Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-06, 13:47
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Παϊσιος

Γνωρίζει κανείς να μας πει για αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική-τώρα που είμαστε στην εποχή της βασιλείας των ισοπεδωτικών ιδεών περί θρησκειών της "Νέας Εποχής"-ιστορία;Εγώ την γνωρίζω καθώς "τύχη αγαθή" μου έλαχε να μου την διηγηθεί ένας φίλος που γνώριζε κάποιο προσωπο που του την ανιστόρησε αυτόπτης μάρτυς του γεγονότος αυτού...Απλώς θα ήθελα να μην προκαταλάβω όποιον θα ήθελε να πει κάτι πάνω στο θέμα ή στο γεγονός και κατόπιν θα σας διηγηθώ κι εγώ αυτά που γνωρίζω από "τρίτο χέρι"...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 26-07-06 στις 13:48
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-06, 00:08
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Voila!...

Λοιπόν,ας επιχειρήσω να σκιαγραφήσω το τι έγινε,σύμφωνα με κάποιες(τις προειρημένες) μαρτυρίες πάντα:
Ο Δαλάι Λάμα(ο 16ος,ο γνωστός διοπτροφόρος αυτός κύριος,που έχει κυκλοφορήσει πολλά βιβλία και στην Ελλάδα*)πήγε στο Άγιο Όρος,για να επισκεφθεί τον γέροντα,του οποίου-ως γνωστόν-η αγιότης ήταν ξακουστή και λοιπά:Εκεί ήσαν αρκετοί άλλοι χριστιανοί,οι οποίοι κοιτούσαν με ενδιαφέρον.Ο Δαλάι Λάμα(αφού χαιρέτησε υποθέτω)άρχισε να συγκεντρώνεται και να διαλογίζεται...Ο γέροντας κοιτούσε ατάραχος.Ο Δ.Λ. ανέβηκε τελικώς ένα μέτρο από το έδαφος και μετεωριζόταν!Οι κοσμικοί χριστιανοί λέγεται πως εξεπλάγησαν.Ο π.Παίσιος τότε είπε πως ναι μεν καλά ανέβηκε μέχρι εκεί,αλλά πως δεν θα μπορούσε να κατέβει(περίπου,ίσως να διαστρεβλώνω το γράμμα και συγγνώμη,αλλά νομίζω πως το πνεύμα είναι το ίδιο).Ο Δ.Λ.όντως προσπάθησε να το κατορθώσει(με τους γνωστούς και τετριμμένους τρόπους),αλλά δεν μπορούσε.Στο τέλος περιήλθε σε απόγνωσι και πανικοβλήθηκε.Και ζήτησε την βοήθεια του γέροντα.Ο οποίος τον κατέβασε.Αυτή είναι η ιστορία σε πολύ γενικές γραμμές και εξ όσων κατάφερα να συγκρατήσω...Βεβαίως θα πρέπει να πω πως ακόμη δεν την έχω βρει σε κάποιο από τα πολλά βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει για αυτόν(τον π.Π.).Έτσι,δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος ο οποίος την καταθέτει επωνύμως,με στοιχεία κ.λπ,όπως συμβαίνει συχνά σε τέτοιες περιπτώσεις,ώστε να είμαστε βέβαιοι για το ότι συνέβη...Περιμένω τα σχόλιά σας και εάν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό,θετικό ή αρνητικό,οτιδήποτε,είναι απολύτως ευπρόσδεκτος-από τη μεριά μου-να το καταθέσει...

*Ίδε χαρακτηριστικά το"η τέχνη της ευτυχίας" από τις εκδόσεις "έσοπτρον",είναι καταγραφή συνομιλιών με έναν ακαδημαικό νευροψυχολόγο εξ Η.Π.Α.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 27-07-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-06, 09:09
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Thumbs down

Ούτε θα το βρεις πουθενά γραμμένο!


Τι δηλαδή κάνανε κόντρες αγιοσύνης ;
Και ποιος σου είπε ότι ο Δ. Λ. Επιδίδεται σε τέτοιες πρακτικές ;

Οτι δεν γνωρίζουμε δεν πρέπει να το χλεβάζουμε!
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-06, 15:07
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Thumbs down

Μαλλον με διαγωνισμο κατουρηματος μοιαζει η συγκεκριμενη διηγηση. Ποιος κατουραει μακρυτερα, με/χωρις χερια κτλ. Οποια ανοησια!


Ειναι φανερο οτι υπαρχει φοβερη αγνοια περι του βουδισμου.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 27-07-06 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-06, 21:13
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Thumbs down Τι άλλο θα ακούσουμε πλέον?

Το μόνο που περιμένω να ακούσω ακόμη για τον Παϊσιο είναι, ότι εμπόδισε την εισβολή των δρακονιανών στη Γή....
Πάλι καλά που δεν κολυμπούσε ίπτυο στην στρατόσφαιρα...
Έλεος πια... όχι άλλο κάρβουνο.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-06, 22:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παθοκτόνε, εκτός του ότι αμφισβητώ την ιστορία που μας παραθέτεις, θεωρώ πολύ σημαντικό να μας πεις δημόσια ποιά είναι η προσωπική σου γνώμη. Τι σημαίνει για σένα το ότι δήθεν ο Δαλάι Λάμα δεν κατόρθωσε να κατέβει; ο σεβασμός μου στον Παϊσιο είναι δεδομένος αλλά μήπως αυτή η ιστοριούλα είναι ράδιο αρβύλα;
Μήπως θα ήταν απείρως σημαντικότερο και πιο ωφέλιμο, ίσως, αν αυτή η συνάντηση είχε ποτέ γίνει, να μαθαίναμε το περιεχόμενο των συζητήσεων που είχαν (που αναμφίβολα θα ήταν πολύ σημαντικές) από τον "τσαμπουκά" των δυνάμεων που επέδειξαν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 27-07-06 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-06, 00:26
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Like Jesus to a child...

Παράθεση:
Παθοκτόνε, εκτός του ότι αμφισβητώ την ιστορία που μας παραθέτεις, θεωρώ πολύ σημαντικό να μας πεις δημόσια ποιά είναι η προσωπική σου γνώμη. Τι σημαίνει για σένα το ότι δήθεν ο Δαλάι Λάμα δεν κατόρθωσε να κατέβει; ο σεβασμός μου στον Παϊσιο είναι δεδομένος αλλά μήπως αυτή η ιστοριούλα είναι ράδιο αρβύλα;
Λοιπόν,αυτός που μου την είπε είναι πολύ σοβαρό πρόσωπο...Δεν γνωρίζω αν αληθεύει.Εάν σας ενδιαφέρει,θα ήθελα να μου το πείτε,για να το ψάξω παραπάνω...Πάντως,εάν ισχύει,δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς τι σημαίνει.Θα πρέπει να σας πω ότι γνωρίζω αρκετά καλά και το βουδδισμό και τον ινδουισμό,το διαλογισμό με τα διάφορα στάδιά του,την γιόγκα με τα διάφορα είδη της και τις επιπτώσεις της στην διάνοια και την ψυχή όσων την εξασκούν.Ξέρω πόθεν προέρχονται οι διάφορες ικανότητες που αποκτούν που αποκτούν οι γιόγκι*...Δεν είναι και δύσκολο
,ο ίδιος ο Γκαουτάμα μας το είχε πει εξ άλλου.Δεδομένης της προέλευσης,λοιπόν,των δυνάμεων των γκουρού και των γιόγκι,μπορώ να πω πως θα ήταν απολύτως λογικό και επόμενο-χρησιμοποιώντας την (επιστημονική) μέθοδο της λογικής απαγωγής-να υποθέσω πως είχαμε εκεί ακόμη ένα επεισόδιο στην μακρά σειρά της υποταγής των δυνάμεων αυτών στις θεικές...Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψι...


Παράθεση:
Μήπως θα ήταν απείρως σημαντικότερο και πιο ωφέλιμο, ίσως, αν αυτή η συνάντηση είχε ποτέ γίνει, να μαθαίναμε το περιεχόμενο των συζητήσεων που είχαν (που αναμφίβολα θα ήταν πολύ σημαντικές) από τον "τσαμπουκά" των δυνάμεων που επέδειξαν;
Νομίζω πως είχε προηγηθεί μία σύντομη συζήτηση μεταξύ των δύο,ο γέροντας είχε πει στον Δ.Λ. τον 16ο πως γνωρίζει περί των διαφόρων ασκήσεων που κάνουν εκεί στο Θιβέτ και αλλού(ως γνωστόν,έχει αυτοεξοριστεί ο μέγιστος θρησκευτικός ηγέτης των βουδδιστών) κ.λπ.Δεν θυμάμαι τώρα περισσότερα...Και κάτι ακόμη:από όσες ιστορίες γνωρίζω μέχρι σήμερα,ο π.Π. σε καμμία δεν έκανε επίδειξι δυνάμεων ή χαρισμάτων από το Πνεύμα...

Μιχάλη,αν σε ενδιαφέρουν οι απόψεις του Δαλάι Λάμα για τον χριστιανισμό,έχει κυκλοφορήσει ο ίδιος ένα βιβλίο σε σχέσι ακριβώς με αυτό,μία βουδδιστική θεώρησι δηλαδή πάνω στον χριστιανισμό...

Παράθεση:
Το μόνο που περιμένω να ακούσω ακόμη για τον Παϊσιο είναι, ότι εμπόδισε την εισβολή των δρακονιανών στη Γή....
Πάλι καλά που δεν κολυμπούσε ίπτυο στην στρατόσφαιρα...
Για να χαριτολογήσω λίγο:τι νόμισες βρε Άρμπιτερ,μόνο ο μάγος Κόπερφιλντ και οι μάγισσες θα πετούσαν με τα σκουπόξυλα ή χωρίς αυτά;...Ή μόνο οι αφρικανοί ασκούντες την ("μαύρη") μαγεία;ΕΊΝΑΙ ΑΛΉΘΕΙΑ πως υπάρχουν και υπήρχαν ουκ ολίγοι άγιοι οι οποίοι είχαν ΑΚΌΜΗ και αυτήν την (εκ Θεού)δυνατότητα...Σε παρακαλώ να μην θυμώσεις,όμως,τώρα που στο είπα...

*Ένα πραγματικά πολύ καλό βιβλίο επί αυτού του θέματος,που είναι κατάθεσι ψυχής ουσιαστικά,είναι το"Οι γκουρού,ο νέος και ο γέροντας Παίσιος",του κ.Διονύσιου Φαρασιώτη...Ένας νέος(ο ίδιος ο κ.Φ.) που,έχοντας δίψα για την αλήθεια,έκανε και υπνωτισμό,είχε σχέσεις με ασκούντες μαγεία,κατόπιν γνώρισε τον γέροντα Παίσιο,κατόπιν πήγε στην Ινδία και έπειτα επέστρεψε...Προτείνεται ανεπιφύλακτα...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 28-07-06 στις 00:28
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-06, 03:28
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εάν σας ενδιαφέρει,θα ήθελα να μου το πείτε,για να το ψάξω παραπάνω...
Έχει ενδιαφέρον. Δείχνει αφενός την δύναμη του μυαλού του Δ. Λ. και αφεταίρου (διορθώστε με αν το γράφω λάθος) ότι υπάρχει κάτι πιο πάνω από την δύναμη του μυαλού, η δύναμη του Θείου. Όλα αυτά κατά την γνώμη μου, πάντα.

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις και για τους λίγους που θα το ήθελαν, αλλά και για εσένα, να ξέρεις αν αυτή η ιστορία είναι αληθινή.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-06, 09:11
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Αυτή η ιστορία θυμίζει λιγάκι τη μονομαχία Γιόντα εναντίον Αυτοκράτορα. Κάπως έτσι ξεκινάνε φαίνεται οι ιστορίες των θαυμάτων, και με την επανάληψή τους μετά από μερικά χρόνια, αρχίζουν μερικοί και να τις πιστεύουν. Γι' αυτό πιθανότατα η Αγιοποίηση κάποιου δεν γίνεται συνήθως αμέσως αλλά καθυστερεί κάμποσες δεκαετίες έτσι ώστε να μην μπορεί με κανένα τρόπο να υποβληθεί σε κριτικό έλεγχο η ζωή του κάθε Αγίου.
__________________
Ιστολόγιο Ε Π Ο Π Τ Η Σ
ετεηι δε ατομα και κενον - Δημόκριτος ο Αβδηρίτης
tantum religio potuit suadere malorum - T. Lucretius Carus
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-06, 09:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Epoptes
Αυτή η ιστορία θυμίζει λιγάκι τη μονομαχία Γιόντα εναντίον Αυτοκράτορα. Κάπως έτσι ξεκινάνε φαίνεται οι ιστορίες των θαυμάτων, και με την επανάληψή τους μετά από μερικά χρόνια, αρχίζουν μερικοί και να τις πιστεύουν. Γι' αυτό πιθανότατα η Αγιοποίηση κάποιου δεν γίνεται συνήθως αμέσως αλλά καθυστερεί κάμποσες δεκαετίες έτσι ώστε να μην μπορεί με κανένα τρόπο να υποβληθεί σε κριτικό έλεγχο η ζωή του κάθε Αγίου.
Αν είναι έτσι ποιός είναι ο Γιόντα και ποιός ο Αυτοκράτορας; Αναρωτιέμαι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.