Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #2021  
Παλιά 20-10-18, 23:02
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

1) Από που ερχόμαστε? = Από το έδαφος
2) Ποιος ο λόγος να βρισκόμαστε εδώ? = Χωρίς τον παρατηρητή δεν υφίσταται τίποτα. Είμαστε εδώ για να παρατηρούμε το σύμπαν.
3) Που πάμε? = Στο έδαφος
4) Γιατί κάθε θρησκεία έχει έναν κρυπτόμενο και όχι φανερό δημιουργό? = Έλα ντε? :
Ή γιατί μας κοροϊδεύουν οι θρησκείες για δικό τους όφελος, ή γιατί ο δημιουργός είναι σε άλλη πνευματική διάσταση και
χρειάζεται να πεθάνουμε για να τον δούμε.
5) Γιατί όμως αυτός ο μαζοχισμός των θρησκειών να απαιτούν θυσίες από τους θνητούς? Ποιος ο λόγος αυτών των δοκιμασιών ? ( νηστείες, ασκητισμός, κ.λ.π )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 20-10-18 στις 23:21
Απάντηση με παράθεση
  #2022  
Παλιά 21-10-18, 16:45
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
seismic:

γιατί μας κοροϊδεύουν οι θρησκείες
Αυτό που έχει σημασία φίλε seismic, είναι το ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν κοροϊδεύει κανένα.
Διότι οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας αποδείχθηκαν αληθείς από τη Επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2023  
Παλιά 21-10-18, 17:57
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχει σημασία φίλε seismic, είναι το ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν κοροϊδεύει κανένα.
Διότι οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας αποδείχθηκαν αληθείς από τη Επιστήμη.
Φίλε Vassilis_1 Βλέπω χριστιανούς να αυτομαστιγώνονται και να σταυρώνονται για να δείξουν την πίστη τους. Δεν το δέχομαι διότι το θεωρώ βλακεία και προσβολή προς τον θεό. Δηλαδή ποιον προσπαθούν να μιμηθούν τον θεάνθρωπο?
Δεν δέχομαι γενικά την τιμωρία και τους όρους (αν δεν κάνω αυτό θα πάθω αυτό ) για κόλαση και παράδεισο διότι μου στερεί την ελευθερία της επιλογής μέσο της επιταγής του φόβου.
Θέλω έναν θεό τον οποίο να τον σέβομαι και όχι να τον φοβάμαι.
Δεν θέλω να είμαι καλός για να πάω στον παράδεισο αλλά γιατί το αισθάνομαι να είμαι.
Δεν θέλω να πάω στην κόλαση αν δεν είμαι χριστιανός αν είμαι καλός άνθρωπος. Πιστεύω και σέβομαι τον δημιουργό γιατί οφείλω την ζωή μου αλλά για μόνο αυτόν τον λόγο και όχι για το αντάλλαγμα ... να πάω στον παράδεισο. Τις 10 εντολές θα τις προτιμούσα να είναι 10 συμβουλές. Το μετά φόβου θεού θα το προτιμούσα να είναι μετά σεβασμού θεού
Δεν είναι δυνατόν ο θεός που διδάσκει την αγάπη να επιβάλει και τον φόβο. Θα δεχόμουν καλύτερα την συμβουλή μέσο της διδασκαλίας του.
Δεν πιστεύω ότι ο θεός είπε πίστευε και μη ερεύνα διότι το καθ εικόνα και ομοίωση πάει να πει ότι μας έκανε σαν αυτόν.
Πως είναι δυνατόν να είμαι όμοια κατασκευασμένος σαν τον μεγάλο εφευρέτη και δημιουργό Θεό αν δεν έχω το δικαίωμα στην έρευνα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 21-10-18 στις 18:38
Απάντηση με παράθεση
  #2024  
Παλιά 22-10-18, 15:21
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό που έχει σημασία φίλε seismic, είναι το ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν κοροϊδεύει κανένα.
Διότι οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας αποδείχθηκαν αληθείς από τη Επιστήμη.
Παράθεση:
seismic:

Δεν πιστεύω ότι ο θεός είπε πίστευε και μη ερεύνα
Βεβαίως, ο Θεός δεν είπε πίστευε και μη ερεύνα.
Άλλωστε δια της έρευνας η Επιστήμη εξήγαγε το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμά της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 22-10-18 στις 15:24
Απάντηση με παράθεση
  #2025  
Παλιά 22-10-18, 16:50
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως, ο Θεός δεν είπε πίστευε και μη ερεύνα.
Άλλωστε δια της έρευνας η Επιστήμη εξήγαγε το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμά της.
Φίλε Vassilis_1 σε γενικές γραμμές συμφωνούμε ότι υπάρχει Θεός δημιουργός.
Για τις ημερομηνίες εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει διάσταση στον χώρο και τον χρόνο, τα σύμπαντα είναι αναρίθμητα και δεν αντιλαμβανόμαστε τίποτα άλλο από ένα μικρό φάσμα ενεργειακών ψευδαισθήσεων το οποίο είναι ένα πρόγραμμα ανθρώπινου υπολογιστή που μετατρέπει την ενέργεια σε ζωή.
Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα προγράμματα ζωής ( διαφορετικές αισθήσεις σε διαφορετικά όντα ) τα οποία δεν αντιλαμβανόμαστε εμείς και οι άλλες μορφές ζωής γιατί διαφέρουν τα προγράμματα τα δικά μας με των άλλων όντων.
Είναι χαζό με τον νόμο των πιθανοτήτων να πιστεύουμε ότι αυτός ο τεράστιος ενεργειακός χυλός των αναρίθμητων συμπάντων που είναι τόσο μεγάλος, περιορίζεται αποκλειστικά και μόνο στην κατασκευή του ανθρώπινου υπολογιστή. Υπάρχουν πολλών μορφών ζωές στα σύμπαντα και αντιλαμβανόμαστε μόνον αυτές που μας μοιάζουν π.χ ψάρια, και άλλα ζώα.
Μπορούμε να αντιληφθούμε τα όμοια ή τα κατώτερα όντα αλλά αδυνατούμε να αντιληφθούμε τα ανώτερα υμών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 22-10-18 στις 17:33
Απάντηση με παράθεση
  #2026  
Παλιά 23-10-18, 16:20
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
seismic:

συμφωνούμε ότι υπάρχει Θεός δημιουργός.
Δηλαδή φίλε seismic, ως είναι φυσικό συμφωνούμε με το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης.
Απάντηση με παράθεση
  #2027  
Παλιά 23-10-18, 16:47
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Τι κάθεστε και συζητάτε βρωμοτρολάκια;
Η επιστήμη (η πραγματική όχι η φανταστική που υπάρχει στα μυαλά ορισμένων δημιουργιστών) είναι ξεκάθαρη: Ο κόσμος δεν είναι προϊόν θεϊκής δημιουργίας.
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΘΕΪΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Το ότι το λέει ένα ηλίθιο βιβλίο που γράφτηκε το 800 πΧ και υποτίθεται ότι μιλάει για γεγονότα πέρα των 7000 χρόνων πριν θα έπρεπε ήδη να σας βάλει σε σκέψεις αλλα εσείς χαμπάρι....
Απάντηση με παράθεση
  #2028  
Παλιά 23-10-18, 16:56
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
This would eventually lead to another court case, Kitzmiller v. Dover Area School District, which went to trial on September 26, 2005, and was decided in U.S. District Court on December 20, 2005, in favor of the plaintiffs, who charged that a mandate that intelligent design (ID) be taught was an unconstitutional establishment of religion. The opinion of Kitzmiller v. Dover was hailed as a landmark decision, firmly establishing that creationism and intelligent design were religious teachings and not areas of legitimate scientific research.
Απο εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Creati...rn_legal_cases

Αν είμασταν στην Αμερική θα μπορούσαμε να σου κάνουμε μύνηση, ανώμαλε που έκανες τα παραμύθια της γένεσης, "επιστήμη"....
Στις αίθουσες των δικαστηρίων έχει ήδη ηττηθεί αυτή η ηλίθια άποψη ότι ο κόσμος είναι 7500 ετών. Μάλιστα τους απαγόρεψαν να μιλούν για επιστημονική άποψη του δημιουργισμού και να ξεκαθαρίζουν στα σχολεία ότι είναι θρησκευτική αποκλειστικά άρα μη επιστημονική θέση.

Τι ακριβώς συζητάτε δηλαδή εδώ μέσα;; Αυτά που λέτε είναι ανοησίες. Να πάτε αλλού να σπαμάρετε δεν είστε καλοδεχούμενοι εδώ μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #2029  
Παλιά 23-10-18, 17:02
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Και επειδή μου έρχονται σιγά σιγά, να απαντήσω πολύ αργότερα στη μ@λ&^@ του άλλου που λέει ότι η σκέψη είναι ενέργεια.

Η σκέψη είναι πληροφορία.

Η πληροφορία, είναι πληροφορία, δεν είναι ούτε ύλη, ούτε ενέργεια
.
Norbert Wiener
πατέρας της κυβερνητικής
Απάντηση με παράθεση
  #2030  
Παλιά 23-10-18, 18:07
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή μου έρχονται σιγά σιγά, να απαντήσω πολύ αργότερα στη μ@λ&^@ του άλλου που λέει ότι η σκέψη είναι ενέργεια.

Η σκέψη είναι πληροφορία.

Η πληροφορία, είναι πληροφορία, δεν είναι ούτε ύλη, ούτε ενέργεια
.
Norbert Wiener
πατέρας της κυβερνητικής
1) Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει αποθήκευση της πληροφορίας δεν στέλνετε η πληροφορία δεν υπάρχει ούτε η πληροφορία.
2) Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει σκέψη.
3) Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχουν οι μ@λ@κ... που λες
4) Βγάλε τον υπολογιστή από το ρεύμα και αν δουλέψει χωρίς ενέργεια και σου δώσει πληροφορίες ... σφύρα μου!
Όλες οι αισθήσεις μας δεν είναι τίποτα άλλο από ηλεκτρομαγνητικά κύματα με διαφορετικές συχνότητες = ενέργεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 23-10-18 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.