Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 20-01-13, 15:52
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Μην αγχωνεσαι !!! Ευκαιρία να απολαύσεις την ζωή σου καλύτερα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 20-01-13, 23:05
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Αγαπητέ Justin αν είναι ο άνθρωπος να μάθει κάτι καλά σε αυτή τη ζωή , αυτό είναι να μην χρησιμοποιεί με βαβαιότητα το "πάντα" και το "ποτέ. Σεβαστές οι απόψεις σου, όπως και κάθε άλλου μέλους.επέτρεψέ μου όμως να σου πω ,πως για όσα κατέθεσες υπάρχουν άλλες τόσες απόψεις διαφορετικών ανθρώπων που υποστηρίζουν εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το που βρίσκεται η αλήθεια δεν το ξέρει με σιγουριά κανένας. Αν υπάρχει, τι υπάρχει, πως και που υπάρχει. Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα: τι σημασία έχει και σε τι θα ωφελούσε η γνώση αυτού του ερωτήματος; Θα εξαγόραζε την όποια σωτηρία, την αιωνιότητα, θα ήταν η αισιόδοξη ή απαισιόδοξη κατάληξη μιας ζωής; Θα αποτελούσε το αντίβαρο για να κατευνάσει πάθη ή ενοχές; Το ουσιαστικό θέμα -κατά την ταπεινή μου άποψη- είναι πως καλλιεργεί καθένας από μας την ύπαρξή του και πως εξελίσσεται ανοδικά ως άνθρωπος ,ώστε να μπορέσει να αλλάξει κατά τις δυνάμεις του και τη ζωή άλλων ανθρώπων..
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 20-01-13, 23:18
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Συν κάτι άλλο......αν οι γνωστοί σου ήταν εγκεφαλικά νεκροί, πίστεψε με, κάποιος θα είχε βγάλει την μπριζα, οπότε δεν θα ήταν εδώ γύρω να λένε ανοησίες......
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 21-01-13, 10:05
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Υπαρχει και η περιπτωση να ισχυει το εξης :

Αν πιστευεις (εχεις πειστει) οτι δεν υπαρχει τιποτε μετα, να μην υπαρχει τιποτε μετα, αν πιστευεις οτι υπαρχει κατι , να υπαρχει αυτο το κατι που εσυ πιστευεις.



--------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 21-01-13, 10:35
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά,δεν υπάρχει τίποτα μετά.
Ελα ρε, τι μου λες?Για πες για πες,Σοβαρά?? (Tribute στον άτλαντα μίμη)



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατέληξα σε αυτό ακούγοντας πολλές εμπειρίες γνωστών μου και μη γνωστών μου που ήταν εγκεφαλικά νεκροί και συνήλθαν από θαύμα.




Υπάρχει μια αντίφαση στα λεγόμενα σου,πάρτο αλλιώς βρήκες απο φτερό μέχρι το μπουρί



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι αυτοί θυμούνται ότι έβλεπαν μαύρο και ήταν στην ανυπαρξία,αφού στην αρχή είχαν σκέψεις.Ας είμαστε ρεαλιστές.Είμαστε όπως όλα τα υπόλοιπα όντα στον πλανήτη.Δημιουργηθήκαμε τυχαία,και θα επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν πριν γεννηθούμε.Ο Θεός είναι απλά ένα κατασκεύασμα του ανθρώπου επειδή δεν μπορεί να δεχθεί το τέλος του!Πλέον κανένας δεν πιστεύει πραγματικά (πέρα από τους ηλικιωμένους ανθρώπους).Ρωτήστε τους γύρω σας τι θα σας πουν.Όλοι πηγαίνουν στην εκκλησία για το εθιμοτυπικό,γιατί επιβάλλεται να πάνε στις γιορτές,και φυσικά για να σχολιάσουν τι φοράει η καθεμία.

Ρώτησα τους εξής γύρω μου,Μπάμπης γκοτζίλας,μεντεσές πέτρος,κατσαβίδας γεράσιμος,ακάκιος πόμολος και πασχάλη λαβιδα και μου είπαν τα αντίθετα.

Tldr έκδοση

__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 16-02-13, 12:47
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Όλοι μα όλοι έχουν γίνει άθεοι.Δεν πιστεύουν σε τίποτα.Πηγαίνουν στην εκκλησία μόνο και μόνο επειδή πρέπει να πάνε.Πιστεύουν ότι οι νεκροί βλέπουν μόνο μαύρο και τίποτε άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 16-02-13, 17:11
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι μα όλοι έχουν γίνει άθεοι.Δεν πιστεύουν σε τίποτα.Πηγαίνουν στην εκκλησία μόνο και μόνο επειδή πρέπει να πάνε.Πιστεύουν ότι οι νεκροί βλέπουν μόνο μαύρο και τίποτε άλλο!
Για την ακρίβεια, πιστεύουν ότι οι νεκροί δεν βλέπουν τίποτα, όχι βλέπουν μαύρο. Παρεπιπτόντως, που είναι το κακό στην αθεΐα;

Παράθεση:
Ελα ρε, τι μου λες?Για πες για πες,Σοβαρά?? (Tribute στον άτλαντα μίμη)
Δώσε λινκ, γιατί δε σ' έπιασα με την πρωτη!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 16-02-13, 18:02
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι μα όλοι έχουν γίνει άθεοι.Δεν πιστεύουν σε τίποτα.Πηγαίνουν στην εκκλησία μόνο και μόνο επειδή πρέπει να πάνε.Πιστεύουν ότι οι νεκροί βλέπουν μόνο μαύρο και τίποτε άλλο!
Φίλε μου μάλλον έχεις μια εντελώς λανθασμένη άποψη για τους γύρω σου, και δεν αναφέρομαι μόνο στις θρησκείες αλλά σε κάθε λογής μεταφυσική τάση...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 30-03-13, 10:07
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον φιλοσοφικό θέμα!! Πράγματι δεν νομίζω να έχει υπάρξει άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο που να μην αναρωτήθηκε ποτέ του <<τι γίνεται μετά τον θάνατο?>>.Το ερώτημα αυτό είναι τόσο αρχέγονο και αδύνατον να απαντηθεί ακόμη και απο τους μεγαλύτερους φιλόσοφους και τις μεγαλύτερες θρησκείες που έχουν υπάρξει,ώστε είναι εκατοντάδες οι θεωρίες που έχουν υποθεί ανα τους αιώνες!
Δεν κάτσω να αναλύσω τις κατά καιρούς θεωρίες που έχουν υπάρξει,έτσι και αλλιώς όλες σχεδόν με βρίσκουν κάθετα αντίθετο!Ας πούμε όσοι ισχυρίζονται ότι η ζωή είναι απλά μια ευθεία και χάνεται για πάντα μόλις έρθει ο θάνατος!Το βρίσκω απίστευτα απαισιόδοξο να έχουμε μια ιδέα στο μυαλό μας για το τι είναι ζωή και τι θάνατος.Δεν είναι σωστό να φοβόμαστε τον θάνατο ως το οριστικό τέλος,επειδή απλούστατα-όπως είχε πει και ένας φιλόσοφος-ο θάνατος είναι το απλό τέλος σε ένα πολύ μεγάλο βιβλίο.
Οπότε λοιπόν η ζωή υπάρχει ακόμη και μετά τον θάνατο.Ο θάνατος έχει επίδραση μόνο στο σώμα μας αλλά όχι και στην ψυχή μας!Φιλοσοφικά αν το δούμε,η ζωή οφείλεται στην ψυχή άρα λοιπόν δεν μπορώ να πιστέψω ότι η ψυχή μας μπορεί να "σβήσει" απο τον θάνατο!Ο θάνατος δεν είναι τίποτε παραπάνω απο ένα απλό σταμάτημα,η λήξη της ζωής στην οποία βρισκόμαστε.Ο θάνατος απλά σηματοδοτεί τον διαχωρισμό της ψυχής απο το σώμα μας και εφόσον η ψυχή μας φεύγει απο το σώμα μας αυτό νεκρώνει.Απο εκεί και πέρα είναι πολλές οι θεωρίες που έχουν υποθεί σχετικά με το γίνεται η ψυχή απο εκεί και πέρα.Κάποιοι πιστεύουν ότι η ψυχή μας παραμένει στον κόσμο μας αλλά απλά είναι αδύνατον να την αντιληφθούμε,πράγμα που δεν μου ακούγεται παράλογο,δεδομένου ότι το σώμα αποτελεί την "φυλακή" της ψυχής(άρα χωρίς αυτό η ψυχή είναι ελέυθερη).Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η ψυχή-μόλις αποχωρίζεται το σώμα-μεταφέρεται "κάπου"(πχ στον Παράδεισο ή την Κόλαση),επειδή απο μόνη της δεν μπορεί να υπάρξει στον κόσμο μας,αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ικανοποιητική εξήγιση.Δεν βλέπω,ουσιαστικά,κάποιο νόημα στο να εμφανίζονται οι ψυχές μια φορά στον κόσμο μας και έπειτα να συσσωρεύονται σε "κάποιο" μέρος!Δεν θίγω τα πιστεύω κάποιου που έχει αντίθετη γνώμη,απλά εγώ δεν βρίσκω κάποιο νόημα σε αυτήν την αντίληψη...
Οπότε λοιπόν εφόσον η ψυχή διαχωρίζεται το σώμα μας όταν πεθαίνουμε και εφόσον δεν "φεύγει" απο τον κόσμο μας τι μένει να υποθέσω;Ότι λογικά η ψυχή εισέρχεται σε κάποιο άλλο σώμα.Αυτό εξηγεί και γιατί ο θάνατος δεν είναι το τέλος και πιστεύω ότι έχει και μεγαλύτερο νόημα απο την προηγούμενη εκδοχή.Μόλις η ψυχή αποχωρίζεται ένα σώμα,τότε μεταφέρεται σε κάποιο άλλο(δίνωντας τώρα σε αυτό ζωή)και αυτό θα μπορούσε να συνεχίζεται επ άπειρον.Δεν είμαι οπαδός του ινδουισμού και ούτε πιστεύω στις "μετενσαρκώσεις",απλά για εμένα αυτή η πιο πιθανή εξήγιση που μπορεί να δοθεί σχετικά με την <<ζωή μετά θάνατον>>!Δεν εξαρτάται η ψυχή απο το σώμα,αλλά το σώμα εξαρτάται απο την ψυχή.Πάντοτε φυσικά αυτή είναι μια δικιά μου γνώμη που δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι όντως ισχύει
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-03-13, 14:25
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ωραιο ποστ ματριξ.πριν μπουμε σε αλλο σωμα λες να περναμε απο το αστρικο πεδιο πρωτα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.