Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #771  
Παλιά 12-02-10, 14:09
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samael Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά (που όπως όλοι ξέρετε δεν είμαι χριστιανός) πιστεύω πως ο Ιησούς υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο. Και το πιστεύω γιατί με βοηθάει να το πιστεύω! Είναι ένα μέσο για να συνεχίσω την έρευνά μου... Η πίστη γενικότερα είναι το σημαντικότερο εργαλείο για να επιτύχει το άτομο τος στόχους του. Αν η Ελπινίκη πχ πιστεύει πως ο Χριστός υπήρξε και τη βοηθάει να το πιστεύει αυτό, τότε καλά κάνει και το πιστεύει, γιατί τη βοηθάει να προχωρήσει μπροστά...
Ναι αλλά σε τέτοια ζητήματα, δεν έχει θέση το τι μας "βοηθάει" αλλά το τι τελικά ισχύει. Δεν μπορούμε να τροποποιούμε την ιστορία σύμφωνα με τα θέλω μας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #772  
Παλιά 12-02-10, 14:41
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samael Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά (που όπως όλοι ξέρετε δεν είμαι χριστιανός) πιστεύω πως ο Ιησούς υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο. Και το πιστεύω γιατί με βοηθάει να το πιστεύω! Είναι ένα μέσο για να συνεχίσω την έρευνά μου... Η πίστη γενικότερα είναι το σημαντικότερο εργαλείο για να επιτύχει το άτομο τος στόχους του. Αν η Ελπινίκη πχ πιστεύει πως ο Χριστός υπήρξε και τη βοηθάει να το πιστεύει αυτό, τότε καλά κάνει και το πιστεύει, γιατί τη βοηθάει να προχωρήσει μπροστά..

Τώρα όσον αφορά τη μεταφυσική διάσταση του Ιησού, εκεί τα πράγματα περιπλέκονται.. Πχ αν εγώ ανακαλύψω τη μηχανή του χρόνου και γυρίσω πίσω στη Αθήνα του 330 μ.Χ κρατώντας ένα laptop, το οποίο δείχνει ένα video της Lady Gaga (το Bad Romance που μου αρέσει κιόλας!!!), το πιθανότερο είναι να με περάσουν για ΘΕΟ!!! Είναι πολύ πρόχειρο το παράδειγμα, αλλά θέλω να δείξω πως οι δυνάμεις του κάθενός παίρνουν διαφορετική διάσταση στο χωροχρόνο και είναι και άλλοι παράγοντες που τις επηρεάζουν (νους, Μαγεία, Πίστη)..
Θα διαφωνήσω για την Lady Gaga... πιστεύω ότι ένα video με την
Monica Bellucci θα ήταν πιο χρήσιμο

Από εκεί και πέρα..
Είναι εντελώς διαφορετικό να πιστεύει κανείς κάτι και να λέει ότι
για ΑΥΤΟΝ είναι "έτσι" και εντελώς να διεκδικεί την πραγματική
υπόσταση του πιστεύω του... με το έτσι θέλω.

Δηλαδή...
είναι εντελώς διαφορετικό να πιστεύω ότι τα κοκόρια φωνάζουν
με συγκεκριμένες συχνότητες που δείχνουν το μέλλον και συνδέονται
με αστρικές πύλες που επικοινωνούν με 15 διαφορετικές διαστάσεις του
σύμπαντος μέσω ανοίγματος μαγνητικών πεδίων που επιφέρουν αυτές
οι συχνότητες...

με το να λέω οτι ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Εάν θέλω να το πιστεύω.. δεν θα με εμποδίσει κανείς... και δεν χρειάζεται να
κάνω τίποτα.
Εάν θέλω να ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ θα ΠΡΕΠΕΙ να το αποδείξω.

Και μία ορθή απόδειξη, δηλαδή η ΑΛΗΘΕΙΑ, μπορεί να καταρρίψει ΟΛΑ ΤΑ
ΑΝΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ... ακριβώς επειδή είναι αλήθεια.

Και όταν λέμε να καταρρίψει... δεν εννοούμε να "πει" ότι είναι
"βλακείες" ή/και "αβάσιμα" ή/και γενικότερη_αστοιχειθετημένη_τοποθέτηση_παύλα_απαξί ωση
εννοούμε ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΜΕΝΗ αιτιολόγηση του αβάσιμου του αντι-επιχειρήματος
με βάση την λογική ΦΥΣΙΚΑ και όχι εικασίες και "πιστεύω"

Έτσι, ΣΑΦΩΣ και ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι του κατέβει στο
κεφάλι... εγώ ας πούμε... και μια που το σκέφτηκα.. πιστεύω οτι
τα κοκόρια το κάνουν αυτό (που είπα παραπάνω)...

Όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αξιώνει την αποδοχή ως αλήθειας των πιστεύω του
με το "έτσι θέλω".-
Απάντηση με παράθεση
  #773  
Παλιά 12-02-10, 21:31
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Σαφώς και κανένας δεν μπορεί να σε αναγκάσει ενώχ να αποδεχτείς κάτι με το έτσι θέλω. Αν το ήθελα εγώ, θα χρησημοποιούσα περισσότερο εκλεπτησμένους ττρόπους, όπως πχ της υποβολής (σε προσωπική επαφή) ή των κατευθυνόμενων λογικών συνειρμών (σε ένα φόρουμ). Μερικές τεχνικές που ίσως τις άκουσες αλλά σίγουρα δεν τις χρησημοποιείς... όπως βλέπω.

Έτσι φτάνουμε στο γεγονός ότι η "λογική επιχειρηματολογία" διαφέρει από την "αντικειμενική πραγματικότητα", ενώ(χ) για την ακρίβεια διαφέρουν ακόμα και οι περιγραφές αυτόπτων μαρτύρων επί σημειογεγονότων.

Διαφωνούμε (ακόμα κι αν δεν το θέλουμε, πόσο μάλλον αν το θέλουμε.. εξαρχής Τριθέμιους) ακόμα και σε απτά γεγονότα που συνέβησαν μπροστά στα μάτια μας....


Τι ψάχνετε να βρείτε για 2000 χρόνια πριν.... τα τρισεκατομύρια εχθρών του Ιησού που δεν αμφισβήτησαν την ύπαρξή του έως τώρα, κάτι ήξεραν.. λέω και απλά παρηγορούμαι....
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #774  
Παλιά 12-02-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και κανένας δεν μπορεί να σε αναγκάσει ενώχ να αποδεχτείς κάτι με το έτσι θέλω. Αν το ήθελα εγώ, θα χρησημοποιούσα περισσότερο εκλεπτησμένους ττρόπους, όπως πχ της υποβολής (σε προσωπική επαφή) ή των κατευθυνόμενων λογικών συνειρμών (σε ένα φόρουμ). Μερικές τεχνικές που ίσως τις άκουσες αλλά σίγουρα δεν τις χρησημοποιείς... όπως βλέπω.
Ναι, τις έχω ακούσει... και ναι δεν τις χρησιμοποιώ.. (κυρίως λόγω
θέλησης... που με οδήγησε να μην τις μάθω ποτέ)
ιδίως τους κατευθυνόμενους λογικούς συνειρμούς...

Προτιμώ τους just λογικούς συνειρμούς....

Μου φαίνεται πιο τίμιο....

χώρια ότι οτιδήποτε κατευθυνόμενο κάπου χάνει...
πάντα κάπου μπάζει...

όχι λόγω της μεθόδου... αλλά γιατί αυτός που κατευθύνει είναι
άνθρωπος... και επειδή "βάζει" τον ανθρώπινο παράγοντα
(την κατεύθυνσή του δηλαδή) πρόκειται για κάτι υποκειμενικό..
(συνήθως... και όταν δεν είναι έτσι είτε πρόκειται για λαμπερή
εξαίρεση είτε για σύμπτωση)



Επίσης, επειδή δεν ξέρω....

κάθε μέρα βλέπουμε ειδήσεις...
αυτά τα ελεεινά επιχειρήματα που προβάλουν.. και αυτοί οι
αστείοι έως χαζοί συνειρμοί είναι κατευθυνόμενοι... ή άλλο το
"κατευθυνόμενος" εδώ; (το ότι είναι κατευθυνόμενα τα media συμφωνούμε
φαντάζομαι; )



Την δε υποβολή, σε προσωπικό επίπεδο... θυμάμαι την είχα δει
και σε τσίρκα. Μοιάζει καθόλου αυτό που λες με αυτό που δείχνουν εκεί;

Ειλικρινά δεν ξέρω για αυτό ρωτάω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι φτάνουμε στο γεγονός ότι η "λογική επιχειρηματολογία" διαφέρει από την "αντικειμενική πραγματικότητα", ενώ(χ) για την ακρίβεια διαφέρουν ακόμα και οι περιγραφές αυτόπτων μαρτύρων επί σημειογεγονότων.
η κατευθυνόμενη λογική επιχειρηματολογία... ΚΑΙ ΟΧΙ Η "
ΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ"

μιας και ΓΙΑ ΑΥΤΗ μίλησες πιο πριν.... και έτσι... τώρα..... γενικεύεις
χωρίς να ισχύει η γενίκευσή σου.....

Πιστεύω το αντιλαμβάνεσαι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνούμε (ακόμα κι αν δεν το θέλουμε, πόσο μάλλον αν το θέλουμε.. εξαρχής Τριθέμιους) ακόμα και σε απτά γεγονότα που συνέβησαν μπροστά στα μάτια μας....
Είναι διαφορετικό να διαφωνείς για τα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στοιχεία
και διαφορετικό να διαφωνείς για τα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στοιχεία.

Έτσι, εάν κάποιος πέσει μπροστά μας σίγουρα θα συμφωνήσου για το
ότι έπεσε (το αντικειμενικό) αλλά θα διαφωνήσουμε (πιθανώς) για το
γιατί να πέσει (υποκειμενικό, μιας και η αντίληψη της αιτιότητας είναι
υποκειμενική σε συντριπτικό ποσοστό).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάχνετε να βρείτε για 2000 χρόνια πριν.... τα τρισεκατομύρια εχθρών του Ιησού που δεν αμφισβήτησαν την ύπαρξή του έως τώρα, κάτι ήξεραν.. λέω και απλά παρηγορούμαι....
και τα τρισεκατομύρια ΜΕΛΩΝ/ΜΗ ΕΧΘΡΩΝ (ή μήπως κάποιος που βαπτίζεται
χριστιανός δεν είναι μέλος της θρησκείας ή όλοι όσοι αμφισβητούν την
την ύπαρξή του είναι εχθροί του; ) που αμφισβήτησαν την
ύπαρξή του έως τώρα δεν ήξεραν, ε;

(χώρια ότι πριν αποδειχθεί η γνώση οτι "είναι σφαιρική η Γη"...
υπήρχαν "τρισεκατομύρια" που λέγανε ότι δεν ισχύει... μάλλον κάτι
ήξεραν και αυτοί... λέω απλά και παρηγορούμαι.... )


Επειδή δεν ξέρω για τις μεθόδους που ανέφερες (το είπα και πιο πάνω)
αυτό ήταν "κατευθυνόμενος λογικός συνειρμός" ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 12-02-10 στις 22:09
Απάντηση με παράθεση
  #775  
Παλιά 13-02-10, 14:07
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
(χώρια ότι πριν αποδειχθεί η γνώση οτι "είναι σφαιρική η Γη"...
υπήρχαν "τρισεκατομύρια" που λέγανε ότι δεν ισχύει... μάλλον κάτι
ήξεραν και αυτοί... λέω απλά και παρηγορούμαι.... )
Για την ακρίβεια, οι φωτισμένοι πνευματικοί πατέρες του Χριστιανισμού -και ύστερα από μια μίνι πνευματική ανάλυση των ιερών βιβλίων τους- ήξεραν το αυτονόητο: Ότι η γη είναι επίπεδη...
Τα "τρισεκατομύρια", λοιπόν, δεν είχαν λόγο να αμφισβητήσουν τους φωτισμένους πατέρες τους.
Αυτό που προκαλεί εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι ο Χριστός (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε) δεν ασχολήθηκε καθόλου με θέματα κοσμολογίας, γεωγραφίας, αστρονομίας... κλπ.
Περιορίστηκε στην τότε γνώση των ανθρώπων (την αριθμητική), τα περί (καλού, κακού, κόλασης, παραδείσου, κλπ) που ήταν ήδη γνωστά και διαδεδομένα την τότε εποχή, με μεγαλύτερο όπλο του: τα θαύματα..!
Τα οποία, κι αυτά όμως, ήταν διαδεδομένα στον τότε γνωστό κόσμο και είναι αδύνατο να αποδειχθεί σήμερα, ότι έλαβαν κάποτε χώρα.
Θα μπορούσε ο Χριστός, αντί για θαύματα ή έστω μαζί με τα θαύματα, να αποκάλυπτε στον κόσμο, τον ρόλο που παίζουν όλα αυτά τα άστρα στον ουρανό.
Θα μπορούσε τουλάχιστον, να μας είχε ενημερώσει ότι "η γη είναι είναι σαν ένα πορτοκάλι" για παράδειγμα και ότι "περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο"... τα οποία διαχρονικά θα επιβεβαίωναν μια ανώτερη θεϊκή γνώση.
Είναι περίεργο το γεγονός, ότι ούτε ποτέ ρωτήθηκε για ότι είχε να κάνει με τον παράξενο ορατό κόσμο.
Πράγμα που φανερώνει: ότι η θεϊκή υπόστασή του (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε), ήταν ανθρώπων έργο.
Απάντηση με παράθεση
  #776  
Παλιά 13-02-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ακρίβεια, οι φωτισμένοι πνευματικοί πατέρες του Χριστιανισμού -και ύστερα από μια μίνι πνευματική ανάλυση των ιερών βιβλίων τους- ήξεραν το αυτονόητο: Ότι η γη είναι επίπεδη...
Τα "τρισεκατομύρια", λοιπόν, δεν είχαν λόγο να αμφισβητήσουν τους φωτισμένους πατέρες τους.
Αυτό που προκαλεί εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι ο Χριστός (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε) δεν ασχολήθηκε καθόλου με θέματα κοσμολογίας, γεωγραφίας, αστρονομίας... κλπ.
Περιορίστηκε στην τότε γνώση των ανθρώπων (την αριθμητική), τα περί (καλού, κακού, κόλασης, παραδείσου, κλπ) που ήταν ήδη γνωστά και διαδεδομένα την τότε εποχή, με μεγαλύτερο όπλο του: τα θαύματα..!
Τα οποία, κι αυτά όμως, ήταν διαδεδομένα στον τότε γνωστό κόσμο και είναι αδύνατο να αποδειχθεί σήμερα, ότι έλαβαν κάποτε χώρα.
Θα μπορούσε ο Χριστός, αντί για θαύματα ή έστω μαζί με τα θαύματα, να αποκάλυπτε στον κόσμο, τον ρόλο που παίζουν όλα αυτά τα άστρα στον ουρανό.
Θα μπορούσε τουλάχιστον, να μας είχε ενημερώσει ότι "η γη είναι είναι σαν ένα πορτοκάλι" για παράδειγμα και ότι "περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο"... τα οποία διαχρονικά θα επιβεβαίωναν μια ανώτερη θεϊκή γνώση.
Είναι περίεργο το γεγονός, ότι ούτε ποτέ ρωτήθηκε για ότι είχε να κάνει με τον παράξενο ορατό κόσμο.
Πράγμα που φανερώνει: ότι η θεϊκή υπόστασή του (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε), ήταν ανθρώπων έργο.

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι..
και, με μία πρώτη "ματιά", εμένα προσωπικά, δεν μου φαίνεται
παράλογο... (το αντίθετο μάλιστα)

Αλλά, εάν δεν είναι δυνατό να ξεκαθαριστεί τελικά εάν υπήρξε ή όχι...
φαντάζομαι ότι θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να ξεκαθαριστεί η
"υπόσταση" (που εν προκειμένω, συμφωνώ μαζί σου)



Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση που ένας (ακόμη ένας για την ακρίβεια) που
λέει κάτι λογικό.... δεν απαντάει με απάντηση του στυλ:

"Αυθυποβολές και κατευθυνόμενοι λογικοί συνειρμοί, με τα
τρισεκατομμύρια εχθρούς του Τζήζα που δεν αμφισβητούν την
ύπαρξή του να ξέρουν κάτι..... λέει αυτός
τώρα και παρηγοριέται"

"Πω πω πω... τι επίπεδο είναι αυτό;!!! "

"Έτσι είναι, γιατί έχω μιλήσει με τόσους και τόσους ανθρώπους και
έχω 1000TB από άρθρα και συζητήσεις στο PC μου και εάν δεν βλέπεις
ότι λέω αλήθεια είσαι στραβός και χαζός"


χμ...

Δηλαδή, ένας (ακόμη ένας για την ακρίβεια) που είχε κάτι λογικό
να πει... το είπε και εστίασε εκεί που έπρεπε...

μάλλον γιατί ΜΠΟΡΟΥΣΕ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 13-02-10 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #777  
Παλιά 13-02-10, 16:38
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Δεν νομίζω ο,τι μπορούμε να ξέρουμε για ποια θέματα μίλησε ο Χριστός. Και αυτό γιατί τα κείμενα που έχουν γραφτεί ή διασωθεί είναι λίγα και υπάρχουν πολλά κενά σημεία. Σε πολλά γνωστικά ευαγγέλια πάντως αναφέρονται συνομιλίες του Χριστού με μαθητές ιδιαιτέρως όπου τους αποκαλύπτει μυστήρια του κόσμου (ότι και αν σημαίνει αυτό).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR=DarkRed]
Αυτό που προκαλεί εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι ο Χριστός (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε) δεν ασχολήθηκε καθόλου με θέματα κοσμολογίας, γεωγραφίας, αστρονομίας... κλπ.
Θα μπορούσε ίσως να λύσει και 2, 3 ολοκληρώματα! Αστειεύομαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε τουλάχιστον, να μας είχε ενημερώσει ότι "η γη είναι είναι σαν ένα πορτοκάλι" για παράδειγμα και ότι "περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο"... τα οποία διαχρονικά θα επιβεβαίωναν μια ανώτερη θεϊκή γνώση.
Έχω την αίσθηση ο,τι μίλησε για πολύ σπουδαιότερα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #778  
Παλιά 13-02-10, 17:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Άνθρωποι του πνεύματος, άνθρωποι ελεύθεροι, ιδεολόγοι, αναζητητές, φιλόσοφοι θα πρέπει πάντα να ανήκουν κάπου και να ακολουθούν ένα και μοναδικό δρόμο μια πορεία ζωής. Να ψάχνεις παντού, να ρωτάς και να αναρωτιέσαι για όλα, να αμφιβάλλεις για αυτά που ξέρεις ή για αυτά που ετοιμάζεσαι να γνωρίσεις είναι κακό - είναι λάθος άλλωστε ποιος θα αφήσει το σπίτι του για να πάει σε κάποιο άλλο;
Anyway, και για να μην με κόψει στον αέρα ο Trithemius επειδή είμαι εκτός θέματος....(έχουμε και αυτό) δεν είδα να σχολιάζεται καμία πηγή που έγραψα παραπάνω περί ιστορικότητας απο τους σεβαστούς χρήστες που τυχαίνει να έχουν αντίθετη γνώμη με αυτή της ιστορίας για το πρόσωπο Ιησούς αλλά έμειναν να σχολιάζουν εμένα την ίδια. Γιατί άραγε; Δεν μπορώ να το γνωρίζω, απλά υποθέτω πως δεν έχουν τίποτα να παρουσιάσουν απέναντι σε αυτά που τους παρουσίασα.
Παράθεση:
Προσωπικά (που όπως όλοι ξέρετε δεν είμαι χριστιανός) πιστεύω πως ο Ιησούς υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο. Και το πιστεύω γιατί με βοηθάει να το πιστεύω! Είναι ένα μέσο για να συνεχίσω την έρευνά μου... Η πίστη γενικότερα είναι το σημαντικότερο εργαλείο για να επιτύχει το άτομο τος στόχους του. Αν η Ελπινίκη πχ πιστεύει πως ο Χριστός υπήρξε και τη βοηθάει να το πιστεύει αυτό, τότε καλά κάνει και το πιστεύει, γιατί τη βοηθάει να προχωρήσει μπροστά...
Samael... Το παραπάνω που γράφεις με πάει κατευθείαν σε τρόπους που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος, τα "εργαλεία" που τα αναφέρουμε κάποιοι, για να γνωρίσει τόσο τον ίδιο του τον εαυτό όσο και τον κόσμο γύρω του. Οι σεβαστοί χρήστες βέβαια εδώ δεν έχουν καταλάβει τόσο ότι τόσες μέρες έγραφα για την ύπαρξη του Ιησού ως μορφή μέσα στην ιστορία και όχι για τον Χριστό (θεάνθρωπο) όσο και αυτό που αναφέρεις εσύ περί πίστης.
Το να πιστεύω οτι ο Χριστός υπάρχει και να χρησιμοποιώ τα τάδε εργαλεία του χριστιανισμού προς όφελός μου με βοηθά, όσο το κρίνω εγώ φυσικά, να εξελιχθώ - να καταλάβω κάποια πράγματα. Εγώ χρησιμοποιώ την πίστη μου για να φέρω εις πέρας κάποια θέματα (που καλό είναι να μην αναλύσουμε εδώ μέσα γιατί υπάρχουν και ανήλικα αλλά και ενήλικα-ανήλικα). Εγώ χρησιμοποιώ την προσευχή πχ στον χριστιανισμό, εγώ γνωρίζω π.χ οτι στον χριστιανισμό θα πρέπει μέσω του Θεού να φθάσω στο να επιτύχω κάποια κατάσταση, όπως επίσης και μέσω των ανθρώπων για κάποιες άλλες. Γνωρίζω απο την αρχή λοιπόν, οτι έτσι είναι ο δρόμος της χριστιανικής φιλοσοφίας, αν θέλω τον επιλέγω και τον χρησιμοποιώ αν δεν θέλω επιλέγω κάποιον άλλον ή μπορεί να επιλέξω να δοκιμάζω δρόμους .
Αν καταλάβουμε ότι όλα γύρω μας θεωρίες, θέσεις, στάσεις ζωής, πιστεύω κοκ είναι απλά διάφορα και διαφορετικά εργαλέια που μπορούμε να τα χρησιμοπιοήσουμε να τα αρνηθούμε ακόμη και να τα τροποποιήσουμε έχουμε καταλάβει με λίγα λόγια το πόσο έυπλαστος είναι ο μακρόκοσμος...
Και επανέρχομαι (θα με κοψει το Ε.Σ.Ρ) Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας; Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο; Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία; Περιμένω μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση σου όπως συνηθιζεις άλλωστε να δίνεις (ειρωνικό ήταν αυτό το τελευταίο).

Απάντηση του Ενώχ στα παραπάνω...
Παράθεση:
Ευχαρίστως να σου δώσω απάντηση.. όταν μπορέσεις και γράψεις κάτι
που να στέκει και δεν κάνεις ειρωνείες.
Μέχρι τότε, συνέχισε να οδύρεσαι
Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)
Παράθεση:
Υ.Γ. Αλήθεια, αυτοί οι κατευθυνόμενοι λογικοί συνειρμοί τι στην ευχή είναι;
...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Υ.Γ
Παράθεση:
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι..
και, με μία πρώτη "ματιά", εμένα προσωπικά, δεν μου φαίνεται
παράλογο... (το αντίθετο μάλιστα)
Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση
  #779  
Παλιά 13-02-10, 19:07
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Άνθρωποι του πνεύματος, άνθρωποι ελεύθεροι, ιδεολόγοι, αναζητητές, φιλόσοφοι θα πρέπει πάντα να ανήκουν κάπου και να ακολουθούν ένα και μοναδικό δρόμο μια πορεία ζωής. Να ψάχνεις παντού, να ρωτάς και να αναρωτιέσαι για όλα, να αμφιβάλλεις για αυτά που ξέρεις ή για αυτά που ετοιμάζεσαι να γνωρίσεις είναι κακό - είναι λάθος άλλωστε ποιος θα αφήσει το σπίτι του για να πάει σε κάποιο άλλο;
Anyway, και για να μην με κόψει στον αέρα ο Trithemius επειδή είμαι εκτός θέματος....(έχουμε και αυτό) δεν είδα να σχολιάζεται καμία πηγή που έγραψα παραπάνω περί ιστορικότητας απο τους σεβαστούς χρήστες που τυχαίνει να έχουν αντίθετη γνώμη με αυτή της ιστορίας για το πρόσωπο Ιησούς αλλά έμειναν να σχολιάζουν εμένα την ίδια. Γιατί άραγε; Δεν μπορώ να το γνωρίζω, απλά υποθέτω πως δεν έχουν τίποτα να παρουσιάσουν απέναντι σε αυτά που τους παρουσίασα.

Samael... Το παραπάνω που γράφεις με πάει κατευθείαν σε τρόπους που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος, τα "εργαλεία" που τα αναφέρουμε κάποιοι, για να γνωρίσει τόσο τον ίδιο του τον εαυτό όσο και τον κόσμο γύρω του. Οι σεβαστοί χρήστες βέβαια εδώ δεν έχουν καταλάβει τόσο ότι τόσες μέρες έγραφα για την ύπαρξη του Ιησού ως μορφή μέσα στην ιστορία και όχι για τον Χριστό (θεάνθρωπο) όσο και αυτό που αναφέρεις εσύ περί πίστης.
Το να πιστεύω οτι ο Χριστός υπάρχει και να χρησιμοποιώ τα τάδε εργαλεία του χριστιανισμού προς όφελός μου με βοηθά, όσο το κρίνω εγώ φυσικά, να εξελιχθώ - να καταλάβω κάποια πράγματα. Εγώ χρησιμοποιώ την πίστη μου για να φέρω εις πέρας κάποια θέματα (που καλό είναι να μην αναλύσουμε εδώ μέσα γιατί υπάρχουν και ανήλικα αλλά και ενήλικα-ανήλικα). Εγώ χρησιμοποιώ την προσευχή πχ στον χριστιανισμό, εγώ γνωρίζω π.χ οτι στον χριστιανισμό θα πρέπει μέσω του Θεού να φθάσω στο να επιτύχω κάποια κατάσταση, όπως επίσης και μέσω των ανθρώπων για κάποιες άλλες. Γνωρίζω απο την αρχή λοιπόν, οτι έτσι είναι ο δρόμος της χριστιανικής φιλοσοφίας, αν θέλω τον επιλέγω και τον χρησιμοποιώ αν δεν θέλω επιλέγω κάποιον άλλον ή μπορεί να επιλέξω να δοκιμάζω δρόμους .
Αν καταλάβουμε ότι όλα γύρω μας θεωρίες, θέσεις, στάσεις ζωής, πιστεύω κοκ είναι απλά διάφορα και διαφορετικά εργαλέια που μπορούμε να τα χρησιμοπιοήσουμε να τα αρνηθούμε ακόμη και να τα τροποποιήσουμε έχουμε καταλάβει με λίγα λόγια το πόσο έυπλαστος είναι ο μακρόκοσμος...
Και επανέρχομαι (θα με κοψει το Ε.Σ.Ρ) Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας; Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο; Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία; Περιμένω μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση σου όπως συνηθιζεις άλλωστε να δίνεις (ειρωνικό ήταν αυτό το τελευταίο).

Απάντηση του Ενώχ στα παραπάνω...

Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)

...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Υ.Γ

Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...

Αφού λοιπόν, έστω και με ειρωνείες, δόθηκαν κάποιες απαντήσεις, όποιες και
εάν είναι αυτές,

σε δείγμα καλής θέλησης, θα παραβλέψω τις όποιες ειρωνείες και θα σου
απαντήσω. Μην με ευχαριστείς... δεν κάνει τίποτα.

Θα πρέπει να πω, ότι για όσα σημεία υπάρχει η ΣΑΦΗ ένδειξη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
πιστεύω (δηλαδή όσα αρχίζουν με "Εγώ") δεν θα απαντήσω... γιατί
ΕΓΩ δεν θέλω να "το παίζω" κριτής κανενός

Για να ειδούμε λεπόν...

Κάπου ρωτάς κάτι για το Ταλμούδ... συγκεκριμένα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας;
Εάν σε απασχολεί ως ανάλυση του Ταλμούδ.. δεν μπορώ να σε βοηθήσω
τώρα. Το συζητάμε εάν θες κάποια άλλη στιγμή.

Εάν "προσκομίζεις" την αναφορά του Ταλμούδ στον Ιησού ως ιστορική
απόδειξη...

Αναρωτιέμαι...
Είναι το Ταλμούδ Ιστορικό κείμενο;
Εάν ναι, τότε ό,τι λέει (ό,τι λέγεται ΣΕ ΟΛΑ τα βιβλία του) σημαίνει
ότι είναι ιστορική αλήθεια (είναι έτσι; Δεν ξέρω. Θα μπορούσες
να με διαφωτίσεις; )

Εάν όχι, τότε γιατί το προσκομίζεις ως ιστορικό στοιχείο;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο;
Και γιατί οι έλληνες δεν τον αποδέχονται καθόλου ούτε ως άνθρωπο;

Ποιοί Εβραίοι θα μου πεις.. και ποιοί Έλληνες...
Έλα ντε;

Οι Έλληνες που αρχίζει το όνομά τους με το αντίστοιχο γράμμα από τους
Εβραίους "σου"


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία;

Εάν μου ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ τότε να σου απαντήσω... μέχρι τότε θα αρκούμαι να σου
επαναλαμβάνω ότι δεν "είμαι" με καμία μεριά... μόνο ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΞΕ είπα

Και ότι το ζήτημα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)
Φυσικά και ΔΕΝ θα ξαναπάρεις σοβαρή απάντηση (για οποιοδήποτε θέμα)
εαν δεν εγκαταλείψεις τις ειρωνείες, που φαίνεται ότι τόσο καλά σου
τις μάθανε (οι δάσκαλοι στο σχολείο)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.
χαίρομαι, γιατί δεν μου αρέσει να καταλαβαίνω πράγματα που τα θεωρώ άτιμα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...
Είπε ο Γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα...

Άραγε.. γιατί μου ήρθε αυτό το γνωμικό στο μυαλό;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
  #780  
Παλιά 13-02-10, 20:04
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αναρωτιέμαι...
Είναι το Ταλμούδ Ιστορικό κείμενο;
Εάν ναι, τότε ό,τι λέει (ό,τι λέγεται ΣΕ ΟΛΑ τα βιβλία του) σημαίνει
ότι είναι ιστορική αλήθεια (είναι έτσι; Δεν ξέρω. Θα μπορούσες
να με διαφωτίσεις; )
Εάν όχι, τότε γιατί το προσκομίζεις ως ιστορικό στοιχείο;
"θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο" Πλάκα με κάνεις; Κάθεσαι και ασχολέισαι με θέματα τα οποία δεν γνωρίζεις;
Άρα άλλοι οι σκοποί σου..δες για Ταλμούδ εδώ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%...BF%CF%8D%CE%B4
Πέραν των ειρωνικών σχολιασμών που βλέπεις σε κάθε γραπτό μου, καθώς λες, γιατί ασχολείσαι με ένα τέτοιο θέμα που φαίνεται να μην σε ενδιέφερε ποτέ και να μην το έχεις ψάξει ενώ συμφωνείς κατευθείαν και χαρακτηρίζεις αμέσως ως λογικές απόψεις του Συνοδινού μόνο και μόνο επειδή ταιριάζουν με τις δικές σου; Εκφράζεις τόσο εύκολα απόλυτες απόψεις για ένα θέμα που δεν γνωρίζεις καν τις ιστορικές του συντεταγμένες!!!
Έχω κάτι καλύτερο.."Στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε!!!" (απο οτι είδα οι παροιμίες επιτρέπονται)

Παράθεση:
Και γιατί οι έλληνες δεν τον αποδέχονται καθόλου ούτε ως άνθρωπο;
Ποιοί Εβραίοι θα μου πεις.. και ποιοί Έλληνες...
Έλα ντε;
Οι Έλληνες που αρχίζει το όνομά τους με το αντίστοιχο γράμμα από τους
Εβραίους "σου"
Ποιοι Έλληνες; Αν αναφέρεσαι "στους χλαμύδες του 2010" σαφώς και δεν αποδέχονται τπτ άλλο πέραν της δικής αιώνιας - μιας κ μοναδικής ελληνικής αλήθειας!!! Αν είναι έτσι παω πασο και ο Πάπας δηλώνει αλάνθαστος γιατί να τους το χαλάσουμε εμείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 13-02-10 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.