Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-07-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα νεφελιμ, παλιά γνώριζα από ταινίες ότι είναι γιοι αγγέλων. Πρόσφατα διάβαζα σε κάτι προπαγάνδες και βιντεακια με σχέση τον πλανήτη Χ ότι είναι έρχονται από εκεί.
Επίσης είδα πολλά βίντεο με σκελετούς (τα περισσότερα μοντάζ και ψεύτικα) τεραστίων διαστάσεων.
Αλλά αυτό που με εξέπληξε ήταν ένα βίντεο μετά την καταστροφή του τσουναμι, όπου και ξέθαψε 150 πόδια (τέρας) και δεν ξέρουν τη είναι.. Το μόνο σίγουρο ότι έχει 2 πόδια, 2 χέρια και υπερβολικά ογκώδες. Σαν μισός άνθρωπος μισός … κάτι άλλο.
Δίνω τα λινκς αυτά με κάθε επιφύλαξη.

Εγώ πιστεύω ότι αν ήταν αληθινοί οι σκελετοί θα είχε πάρει μεγάλη έκταση το θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=T4jdr...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pPA6-U8z8_Y&NR=1
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-07-08, 12:55
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το μόνο που βλέπω είναι ότι έχεις ίσως έχεις ανάγκη από βοήθεια, κάποιου είδους για την συμπεριφορά σου…

Πέρα από αυτά όλα όσα γράφεις είναι ενδείξεις που ο καθένας θα μπορούσε να τις πάρει και να φτιάξει μια οποιαδήποτε ιστορία, να τα συνδέσει με όποιον τρόπο θέλει και να εξάγει ότι συμπεράσματα θέλει. Από θεωρίες και ιστορίες άλλο τίποτα. Το θέμα είναι γιατί υποστηρίζεις τόσο ένθερμα όλα όσα υποστηρίζεις;
Εγώ μπορεί να κάνω λάθος και να είμαι υποχειριο και το νοητικο επιπεδο μου να είναι χαμηλό, να μην έχω νιονιό και όλα τα σχετικά. Γιατί δεν γράφεις κάτι παραπάνω για όλα αυτά, πέρα από πικρόχολα σχόλια;
Στην τελική όπως είπες και εσύ στο σχόλιο σου νούμερο 6

Παράθεση:
Οταν και γω ακουσα για τους νεφελιμ μ`αρεσε σαν ενα πολυ ωραιο παραμυθι.
Ψαχνοντας αριστερα και δεξια αρκετα ομως βλεπω τωρα πως ηταν και ειναι αληθεια.
Από την στιγμή που και εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι όταν το άκουσες το πήρες για παραμύθι, γιατί δεν συζητάς λίγο περισσότερο όλα όσα διάβασες και βρήκες και σου άλλαξαν την γνώμη;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-07-08, 16:06
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Εντύπωση μου κάνει ρε παιδιά

5000 μέλη Κανείς δεν σχολίασε τα κείμενα από τον Φαίδωνα...
Καλά για τον Ησίοδο και τα περί Τιτάνων.... μην ανεβάσω ....
Το ότι στη γέννεση (παλαιά διαθήκη) αναφέρεται μια παραλλαγή της ίδιας ιστορίας με τον Ησίοδο. Και ο Ενώχ...πάλι με την ίδια ιστορία....

Σας αφήνουν αδιάφορους ε; Αντ αυτού τι κονομα ο Λιακό... ή πόσο φτιαχτό είναι το βίντεο ή το φώτο.

Τι γνώμη έχετε αλήθεια για αυτούς που μόνο τα αρχαία κείμενα εμπιστευονται; Τώρα το τι καταλαβαίνουμε διαβάζοντας αυτούς τους σοφούς είναι άλλο θέμα.

Ωραία ρίχνεται τώρα μια ματιά στα κείμενα του Πλάτωνα για την κούφια γη (τρίτη σελίδα αυτού του θέματος) και μετά μου λέτε κάτι σαν παρηγοριά στον άρρωστο.

Το θέμα όμως είναι ότι αν κάποιος διαβάσει ολόκληρο τον Φαίδων ....αν τα καταφέρει να παρακολουθήσει την αλυσίδα της λογικής για την αθανασία της ψυχής και καταλάβει την απόδειξη του Σωκράτη.... τότε θα υποκλιθεί στο πνεύμα αυτών των ανδρών και θα καταλάβει την ασημαντότητά του. Και εκείνη τη στιγμή που μένει με ανοικτό το στόμα έρχεται η περιγραφή της γης από ψηλά και από μέσα. Για μένα είναι απόδειξη ότι κάτι τρέχει.. κάτι υπάρχει.

Σενάρια με τους Νεφελίμ σήμερα δεν με αφορούν προς το παρόν. Ωστόσο μένει πολύ ακόμα αρχαία γνώση να ανακαλυφθεί και αυτό θα γίνει μέσω της μελέτης των κειμένων. Στο σημερινό κόσμο δεν μπορείς να εμπιστευθείς κανένα ούτε από την μια πλευρά ούτε από την άλλη. Μπορεί πχ να είναι στημένη είτε η ανακάλυψη ενός γιγάντιου σκελετού είτε η δημιουργία αμφιβολιών για την αυθεντικότητα του.

Μην περιμένετε όμως να διαβάσετε αρχαίες σοφίες από το ίντερνετ. Ένα απόσπασμα δεν δίνει την εικόνα. Τα παρελκόμενα είναι που κρύβουν αποδείξεις και μας κάνουν να γνωρίζουμε χωρίς να ξέρουμε.


Λοιπόν ακούστε και αυτό, που δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει .... για προβληματισμό. Η καλή μου πήγε στην Αίγυπτο και έφερε σουβενίρ για το σπίτι ένα αγαλματίδιο του Άνουβι νομίζω, τέσπα, αυτού του σκυλόμορφου. Ανατρίχιασα μόλις το είδα. Ρε συ, της λέω, γιατί το πήρες αυτό; Αυτός υποτίθεται είναι ο αρχηγός των ανθρωποφάγων υποχθόνιων που ο Λιακό ή όποιος άλλος, λέει, ότι ετοιμάζεται η επιστροφή του. Έλα, μου λέει σοβαρά; Σώπα μωρέ. Αυτό είναι το πιο δημοφιλές σουβενίρ... Αυτό και η Σφίγγα (άλλο νεφελίμ αυτή).

Χμ... ο καλλιτέχνης που έπλασε αυτά τα τέρατα εξασφάλισε το ψωμάκι των απογόνων του. Θα ήξερε ότι αυτά τα τέρατα πουλάνε και θα πουλάνε.... Οφείλουν πολλά σε αυτόν τον καλλιτέχνη οι σημερινοί Αιγύπτιοι.


ΥΓ.Περιμένω ακόμα σχόλια στα κείμενα του Φαίδων.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-07-08, 17:09
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Ποσειδώνιος
Παράθεση:
Εντύπωση μου κάνει ρε παιδιά
Γιατί;
Πρώτον τα παραμύθια περί γιγάντων και περί κούφιας γης έχουν σχολιαστεί και αναλυθεί σε άλλα θέματα. Εάν θέλεις μπορείς να τα διαβάσεις και να επανέλθεις σε αυτά τα θέματα.
Δεύτερον, γιατί θα πρέπει να μας κάνουν εντύπωση τα παραμύθια και όχι η σκληρή επιστημονική αλήθεια - την οποία φυσικά όλοι οι παραμυθάδες απορρίπτουν γιατί πάει κόντρα στα παραμύθια τους;
Τρίτον αναφέρεις τα κείμενα του Ησίοδου, του Πλάτωνα... Από πότε οι κύριοι αυτοί έγιναν ιστορικοί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι;
Τέταρτον, γιατί θα πρέπει να ασχοληθούμε με την λόξα και τις φαντασιώσεις του κάθε λοξού; Επειδή κάποιος δεν ξέρει από αρχαία Αίγυπτο και γενικά από Αιγυπτιολογία και ότι βλέπει το κατατάσσει κάπου αλλού μέσα στο άρρωστο μυαλό του, εγώ θα πρέπει να ασχοληθώ μαζί του; Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να μάθει κάποιος το ΓΙΑΤΙ φορούσαν την μάσκα του σκύλου οι αρχαίοι Αιγύπτιοι και γενικά για τον Άννουβι, αντί να πιστεύει τον κάθε παραμυθά;

Είναι πολύ απλά τα πράγματα: κάθε πρόταση παραμυθιού μπορεί άνετα να αντιμετωπιστεί από την σημερινή επιστήμη και να δουν όλοι την αλήθεια... ΑΥΤΟ δεν θέλουν οι απατεώνες και κατακρίνουν την επιστήμη - όπως και στον μεσαίωνα...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 10-07-08 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-07-08, 18:59
ΦΕΙΔΙΑΣ Ο χρήστης ΦΕΙΔΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Πριν κατι μερες εβλεπα στο καναλι 9 ενα Ρωσικο ντοκιμαντερ με θεμα τον Χιτλερ
το τριτο ραιχ και τα μυστικα οπλα (ufo κλπ).
Ο Χιτλερ ειχε δημιουργησει λοιπον μια ομαδα ,(δεν θυμαμαι το ονομα) οι οποιοι μελετουσαν αρχαια κειμενα απο ολους τους πολιτισμους με σκοπο να αποκτησουν γνωσεις για αρχαια τεχνολογια.Επισης η ομαδα αποτελουνταν απο επιστημονες καθε επιστημης ,καθως και μεταφυσικης.
Οι Γερμανοι λοιπον ειχαν μια εντονη εμμονη για την Ανταρκτικη και λιγο πριν τον 2ο Παγκοσμιο πολεμο αρχισαν να φτιαχνουν βασεις εκει.Συμφωνα μ'αυτους πιστευαν οτι ηταν απογονοι των Ατλαντων.
Αξιοσημειωτο ειναι οτι με τη ληξη του πολεμου οι Αμερικανοι δεν βρηκαν ολους τους επιστημονες του Χιτλερ και απο αναφορες που ειχαν απο αλλους αιχμαλλωτους, εστειλαν στολο στην Ανταρκτικη τον οποιον διαλυσανε ιπταμενοι δισκοι οι οποιοι αναδυθηκαν μεσα απτη θαλασσα.
Το θεμα ειναι οτι οι Γερμανοι ειχαν εμμονη με την Ανταρκτικη και πιστευαν οτι ειναι πυλη για αλλη διασταση την θεωρουσαν δε σαν εξοδο,ενω σαν εισοδο τον βορειο πολο.
Εδω πρεπει να θυμηθουμε τις προσπαθειες γεωτρησεων των Ρωσων στον βορειο πολο δηθεν για πετρελαιο και τις απειλες των Αμερικανων γαι πολεμο αν συνεχισουν.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-07-08, 19:24
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου OANNHSEA αναφέρεις για τον Ησίοδο και τον Πλάτωνα Ποιητής ο
ένας και Φιλόσοφος ο άλλος...
<<Από πότε οι κύριοι αυτοί έγιναν ιστορικοί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι;>>

Δήλαδή εαν έγραψαν κατι που να περιέχει Ιστορικά στοιχεία δεν τους το
επιτρέπουμε ?????

Ο Πλάτων θεωρείται ο πρώτος περιβαντολλόγος-Οικολόγος..
Το ενδιαφέρον του για το περιβάλλον είναι ένα τμήμα από τον διάλογο του
ΚΡΙΤΙΑ, που εκτείνεται από τον 108Ε στοίχο μέχρι τον 112Ε.
Στο τμήμα αυτό ο ΠΛΑΤΩΝ έδωσε κατανοητή περιγραφή των μεταβολών της
ποιότητας του εδάφους που οφείλονται στην επίδραση όχι μόνο των φυσικών
φαινομένων αλλά και στη σημαντική επίδραση των ενεργειών του ανθρώπου.

Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψην αυτά που έγραψε ??????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-07-08, 02:49
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Eαν αυτο που λες ειναι αληθεια, εδω <<κολλανε>> ολα.
Θελετε Superman; Θυμαστε που προσγειωθηκε;
Θελετε Stargate; Με την πυλη που στελνει απο την Ανταρκτικη προς την Ατλαντιδα ανθρωπους;
Μηπως αποκλειετε την περιπτωση να ισχυει αυτο που λεει ο φιλος Φειδιας; Εγω οχι. Ο Χιτλερ ηταν πολυ εξυπνος ανθρωπος(οχι σαν κατι πλανηταρχες που εχουμε τωρα-ονοματα μη λεμε), ειχε σκαρφιστει διαφορα, και κυνηγουσε τη δοξα του Μεγα Αλεξανδρου. Ο ιδιος ο Μεγας Αλεξανδρος, ειχε πρωτοπορησει, συμπεριλαμβανοντας στο ταξιδι του προς την Ανατολη πολλους επιστημονες της εποχης.

Οι αμφιβολιες που τρεφω βρισκονται στην εκδοχη οι πληροφοριες που μας παραθετει ο Φιδειας να προερχονται απο ανθρωπους οι οποιοι διεδωσαν και επεκτειναν ιδεες που παρεθεσα παραπανω, και να μην γινεται το αντιστροφο...
Φιδεια, καλως ηρθες στο φορουμ μας.
Θα ηθελα αν ξερει καποιος αν ισχυουν αυτα με τις βασεις...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bilibakos : 11-07-08 στις 02:52
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-07-08, 06:58
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δήλαδή εαν έγραψαν κατι που να περιέχει Ιστορικά στοιχεία δεν τους το
επιτρέπουμε ?????
AVATARGR - ιστορικός είναι αυτός του οποίου τα γραφόμενα έχουν ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ.
Ποιά από τα "ιστορικά" γραφόμενα των παραπάνω "συγγραφέων" έχουν αποδειχθεί αλήθεια;
Μην ξεχνάμε ότι το θέμα μας με τα νεφελίμ γράφεται τα τελευταία 100 χρόνια - μέσα σε 100 χρόνια δεν θα είχε ανακαλυφθεί κάτι από τις "ιστορικές αλήθειες" τους;

Παράθεση:
Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψην αυτά που έγραψε ??????
Άλλο οικολογία - άλλο ιστορία.
Είναι διαφορετικά θέματα αυτά τα δύο...

Παράθεση:
Θα ηθελα αν ξερει καποιος αν ισχυουν αυτα με τις βασεις...
Παραμύθια για μικρά παιδιά...
Κάπου αλλού το είχαμε συζητήσει σε αυτό το φόρουμ.
Πίαστε το θέμα, διαβάστε το και το ανοίγουμε ξανά εάν υπάρχουν τυχόν απορείες....
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-07-08, 10:00
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε OANNHSEA δεν αναφέρομαι για τα ΝΕΦΕΛΙΜ αλλά για την ταμπελοποίηση
που κάνεις...
Σου παρέθεσα κάτι που έγραψε ο Πλάτωνας με στοιχεία...
Επειδή δεν έχει την Ταμπέλα του Ιστορικού ότι και να γράψει εκτός Φιλοσοφίας
είναι άκυρο ?????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-07-08, 11:27
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

AVATARGR
Παγιδούλα ερώτηση έθεσες...
Πρόσεξε όμως: ιστορικός είναι αυτός που τα γραπτά που, τα οποία αναφέρονται σε ιστορικά γεγονότα, έχουν αποδειχτεί ΑΛΗΘΙΝΑ...
Για αυτό άλλωστε και αποδεχόμαστε τον Αρριανό και όχι τον Νόνο...
Εφόσον όμως μέχρι στιγμής τα όποια κείμενα του Πλάτωνα ή του Ησίοδου, τα οποία αναφέρονται σε γεγονότα δεν έχουν βγει πραγματικότητα, τότε μπορώ με μεγάλη ευκολία να πω ότι είναι κομμάτια του φιλοσοφικού τους κειμένου και όχι γνήσια ιστορικά θέματα...
Όταν όμως πιάνουμε την βιολογία ή την οικολογία, εκεί έρχεται ένα άλλο θέμα.
Μην ξεχνάμε ότι ο Αριστοτέλης, όντας μαθητής του Πλάτωνα, έχει γράψει ουκ ολίγα για το περιβάλλον και την φύση... Απλώς αυτός έφτασε ένα βήμα πιο μακριά από τον δάσκαλο σε αυτό το σημείο...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.