Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1881  
Παλιά 15-03-18, 19:58
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ. Λόγω του ένθερμου χαρακτήρα σου θα σου πρότεινα να βγεις στις γειτονιές και να πλακώσεις ότι βλέπεις σε χριστιανό. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).
Ο κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός (= όπως εσύ, γιατί εγώ δεν είμαι χριστιανός, να βρίζεις του ομοίους σου pls), θα σέρνονταν με αυτό το δήθεν καλοκάγαθο υφάκι και το στιλάκι passive-aggressive, θα αμόλαγε ειρωνείες, θα έψαχνε συστηματικά τα προηγούμενα post των άλλων σε κάποιο φόρουμ μέχρι να βαρεθεί, ώστε να εντοπίσει κάποιο πάτημα για να τους ειρωνευτεί, όσο πιο ύπουλα μπορεί φυσικά. Έτσι στα μουλωχτά, αργά και σιχαμερά μέχρι να τους τη σπάσει, να παρεκτραπείς και μετά να πέσει η σχεδιασμένη ρουφιανιά στον διαχειριστή για να φας ποινή, να του αδειάσεις τη γωνιά αν είναι δυνατόν να αλωνίζει ελεύθερος, άλλη μια νίκη. Φυσικά σε φόρουμ όλα αυτά, με τον φερετζέ του ίντερνετ, γιατί στην ζωή είναι λούζερ ολκής. Τον εντοπίζεις άλλωστε από τον τρόπο που γράφει, ούτε επίτροπος σε ενορία δεν κατάφερε να γίνει. Ο αποτυχημένος "εδώ γελάνε" θα τον περιέγραφα. Κατάντια και περίγελος.
Απάντηση με παράθεση
  #1882  
Παλιά 15-03-18, 21:45
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).
Πολύ σωστή αντιμετώπιση κάποιου που "μας τη δίνει".

Γιατί όμως δεν υιοθετείς την ίδια τακτική και με τους μυθικιστές;
Διαφωνείς με τις απόψεις τους; Ωραία, εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου, καταθέτεις τα επιχειρήματά σου και σταματάς να ασχολείσαι.

Ποιος ο λόγος να επιτίθεσαι και να δημιουργείς καταστάσεις;

Οι διαχειριστές του φόρουμ, όπου είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι, έχουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε μαζί τους, αλλά δε μπορούμε να μπαίνουμε στο σπίτι κάποιου μόνο και μόνο για να τον προσβάλουμε επειδή οι ιδέες του έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μας.

Σκέψου να πήγαινα εγώ πχ σ'ένα χριστιανικό φόρουμ και ν'άρχιζα τους φιλιππικούς... πώς θα με χαρακτήριζες;
Απάντηση με παράθεση
  #1883  
Παλιά 15-03-18, 22:15
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Deadlite δεν υποστηρίζω τον Μυθικισμό. Τον θεωρώ ψευδοεπιστήμη και πιθανόν ψευδοϊστορία. Το δόγμα του (για δόγμα πρόκειται) υποστηρίζει ότι όλα τα πρόσωπα που αναφέρεται είναι μυθολογικά με κανένα ίχνος ιστορικότητας. Σαν θεωρία έχει μεν ρίζες σε δουλειές πανεπιστημιακών του 19ου αιώνα, που όντως είχαν βάση γιατί αναφερόταν στον Ιησού των ευαγγελίων, σαφώς κατασκευασμένο πρόσωπο από τους γραφείς των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, όπως έχουν αποδείξει όλοι οι μη ελεγχόμενοι από τα ιερατεία ιστορικοί και αρχαιολόγοι. Ο Μυθικισμός όμως του 20-21ου αιώνα είναι ένα κίνημα-αναβίωση που προέρχεται από συγγραφείς βιβλίων. Η πλειοψηφία τους δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο των κλασικών σπουδών, αλλά πρόκειται για τους πολύ γνωστούς "ερευνητές", όμοιους με αυτούς που παράγουν τόνους διασκεδαστικών ιστοριών, όπως το πολύ γνωστό:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Ho...the_Holy_Grail

Τώρα για τον Απολλώνιο είναι σαφές ότι πρόκειται για βίους παράλληλους με τον Ιησού των ευαγγελίων και χρονολογικά και στα ενδότερα. Μόνο που ο Απολλώνιος ήταν υπαρκτό πρόσωπο, άσχετα αν του αποδόθηκαν υπερφυσικές δυνάμεις από τους ακολούθους του.
Απάντηση με παράθεση
  #1884  
Παλιά 16-03-18, 01:28
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο που ο Απολλώνιος ήταν υπαρκτό πρόσωπο, άσχετα αν του αποδόθηκαν υπερφυσικές δυνάμεις από τους ακολούθους του.
Κάτι τέτοιο πιστεύω για τον Ιησού ότι δηλαδή υπήρξε ως άνθρωπος και πνευματικός δάσκαλος, αλλά θεοποιήθηκε από τους μαθητές του.
Έλεγαν και για τον Απολλώνιο ότι αναστήθηκε;

Για μένα, το πρόβλημα του χριστιανισμού δεν είναι ο Ιησούς, αλλά οι οπαδοί του. Ειδικά σήμερα ήταν μια θλιβερή μέρα για τα ανθρώπινα δικαιώματα...

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.5124182.html

Ειδικά αυτό το σημείο:
Παράθεση:
Όπως αναφέρει το avmag που παρακολούθησε τη διαδικασία, ο Μητροπολίτης με αφορμή τα Pride και μία χαρακτηριστική φωτογραφία που είχε μαζί του, ενός νεαρού, που ήταν ντυμένος παπάς είπε: «Αν είχα όπλο και με άφηνε ο νόμος θα το χρησιμοποιούσα να ξεμπερδεύουμε.»
με κάνει να πιστεύω ότι εάν ζούσε ο Ιησούς θα ήταν έξω από το δικαστήριο, στο πλευρό όσων διαδήλωναν και ζητούσαν την καταδίκη του Αμβρόσιου.
Απάντηση με παράθεση
  #1885  
Παλιά 16-03-18, 11:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ο λόγος να επιτίθεσαι και να δημιουργείς καταστάσεις;

Οι διαχειριστές του φόρουμ, όπου είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι, έχουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε μαζί τους, αλλά δε μπορούμε να μπαίνουμε στο σπίτι κάποιου μόνο και μόνο για να τον προσβάλουμε επειδή οι ιδέες του έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μας.

Σκέψου να πήγαινα εγώ πχ σ'ένα χριστιανικό φόρουμ και ν'άρχιζα τους φιλιππικούς... πώς θα με χαρακτήριζες;
Δεν καταλαβαίνω για ποιόν μιλάς.. αν το λες για μένα, πότε προσέβαλα κάποιον? Να το δούμε βρε αδελφέ, να απολογηθώ κιόλας, δεν έχω τέτοια κολλήματα. Ωστόσο δεν έχω βρίσει κανένα αν και με έχουν βρίσει και ειρωνευτεί για το θρήσκευμά μου.. αυτό και αν είναι φασισμός..
Απάντηση με παράθεση
  #1886  
Παλιά 16-03-18, 14:35
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

http://tvxs.gr/news/i-apopsi-mas/me-...8Bkai-dikaston

Σε μια χώρα σάπια σαν κι αυτή που έλαχε να ζούμε, οι φασίστες θα ζητάνε τα ρέστα και οι δικαστές θα τους τα δίνουν. Δεν έχω τίποτε άλλο να πω, δωστε τους το λόγο να τα επαναλαμβάνουν κάθε μέρα μέσα στα μούτρα μας ακομα κι εδω μέσα. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Απάντηση με παράθεση
  #1887  
Παλιά 16-03-18, 14:45
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Δηλαδή τι σου έχουν πει "εδώ μέσα στα μούτρα μας"? Ειδικά εσύ έχεις λερωμένη τη φωλιά σου με τόσα βρισίδια που έχεις ρίξει στα μούτρα άλλων.. το καλό είναι ότι οι διαχειριστές "βλέπουν" για αυτό κιόλας έχεις φάει άπειρα μπαν (εξου και το ζιλοτειπ). Συμφωνώ όμως! Φασίστες και φασιστικές συμπεριφορές υπάρχουν παντού. Θα προτιμούσα όμως να πεις και άλλες πληροφορίες για τον Απολλώνιο Τυανέα (για να μείνουμε και στο θεμα δηλαδή) και πως ο Ιησούς ταυτίζεται με αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #1888  
Παλιά 16-03-18, 14:57
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο δεν έχω βρίσει κανένα αν και με έχουν βρίσει και ειρωνευτεί για το θρήσκευμά μου. αυτό και αν είναι φασισμός..
Εκεί είναι το πρόβλημα. Όταν σου την πέφτει κάποιος και σε βρίζει, όχι γιατί του έκανες εσύ κάτι, αλλά γιατί διαφωνεί με τις ιδέες σου γενικά, δεν υπάρχει λόγος να απαντήσεις ανταποδίδοντας την όποια προσβολή σε προσωπικό επίπεδο. Δεν κερδίζεις κάτι με τη διαιώνιση μιας κουβέντας τύπου "Είσαι βλάκας" - "Όχι, εσύ είσαι βλάκας". Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εκτεθείς, ακόμα κι αν έχεις δίκιο, το χάνεις.

Το καλύτερο είναι να μην απαντήσεις καθόλου, έτσι διατηρείς το ηθικό έρεισμα, εάν όμως δεν αντέχεις, θα απαντήσεις, αλλά δε θα επιτεθείς σε προσωπικό επίπεδο. Κι αφού εκφράσεις την άποψή σου και βλέπεις ότι ο άλλος δε σε ακούει ή δε θέλει να σε ακούσει, σταματάς. Κερδίζεις πολύ περισσότερα έτσι, δε χρειάζεται να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Απάντηση με παράθεση
  #1889  
Παλιά 16-03-18, 17:30
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ναι deadlite, καλά... ρίξε μια ματιά στον διάλογό του με την Litsa πέντε σελίδες παραπίσω να δούμε ποιος έβριζε. Όταν άρχισα να του απαντάω σε αυτά που έγραφε, έπεσε η κλάψα/κάρφωμα και μετά η λογοκρισία. Αλλά λούζερ μια φορά εδώ μέσα, λούζερ για πάντα. Τον βλέπεις; Τα ίδια τυράκια με τότε πετάει ξανά, το μόνο που ξέρει να γράφει. Μετά ζητάει δήθεν διάλογο για τον Απολλώνιο...
Δεν του περνάει από το φτωχό του μυαλό ότι εγώ σκόπιμα προκάλεσα την κατάληξη τότε, για να φανεί τι συμβαίνει εδώ. Τα δήθεν προσχήματα του "πολιτισμένου διαλόγου" και από πίσω ανοχή στις εμετικές ειρωνείες των απολογητών της κακιάς ώρας. Τα "άπειρα μπαν" που γράφει, μετέφρασε τα σε άπειρες ήττες που έχει φάει στη προσωπική του ζωή. Και μετά έρχεται εδώ μέσα κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγια να υπερασπιστεί κάτι.Τι; Τα καντήλια της ενορίας του; Του τα επιστρέφω με τόκο. Συνέχισε τις παραινέσεις σου πάντως, θα σου απαντάει κάθε φορά με κάποια ειρωνεία προς κάποιον, στην περίπτωσή μας έχει πρόχειρο εμένα.




(πσσστ Ερικ; Άντε σε αυτόν που βρίζεις να του κλαφτείς μια φορά ακόμα, ότι σου την πέφτουν και καλά )
Απάντηση με παράθεση
  #1890  
Παλιά 16-03-18, 18:48
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πάντως έναν χριστιανό δεν θα πρέπει να τον ενδιαφέρει ούτε η θεϊκότητα του Ιησού , ούτε το αν υπήρξε ιστορικά αλλά να τηρεί τον λόγο. Και να μη δίνει πολύ βάση σε αυτά που γράφονται στα τέσσερα Ευαγγέλια, όσο στη γνωστική διδασκαλία. Είτε σωστό είτε λάθος αυτό που λέω πάντως, όταν ακούνε τέτοια πράγματα οι περισσότεροι χριστιανοί, πέφτουν να σε " φάνε "
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.