Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 27-02-07, 20:37
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Εύγε φίλε μου!Βάζεις τα γυαλλιά σε πολλούς μεγαλύτερους και και καλά πιο πολυδιαβασμένους από εσένα!
Όχι ότι είμαι θετικά διακείμενος απέναντι στην αυτοκτονία! Προς Θεού! Απλά καταλαβαίνω γιατί το κάνουν και τα συναισθήματα που τους κάνουν να παραμερίζουν οποιαδήποτε λογική και ελπίδα. Θεωρώ την αυτοκτονία λανθασμένη, αλλά συμπονώ μάλλον παρά επικρίνω τους αυτόχειρες. Τουλάχιστον τις παθολογικές περιπτώσεις! Αυτούς που το κάνουν προμελετημένα και μετά από σκέψη δίχως να υπάρχει τέτοια συναισθηματική φόρτιση, όπως τα μέλη αυτών των ανομολόγητων αιρέσεων και άλλους κουλτουριάδες τους θεωρώ όχι απλά φυγόπονους, αλλά απλά ηλίθιους (συγχωρέστε με για την έκφραση, αλλά το αξίζουν) Εδώ ότι και να πείτε δεν θα αναθεωρήσω!

Και όντως είναι λίγο δύσκολο να βρεις ανθρώπους να παραδέχονται τα λάθη τους. Φυσικά εξαρτάται και από το είδος της συζήτησης και τους συνομιλητές τους, αλλά είναι όντως κάτι δύσκολο. Πάντως εγώ ήμουν στην αρχή κάπως αναίσθητος και έκρινα απόλυτα και αυθαίρετα αφού δεν είχα στον κοινωνικό μου περίγυρο καμία τέτοια περίπτωση. Η Λάρισα είναι μικρή μα όμορφη πόλη και δεν μοιάζει με την καταθλιπτική Αθήνα. Αφού να φανταστείτε πάω στο κέντρο με τα πόδια και δεν κάνω ούτε ένα τέταρτο!
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 27-02-07, 23:53
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

To θέμα της αυτοκτονίας είναι μόνο κοινωνικό και τίποτα περισσότερο, η κατάθλιψη και γενικά όλα τα συναισθήματα που έχει ο κάθε άνθρωπος είναι απόρροια των σχέσεων του με τους άλλους, όταν έχεις καλό κοινωνικό και φιλικό περίγυρο και διασκεδάζεις δεν πέφτεις σε κατάθλιψη, όταν σε αγαπάει ο/η σύντροφος δεν πέφτεις σε κατάθλιψη, όταν σου έχουν συμπεριφερθεί καλά οι γονείς σου δεν πέφτεις σε κατάθλιψη, όταν ανταμείβεσαι ανάλογα με τα προσόντα σου και τον κόπο σου από το εργασιακό σου περιβάλλον δεν αισθάνεσαι κενό, αισθάνεσαι δημιουργικός.

Είναι λογικό όσο η αστυφιλία φουντώνει, η αποξένωση των ανθρώπων να αυξάνει δραματικά και ευπαθείς ομάδες να έχουν αρνητικά συναισθήματα, όσο η τεχνολογία προχωρά τόσο οι άνθρωποι θα έχουν κοινωνικά προβλήματα. Παλαιότερα για να βγείς με μία κοπέλα ή με έναν φίλο για έναν καφέ πήγαινες από το σπίτι του και του χτυπούσες την πόρτα, μετά ανακαλύφθηκε το τηλέφωνο και τον έπαιρνες τηλέφωνο να τον ακούσεις και να κανονίσεις, μετά βγήκε το απρόσωπο sms που ούτε καν του μιλούσες και εσχάτως βγήκε το email που σου απαντάει όποτε το δει.

Παλιά στα χωριά οι μοναδικοί σου φίλοι ήταν ο γιώργος, ο βασίλης, η μαρίκα, η ευτέρπη της γειτονιάς σου ενώ τώρα είναι η ούρσουλα από την ουκρανία που μιλάτε μέσω ίντερνετ, ο τζάκ από το τσιμπουτί κ.ο.κ

Παλιά δούλευαν οι άνθρωποι στα χωράφια από το πρωί, μέχρι που έδυε ο ήλιος στην συνέχεια πήγαν να βρούν τα έτοιμα χρήματα στις πόλεις με το μεροκάματο μέρα μπαίνει μέρα βγαίνει να γεμίζει τον κορβανά, σήμερα για πείτε σε έναν που ψωμολυσσάει στην αθήνα να πάει να γίνει αγρότης στην επαρχία σε ένα χωριό όπως ο πατέρας του και ο παππούς του, θα προτιμήσει να πεθάνει στην πείνα, να γυρίζει ρακένδυτος αλλά από την αθήνα δεν φεύγει.

Ποιός φταίει λοιπόν;
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 28-02-07, 10:26
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Σίγουρα τα αστυφιλικά πρότυπα που περνάει σήμερα η κοινωνία μας, η ανάπτυξη της τεχνολογίας και η κατάσταση στις πόλεις παίζουν μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη καταθλίψεων. Αλλά τι προτείνεις? Να τα απαρνηθούμε και να ζήσουμε σα πρωτόγονοι μεν αλλά σε σύνδεση με τη φύση δε?
Έχω σκεφτεί πως η αναβίωση των "αγάπων" στα πλαίσια της θρησκείας, αυτών των δείπνων των πρώτων χριστιανών όπου μαζεύονταν όλη η κοινότητα, να βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Να βοηθήσει τέλος πάντων τους ανθρώπους να επικοινωνήσουν. Ξέρω πως το αντιχριστιανικό αίσθημα είναι πολύ ισχυρό, αλλά παρότι συμφωνώ πως η Εκκλησία ειδικά όσο ανεβαίνουμε ιεραρχικά είναι διεφθαρμένη πιστεύω και ξέρω πως θα μπορούσε και πράγματι προσφέρει κοινωνικό έργο.
Δεν προτείνω την αναβίωση αυτή για θρησκευτικούς λόγους, αλλά την θεωρώ εκμετάλευση της παρούσας κατάστασης, δηλαδή της σχεδόν απόλυτης κυριαρχίας του Χριστιανισμού στο λαό(σχεδόν 98 τοις εκατό), για την επίλυση ενός τόσο πιεστικού κοινωνικού προβλήματος, που μπορεί ίσως αν δεν το εμποδίσουμε να οδηγήσει σε καταστάσεις όμοιες με αυτές στη Δύση, με μαζικές καταθλίψεις και αυτοκτονίες.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jissard : 28-02-07 στις 10:28
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 28-02-07, 12:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
μπορεί να είναι ,αλλά δεν ισχύει πάντα...
ξερω και αντίθετες περιπτώσεις ...
ενας ιδ. υπάλληλος για παράδειγμα αν χάσει τη δουλειά του μπορεί κάλιστα να αυτοκτονήσει..
το ίδιο και ενας μαθητης αν αποτύχει....
Φυσικά, έχεις δίκιο και το έχω αναφέρει και παραπάνω, πως ο άνθρωπος, για διάφορους λόγους μπορεί να θεωρήσει τον εαυτό του "ανεπαρκή" και να καταφύγει στη "λύση" της αυτοκτονίας. Παρέθεσα απλά τα πορίσματα ορισμένων ερευνών για να υπάρξει υλικό προς συζήτηση.
Πέρα από όλα αυτά, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μη δώσουμε για πολλοστή φορά χριστιανική χροιά στο θέμα αυτό. Δεν μας αφορά στον παρόντα χώρο η συμπεριφορά των ιερωμένων. Μπορείτε να εξετάσετε το θέμα από θρησκειολογική πλευρά, αλλά θερμή παράκληση να μην ξαναγίνει πεδίο αντιπαράθεσης χριστιανισμού και αρνητών του, θα είναι άτοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 01-03-07, 01:29
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Αρχικα,θελω να πιστευω πως δεν αυτοκτονησε κανεις επειδη μια μυγα προσγειωθηκε στο κουτελο του,και εκεινη την ωρα κρατουσε πιστολι,και ετσι αυτοκτονησε,αρα αδυνατω να συμφωνησω με τον kiklona.

1)Πιστευω οτι καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να κανει ο,τι θελει με την ζωη του.Αν καποιος τον εμποδισει στερωντας του την ελευθερια να αυτοκτονησει,του δινει αυτοματα ενα πολυ σοβαρο κινητρο να αυτοκτονησει,και οταν αυτο συμβει,θα πρεπει να εχει τυψεις.

2)Δεν πιστευω πως ειναι θεμα θαρρους ή οτιδηποτε αλλου.Απλα,επειτα απο μια σειρα σκεψεις,που ισως και να μην βγαζουν λογικη,αποφασιζει πως ειναι καλυτερα για τον εαυτο του,αν ειναι τοσο εγωιστης,καλυτερα για τους αλλους,αν δεν ειναι,να αποχωρησει απο την ζωη.Αν θελει να αυτοκτονησει,και δεν τον προλαβει καποιος,ειναι θεμα χρονου να το επιτυχει.Και οσοι παιρνουν αυτην την αποφαση,δεν νομιζω οτι καταφερνουν να την εκπληρωσουν με την μια.Παντα πρεπει να πεισουν τον εαυτο τους,και παντα ο εαυτος τους ειναι πιο πειστικος,ελαχιστα.
3)Εγωιστης ειναι και αυτος που κατηγορει αυτον που αυτοκτονησε,γιατι δεν σκευτετε πως αυτος ο ανθρωπος ειχε τους λογους του να αυτοκτονησει.Δεν μπορει να αποφασιζει παντα με βαση το τι θα ειναι αρεστο στον καθε ανθρωπο που γνωριζει.Και ειναι ευκολο με μια τετοια σκεψη,πως αυτοι που σε ξερουν θα σε καταλαβουν,να τους "ξεχασει"...

4)Τα λεει ολα:
Παράθεση:
Ιδανικοί Αυτόχειρες

Γυρίζουν το κλειδί στην πόρτα, παίρνουν
τα παλιά, φυλαγμένα γράμματά τους,
διαβάζουν ήσυχα, κι έπειτα σέρνουν
για τελευταία φορά τα βήματά τους.

Ηταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία.
Θεέ μου, το φρικτό γέλιο των ανθρώπων,
τα δάκρυα, ο ίδρως, η νοσταλγία
των ουρανών, η ερημιά των τόπων.

Στέκονται στο παράθυρο, κοιτάνε
τα δέντρα, τα παιδιά, πέρα τη φύση,
τους μαρμαράδες που σφυροκοπάνε,
τον ήλιο που για πάντα θέλει δύσει.

Oλα τελείωσαν. Το σημείωμα να το,
σύντομο, απλό, βαθύ, καθώς ταιριάζει,
αδιαφορία, συγχώρηση γεμάτο
για κείνον που θα κλαίει και θα διαβάζει.

Βλέπουν τον καθρέφτη, βλέπουν την ώρα,
ρωτούν αν είναι τρέλα τάχα ή λάθος,
«όλα τελείωσαν» ψιθυρίζουν «τώρα»,
πως θ' αναβάλουν βέβαιοι κατά βάθος...
5)Θα υποχωρησει αν κατι δεν αλλαξει...και βεβαια υπαρχει περιπτωση να μαθει κανεις τιποτα για το τι τον ωθησε στην αυτοκτονια.

6)Οταν φτασεις στο σημειο να αυτοκτονησεις,πιστευω πως το τελευταιο πραγμα που σκευτεσε,ειναι τι θα γινει μετα τον θανατο σου...εμενα τουλαχιστον αν θα με θαψουν σαν να ημουν χριστιανος,αν θα με φανε κανιβαλοι,ή αν θα με πεταγαν σε εναν λακο με ασβεστη,λιγο θα το σκευτομουν...

7)
Παράθεση:
Η εκκλησία καταρχήν θεωρεί αμαρτία την αυτοκτονία γιατί ουσιαστικά είναι ένας φόνος άσχετα αν είναι του ευατού σου και γιατί δεν έχεις την δυνατότητα από αυτή την αμαρτία να μετανοιώσεις
Αν υποστηριζε η χριστιανικη εκκλησια πως δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη,θα ειχες δικιο...

8)
Παράθεση:
Η προσωπική μου άποψη είναι απλά οτι όλοι οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι και τεμπέληδες και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα απλά στάθηκαν άτυχοι στην ζωή τους και επειδή δεν θέλουν να προσπαθήσουν και να αγωνιστούν για να πετύχουν τα όνειρα τους παίρνουν ενα δίκανο ή μια κρεμάλα και αυτοκτονούν.
Μισεις τους αυτοχειρες,επειδη θεωρεις πως αγαπουν τον θανατο,που απ οτι ειπες σου προξενησε τοση ζημια,και τον μισεις,ή απλα θεωρεις πως αφου εσυ δεν αυτοκτονησες σε μια δυσκολη κατασταση,οποιος αλλος βρεθει σε τετοια και αυτοκτονησει ειναι κατωτερος,εκφραζεις τον θυμο σου για αυτον,και τον θεωρεις ο,τι θεωρεις πως εσυ δεν εισαι; Μονο αυτη την ερωτηση,χωρις παρεξηγηση ελπιζω παντα...

9)
Παράθεση:
Ναι να το δείτε το σκληρό πρόσωπο της κοινωνίας, γιατί έτσι είναι. Θέλετε να πάρουμε μια μια τις περιπτώσεις;

Ενας ναρκομανής, καταλαβαίνει την δυσχερή θέση στην οποία έχει περιπέσει και καταλαβαίνει οτι έχει γίνει βάρος στην οικογένεια του, αυτό που οφείλει να κάνει είναι να βρεί τα ψυχικά αποθέματα και να αγωνιστεί με περισσότερο πάθος για να σωθεί, να δώσει μάχη ίσως άνιση με την εξάρτηση αλλά να παλέψει, να τρέξει να ζητήσει βοήθεια οχι βοήθεια για να αγοράσει την δόση του, βοήθεια για να σωθεί, αν αυτοκτονήσει είναι ένας φυγόπονος που απλά όσο ήταν στην αρχική φάση των ναρκωτικών και ένοιωθε την ευεξία του άρεσε όταν όμως είδε την σκληρή πλευρά των ναρκωτικών δεν του άρεσε, ήθελε να είναι πάντα άνοιξη, ε δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Ενας ερωτοχτυπημένος, αγαπάει και αγάπη σημαίνει οτι προσπαθώ, επιμένω, υπομένω, ελπίζω. Εκανε τα πάντα για να την κατακτήσει; Εδωσε όλες του τις δυνάμεις; έδωσε την μάχη του; αφιερώθηκε αποκλειστηκά ή έκανε 2-3 κινήσεις δεν ευοδόθηκαν και περίμενε την θεία πρόνοια μετά να τον ελεήσει καπνίζοντας και πίνοντας στο σπίτι; Τα έκανε και δεν είχε ανταπόκριση; Εδω δημιουργείται το μεγάλο θέμα, οτι αυτοί οι άνθρωποι που πιστεύουν οτι έχουν κάνει τα πάντα για έναν έρωτα, αισθάνονται κενό και οτι δεν μπορούν να ξαναπεράσουν το ίδιο στάδιο με την επόμενη. Αρα τι είναι αυτό; εγκατάλειψη της μάχης της ζωής. Απλά πράγματα

Που θέλετε να πάμε; στους ασθενείς; τα ίδια με τους ναρκωμανείς ισχύουν. Οταν η ασθένεια είναι ανίατη αυτό που οφείλουν να κάνουν είναι αυτό που έκανε ένας αμερικανός γιατρός που έπασχε από καρκίνο, να εμψυχώνουν τους άλλους, να γίνονται παράδειγμα προς μίμηση για την μαχητικότητα τους,να γίνονται φάροι ελπίδας, να αγωνιστούν για να μην δείξουν οτι πονάνε, αλλά να γίνουν πρότυπα για τα παιδιά τους για τα εγγόνια τους, με την λογική την δική σας θα έπρεπε και ο Λεωνίδας στις Θερμοπύλες αφού ήξερε πως θα πεθάνει (ανίατη ασθένεια) να εγκαταλήψει την μάχη ή να αυτοκρονήσει. Πως το συμπεραινεις αυτο...????

Σε ποιά κατηγορία θέλετε να πάμε, στους ονειροπόλους που έβαλαν κάποια όνειρα και δεν μπόρεσαν να τα επιτύχουν; Αν τα όνειρα τους είναι εφικτά, πάλεψαν για αυτά αρκετά; Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν; Η μάχη συνεχίζεται, υπάρχουν άνθρωποι που θέλαν να μάθουν γράμματα αλλά στα νιάτα τους δεν μπόρεσαν και πηγαίνουν σχολείο 80 χρονών. Ηταν τα όνειρα τους ανέφικτα; Αυτοί που ονειρεύονται ανέφικτα πράγματα είναι ή κλασσικοί τεμπέληδες που κάθονται και δεν έχουν τι να κάνουν ή ψυχοπαθείς. Αν ονειρεύομαι να βρώ την αρχή του ουράνιου τόξου κάτι δεν πάει καλά στο μυαλό μου πόσο δε μάλλον αν πέσω και σε κατάθλιψη για αυτό.

Στη ζωή δεν μπορούμε να τα έχουμε μονά ζυγά δικά μας, γιατί δεν ζούμε μόνοι μας, ζούμε σε κοινωνίες και επειδή ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές τους δυνατότητες σωματικές και πνευματικές είναι αυτονόητο οτι μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα πετύχουμε, αλλά η μάχη συνεχίζεται

Εξαιρώ τους αυτόχειρες που η απόφαση για αυτοκρονία δεν είναι συνειδητη (μέθυσους, παιδιά που λόγω προτύπων πίστεψαν πως είναι ο spiderman και πήδηξαν από το μπαλκόνι, κτλ). Αυτή η κατηγορία είναι ατύχημα, δεν είναι συνειδητή αναχώρηση από τα επίγεια.
Σε ποια κατηγορια ανηκει ο Καρυωτακης;;;

10)
Παράθεση:
Δεν με ενδιαφέρει για ποιό λόγο αποφασίζει να μην αυτοκτονήσει αλλά το να μην αυτοκτονήσει.
Μπορεί η Εκκλησία να αποτελεί "κράτημα" για τον αυτοκτονούντα και έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους, μπορεί το οτιδήποτε να είναι κράτημα. Λίγο με ενδιαφέρει, αρκεί να μην αυτοκτονήσει.
Σωστα ολα αυτα...αλλα νομιζω πως συμφωνεις πως το θεμα ειναι να αποφασισει ο ιδιος πως δεν ειναι καλη ιδεα να αυτοκτονησει..το να μην αυτοκτονησει γιατι δεν θα θεωρουταν χριστιανος μετα,μαλλον δεν θα ηταν λυση...κανω λαθος; Ισως κερδισει χρονο,αλλα παλι...

11
Παράθεση:
)Τα βλέπεις και μετά γελάς με τα ανούσια καθημερινά προβλήματα
που αντιμετωπίζεις
Η σκεψη παντα υπαρχει και το χειροτερο δεν βοηθαει...μερικα πραγματα ειναι ιδια για ολους εκτος αυτου.

12)
Παράθεση:
Μα γι' αυτό σε κάποιο άλλο νήμα έγραψα ότι ο Χριστός είναι το σύμβολο της ανθρώπινης ελπίδας, η προσδοκία και η ΕΞΟΔΟΣ...
Παντα οι θρησκειες προσεφεραν ελπιδα...σε αυτο στηριζονται σε μεγαλο βαθμο,σωστα; αλλα δεν πιστευουν ολοι οι ανθρωποι,και αν πιστεψεις πως σε προδωσε ο θεος σου...τοτε...

13)Οταν υπαρχουν κρυφα μηνυματα μεσα στα κανονικα,τοτε οι απαντησεις δεν πρεπει να ειναι με γραμματα μεγαλου μεγεθους.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 01-03-07, 01:30
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

14)
Παράθεση:
Καλά εσύ Mika έχεις πρόβλημα κατανόησης μου φαίνεται, εγώ είπα πως απλά η αγάπη είναι ο θεός, αν πιστεύεις στην αγάπη τότε πιστεύεις σε κάποιον θεό, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις μην εκνευρίζεσαι έχεις χρόνια μπροστά σου να αφομοιώσεις τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις.

Και που το είδες το κήρυγμα; Καλά κάνεις και πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από εμένα, το ίδιο πίστευαν και αυτοί που αυτοκτόνησαν ομαδικά όταν πέρναε ο κομήτης.

Και αυτοί οι παπάδες που τους κατηγορείς συλλήβδην αν δεν υπήρχαν σήμερα το πιθανότερο θα ήταν να είσουν σε κανένα χαρέμι και να χορεύεις το χορό της κοιλιάς για κάποιον πασά. Χαλάρωσε λίγο
Δεν ειμαι συντονιστης,αλλα αν ημουν,αυτο θα ηταν αφορμη για delete τουλαχιστον.Βεβαια δεν καλω σε απολογια τους συντονιστες,καλω τα μελη να κρινουν το μηνυμα...

15)Κατω ο εθνικισμος!

16)
Παράθεση:
Η αθεία ξέρεις τι μου θυμίζει; Την αναρχία που και καλά δεν δέχεται κανένα μοντέλο διακυβέρνησης αλλά αυτή η ίδια άρνηση των μοντέλων διακυβέρνησης είναι από μόνη της ένα μοντέλο διακυβέρνησης. Υποτίθεται πως σκέφτεσαι ελεύθερα και αυτοβούλως αλλά στην ουσία η "ελεύθερη" σκέψη σου είναι καλουπωμένη σε συγκεκριμένο μονοπάτι, χειρότερο από τους ενθέους.
Μα ΚΑΜΜΙΑ σχεση...; Η αναρχια ειναι πιο κοντα στον φασισμο,και δεν υπαρχει δυνατοτητα να επικρατησει,αφου δεν προτεινει τιποτα,παρα μονο απορριπτει.Ενω η αθεεια,ειναι μια αλλη "θρησκεια" μπορει κανεις να πει...Δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασμα για κατι που απ οτι φαινετε δεν εχεις σκευτει ποτε,παρομοιαζοντας το με κατι αλλο,ασχετο,για το οποιο εχεις εξισου λιγες γνωσεις...εκτος και αν πιστευεις το αντιθετο,οποτε θα ειναι περιττο και να απαντησω...

17)Αυτούς που το κάνουν προμελετημένα και μετά από σκέψη δίχως να υπάρχει τέτοια συναισθηματική φόρτιση, όπως τα μέλη αυτών των ανομολόγητων αιρέσεων και άλλους κουλτουριάδες τους θεωρώ όχι απλά φυγόπονους, αλλά απλά ηλίθιους (συγχωρέστε με για την έκφραση, αλλά το αξίζουν) Εδώ ότι και να πείτε δεν θα αναθεωρήσω!Ξερω οτι δεν θα αναθεωρησεις,δεν ειναι και της μοδας τωρα τελευταια,αλλα νομιζεις πως εσυ βλεπεις καθαροτερα τον κοσμο απο καποιον που αυτοκτοναει μετα απο σκεψη;Πιστευεις,πως η μονη λογικη σκεψη που μπορει να κανει δηλαδη ειναι του επιπεδου "βαρεθηκα να ζω";
Παράθεση:
Και όντως είναι λίγο δύσκολο να βρεις ανθρώπους να παραδέχονται τα λάθη τους.
18)Εγω προτεινω να μην περιμενουμε να μας πει καποιος πως θελει να αυτοκτονησει για να τον κανουμε να αγαπησει την ζωη.Δηλαδη αν κανεις τον αλλο να πιστεψει πως η ζωη του εχει νοημα,πριν αυτοκτονησει,θα χασεις τιποτα;

19)Ειναι πολυ κουραστικη η συνεχης αντιπαραθεση χριστιανισμου και μη,συμφωνω...τουλαχιστον να γινεται σε ξεχωριστο θεμα...

Αυτα απο μενα...

ΥΓ:
Παράθεση:
Απλα εχουν δημιουργησει ενα δικο τους κοσμο που δεν εχει καμμια σχεση με τη πραγματικοτητα.
ή πολυ απλα βλεπουν πραγματα που εμεις δεν μπορουμε,ή μας αφηνουν αδιαφορους...ισως;
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 01-03-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ane
Αρχικα,θελω να πιστευω πως δεν αυτοκτονησε κανεις επειδη μια μυγα προσγειωθηκε στο κουτελο του,και εκεινη την ωρα κρατουσε πιστολι,και ετσι αυτοκτονησε,αρα αδυνατω να συμφωνησω με τον kiklona.

3)Εγωιστης ειναι και αυτος που κατηγορει αυτον που αυτοκτονησε,γιατι δεν σκευτετε πως αυτος ο ανθρωπος ειχε τους λογους του να αυτοκτονησει.Δεν μπορει να αποφασιζει παντα με βαση το τι θα ειναι αρεστο στον καθε ανθρωπο που γνωριζει.Και ειναι ευκολο με μια τετοια σκεψη,πως αυτοι που σε ξερουν θα σε καταλαβουν,να τους "ξεχασει"...

6)Οταν φτασεις στο σημειο να αυτοκτονησεις,πιστευω πως το τελευταιο πραγμα που σκευτεσε,ειναι τι θα γινει μετα τον θανατο σου...εμενα τουλαχιστον αν θα με θαψουν σαν να ημουν χριστιανος,αν θα με φανε κανιβαλοι,ή αν θα με πεταγαν σε εναν λακο με ασβεστη,λιγο θα το σκευτομουν...

7)Αν υποστηριζε η χριστιανικη εκκλησια πως δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη,θα ειχες δικιο...

8)Μισεις τους αυτοχειρες,επειδη θεωρεις πως αγαπουν τον θανατο,που απ οτι ειπες σου προξενησε τοση ζημια,και τον μισεις,ή απλα θεωρεις πως αφου εσυ δεν αυτοκτονησες σε μια δυσκολη κατασταση,οποιος αλλος βρεθει σε τετοια και αυτοκτονησει ειναι κατωτερος,εκφραζεις τον θυμο σου για αυτον,και τον θεωρεις ο,τι θεωρεις πως εσυ δεν εισαι; Μονο αυτη την ερωτηση,χωρις παρεξηγηση ελπιζω παντα...

9)Σε ποια κατηγορια ανηκει ο Καρυωτακης;;;

10) Σωστα ολα αυτα...αλλα νομιζω πως συμφωνεις πως το θεμα ειναι να αποφασισει ο ιδιος πως δεν ειναι καλη ιδεα να αυτοκτονησει..το να μην αυτοκτονησει γιατι δεν θα θεωρουταν χριστιανος μετα,μαλλον δεν θα ηταν λυση...κανω λαθος; Ισως κερδισει χρονο,αλλα παλι...
Το πρώτο παράδειγμα δεν το κατάλαβα. Λίγο χαζό μου φάνηκε.

3)Δεν κατηγορεί κανείς κανένα. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει για τον άλλο άσχετα με το αν αυτή είναι σωστή ή λανθασμένη. Και εσύ ο ίδιος εκφράζεις τώρα μια άποψη για κάποιον άλλο, αλλά δεν θα σε αποκαλέσω εγωιστή.

6)Συμφωνώ είναι μάλλον ανόητο. Ειδικά σε τέτοια κατάσταση.

7)Εδώ δεν έχεις δίκιο, γιατί θα μπορούσε κανείς κάλλιστα να πει πως το ίδιο ισχύει και για τις δολοφονίες. Αφού υπάρχει μεταθάνατον ζωή όλα ωραία όλα καλά. Δεν συμφωνώ.

8)Καλά είναι να μην υποθέτει κανείς πράγματα για τα συναισθήματα του άλλου. Δεν είναι ευγενικό. Και ψυχολόγος να είσαι(την έχουν αυτή την εκνευριστική συνήθεια)! Φιλικά το λέω βέβαια για να μην ξανανάψει το θέμα.

9)Στους βαριεστημένους που θεωρούν ότι η ζωή τους δεν έχει νόημα από την πολύ βαρεμάρα. Ως μαθητής μπορώ να πω ότι έχω περάσει τέτοια λούκια και τον συμπονώ λίγο.

10)Σιγά μην απέτρεπε κάποιον από την αυτοκτονία η ιδέα ότι θα νευριάσουν οι παπάδες και δεν θα τον θάψουν. Δε θα πω που, αλλά μάλλον στην κατάσταση που είναι τους έχει γραμμένους.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 01-03-07, 13:15
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ane
14)Δεν ειμαι συντονιστης,αλλα αν ημουν,αυτο θα ηταν αφορμη για delete τουλαχιστον.Βεβαια δεν καλω σε απολογια τους συντονιστες,καλω τα μελη να κρινουν το μηνυμα...

15)Κατω ο εθνικισμος!

16)Μα ΚΑΜΜΙΑ σχεση...; Η αναρχια ειναι πιο κοντα στον φασισμο,και δεν υπαρχει δυνατοτητα να επικρατησει,αφου δεν προτεινει τιποτα,παρα μονο απορριπτει.

17)Αυτούς που το κάνουν προμελετημένα και μετά από σκέψη δίχως να υπάρχει τέτοια συναισθηματική φόρτιση, όπως τα μέλη αυτών των ανομολόγητων αιρέσεων και άλλους κουλτουριάδες τους θεωρώ όχι απλά φυγόπονους, αλλά απλά ηλίθιους (συγχωρέστε με για την έκφραση, αλλά το αξίζουν) Εδώ ότι και να πείτε δεν θα αναθεωρήσω!Ξερω οτι δεν θα αναθεωρησεις,δεν ειναι και της μοδας τωρα τελευταια,αλλα νομιζεις πως εσυ βλεπεις καθαροτερα τον κοσμο απο καποιον που αυτοκτοναει μετα απο σκεψη;Πιστευεις,πως η μονη λογικη σκεψη που μπορει να κανει δηλαδη ειναι του επιπεδου "βαρεθηκα να ζω";

19)Ειναι πολυ κουραστικη η συνεχης αντιπαραθεση χριστιανισμου και μη,συμφωνω...τουλαχιστον να γινεται σε ξεχωριστο θεμα...
14)Είναι όντως ,όπως έχω άλλωστε πει, κατακριτέο.

15)Το να θέλει κανείς το καλό για την χώρα του, που τον επηρεάζει άλλωστε και άμεσα, όπως και για αυτούς που υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να συμμερίζονται το ενδιαφέρον του, δεν είναι καθόλου κακό. Εγωιστικό ίσως, αλλά πιστεύεις ότι εσύ δεν είσαι? Τα λεφτά που παίρνεις ή σου δίνουν βλέπω προτιμάς να τα ξοδεύεις σε πολυτέλειες όπως ο υπολογιστής, αντί να κρατάς για να τα δώσεις στους απόρους. Με ποιο δικαίωμα κρίνεις και εμένα και όσους καταλαβαίνουν πως αργά ή γρήγορα η μοίρα της πατρίδας μας επηρεάζει άμεσα και εμάς? Εκτός και αν(πολύ λανθασμένα)ταυτίζεις τον εθνικισμό με το φασισμό.

17)Δεν πιστεύω ότι βλέπω καθαρότερα τον κόσμο ή οτιδήποτε άλλο. Απλά τους θεωρώ ηλίθιους που αφήνουν τις χαρές της ζωής για να ψάξουν άλλες, όπως οι αιρέσεις αυτές, σε άλλους κόσμους. Και το να εγκαταλείψεις τον κόσμο αυτό σαν ένδειξη διαμαρτυρίας ή επειδή είναι διεφθαρμένος αντί να προσπαθήσεις να ασκήσεις πίεση και να πολεμήσεις είναι φυγόπονο και ανόητο. Και αυτοί δεν έχουν τη δικαιολογία της συναισθηματικής φόρτισης, αφού ότι έκαναν το έκαναν μετά από σκέψη. Φυσικά είναι δικαίωμά τους να το κάνουν, αλλά εγώ δεν οφείλω να τους θαυμάζω. Έχω δικαίωμα να τους θεωρώ ανόητους, όπως και ο καθένας μας. Δεν είναι θύματα κανενός.

19)Όντως είναι κουραστική και μετανιώνω που παρασύρθηκα σε αυτό. Είναι επίσης και επιζήμια για τι συζήτηση και άσκοπη, αφού ο καθένας και ειδικά άνθρωποι μορφωμένοι όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, δεν θα ανταποκρίνονταν σε ένα τέτοιο προσηλυτισμό.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 01-03-07, 14:32
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

ane η κάθε ιδεολογία είτε είναι επικοδομητική είτε είναι ιδεολογία αρνητισμού και απόρριψης βασίζεται σε κάποιο μοντέλο που κάποιος το σκέφτηκε, ή καλύτερα βασίζεται σε μια σκέψη κάποιου κάποτε. Η αναρχία σαν πρωταρχική της σκέψη είναι η απόρριψη, και η απόρριψη όμως είναι θέση, το να απορρίπτεις τα μοντέλα εξουσίας είναι πολιτική θέση και μοντέλο διακυβέρνησης, αρνητικό και ισοπεδοτικό αλλά είναι μοντέλο.

Ο Καρυωτάκης ανήκει στους κλασσικούς τεμπέληδες και απορώ πως έγινε αυτός διάσημος με τα ποιήματά του. Καταρχήν ο Καρυωτάκης ήταν δημόσιος υπάλληλος, που την εποχή του το να είσαι δημόσιος υπάλληλος ισοδυναμούσε με το να είσαι σήμερα βιομήχανος, άρα οικονομικά προβλήματα δεν είχε, η Πολυδούρη που ερωτεύτηκε και υποτίθεται οτι αυτοκτόνησε γιατί αρρώστησε ήταν η ίδια εκείνη που τον κυνηγούσε χρόνια και της έριχνε τη μια χυλόπιτα πίσω από την άλλη. Γενικά αυτός βαριόταν που ζούσε, κλασσική περίπτωση ανθρώπου που φτιάχνει ψευδοδιλλήματα και ψευδοπροβλήματα.


Δεν μισώ κανέναν τους αγαπώ όλους, αλλά δεν πιστεύω πως στην ζωή υπάρχουν αδιέξοδα και για αυτό την αυτοκτονία την θεωρώ φυγοπονία.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 01-03-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Δεν μισώ κανέναν τους αγαπώ όλους, αλλά δεν πιστεύω πως στην ζωή υπάρχουν αδιέξοδα και για αυτό την αυτοκτονία την θεωρώ φυγοπονία.
Μα αυτό συζητάμε εδώ kiklonas...Δεν έχουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές στον πόνο, στη θλίψη, στην εγκατάλειψη. Και ας μη ξεχνάμε και τούτο, ότι δηλαδή ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ. Σε οποιαδήποτε περίπτωση -άλλωστε ήδη έχω τοποθετηθεί- πιστεύω ότι η ΠΙΣΤΗ σε κάτι ΕΞΩ απο εμάς αποτελεί την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΚΤΙΝΑ ΦΩΤΟΣ που οι άνθρωποι χρειάζονται σε ακραίες στιγμές της ζωής τους. Αυτή την ΕΛΠΙΔΑ -την οποία σε προηγούμενα μηνύματά μου προσωποποίησα είναι ΑΝΑΓΚΗ, να την κρατούμε ζωντανή.

Τώρα για το εάν επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται θεολογικά, θρησκευτικά κτλ νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το οποίο ελάχιστα ή και καθόλου ενδιφέρει ανθρώπους που βιώνουν την απελπισία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.