Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύετε στη μετενσάρκωση;
Ναι 79 60,31%
Όχι 31 23,66%
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ 21 16,03%
Ψήφισαν: 131. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-05, 11:11
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Μετενσάρκωση

Η ψυχή είναι αθάνατη δέχονται οι θρησκείες και οι μυθολογίες, που μετά το θάνατο αποχωρίζεται το υλικό σώμα και ανέρχεται στις σφαίρες από τις οποίες κατέβηκε, για να κριθεί από το Θεό για τις πράξεις της και να ανταμοιφθεί ή να τιμωρηθεί.
Όμως, ορισμένοι κύκλοι δέχονται ότι η ψυχή δεν έχει μόνο μια πεπερασμένη ζωή για να εκδηλώσει τις προθέσεις της αλλά της δίνονται και άλλες ευκαιρίες, αφού μπορεί μετά από ένα ορισμένο διάστημα να εισέλθει στο σώμα ενός άλλου ανθρώπου, ενός ζώου ή ενός φυτού και να συνεχίσει την αιώνια πορεία της, σε μια προσπάθεια να πλησιάσει όσο το δυνατό πιό πολύ στην πραγματική της ουσία - τη Θεϊκή ουσία.
Οι αρχαίοι έλληνες φαίνεται πως πίστευαν στην μετενσάρκωση, τουλάχιστον ο Πλάτωνας την αναφέρει σε μερικά του έργα, δίνοντας πολλές πληροφορίες σχετικά με το πως αυτή επιτελείται, ενώ στον αντίποδα ο χριστιανισμός δέχεται πως η ψυχή έχει μια μόνο ευκαιρία, που διαρκεί όσο και η ζωή του υλικού σώματος που τη φιλοξενεί.
Πιστεύετε στη μετενσάρκωση και ποιές οι σκέψεις και οι απόψεις σας για αυτήν;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-05, 12:18
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγω φιλε μου Μιχαλη ψηφισα,δεν ξερω-δεν απαντω γιατι πιστευω οτι για τετοια θεματα δεν μπορουμε να εχουμε επαρκη στοιχεια για να τα επιβεβαιωσουμε ειτε να τα αποριψουμε...Αυτο το συμπερασμα που με βαζει σε καποιες σκεψεις ειναι το οτι απο οτι εχω διαπιστωσει ο ανθρωπος δεν γεννιετε ταμπουλα ρασα αλλα το υποσυνειδητο του απο τη στιγμη της γεννεσης εχει περιεχομενο...Αυτο ισως λεει κατι.Οσον αφορα τον Πλατωνα,εγω προσωπικα μονο στον Τιμαιο εχω διαβασει για μετενσαρκωση αλλα προσωπικα θεωρω οτι στον Τιμαιο ο Πλατωνας αναπαραγει τις αποψεις των Πυθαγοριων και δεν παραθετει δικες του αποψεις,μπορει να κανω κ λαθος...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-05, 12:23
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όχι, δεν κάνεις λάθος, Πλανήτη. Ο Πλάτωνας ήταν επηρεασμένος από τους Πυθαγόρειους και εκτός από τον Τίμαιο αναφέρει τις απόψεις του περί ψυχής και στο Φαίδρο και στο Περί Ψυχής, αν δεν κάνω λάθος φυσικά.
Η αντίληψη - θεωρία περί τάμπουλα ράσα έχει καταρριφθεί από παλιά. Σήμερα πιστεύουμε ότι ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή με πολλές "εντυπώσεις" μέσα του, τις οποίες αξιοποιεί στην πορεία του μέσα στις κοινωνίες, μέσα από το προσωπικό του πρίσμα και μέσα από την τριβή του στις ανθρώπινες σχέσεις. Το "δεν γνωρίζω, δεν απαντώ" είναι σίγουρα η "ασφαλέστερη" επιλογή, γιατί σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε κάποιο ακλόνητο δεδομένο πάνω σε ένα θέμα που είναι φιλοσοφικό περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-05, 12:27
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
.Οσον αφορα τον Πλατωνα,εγω προσωπικα μονο στον Τιμαιο εχω διαβασει για μετενσαρκωση αλλα προσωπικα θεωρω οτι στον Τιμαιο ο Πλατωνας αναπαραγει τις αποψεις των Πυθαγοριων και δεν παραθετει δικες του αποψεις,μπορει να κανω κ λαθος...
Δίκιο έχεις.

Και συμφωνώ με τον Μιχάλη περί του "Δε ξέρω- δεν απαντώ".
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-05, 12:28
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον the_black_planet.

Δεν ξέρουμε αν όντως γίνεται η μετενσάρκωση ή όχι. Το μόνο που γνωρίζουμε είναι ότι οι αρχαίοι λαοί -Έλληνες, Αιγύπτιοι, κ.τ.λ.- πίστευαν σε κάτι τέτοιο.
Σίγουρα ένα ενδιαφέρον θέμα που προκαλεί το ενδιαφέρον καθένα.
Υπάρχουν από ό,τι ξέρω αρκετά βιβλία όπως και κινηματογραφικές παραγωγές σχετικές με το θέμα μας.
Αυτά εν ολίγοις...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-05, 12:45
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
Θα συμφωνήσω με τον the_black_planet.

Δεν ξέρουμε αν όντως γίνεται η μετενσάρκωση ή όχι. Το μόνο που γνωρίζουμε είναι ότι οι αρχαίοι λαοί -Έλληνες, Αιγύπτιοι, κ.τ.λ.- πίστευαν σε κάτι τέτοιο.
...
Ισως εξαιτίας της ματαιοδοξίας της ανθρώπινης φυσης που διέπει τον άνθρωπο να επινόησαν το όλο θέμα..

Τώρα σχετικά με παραδείγματα όπως πχ η μετενσάρκωση του Δαλάι Λάμα κλπ, ίσως να έγγυται σ'ενα ευρύτερο "πολιτικό" παχνίδι προσήλωσης των ανθρώπων σε κάποια θρησκεία-ιδανικά!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-05, 15:03
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

ΝΑι συμφωνω και εγω στο δεν ξερω, αλλα απο που και ως που ξερουμε την υπαρξη της ψυχης;;
Ως προιον ''φαντασιας'' λοιπον αφου γνωση δεν μπορω να εχω, και θεωρωντας οτι ψυχη=πνευμα, η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει μερικη μετεμψυχωση-μετενσαρκωση (τα βαζω και τα δυο γιατι θυμαμαι οτι καπου διαφερουν αυτα τα δυο αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως).
Οταν λεω μερικη εννοω πως η ψυχη που αποχωριστικε απο το υλικο της περιμβλημα, δεν μπορει να ''κατεβει'' ολοκληρη σε καποιο αλλο υλικο σωμα, αλλα στοιχεια αυτης ναι μπορουν.
και δεν το εννοω αυτο,μπερδεμενη κατασταση.
Για να το ξεμπερδεψω και να μπορω να πω κατανοητα την ''φαντασια'' μου πρεπει να μιλησουμε γενικα περι ψυχης,πως γενιεται, γιατι, που παει κτλ.
Η ψυχη-πνευμα γεννιεται απο το Θεο και ειναι μερος αυτου.
Στην θεση του Θεου μπορει να μπει η λεγομενη ''πηγη''
Απο αυτην την πηγη, προερχονται ολες οι ψυχες και εκει πανε οταν αποχωριζονται απο το υλικο σωμα.
Γινονται ενα με την αρχικη πηγη απο οπου προηλθαν ενωμενες με αυτην και αναμεμυγμενες.
Οταν ειναι να ''γεννηθει'' μια καινουρια ψυχη τοτε αποχωριζεται απο την πηγη ενα μερος της και παει στο υλικο της σωμα.
Το μερος της πηγης απο οπου φευγει αγνωστο, θα καθοριζεται με καποιον αλγοριθμο μαλλον.
Οταν λοιπον ερχεται στο νεο της υλικο σωμα, μεσα της εχει καποιες μνημες απο την πηγη.
Τωρα αν το μερος της πηγης που αποκοπηκε ηταν ''ασπιλο'' δεν θα εχει καμια μνημη.
Αν ομως ηταν απο καποιο μερος που ειχαν αναμεμειχθει ψυχες οι οποιες ειχαν παλαιοτερα ''ενσωματωθει'' τοτε θα κουβαλησουν μαζι τους στο καινουριο τους σωμα και οποιες απο της μνημες ειχαν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-05, 18:07
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο αυτην την πηγη, προερχονται ολες οι ψυχες και εκει πανε οταν αποχωριζονται απο το υλικο σωμα.
Αυτός είναι ο τελικός τους προορισμός αλλά δέν πάνε όλες οι ψυχές μόλις αποχωριστούν απο το σώμα, υπάρχουν και προυποθέσεις. Η σημαντικότερη είναι να μήν έχει η ψυχή να υποδουλωθεί στο υλικό σώμα όσο βρίσκεται σε αυτό, οπότε μετατρέπεται σε κακόβουλη. Τότε εμφανίζονται οι τύψεις συνείδησης που δέν επιτρέπουν στην ψυχή να πλησιάσει την πηγή, και καταφεύγει τελικά σε ένα άλλο σώμα με τις παλιές μνήμες να την έχουν κάνει στο νέο σώμα πιό έμπειρη. Κάποιοι λαοί αναφέρουν οτι απαιτούνται εφτά μεταμψυχώσεις της ψυχής για να ολοκληρωθεί αλλά αυτό είναι αναπόδεικτη φαντασία.
Πιστεύω στην μετασάρκωση, δίνω τις περισσότερες πιθανότητες χωρίς να αποκλείω το οτιδήποτε άλλο. Όλες οι υποθέσεις σχετικά με την μεταθανάτια ζωή είναι ανοιχτές και το μόνο που ξέρουμε σίγουρα, είναι οτι δέν ξέρουμε τίποτα. Οι αρχαίες θρησκείες πίστευαν στην μετανσάρκωση, κάποιες νεώτερες μας λένε για παράδεισο και κόλαση αλλά και οι τελευταίες κατα βάθος γύρω απο το ίδιο θέμα περιστρέφονται. Οτι Παράδεισος = Ένωση με τον Θεό, την πηγή, και κόλαση το αντίθετο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-05, 23:30
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zeppelin
Αυτός είναι ο τελικός τους προορισμός αλλά δέν πάνε όλες οι ψυχές μόλις αποχωριστούν απο το σώμα, υπάρχουν και προυποθέσεις. Η σημαντικότερη είναι να μήν έχει η ψυχή να υποδουλωθεί στο υλικό σώμα όσο βρίσκεται σε αυτό, οπότε μετατρέπεται σε κακόβουλη. Τότε εμφανίζονται οι τύψεις συνείδησης που δέν επιτρέπουν στην ψυχή να πλησιάσει την πηγή, και καταφεύγει τελικά σε ένα άλλο σώμα με τις παλιές μνήμες να την έχουν κάνει στο νέο σώμα πιό έμπειρη.
Φιλε μου μπορεις να μου εξηγησεις τη λογικη με την οποια εφτασες σ'αυτα τα συμπερασματα;Εγω πιστευω οτι τα συμπερασματα μας μπορουμε να τα περνουμε ειτε απο τις επαφες με αλλους,ειτε απο το παρελθον μας,ακομα και το προ ενσαρκωσης αλλα σιγουρα οχι το μελλον και το μετα θανατον.Μηπως θεωρεις οτι στο προ ενσαρκωσης παρελθον μας υπαρχουν στοιχεια που αποδυκνειουν τη θεση σου αυτη και αν ναι ποια ειναι;Εγω το μονο που μπορω να υποθεσω με βαση τη λογικη ειναι οτι μετα τον θανατο η ψυχη δεν χανετε γιατι ειναι ον κ το ον δεν μπορει να γινει μη ον.Οσο για το φιλο Χριστο που αναρωτιεται αν υπαρχει ψυχη,πιστευω οτι μπορω να το αποδειξω αλλα ειναι μεγαλο θεμα.Θα προσπαθησω να γραψω κατι πανω σ'αυτο.Παρεπιπτοντως δες και το θεμα στην κατηγορια φιλοσοφια με τιτλο "αναμνησεις απο τον παραδεισο",ισως βρεις εκει καποιες απαντησεις...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-05, 06:04
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Για να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα κάνεις τον συνδυασμό μερικών πραγμάτων :
1.Την ύπαρξη της ψυχής μετά θάνατο (σε αυτό συμφωνούμε οι περισσότεροι)
2.Τις θεωρίες που αναπτύσσουν όλες οι θρησκείες αρχαίες και νεώτερες για παράδεισο και κόλαση ή επιβράβευση και τιμωρία της ψυχής. Πρέπει να έχουν κάποια δόση πραγματικότητας ... έστω και γιατί το λένε όλες άσχετα με το εάν εγώ δέν έχω κολλήσει σε καμία.
3.Την ύπαρξη της συνείδησης και των τύψεων. Εδώ μπορείς να πάρεις μιά γεύση πώς λειτουργούν και απο την παρούσα ζωή.
4.Την πιθανότητα να ισχύει η μετανσάρκωση.

Κατα τα άλλα επαναλαμβάνω ότι είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου :

Παράθεση:
Όλες οι υποθέσεις σχετικά με την μεταθανάτια ζωή είναι ανοιχτές και το μόνο που ξέρουμε σίγουρα, είναι οτι δέν ξέρουμε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.