Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 01-08-08, 14:45
PAUL.PHOENIX Ο χρήστης PAUL.PHOENIX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Απλά να κάνω μια παρατήρηση (αν και πραγματικά πρέπει να πω ότι δεν μου έχει κεντρίσει τόσο πολύ το ενδιαφέρον το θέμα) ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων φαίνεται πολύ προηγμένης τεχνολογίας για την εποχή του. Παρόλα αυτά
Α. δεν έχει βρεθεί κάτι παρόμοιο ποτέ παρα νομίζω κάτι παρόμοιο της περιόδου του Βυζαντίου αλλά υποδεέστερο.
Β. Ακόμα μέχρι τώρα βρίσκουμε εφαρμογές του.

Δεν ξέρω αν ήταν κάτι χρήσιμο, εάν λειτουργούσε σωστά, εάν ήταν κάτι ασήμαντο για την εποχή του, αλλά σίγουρα δείχνει ότι υπήρχε ένα υπόβαθρο Α για να γίνει που δεν έχει παρατηρηθεί πριν, ή και μετά από την υποτιθέμενη χρονολογία κατασκευής του.
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Αλλά δεν αποκλείω και τίποτα…
Καλό μεσημέρι.
Ο υπολογιστής των αντικυθύρων είναι ένας υπολογιστής πολύ εξελιγμένος όπως επιτυχως αναφέρεις. Επίσης επέτρεψε μου να προσθέσω ότι επάνω στον υπολογιστή βρέθηκαν λέξεις όπως ΙΣΠΑΝΙΑ. Τώρα αν πεις στους ισπανούς ότι οι αρχαίοι έλληνες έχουν ονομάσει ΄ισπανία΄την χωρα τους πριν απο τους ίδιους μπορεί να σου πετάξουν κανένα δεινόσαυρο στο κεφάλι (αστειεύομαι). Πάντως ο υπολογιστής το λέει.

http://www.physics4u.gr/articles/200...ikithiron.html
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 01-08-08, 15:14
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PAUL.PHOENIX
Ο υπολογιστής των αντικυθύρων είναι ένας υπολογιστής πολύ εξελιγμένος όπως επιτυχως αναφέρεις. Επίσης επέτρεψε μου να προσθέσω ότι επάνω στον υπολογιστή βρέθηκαν λέξεις όπως ΙΣΠΑΝΙΑ. Τώρα αν πεις στους ισπανούς ότι οι αρχαίοι έλληνες έχουν ονομάσει ΄ισπανία΄την χωρα τους πριν απο τους ίδιους μπορεί να σου πετάξουν κανένα δεινόσαυρο στο κεφάλι (αστειεύομαι). Πάντως ο υπολογιστής το λέει.

http://www.physics4u.gr/articles/200...ikithiron.html
Μόνο για την αποφυγή παρεξηγήσεων και δημιουργίας λάθος εντυπώσεων:

- Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων, στην σελίδα που παρέθεσες, πιθανολογείται πως έχει κατασκευαστεί περίπου το 125π.Χ. (για άλλους ερευνητές μερικές δεκαετίες αργότερα)

- Ισπανία - Hispania - έλεγαν οι Ρωμαίοι την Ιβηρική χερσόνησο ακόμη και πριν την κατακτήσουν το 218π.Χ.

Δεν ονόμασαν λοιπόν οι αρχαίοι Έλληνες την Ισπανία έτσι πριν τους Ισπανούς, αλλά οι Ρωμαίοι, τουλάχιστον έναν αιώνα πριν την κατασκευή του μηχανισμού των Αντικυθήρων.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 01-08-08, 15:24
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο πεπεισμενος για τη μη υπαρξη μιας τετοιας τεχνολογιας.εχω διαβασει πολλα βιβλια πανω στο θεμα και νομιζω οτι υπαρχει επιχειρηματολογια.δε σου λεω οτι εχω πειστει για την υπαρξη της αλλα εχω φτασει σε σημειο να μη θεωρω περιεργη την υπαρξη της αφου πλεον δεν αντιβαινει στη λογκη μου
Είναι η λογική...
Πιάσε τον πολιτισμό μας από το πρώτο στοιχείο, μέχρι το τελευταίο και θα δεις ότι υπάρχουν πολλές κενές τρύπες που όλοι οι παραμυθάδες δεν τις πιάνουν γιατί πονούν...
Μία είναι η τροφή...
Αν και ετοιμάζω ένα άρθρο ή μία συζήτηση με αυτό το θέμα, είναι πολύ απλό να πω ότι μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχει βρεθεί ούτε ζώο, μα ούτε και φυτό που να έχει εξημερωθεί πριν το 9.000 π.χ.... Αυτό τα λέει όλα...
Πως λοιπόν μπορεί να υπάρξει ένας πολιτισμός εάν δεν έχει το βασικότερο: ΤΡΟΦΗ;;;
Βλέπεις οι μεγαλύτεροι πολιτισμοί δημιουργήθηκαν στην αρχή εκεί ακριβώς που υπήρχε περίσσεια τροφής - Αίγυπτος, Σουμερία, πολιτισμός Ινδού και Γιανκ Τσε...
Και φυσικά τεχνολογικός πολιτισμός σημαίνει μία μεγάλη βάση ανθρώπων που να είναι αρκετοί ώστε να σκεφτούν την εφεύρεση, να την φτιάξουν και να την συντηρήσουν... Έτσι στην ξεφτίλα μιλάμε για πόλεις των 250.000 χιλιάδων κατοίκων τουλάχιστον... Πόλεις που με την σειρά τους και επειδή θα ήταν τεχνολογικά εξελιγμένες θα ήθελαν την αποχέτευση τους, την παροχή με φρέσκο νερό και τα υπόλοιπα δίκτυα τους (μεταφορών, ηλεκτρικών, επικοινωνιών...)
ΠΟΥ είναι όλα αυτά;;; Οεεεεεοοοοο
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 01-08-08, 16:01
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

αν υπηρχε οντως μεγαλη τεχνολογια στο παρελθον η οποια καταστραφηκε απο ενα μεγαλο κατακλυσμο ειναι πιθανο τα απομειναρια αυτης να εχουν θαφτει δεκαδες μςτρα κατω απο το εδαφος.συμφωνα με ενα βιβλιο που διαβασα πριν τον κατακλυσμο η περιοχη του αιγαιου και της μεσογειου ηταν στερια.αν υπηρχε για παραδειγμα καποιος μεγαλος πολιτισμος σε αυτη την περιοχη ειναι λογικο να μην εχουν διασωθει και πολλα πραγματα.

αυτες δεν ειναι δικες μου αποψεις.σου λεω τι διαβασα.

το βιβλιο ειναι του Γεωργιου Γεωργαλα <οι ριζες ζ χαλκεον γενος 9600-4000πΧ> εκδοσεις πελασγος
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 01-08-08, 16:36
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Σωστή παρατήρηση αυτή για τον υπολογιστή των Αντικυθήρων να προσθεσω ότι
Ακόμα ανακαλύπτουμε τις δυνατότητες του δείτε το παρακάτω άρθρο .

ΠΗΓΗ http://www.in.gr/news/article.asp?ln...6&lngDtrID=252
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 01-08-08, 21:23
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτες δεν ειναι δικες μου αποψεις.σου λεω τι διαβασα.
το βιβλιο ειναι του Γεωργιου Γεωργαλα <οι ριζες ζ χαλκεον γενος 9600-4000πΧ>
Γιατί πιστεύεις σε τέτοια επαίσχυντα ψεύδη;
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πιάσεις ένα βιβλίο γεωλογίας και να ενημερωθείς εάν αυτά που γράφει ο παραμυθάς συγγραφέας είναι αλήθεια...
Τόσο δύσκολο είναι να βρεις την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αλήθεια του θέματος ή προτιμάς να πιστεύεις πως ότι γράφουν οι παραμυθάδες είναι αλήθεια;
Κοίτα και εγώ έτσι ξεκίνησα - με το να τους πιστεύω...
Στην πορεία όμως είδα ότι απλώς πουλάνε ψεύδη σε αφελείς, σε ανθρώπους του καφενείου ή σε ανθρώπους που απλά δεν κάνουν τον κόπο να ψάξουν την αλήθεια... Για κάθε θέμα - ΨΑΧΝΕ... Δεν είναι δύσκολο τώρα με τους υπολογιστές και το νετ... Έχω βρει πράγματα που ούτε περίμενα να τα βρω (ειδικούς μεταλλευτικούς χάρτες π.χ) και έχω επικοινωνήσει με καθηγητές ακόμα και από την Αυστραλία!!!
Η απάντηση λοιπόν είναι:
ΨΑΞΤΕ - ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 02-08-08, 11:54
PAUL.PHOENIX Ο χρήστης PAUL.PHOENIX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Μόνο για την αποφυγή παρεξηγήσεων και δημιουργίας λάθος εντυπώσεων:

- Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων, στην σελίδα που παρέθεσες, πιθανολογείται πως έχει κατασκευαστεί περίπου το 125π.Χ. (για άλλους ερευνητές μερικές δεκαετίες αργότερα)

- Ισπανία - Hispania - έλεγαν οι Ρωμαίοι την Ιβηρική χερσόνησο ακόμη και πριν την κατακτήσουν το 218π.Χ.

Δεν ονόμασαν λοιπόν οι αρχαίοι Έλληνες την Ισπανία έτσι πριν τους Ισπανούς, αλλά οι Ρωμαίοι, τουλάχιστον έναν αιώνα πριν την κατασκευή του μηχανισμού των Αντικυθήρων.
Θέλω να ρωτήσω κάτι περί ρωμαίων.
Πως γίνεται να λέμε ότι οι ρωμαίοι είχαν πολιτισμό τεχνολογικό και έφτιαχναν διάφορα θέατρα και αρχιτεκτονικά μνημεία μόνο στα σημεία που είχαν πάει οι έλληνες. Πως εξηγείς το γεγονός ότι στην γαλλία ή στην άγγλια δεν είχαν κατασκευάσει κάτι ανάλογο. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 02-08-08, 12:02
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πως εξηγείς το γεγονός ότι στην γαλλία ή στην άγγλια δεν είχαν κατασκευάσει κάτι ανάλογο. Ευχαριστώ
Ποιός σου είπε κάτι τέτοιο;
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πιάσεις το νετ και να κοιτάξεις ανά χώρα τις δημιουργίες των Ρωμαίων...
Όχι μόνο στην Αγγλιά, αλλά και στην Αλγερία, στο Μαρόκο, στην Τυνησία στην Ισπανία, στην Πορτογαλία...
Τόσο δύσκολο είναι να βρεις την αλήθεια;;;;;;;;;;;;;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 02-08-08, 12:19
PAUL.PHOENIX Ο χρήστης PAUL.PHOENIX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ποιός σου είπε κάτι τέτοιο;
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πιάσεις το νετ και να κοιτάξεις ανά χώρα τις δημιουργίες των Ρωμαίων...
Όχι μόνο στην Αγγλιά, αλλά και στην Αλγερία, στο Μαρόκο, στην Τυνησία στην Ισπανία, στην Πορτογαλία...
Τόσο δύσκολο είναι να βρεις την αλήθεια;;;;;;;;;;;;;;;
Θέλω να είμαι σαφής σε αυτά που λεγονται. Οι δημιουργίες ήταν των ρωμαίων ή των ελλήνων αρχιτεκτόνων που τα έφτιαχναν για λογαριασμό των ρωμαίων?
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 02-08-08, 13:43
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Ρε παιδιά χάθηκα. Ακόμα συζητάμε για το αν είμαστε μόνοι στο σύμπαν;
Πως συνδέονται όλα αυτά τα ξεχωριστά θέματα που βλέπω;
Η ηλικία του ανθρώπου, η ηλικία του πολιτισμού, η σχέση του θεού, η τέχνη των Ρωμαίων ...... μα τι γίνεται εδώ.

Για το τελευταίο να σας πω ότι σε όλες τις τέχνες οι ιταλοί μιμήθηκαν τους Έλληνες και διδάχτηκαν από αυτούς, όμως η τέχνη τους είναι πιο χονδροκομένη και πιο φαμφαρόζικη καθώς θέλαν να επιδεικνύει την μεγάλη κυριαρχία της Ρώμης. Εδώ δεν έχουμε ακριβώς τεχνολογία αλλά Τέχνη.

Άσχετα όμως αυτά ρε παιδιά. Ας συντονιστούμε. Που διαφωνούμε και μιλάμε για όλα αυτά τα πράγματα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.