Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 01-06-12, 21:00
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Post

Αγαπητή Grayskull, καταλαλιά είναι η κατάκριση του άλλου συνανθρώπου μας. Όχι μόνο κατάκριση αλλά και η διάθεση να εύχεται κάποιος να πάθει κάτι άσχημο εμμέσως πλην σαφώς. Αρσενοκοιτία είναι η ομοφυλοφιλία και αν δεν απατώμαι το τελευταίο δηλώνει την υποκρισία. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Ευχαριστώ.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 04-09-12, 15:16
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Όταν λέω σε κάποιον ότι κάτι υπάρχει μετά,με βγάζει τρελό!Κανένας από τους γύρω μου δεν πιστεύει ότι μένει κάτι,και ή μου λένε ότι έχω πάρει LSD ή ότι θέλω ψυχίατρο!Όλοι πιστεύουν ότι μετά περνάμε στην ανυπαρξία και βλέπουμε μαύρο σκοτάδι,ενώ η σκέψη μας παραμένει για 5-6 λεπτά περίπου μετά θάνατον!!!!!

Σχετικά με τις επιθανάτιες εμπειρίες,έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι είναι προϊόντα που παράγει ο εγκέφαλος σε συνδυασμό με τα φάρμακα που παίρνει ο οργανισμός (και μάλιστα εξηγείται και σε ένα επεισόδιο του DR House,όπως μου είπε κάποιος γνωστός μου)!Όμως υπάρχει μαρτυρία και μάλιστα διάσημου έλληνα ατόμου,που έχει πει πως είχε επιθανάτια εμπειρία,σε αεροπορικό δυστύχημα (και μάλιστα πριν τον μαζέψει το ασθενοφόρο και συνεπώς του χορηγήσουν δόση φαρμάκου).Την ίδια εμπειρία είχε και ο φίλος του,ο οποίος επίσης σώθηκε!
Να πω επίσης ότι αν τίθεται θέμα χριστιανικής πίστης κλπ,δηλαδή να βλέπει ο καθένας πράγματα,δεν είναι αποδεδειγμένο!Υπάρχουν ζωγραφιές παιδιών που είχαν αυτές τις εμπειρίες,παιδιών 3-4 χρονών,που δεν έχουν γνωρίσει τον κόσμο και πιθανότατα δεν έχουν ακόμα καταλάβει τη θρησκεία τους!
Ακόμα για την ύπαρξη κάποιας ενέργειας-ψυχής πέρα από τον εγκέφαλο συνηγορεί και το γεγονός ότι έχουν υπάρχει άτομα,που είχαν γεννηθεί με σχεδόν καθόλου εγκέφαλο,μόνο μία μεμβράνη,και όμως είχαν αισθήματα,ένιωθαν και τελικά κατάφεραν να προοδεύσουν!

Σχετικά με τις μετενσαρκώσεις,έχω δει πολλές μαρτυρίες παιδιών που θυμοντουσαν τι ήταν στην προηγούμενη ζωή τους,και μάλιστα με τη βοήθεια ψυχολόγων,και άλλων ειδικών επισκέφθηκαν το σπίτι που ζούσαν στην προηγούμενη ζωή τους και ήξεραν ακριβώς όλες τις πληροφορίες!Τώρα αυτό να είναι στημένο?

Και τώρα κάτι προσωπικό!Ο ανηψιός μου,στα 4 του ζωγραφίζει τοπία κλπ,και αγγέλους,χωρίς να έχει δει!Είναι όπως τους ξέρουμε!Και μου έχει πει ότι εκεί ήταν παλιά!!Τώρα δεν ξέρω τι να πιστέψω,τα παιδιά έχουν μεγάλη φαντασία!Όπως επίσης λέγεται ότι βλέπουν πράγματα,που δεν τα βλέπουν οι μεγάλοι (έχουν φανταστικούς φίλους,μπορούν να δουν αγίους κλπ).

Ποιος ξέρει!Μήπως οι άνθρωποι έχουν απομακρυνθεί από τη θρησκεία,έχουν χάσει την πίστη τους,και πιστεύουν ότι γινόμαστε σκόνη?Πάντως αν ισχύουν οι μετενσαρκώσεις,υπάρχει λόγος!Ερχόμαστε στη γη έχοντας μια αποστολή,και αν δεν προλάβουμε ή κάνουμε κάτι λάθος,υπάρχει συνέχεια και γενικά γίνεται ένας διαρκής κύκλος.Όπως και αν είναι αληθινές οι επιθανάτιες εμπειρίες,σίγουρα βοηθούν στο να εκτιμήσουμε τη ζωή και να μη φοβόμαστε το θάνατο.

Αυτά είχα να γράψω,γνωστά βέβαια!Ελπίζω να μη με περάσετε για τρελό,ούτε ότι τρολάρω!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 04-09-12, 23:39
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Δεν είναι αναγκαίο να αποζητάς την επιβεβαίωση κάποιου ή κάποιων κυρίως σε τέτοιου είδους θέματα. Αφενός οι απόψεις δυίστανται, αφετέρου οι εμπειρίες διαφέρουν. Η επιστήμη έχει ακουμπήσει αρκετές "δυσπρόσιτες" περιοχές μα όχι όλες. Και οι διαπιστώσεις της δεν είναι νομοτελειακές! Γιατί να είναι άλλωστε αφού και ο ρόλος της είναι διαφορετικός. Θα ακούς πολλά, θα διαβάζεις ακόμα περισσότερα και θα προβληματίζεσαι έντονα γιατί έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Έχε υπόψη σου όμως πως έρχονται στιγμές στην ζωή ενός ανθρώπου ή ακόμα καλίτερα κάθε ανθρώπου που η επιστήμη τερματίζει και την σκυτάλη την παίρνει κάτι άλλο. Άλλος το ονομάζει παράδοξο, άλλος πεπρωμένο, άλλος Θεό και άλλος ανώτερη δύναμη. Ο καθένας διαλέγει-ας μου επιτραπεί η έκφραση- να προσαρμόζει στις ανησυχίες του ,τις προσδοκίες , τους φόβους ή τις ελπίδες. του, σε αυτό που του είναι πιο "κοντινό μαι οικείο". Προσωπικά κατέληξα πολ΄ νωρίς μιας και είχα την τύχη ή ατυχία για κάποιους άλλους να ζήσω αρκετά πράγματα. Το αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή για μένα λειτουργεί ως ερώτηση σοφιστών και όχι φιλοσόφων. Το θέμα είναι τι πράττει και κάτω από ποιες παραμέτρους κάθε άνθρωπος, αν καλλιεργεί τις δυνατότητές του και αν υπερβαίνει τον εαυτό του για να πραγματωθεί ως άτομο και να προσφέρει στους υπόλοιπους.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 08-09-12, 12:30
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viper Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι αναγκαίο να αποζητάς την επιβεβαίωση κάποιου ή κάποιων κυρίως σε τέτοιου είδους θέματα. Αφενός οι απόψεις δυίστανται, αφετέρου οι εμπειρίες διαφέρουν. Η επιστήμη έχει ακουμπήσει αρκετές "δυσπρόσιτες" περιοχές μα όχι όλες. Και οι διαπιστώσεις της δεν είναι νομοτελειακές! Γιατί να είναι άλλωστε αφού και ο ρόλος της είναι διαφορετικός. Θα ακούς πολλά, θα διαβάζεις ακόμα περισσότερα και θα προβληματίζεσαι έντονα γιατί έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Έχε υπόψη σου όμως πως έρχονται στιγμές στην ζωή ενός ανθρώπου ή ακόμα καλίτερα κάθε ανθρώπου που η επιστήμη τερματίζει και την σκυτάλη την παίρνει κάτι άλλο. Άλλος το ονομάζει παράδοξο, άλλος πεπρωμένο, άλλος Θεό και άλλος ανώτερη δύναμη. Ο καθένας διαλέγει-ας μου επιτραπεί η έκφραση- να προσαρμόζει στις ανησυχίες του ,τις προσδοκίες , τους φόβους ή τις ελπίδες. του, σε αυτό που του είναι πιο "κοντινό μαι οικείο". Προσωπικά κατέληξα πολ΄ νωρίς μιας και είχα την τύχη ή ατυχία για κάποιους άλλους να ζήσω αρκετά πράγματα. Το αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή για μένα λειτουργεί ως ερώτηση σοφιστών και όχι φιλοσόφων. Το θέμα είναι τι πράττει και κάτω από ποιες παραμέτρους κάθε άνθρωπος, αν καλλιεργεί τις δυνατότητές του και αν υπερβαίνει τον εαυτό του για να πραγματωθεί ως άτομο και να προσφέρει στους υπόλοιπους.
Καλύτερη απάντηση στο topic εδώ και 11 σελίδες.
Εξεπλάγην ευχάριστα!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 08-09-12 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-09-12, 18:39
Metamagick Ο χρήστης Metamagick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα
Το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον, ψάχνομαι αρκετά πάνω σε αυτό τον τελευταίο καιρό.
Συγνώμη εάν επαναλαμβάνονται όσα θα πω, αλλά ο χρόνος δεν μου επιτρέπει να διαβάσω 11 σελίδες νήμα.

Πράγματι, δεν μπορούμε με σιγουριά να πούμε, και σίγουρα ούτε επιστημονικά, τι συμβαίνει αφού πεθάνουμε. Παρ' όλα αυτά, θα συμφωνήσω με τον Justin19, υπάρχουν άνθρωποι με μεταθανάτιες εμπειρίες. Και δεν αναφέρομαι μονάχα σε αυτές που ο εγκέφαλος κατασκευάζει ιστορίες. Αναφέρομαι σε ανθρώπους που υποβλήθηκαν σε πειράματα και είδαν πράγματα. Είδαν το δωμάτιο και το σώμα τους, είδαν κινήσεις που έκανε ο επιστήμονας και ήταν αδύνατον να το γνωρίζουν. Κάτι σαν Α.Π. με λίγα λόγια. Ποιος ξέρει, μπορεί να συνδέονται άμεσα αυτά τα δύο.

Τώρα, όσον αφορά ότι οι περισσότεροι ζουν τα ίδια πράγματα, βλέπουν την ζωή τους να περνά μπροστά τους λίγο πριν πεθάνουν, βλέπουν εκείνο το εκτυφλωτικό φως του διαδρόμου κτλ, έχουν εξηγηθεί όλα επιστημονικά.
Ο εγκέφαλος δεν έχει προλάβει να πεθάνει...
1. Η έλλειψη οξυγόνου κάνει τον εγκέφαλο να βλέπει αυτό το φως...
2. ο εγκέφαλος μπαίνει σε εντελώς διαφορετική κατάσταση λειτουργίας η οποία χαρακτηρίζεται από μια ευφορία, λόγω έκκρισης ορμονών...
3. Εάν η καρδιά επαναφερθεί και λειτουργήσει, τότε ο εγκέφαλος "ξυπνάει" και σκανάρει πάλι τις εμπειρίες του, την μνήμη του. Εδώ έρχεται και δένει το ότι βλέπουμε όλη μας τη ζωή λίγο πριν πεθάνουμε.
Όλα τα παραπάνω τα μπερδεύουμε ως προς την χρονική σειρά που τα βιώνουμε.
Όλα τα παραπάνω έχουν "αποδειχθεί" μέσω πειραμάτων.

Ο κάθε ένας έχει την δικιά του κοσμοθεωρία, και σίγουρα υπάρχει και το μερίδιο αυτών που φοβούνται τον θάνατο και κατασκευάζουν ιστορίες και θρησκείες ολόκληρες, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν εξηγούνται διαφορετικά...
Πρόσφατα έχασα έναν άνθρωπο από την οικογένεια για τον οποίο δεν με ενδιέφερε καθόλου ο θάνατός του. Έχω πονέσει πολύ στο παρελθόν από θανάτους, αλλά για τον συγκεκριμένο δεν αισθάνθηκα τίποτε. Κι όμως, επικοινωνούμε πολύ συχνά στα όνειρά μου. Έρχεται και μου μιλάει.
Ε, αυτό δεν μπορεί να είναι το υποσυνείδητο. Δεν πόνεσα, δεν τον επιθυμώ στη ζωή ξανά, δεν μου λείπει. Και ξέρω τη διαφορά του να σου λείπει κάποιος και να τον βλέπεις.

Από την άλλη, τι έχουμε να πούμε για το "κύκνειο άσμα"; Πως είναι δυνατόν να γνωρίζουμε κατάκοιτοι, πολύ καιρό άρρωστοι, ότι έφτασε η μέρα μας και ξαφνικά να νιώθουμε ολοζώντανοι;; Και έχω και γνωστούς οι οποίοι παραληρούσαν και έβλεπαν πράγματα, ώρα πριν πεθάνουν;
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-09-12, 00:54
Metamagick Ο χρήστης Metamagick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Βρήκα ένα καλό κείμενο, βιβλίο, που περιγράφει τη διαδικασία του θανάτου. Εμένα μου άρεσε, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 30-09-12, 15:13
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μακάρι να ήταν έτσι,αλλά δεν ξέρουμε δυστυχώς!Τα περιγράφει τόσο υπέροχα.Πάντως κανένα από τα νέα παιδιά δεν πιστεύει στο Θεό,και στη μετέπειτα ζωή
Sorry που παραθέτω link από άλλο forum

http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41803

Αλλά αν διαβάσετε τις απόψεις τους,όλοι μα όλοι μιλούν για ανυπαρξία και μόνο.Έγραψα και εγώ κάπου στις τελευταίες σελίδες και με πέρασαν για τρελό!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 01-10-12, 00:15
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως κανένα από τα νέα παιδιά δεν πιστεύει στο Θεό
Mε ποιους απορείς περισσότερο;
Με τους συνειδητά άθεους ή με τους άλλους και γιατί;

Παράθεση:
Έγραψα και εγώ κάπου στις τελευταίες σελίδες και με πέρασαν για τρελό!
Ποιος περνάει για τρελό ποιον και γιατί;
Εσύ εμένα που είμαι άθεος, ή εγώ εσένα που πιστεύεις;

Και γιατί;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 01-10-12, 19:22
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος περνάει για τρελό ποιον και γιατί;
Εσύ εμένα που είμαι άθεος, ή εγώ εσένα που πιστεύεις;

Και γιατί;
Τρελός είναι αυτός που εκφράζει απόλυτα μια άποψη για την οποία δεν έχει βιωματική γνώση
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 01-10-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρελός είναι αυτός που εκφράζει απόλυτα μια άποψη για την οποία δεν έχει βιωματική γνώση
Ή αυτός που νομίζει ότι το βίωμά του είναι θεϊκό. Σ' αυτήν την περίπτωση είναι και τρελός και παραπλανημένος
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.