόπο που θέλω να το αντιμετωπίσω.

1) Πολλές φορές όταν βλέπω όνειρο γνωρίζω οτι εκείνη την στιγμή ονειρεύομαι και προσπαθώ να ξυπνήσω εκούσια. Σαν να τρομάζω και να θέλω να φύγω από την "ονειρούπολη" που βρίσκομαι εκείνη την στιγμή. Αυτό που κάνω είναι μέσα στο όνειρο μου να κλείσω τα μάτια μου και να σκέφτομαι οτι ξυπνάω στην πραγματικότητα όπως και γίνεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Όμως μερικές φορές ξυπνάω και βρίσκομαι μέσα σε ένα άλλο όνειρο σαν να "μεταπηδάω" από το ένα όνειρο στο άλλο μέχρι τελικά να ξυπνήσω πραγματικά! Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. Πολύ περιληπτικά ξέρω οτι ονειρεύομαι εκείνη την στιγμή και προσπαθώ να ξυπνήσω χωρίς πάντα αποτέλεσμα.

2) Άλλες φορές βλέπω όνειρα σε συνέχειες. Δηλαδή μια μέρα βλέπω ένα όνειρο και μετά από λίγο καιρό την συνέχεια του ονείρου, κ.ο.κ.

Ξέρω οτι δεν είναι και τόσο παραφυσικά όλα αυτά αλλά με απασχολούν πολύ καιρό τώρα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που με απασχολεί. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis79 : 29-01-09 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-09, 19:40
black cat Ο χρήστης black cat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis79

1) Πολλές φορές όταν βλέπω όνειρο γνωρίζω οτι εκείνη την στιγμή ονειρεύομαι και προσπαθώ να ξυπνήσω εκούσια. Σαν να τρομάζω και να θέλω να φύγω από την "ονειρούπολη" που βρίσκομαι εκείνη την στιγμή.
Αυτο το πραγμα συμβαινει σε πολλους ανθρωπους,προσωπικα,εχει τυχει να βλεπω πολυ παραλογα ονειρα κ να σκεφτομαι μηπως βλεπω ονειρο?
η ακομα κ να λεω ονειρο ειναι, θα ξυπνησω κ θα τελειωσει ο παραλογισμος...
Τωρα για τα ονειρα σε συνεχειες , μαλλον ειχες στο μυαλο σου το προηγουμενο ονειρο κ ειδες κατι παρομοιο το οποιο ηταν σαν συνεχεια του...

Επισης,θυμηθηκα ενα ονειρο που ειδε μια φιλη μου και πιστευω οτι ειναι αρκετα παραξενο...ειδε οτι συνεβαιναν παραξενα πραγματα στο σπιτι της κ στην οικογενεια της κ οτι ζουσε στην αρχαια Κινα μολις τελειωσε το συγκεκριμενο ονειρο ειδε ακριβως το ιδιο μονο που τα περιεργα περιστατικα ηταν σαν να συνεβαιναν στη τωρινη της ζωη!!!!
__________________
Black is the colour tonight!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.