Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #871  
Παλιά 12-11-14, 13:52
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
...δείχνεις μια ένταση… κατά της επιστήμης που πράγματι αδυνατεί να δώσει πλήρεις απαντήσεις…
Αυτό που δείχνω αγαπητέ Pholarchos εδώ, εδώ και εδώ, είναι μια αδιάσειστη επιχειρηματολογία, που την μεν επιστήμη, λόγω της εσαεί άπειρης αδυναμίας και αγνωσίας της, την έχει αποκλείσει παντελώς, από το να είναι σημείο αναφοράς σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων, την δε «επιστήμη» την έχει σωριάσει, αφαιρώντας εσαεί οποιαδήποτε ελπίδα ανόρθωσής της.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Έτσι το αν δεν υπάρχει πλήρης απάντηση δεν είναι αρκετό για να ρίξουμε στον κάλαθο των αχρήστων απαντήσεις που ξέρουμε ως ορθές...
Θα αστειεύεσαι φίλε Pholarchos. Ορθή απάντηση σε μεγάλα θέματα και επιστήμη, ποτέ δεν πάνε μαζί. Αν έχεις αντίθετη άποψη εμφάνισε, έστω μια ορθή απάντηση της επιστήμης στο ακόλουθο ερωτηματολόγιο:
Παράθεση:
1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Απάντηση με παράθεση
  #872  
Παλιά 12-11-14, 13:58
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αγνοώ αγαπητέ Βασίλη.
Η αντίφαση δεν είναι εγγενής της Αγίας γραφής…
Χαίρομαι που το κατάλαβες φίλε rados.
Άλλωστε για αυτόν ακριβώς το λόγο η επιστημονική μέθοδος “Εις άτοπον απαγωγή”, μη βρίσκοντας αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας γραφής,
έβγαλε το υπέρ αυτής αποδεικτικό συμπέρασμα:
Παράθεση:
η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής
Απάντηση με παράθεση
  #873  
Παλιά 12-11-14, 14:26
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;
Για να μην δίνω λάθος εντύπωση, το γνωστικό αντικείμενο που σπούδασα είναι η γεωπονία στην Αν. Γεωπονική σχολή Αθηνών. Βέβαια ένα μεγάλο μέρος, μάλλον περισσότερο από το 50% των μαθημάτων σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με την βιολογία. Σήμερα έχω αποκοπεί από το αντικείμενο των σπουδών μου, και απλά διατηρώ προσλαμβάνουσες. Ειδικά στο θέμα της βιολογίας, διαβάζοντας (σαν χόμπι) βιβλία εκλαϊκευμένης βιολογίας καταξιωμένων βιολόγων, από όπου και μεταφέρω απόψεις.

Σε θέματα παραψυχολογίας, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να κάνει "μαθήματα" μια και δεν αποτελεί αντικείμενο με επιστημονική τεκμηρίωση, εκτός ίσως ελαχίστων περιπτώσεων, όπως πως έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι ο διαλογισμός έχει θετικά αποτελέσματα στην ψυχοθεραπεία που σχετίζεται με απεξάρτηση ψυχοτρόπων ουσιών. σχετικά για όποιον ενδιαφέρεται:
“The Emerging Role of Meditation in Addressing Psychiatric Illness, with a Focus on Substance Use Disorders”
Division of Substance Abuse, New York State Psychiatric Institute/Columbia-Presbyterian Medical Center, New York, NY
http://psycosynthesis.blogspot.gr/20...1_archive.html
Απάντηση με παράθεση
  #874  
Παλιά 12-11-14, 14:36
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που το κατάλαβες φίλε rados.
Άλλωστε για αυτόν ακριβώς το λόγο η επιστημονική μέθοδος β€œΕις άτοπον απαγωγή”, μη βρίσκοντας αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας γραφής,
έβγαλε το υπέρ αυτής αποδεικτικό συμπέρασμα:
Μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης, από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο νήμα εδώ και κανένα μήνα, υποστηρίζω ότι η θρησκεία και η εξελικτική θεωρία, ή το Β.Β. και γενικότερα η επιστήμη, δεν έχουν εγγενή αντίφαση.
Τα προβλήματα βρίσκονται στην λανθασμένη συλλογιστική που προσπαθείς να μας παρουσιάσεις εσύ και μερικοί άλλοι με παραπλήσια άγνοια στα θέματα αυτά.
Έτσι οι μπούρδες που γράφεις περί "εις άτοπον απαγωγής" και "επαγωγικής μεθόδου" είναι πλήρως εκτός πραγματικότητας, αλλά ακόμα και αν τις πάρει κανείς σαν υποθέσεις εργασίας στρέφονται ενάντια στην θρησκεία σου. Όπως ενάντια στην θρησκεία σου είναι η ψευδοεπιστημονική βλακεία του δημιουργησμού.

Η μητέρα μου έλεγε μια παροιμοία που ταιριάζει σε όποιον χωρίς να έχει εκτεταμένες γνώσεις σε ένα ειδικό επιστημονικό αντικείμενο, επιχειρεί να αμφισβητήσει τις πλήρως αποδεκτές απόψεις.
Με πορδές δεν βάφονται αυγά.

Αν λοιπόν δεν "λιώσεις παντελόνια" διαβάζοντας βιολογία, δεν θα είσαι σε θέση να εκφέρεις αμφισβήτηση στην εξελικτική.

Σημ. το ότι πως έχεις χρησιμοποιήσει επιστημονική μεθοδολογία και κατέληξες σε αποδεικτικό συμπέρασμα για την Αγία γραφή, είναι ωραίο ανέκδοτο. Μου θυμίζει το ποιο κάτω βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=nWv1P4J_yZc

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 12-11-14 στις 14:51
Απάντηση με παράθεση
  #875  
Παλιά 12-11-14, 14:55
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
β€œThe Emerging Role of Meditation in Addressing Psychiatric Illness, with a Focus on Substance Use Disorders”
Division of Substance Abuse, New York State Psychiatric Institute/Columbia-Presbyterian Medical Center, New York, NY
http://psycosynthesis.blogspot.gr/20...1_archive.html
Πολυ ενδιαφερον αρθρο. Θα πρεπει ιδιαιτερα να το διαβασουν κυριως αυτοι που μιλουν ακατασχετα για πνευματα και Θεωριες.
Μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο συνδεονται οι τεχνικες της εστιασης της προσοχης σε εναν υποκειμενικο ή αντικειμενικο στοχο και το πως σχετιζονται αυτες , με την παραγωγη GABA, του νευροδιαβιβαστη της ηρεμιας.
Πολυ ενδιαφερον επισης εχει η παρακολουθηση μεσω λειτουργικης μαγνητικης τομογραφιας (FMRI), των διαφορων ανατομικων περιεχοχων του εγκεφαλου κατα την εφαρμογη διαλογισμου .
Λεει οτι παρολο που δεν εχουν γινει RCT, οι τεχνικες εστιασης της προσοχης και η χαλαρωση , μπορουν να αποτελεσουν στο μελλον θεραπεια για διαφορους εθισμους χημικων ουσιων , αλλα και δυσλειτουργικων συμπεριφορων (αγχος ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 12-11-14 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #876  
Παλιά 12-11-14, 15:09
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερον αρθρο. Θα πρεπει ιδιαιτερα να το διαβασουν κυριως αυτοι που μιλουν ακατασχετα για πνευματα και Θεωριες.
Μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο συνδεονται οι τεχνικες της εστιασης της προσοχης σε εναν υποκειμενικο ή αντικειμενικο στοχο και το πως σχετιζονται αυτες , με την παραγωγη GABA, του νευροδιαβιβαστη της ηρεμιας.
Πολυ ενδιαφερον επισης εχει η παρακολουθηση μεσω λειτουργικης μαγνητικης τομογραφιας (FMRI), των διαφορων ανατομικων περιεχοχων του εγκεφαλου κατα την εφαρμογη διαλογισμου .
Λεει οτι παρολο που δεν εχουν γινει RCT, οι τεχνικες εστιασης της προσοχης και η χαλαρωση , μπορουν να αποτελεσουν στο μελλον θεραπεια για διαφορους εθισμους χημικων ουσιων , αλλα και δυσλειτουργικων συμπεριφορων (αγχος ).
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και φυσιολογική συμμέτοχή στην πνευματική εμπειρία. Είναι όμως αυτή η συμμετοχή η αιτία ή ο τρόπος;

Αν είσαι μπροστά μου και έχω ανοιχτά μάτια σε βλέπω. Μπορείς να πεις ότι σε βλέπω γιατί το οπτικό νεύρο κάνει τη δουλειά του - κι αν βλέπεις μόνο το οπτικό νεύρο ίσως παραβλέψεις ότι υπάρχει και κάτι για να δει το μάτι και να κάνει τη δουλειά του το οπτικό νεύρο.
Αν πχ η κεταμίνη που αναφέρθηκε δεν προκαλεί ανύπαρκτες εικόνες στο νου αλλά "ανοίγει" το μάτι του νου ωστε ο νους να "δει" υπαρκτά αλλά αόρατα πράγματα;
Απάντηση με παράθεση
  #877  
Παλιά 12-11-14, 15:18
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και φυσιολογική συμμέτοχή στην πνευματική εμπειρία. Είναι όμως αυτή η συμμετοχή η αιτία ή ο τρόπος;

Αν είσαι μπροστά μου και έχω ανοιχτά μάτια σε βλέπω. Μπορείς να πεις ότι σε βλέπω γιατί το οπτικό νεύρο κάνει τη δουλειά του - κι αν βλέπεις μόνο το οπτικό νεύρο ίσως παραβλέψεις ότι υπάρχει και κάτι για να δει το μάτι και να κάνει τη δουλειά του το οπτικό νεύρο.
Αν πχ η κεταμίνη που αναφέρθηκε δεν προκαλεί ανύπαρκτες εικόνες στο νου αλλά "ανοίγει" το μάτι του νου ωστε ο νους να "δει" υπαρκτά αλλά αόρατα πράγματα;
Οι αποριες σου ειναι ευλογες. Ο μονος τροπος να καταληξουμε σε μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας.
Αν αρχισει ο καθενας και δινει την δικη του ερμηνεια , δεν θα καταληξουμε σε απαντηση.
Υπομονη και ολα τα ερωτηματα αφου μπουν στην σωστη τους βαση (που ειναι η επιστημονικη ερευνα) , θα παρουν και τις σωστες απαντησεις.
Οσο για την κεταμινη που λες , θα βρω ενα εγχειριδιο για τις ψευδαισθησεις σε μορφη PDF , και θα το παρουσιασω για να καταλαβεις τον μηχανισμο παραγωγης .
Απάντηση με παράθεση
  #878  
Παλιά 12-11-14, 15:51
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Θα μας απαντήσει ο μαθητής του Αθεου Μεσσία σε ολα τα αναπάντητα ερωτήματα ή θα μιλήσει ο ίδιος άνευ αντιπροσώπου; Τα πνεύματα δεν μου δινουν απάντηση. Μου λενε οτι απουσία πνεύματος απο τον μεσσία και τους μαθητές του δεν μπορούν να κάνουν διάλογο
Απάντηση με παράθεση
  #879  
Παλιά 12-11-14, 16:14
MrHandsome Ο χρήστης MrHandsome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Οσο η επιστήμη θέτει λάθος ερωτήματα, θα βρίσκει λάθος απαντήσεις.
Το ότι πχ η συνείδηση δεν μπορει να οριστεί από επιστημονική σκοπιά λέει κάτι.

Με ελάχιστους επιστήμονες έχω συζητήσει και αυτοί να κατανοούνε για τι πράγμα μιλάμε.

Vasillis1 σε ρώτησα και παρακάτω, αλλα προσπέρασες την ερώτηση.

Οταν το πρωτότυπο αναφέρει Ελοχείμ σε ποιους ή ποιον αναφέρεται;
Ελ ήταν ο θεός της αρχαίας θρησκείας στην περιοχή να σου υπενθυμίσω/ πληροφορήσω, ο δε Βάαλ ήταν ο γιος του.

Οταν στη Γέννεση ο άνθρωπος φτιάχνεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση, άρσεν και θύλυ, και σελίδες παρακάτω ο Αδάμ περπατεί μόνος του στην Εδέμ, τι ακριβώς εννοείται; Και πριν μου πεις ότι μετά εξηγεί τα προηγούμενα, να σου θυμίσω ότι αυτό δεν γίνεται πουθενά αλλού, η χρονολογική σειρά τηρείται μια χαρά.

Σου υπενθυμίζω δεν έχω κάτι με την Αγία Γραφή, με τους μεταφραστές της έχω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.
Rados όχι εξέλιξη, μετάλλαξη δεν το είπα έτσι. Αλλο το να εξελισσόμαστε με βάση τις συνθήκες διαβίωσης, σε μεγάλο βαθμό μάλιστα, και άλλο τα ψάρια να γίνονται θηλαστικά.

Μου λες ότι η "αποδοχή" της εξελικτικής θεωρίας στηρίζεται σε πληθώρα παρατηρήσεων. Μιλάμε για τον άνθρωπο τώρα.

Τι ακριβώς στοιχεία έχουν και τα μελετάνε αγαπητέ και μάλιστα σε πληθώρα; Θες να απαριθήσουμε με το ένα χέρι τα ευρήματα;
Οταν λες για ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων μήπως εννοείς ολοκληρωτική συγκάλυψη ανεξήγητων φαινομένων;
Η σφίγγα έχει νερό στο πόδι της rados, ξερεις που τοποθετεί την χρονολογία κατασκευής της αυτό; Να υποθέσω οι ψαράδες ήταν αριστοτέχνες εκέινη την εποχή, εκτός από προσκείμενοι στον πίθηκο.

xtabay επειδή όλοι πριν μιλήσουν δειχνουν τα διπλώματα τους εδώ, επειδή έχω τελειώσει τη Διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικότητα στις Μαρξιστικές θεωρίες για τη διεθνοπίηση της οικονομίας, να σου πω ότι η ύφεση δεν είναι αιτία αλλά αποτέλεσμα. Η δε κρίση/ κρίσεις είναι πλαστες, και ναι έχουν αναγκαστικά περιοδικότητα, αλλα΄αν παρατηρήσεις ολοένα και αυξανόμενη κλίμακα. To υπερκέρδος της αγαπητής Λούξεμπουργκ είναι η αιτία (An anticritique, δυστυχώς όχι μεταφρασμένο στα ελληνικά.) , που έχει φτάσει το χρέος του πλανήτη στον κανένα σε ανυπολόγιστο ύψος. Την κατάσταση που ζούμε δε, την περιγράφει γλαφυρότατα ο Ernest Mandel στο βιβλίο "Ο Υστερος Καπιταλισμός". Λίγο πολυεθνικές, λίγο ιμπεριαλισμός, μα πάνω απ'όλα τράπεζες.

Παρεπιπτόντως esmike, διάβασα τα του Φούνταλη με ειλικρινές ενδιαφέρον.
Ειδικά εκεί για τις τροχιές των πλανητών. Αλήθεια, για την τροχιά της Σελήνης ποια είναι η άποψη του κύριου Φούνταλη;
__________________
Μετά τιμής... ο μικρός Κθούλου...
ή αλλιώς...Ιταλός
Απάντηση με παράθεση
  #880  
Παλιά 12-11-14, 16:43
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αποριες σου ειναι ευλογες. Ο μονος τροπος να καταληξουμε σε μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας. ...
Εν μέρει.
Στην ανθρώπινη ζωή μετρά και η προσωπική εμπειρία και η καθημερινότητα. Βλέπεις στις σχέσεις πχ δεν υπάρχει περιθώριο για "μια απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις ειναι μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας" στο μ'αγαπά-δε μ'αγαπά ας πούμε.
Πολλά από τα ζητήματα που μας απασχολούν ως "μεταφυσικά" είναι ανάλογα και μόνο η βιωματική αξιολόγηση έχει αξία.
Αναζητάμε "απαντηση με τις λιγοτερες αντιφασεις" πάντα αλλά εμπειρικά-βιωματικά όχι "μονο μεσω της επιστημονικης ερευνας" όταν μιλάμε για έρωτα, σχέσεις, φιλίες, καθημερινές και μη επιλογές κτλ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.