Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1891  
Παλιά 16-03-18, 19:48
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αν βγάλεις ένα πετραδάκι από το ετοιμόρροπο πια οικοδόμημα, θα γκρεμιστεί. Μόνο σε χώρες απελπισμένων, όπως στην Ελλάδα, συνεχίζουν να επιζούν οι Αμβρόσιοι και τα παπαδοπαίδια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #1892  
Παλιά 16-03-18, 19:57
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι deadlite, καλά... ρίξε μια ματιά στον διάλογό του με την Litsa πέντε σελίδες παραπίσω να δούμε ποιος έβριζε. Όταν άρχισα να του απαντάω σε αυτά που έγραφε, έπεσε η κλάψα/κάρφωμα και μετά η λογοκρισία. Αλλά λούζερ μια φορά εδώ μέσα, λούζερ για πάντα. Τον βλέπεις; Τα ίδια τυράκια με τότε πετάει ξανά, το μόνο που ξέρει να γράφει. Μετά ζητάει δήθεν διάλογο για τον Απολλώνιο...
Δεν του περνάει από το φτωχό του μυαλό ότι εγώ σκόπιμα προκάλεσα την κατάληξη τότε, για να φανεί τι συμβαίνει εδώ. Τα δήθεν προσχήματα του "πολιτισμένου διαλόγου" και από πίσω ανοχή στις εμετικές ειρωνείες των απολογητών της κακιάς ώρας. Τα "άπειρα μπαν" που γράφει, μετέφρασε τα σε άπειρες ήττες που έχει φάει στη προσωπική του ζωή. Και μετά έρχεται εδώ μέσα κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγια να υπερασπιστεί κάτι.Τι; Τα καντήλια της ενορίας του; Του τα επιστρέφω με τόκο. Συνέχισε τις παραινέσεις σου πάντως, θα σου απαντάει κάθε φορά με κάποια ειρωνεία προς κάποιον, στην περίπτωσή μας έχει πρόχειρο εμένα.



Δεν κάνω παραινέσεις, προτάσεις κάνω, όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει, με γράφει... δικαίωμά του.

Όσον αφορά το θέμα του φασισμού και της ανοχής, μέχρι ποιου σημείου δηλαδή πρέπει να ανεχόμαστε τον άλλο, έχει να κάνει με το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο βρισκόμαστε καθώς και με το εάν κάποιος από τους εμπλεκόμενους κατέχει θέση εξουσίας.

Σε ένα φόρουμ είμαστε όλοι ίσοι (πλην των διαχειριστών, που έχουν τη δυνατότητα να ρίξουν μπαν κατά το δοκούν).

Με κάποιους διαφωνούμε, τους τη λέμε, μας τη λένε. Τι παραπάνω μπορούν να μας κάνουν; Δε μπορούν να μας επιβάλουν απολύτως τίποτα, εάν επιμένουν σε κάτι που δε στέκει, απλά εκτίθενται. Γίνονται ρεζίλι δηλαδή, ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν το καταλαβαίνουν.

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα φασισμού μέσα στο φόρουμ, εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις όπου κάποιοι ήρθαν και δήλωσαν οπαδοί του φασισμού, ή ακόμα και νοσταλγοί των στρατοπέδων συγκέντρωσης. Ως γνωστόν, έχω λογομαχήσει ουκ ολίγες φορές με τέτοια άτομα.

Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).
Απάντηση με παράθεση
  #1893  
Παλιά 16-03-18, 21:25
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Κι επειδή δεν μου αρέσει η αδικία, οφείλω να πω ότι στην παρούσα φάση, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και παλαιότερων διενέξεων, είναι ξεκάθαρο ότι ο επιτιθέμενος είναι ο Bernie Rico Jr, ο Robespierre αμύνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #1894  
Παλιά 16-03-18, 23:07
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).
Κατ'αρχάς μην μας βάζετε όλους τους Χριστιανούς στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν και μερικοί με λογική (supposedly i'm one of them :P). Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.

Η αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός σαν επίσημη θρησκεία με τον τωρινό τρόπο εκδήλωσης της πίστης είναι ή έχει αρχίσει να γίνεται νεκρός. Περίεργο για μια θρησκεία που βασική προσδοκία της είναι η ανάσταση νεκρών

Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που βρήκαν μέσω της προσευχής την ηρεμία μέσα στις φυλακές, ανάμεσα σε βιαστές,δολοφόνους,ληστές και παράλληλα δεν είναι λίγοι αυτοί που ενώ ζούσαν μέσα στην εκκλησία,<<εκπροσωπούσαν>> τον Θεό, κατέληξαν να καταδικαστούν και να βρεθούν τελικά οι ίδιοι στις φυλακές.

Ότι και να πείτε για περιπτώσεις όπως τους αμβρόσιου είναι σπατάλη του χρόνου σας. Είναι ιδεολογικά νεκροί άνθρωποι, εκπρόσωποι ενός νεκρού τρόπου πίστης μέσω της εξουσίας που τους δίνεται. Οι δεσμοι τους με την χριστιανική πίστη είναι κομμένοι, καθώς αυτή δίδαξε το <<όλοι>> έναντι του <<ή εμείς ή κανείς>>. Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #1895  
Παλιά 19-03-18, 11:14
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι επειδή δεν μου αρέσει η αδικία, οφείλω να πω ότι στην παρούσα φάση, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και παλαιότερων διενέξεων, είναι ξεκάθαρο ότι ο επιτιθέμενος είναι ο Bernie Rico Jr, ο Robespierre αμύνεται.
Δεν σε παρεξηγώ γιατί προφανώς δεν έχεις δει τον χυδαίο τρόπο έκφρασης του ροβεσπιέρου απέναντι σε κάθε άποψη διαφορετική πχ. τα πιστεύω ενός χριστιανού (ακόμη και αν αυτός δεν είναι φανατικός όπως είμαι εγώ). Τα μηνύματα αυτά έχουν σβηστεί από τους διαχειριστές και έπεσαν οι ανάλογες ποινές χωρίς δική μου παρέμβαση (γιατί προφανώς έχω μια αρκετά καλή εξω-forumική ζωή και αρκετά πιο σοβαρές ασχολίες, αντίθετα με το ότι λέει ο ροβεσπιέρος).

Οι εκφράσεις τραγοπαπάδων όπως αυτού που αθωώθηκε πρόσφατα, είναι κατά τη γνώμη μου εκφράσεις ναζισμού και φασισμού -στην καλύτερη περίπτωση- και κατάπτυστες από τον οποιοδήποτε άνθρωπο που αγαπά τη ζωή (ανεξαρτήτου θρησκείας). That goes without saying που λένε και στο χωριό μου. Ομοίως κατάπυστη και φασιστική όμως ως έκφραση είναι η by default ειρωνία και εξύβριση κάποιου επειδή απλώς είναι χριστιανός ορθόδοξος. Και ξέρεις αγαπητέ Deadite, αν ανατρέξεις σε άλλες σελίδες (ή/και σε άλλα θέματα) όπως σου είπε και ο άλλος θα το διαπιστώσεις αυτό που σου λέω. Μα λίγο πιο πριν αποκάλεσα τον ροβεσπιέρο ως χριστιανό ορθόδοξο και μου απάντησε ότι τον έβρισα... ούτε οπαδός του ISIS τέτοιες ομορφιές.

Αναφορικά με το θέμα του Απολλώνιου Τυανέα, ενδιαθέρθηκα να ακούσω απόψεις όχι μόνο από προσωπικό ενδιαφέρον αλλά και γιατί η περίπτωση αυτή έχει σχέση με το εν λόγω νήμα. Καλές είναι οι προσωπικές συγκρούσεις και αντιθέσεις αλλά οι συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα ενδιαφέρουν περισσότερο κόσμο και όχι 1-2 άτομα.

@Johnkokk
"Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?"
Μα προφανώς οι άνθρωποι που έχουν by default μίσος απέναντι σε κάθε τι χριστιανικό γιατί έτσι... (έτσι=οι χριστιανοί έκαναν πολέμους άρα ο χριστιανισμός είναι κακός.. δηλαδή ότι βόλευ=τρόλευ).

Για προσωπικές διενέξεις και διαδικτυακούς βλαxο-τσαμπουκάδες πίσω από το πληκτρολόγιο δεν είμαι διαθέσιμος. Για λοιπές συζητήσεις που δεν αφορούν το παρόν νήμα, υπάρχει και το pm.
Απάντηση με παράθεση
  #1896  
Παλιά 19-03-18, 11:58
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.
Οι περισσότεροι που έχω δει να ρίχνουν τέτοια καντήλια, χριστιανοί δηλώνουν. Σε αυτό που λες στο δεύτερο σκέλος, περιγράφεις νομίζω τον μέσο απολογητή. Πιστεύω ότι έχει ταυτίσει τα θρησκευτικά του πιστεύω με το '' εγώ '' του, επομένως όταν βλέπει να αμφισβητείται αυτό που πιστεύει, το εκλαμβάνει σαν να αμφισβητείται και ο ίδιος προσωπικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.
Τεμπέλη θα σε αποκαλέσει ο πνευματικός σου ( εκτός κι αν είναι προοδευτικός άνθρωπος ) και γενικά το σύνολο σχεδόν του κλήρου. Λογικό είναι κιόλας, είναι πάγια τακτική των μονοθεϊστικών θρησκειών, να δημιουργούν τύψεις στο ποίμνιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?
Όλοι εμείς που μοναδικός μας σκοπός στη ζωή είναι να τα βάζουμε με τους χριστιανούς στα φόρα, γιατί δεν έχουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο

Υ.Γ: Το '' Εμείς ή κανείς '' το πήρες από τα πρόσφατα γεγονότα στο ποδόσφαιρο, έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #1897  
Παλιά 19-03-18, 12:02
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
. Μα λίγο πιο πριν αποκάλεσα τον ροβεσπιέρο ως χριστιανό ορθόδοξο και μου απάντησε ότι τον έβρισα... ούτε οπαδός του ISIS τέτοιες ομορφιές.
Καλά σου είπε. Γιατί ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι χριστιανός, το έκανες ειρωνικά για να τον εκνευρίσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #1898  
Παλιά 19-03-18, 13:27
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων

Για προσωπικές διενέξεις και διαδικτυακούς βλαxο-τσαμπουκάδες πίσω από το πληκτρολόγιο δεν είμαι διαθέσιμος. Για λοιπές συζητήσεις που δεν αφορούν το παρόν νήμα, υπάρχει και το pm.
Μπράβο, συγχαρητήρια. Τσίμπα κι εσύ τη θέση σου στην ignore list και χοροπήδα όσο θέλεις από δω και πέρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 19-03-18 στις 13:27
Απάντηση με παράθεση
  #1899  
Παλιά 19-03-18, 13:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά σου είπε. Γιατί ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι χριστιανός, το έκανες ειρωνικά για να τον εκνευρίσεις...
Αυτό έγινε για να καταδειχθεί το φασιστικό του πράγματος. Δελιτε την πραγματική διάσταση των πραγμάτων. Θα μπορούσε να πει πως απλά κάνω κάποιο λάθος. Επέλεξε όμως να θεωρήσει μια άλλη θρησκεία ως βρισιά και εσύ αυτή τη στιγμή τον ξεπλένεις. Τέλος πάντων.. όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #1900  
Παλιά 19-03-18, 13:55
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο, συγχαρητήρια. Τσίμπα κι εσύ τη θέση σου στην ignore list και χοροπήδα όσο θέλεις από δω και πέρα
Περίεργο.. εσύ μέχρι πρόσφατα με προσωπικό μήνυμα ζητούσες το τηλέφωνό μου χρησιμοπποιώντας βρισιές και μηνύσιμες εκφράσεις.. ή μήπως λέω ψέμματα??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.