Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-06, 17:08
gentleman Ο χρήστης gentleman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Υποθετική εισβολή Τουρκίας και συμμάχων με σκοπό το διαμελισμό της Ελλάδας

Κυκλοφορεί η θεωρία πως σχεδιάζεται εισβολή των παραπάνω κρατών με σκοπό το διαμελισμό της Ελλάδας σε:

1. Μασεντόνια

2. Τσαμέρια

3. "Τουρκική Δημοκρατία Θράκης" στα πρότυπα της "Τουρκικής Δημοκρατίας Βορείου Κύπρου".

4. Δωδεκάνησα

5. Υπόλοιπη Ελλάδα, διαιρεμένη κι αυτή σε "περιφέρειες"

Άσχετα αν τα πιστεύετε αυτά ή όχι, υπάρχει κανείς που να πιστεύει στις στρατιωτικές ικανότητες της Ελλάδας σε τέτοιο ενδεχόμενο, με δεδομένη την πρόσφατη διάλυση των μονάδων στη Βόρεια Ελλάδα;

Με δεδομένα τα 2.000.000 Αλβανούς μετανάστες; Τι θα κάνουν αυτοί άραγε, αν φύγουμε όλοι οι άντρες για πόλεμο;

Εγώ πιστεύω πως η Ελλάδα δεν μπορεί να κρατήσει τα εδάφη της. Έτσι και δώσουν οι Αμερικανοί τη διαταγή διαμελισμού (όπως κάνανε στην Κύπρο), πάμε χαμένοι.

Με τις πόλεις χωρίς νερό, χωρίς ρεύμα, χωρίς τροφοδοσία, οι συνταξιούχοι και τα γυναικόπαιδα θα φύγουν για Νότιο Ελλάδα, όπως οι Λιβανοί εγκαταλείπουν άρον άρον τις εστίες τους. Κάποιοι θα εξαναγκαστούν να πολεμήσουν μέσα στον κανονικό στρατό, αρνιά για σφάξιμο σε ένα σκηνοθετημένο πόλεμο με δεδομένο τον τελικό σκοπό του διαίρει και βασίλευε της Νέας Τάξης.

Σκηνοθετημένο σαν το πραξικόπημα στην Κύπρο, που σκοπό είχε την εισβολή και διαίρεση του νησιού.

Σκηνοθετημένο σαν την εισβολή μας στη Μικρά Ασία, που σκοπό είχε τη γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.

Όσο παραμένουμε προτεκτοράτο της Αμερικής, μπορεί να επαναπαύονται οι περισσότεροι, αποχαυνωμένοι στις τηλεοράσεις τους, ονειρευόμενοι πως θα πιάσουν μία θεσούλα στο δημόσιο για να κοπροσκυλιάζουν όλο το πρωί σε βάρος των φορολογούμενων Ελλήνων.

Λύσεις δεν έχω. Ελπίζω μόνο να κάνω λάθος για τις στρατιωτικές ικανότητες της Ελλάδας. Γιατί στην αντίθετη περίπτωση πάμε χαμένοι.
  #2  
Παλιά 22-07-06, 18:18
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gentleman
Άσχετα αν τα πιστεύετε αυτά ή όχι, υπάρχει κανείς που να πιστεύει στις στρατιωτικές ικανότητες της Ελλάδας σε τέτοιο ενδεχόμενο, με δεδομένη την πρόσφατη διάλυση των μονάδων στη Βόρεια Ελλάδα;
Ανεξάρτητα με το ότι δεν πιστευω ότι η τουρκία η κάποιος άλλος θα τολμήσει ποτέ να επιτεθεί στην Ελλάδα (πολλοί οι λόγοι που το πιστευω), αν υποθέσουμε ότι θα επιτεθούν, θα πάρουν ότι έχουν πάρει όλοι αυτοί που κατά καιρούς έκαναν αυτό το σφάλμα.
Παράθεση:
Με δεδομένα τα 2.000.000 Αλβανούς μετανάστες; Τι θα κάνουν αυτοί άραγε, αν φύγουμε όλοι οι άντρες για πόλεμο;
Υπάρχει ήδη σχέδιο αντιμετώπισης στο πεντάγωνο.Ας μην είμαστε τόσο απαισιόδοξοι, ό στρατός είναι αξιόμαχος και οι διοικούντες ικανοί.
Παράθεση:
Εγώ πιστεύω πως η Ελλάδα δεν μπορεί να κρατήσει τα εδάφη της. Έτσι και δώσουν οι Αμερικανοί τη διαταγή διαμελισμού (όπως κάνανε στην Κύπρο), πάμε χαμένοι.
Ήμουν φαντάρος στην χίο το 1986-87, (τότε με το χόρα και το σισμικ), αν τολμούσαν να αποβιβασθούν και 100000 στρατό να έστελναν θα είχαν 100000 νεκρούς.
Οι τούρκοι έχουν ήδη τεράστιο οικονομικό πρόβλημα, έχουν ήδη ανοιχτά μέτωπα στο εσωτερικό τους και στην κύπρο, έχουν πρόβλημα με την βουλγαρία, και ας μην ξεχνάμε και την ρωσσία. Αν ξεκινήσουν πόλεμο δεν θα μπορέσουν να συνέλθουν ποτέ.

Παράθεση:
Κάποιοι θα εξαναγκαστούν να πολεμήσουν μέσα στον κανονικό στρατό, αρνιά για σφάξιμο σε ένα σκηνοθετημένο πόλεμο με δεδομένο τον τελικό σκοπό του διαίρει και βασίλευε της Νέας Τάξης.
Απλά θα σου θυμίσω τα αρνιά στην αλβανία και στην κρήτη και τι έπαθαν οι λύκοι.
Παράθεση:
Σκηνοθετημένο σαν το πραξικόπημα στην Κύπρο, που σκοπό είχε την εισβολή και διαίρεση του νησιού.
Το λάθος έγινε από ορισμένους προδότες, όχι από τον στρατό μας.
Παράθεση:
Σκηνοθετημένο σαν την εισβολή μας στη Μικρά Ασία, που σκοπό είχε τη γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
Αγγλοι, γάλλοι, γερμανοί, οι φίλοι μας!
Όμως, η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, όσο και αν το θέλουν. Ασε που ο κόσμος έχει αλλάξει και εκτός από την αμερική και τους ηλίθιους πολίτες της κανένας δεν θέλει τον πόλεμο.
Παράθεση:
Λύσεις δεν έχω. Ελπίζω μόνο να κάνω λάθος για τις στρατιωτικές ικανότητες της Ελλάδας. Γιατί στην αντίθετη περίπτωση πάμε χαμένοι.
Η λύση υπάρχει:Είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ.
Όλοι οι αποχαυνωμένοι όπως λές ξαφνικά θα διψάσουν για αίμα.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
  #3  
Παλιά 23-07-06, 00:40
gentleman Ο χρήστης gentleman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

> Η λύση υπάρχει:Είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Όλοι οι αποχαυνωμένοι όπως λές ξαφνικά θα διψάσουν για αίμα.

Στην Κύπρο άραγε, δεν δίψασαν για αίμα; Δεν αφυπνίστηκαν οι ψυχικές δυνάμεις του Ελληνισμού στην Κύπρο; Είδες εσύ καμία νίκη;

> αν υποθέσουμε ότι θα επιτεθούν, θα πάρουν ότι έχουν πάρει όλοι αυτοί που κατά καιρούς έκαναν αυτό το σφάλμα.

Αυτοί που εξολόθρευσαν τον Ελληνισμό της Μικράς Ασίας, τι απάντηση πήραν;

Αυτοί που κατέλαβαν τη μισή Κύπρο, τι απάντηση πήραν;

Αυτοί που δολοφόνησαν εν ψυχρώ τον πιλότο Ηλιάκη, τι απάντηση πήραν;

Αυτοί που δολοφόνησαν μπροστά στις κάμερες τον Τάσο Ισαάκ και τον Σολωμό Σολωμού, τι απάντηση πήραν;

Αυτοί που έκαναν μαζικούς βιασμούς, δολοφονίες και εμπρησμούς στους Έλληνες της Πόλης το 1955, τι απάντηση πήραν;

Γιατί άραγε επιδιώκουν τόσο τον πόλεμο οι Τούρκοι στρατηγοί, αν δεν ήταν βέβαιοι ότι θα βγουν κερδισμένοι, εδαφικώς ή γεωπολιτικώς; Όπως βγήκαν κερδισμένοι και στα Ίμια. Όπως βγήκαν κερδισμένοι και στην Κύπρο. Το πραξικόπημα στην Κύπρο μπορεί να έγινε από προδότες. Σαν τους προδότες όμως που χάρισαν τα Ίμια. Σαν τους προδότες που πάνε να βάλουν μουσουλμάνα νομάρχη στη Θράκη. Σαν τους προδότες που προσκυνάνε το μαυσωλείο του μεγαλύτερου δολοφόνου των Ελλήνων, του υπάνθρωπου Κεμάλ. Σαν τους προδότες που παίζουν το θέατρο της δήθεν φιλίας με τις κουμπαριές.

Οι προδότες κάνουν κουμάντο. Δηλαδή τι κουμάντο, διαταγές εκτελούν. Όποιος δεν υπακούει στα σχέδια της Νέας Τάξης, μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Εμείς τι κάνουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gentleman : 23-07-06 στις 00:56
  #4  
Παλιά 23-07-06, 13:21
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κυκλοφορεί η θεωρία πως σχεδιάζεται εισβολή των παραπάνω κρατών με σκοπό το διαμελισμό της Ελλάδας
Που κυκλοφορεί? Και ποιά τα 'παραπάνω' κράτη, μιας και δεν αναφέρεις κανένα.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
  #5  
Παλιά 24-07-06, 19:51
gentleman Ο χρήστης gentleman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

> Που κυκλοφορεί? Και ποιά τα 'παραπάνω' κράτη, μιας και δεν αναφέρεις κανένα.

Που αλλού, στο internet. Αντί να βαθμολογήσουμε την αξιοπιστία της πηγής, ας κοιτάξουμε τι έχει δημοσιευτεί στην τηλεόραση και τις εφημερίδες σχετικά:

Οι Αλβανοί θέτουν θέμα Τσάμηδων. Στα σχολικά τους βιβλία δείχνουν την Αλβανία μέχρι την... Άρτα. Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη τι παραλίγο να πάθει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στην Αλβανία σε πρόσφατη επίσκεψή του. Να τον ψιλο-λυντσάρουν μπροστά στις κάμερες είχαν σκοπό, για να εγείρουν στα διεθνή μήντια θέμα "Τσάμικης μειονότητας".

Μετά είναι γνωστές οι επιδιώξεις της Βαρδάσκας (μη μου πεις ότι δεν ξέρεις ποια χώρα είναι αυτή, αποδεδειγμένη ιστορική ονομασία ποιας περιοχής). Η οποία κι αυτή ζωγραφίζει παρόμοιους χάρτες μέχρι την Θεσσαλία, και έχει συνάψει σύμφωνα στρατιωτικής συνεργασίας με την Τουρκία, όπου "επίθεση σε έναν, είναι επίθεση σε όλους".

Η Αλβανία έχει συνάψει παρόμοια σύμφωνα. Από τον πόλεμο για τον διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας, τα Τουρκικά αεροσκάφη από Αλβανικά αεροδρόμια βομβάρδιζαν τη Σερβία.

Για την Βουλγαρία δεν έχω στοιχεία, πάντως η έξοδος στο Αιγαίο είναι παλιό σημείο σύγκρουσης. Έχει χυθεί πολύ αίμα στη Βόρεια Ελλάδα από τους Βούλγαρους κομιτατζήδες, για να μην ξεχνάμε τον Μακεδονικό Αγώνα και τον γίγαντα Παύλο Μελά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gentleman : 24-07-06 στις 19:53
  #6  
Παλιά 24-07-06, 21:54
D_XENIOS Ο χρήστης D_XENIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

Εγω εχω ακουσει ενα αλλο σεναριο που λει για διαμελισμο της Τουρκιας.
Οι γνησιοι Τουρκοι ειναι δεν ειναι 15-20000000 και οι υπολοιποι ειναι
Κουρδοι-Αρμενιοι- Ελληνες και αλλοι. Λοιπον αυτο το σεναριο λεει για
ανεξαρτητα κρατοι αυτων των λαων συν ενα ανεξαρτητο κρατος
μεσα στην Κωνσταντινουπολη για το Πατριαρχειο (κατι σαν το Βατικανο)
Και μην ξεχναμαι οτι ιστορικα στους Τουρκους δεν ανηκει καθολου γη
που σημερα κατεχουν.
ΥΣΤ. Ελεος η ΕΛΛΑΔΑ δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα
__________________
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΧΘΕΣ
  #7  
Παλιά 25-07-06, 09:56
Το avatar του χρήστη echosan
echosan Ο χρήστης echosan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα,

Είναι πιθανόν οι Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις να μην επαρκούν για να υπερασπιστούν τα εδάφη μας σε μία πολυμετωπική επίθεση.

Είναι όμως και αρκετά ,κατά τη γνώμη μου, τραβηγμένο σενάριο μία επίθεση από οποιοδήποτε "γείτονα" μας.

Η Αλβανία δεν έχει ούτε τον εξοπλισμό, ούτε την δύναμη. Το ίδιο νομίζω πως ισχύει και με τους υπόλοιπους γείτονες από το βορά. Αυτή που πραγματικά είναι υπολογίσιμη δύναμη είναι η Τουρκία, όμως έχει πραγματικά παρα πολλά προβλήματα στο εσωτερικό της για να την απασχολήσει μία επίθεση στην Ελλάδα.

Βέβαια η αποδυνάμωση χωρών όπως το Ιρακ στα ανατολικά της Τουρκίας, της λύνει κάποια πιθανά προβλήματα, ομώς νομίζω ότι η κατάσταση παραμένει αρκετά ασταθής.

Επίσης θα πρέπει να δούμε και την γεωγραφική φύση της επίθεσης που θα πρέπει να εκτελέσουν οι Τούρκοι.
  #8  
Παλιά 25-07-06, 16:26
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Εμένα από την άλλη με προβληματίζει η τεράστια "αυτοπεποίθηση" των "ηγετών" μας για τις δυνατότητες αυτοάμυνας των ακριτικών περιοχών στα βόρεια της χώρας.
Έφτασαν μέχρι του σημείου να διαλύσουν όλες τις μονάδες του Ελ.Στρατού στα βόρεια σύνορα μας και να αφήσουν την άμυνα των β.συνόρων σε συνοριοφύλακες!!!!! (το σχέδιο ξεκίνησε επι ΥΠ/ΑΜ Παπαντωνίου)

Μα τέτοια αυτοπεποίθηση πια!;

Τέτοια σιγουριά;

....
  #9  
Παλιά 26-07-06, 06:37
Το avatar του χρήστη Shadow of D.
Shadow of D. Ο χρήστης Shadow of D. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Cool

Σε περίπτωση επίθεσης από την Τουρκία στην Ελλάδα τότε θα μπορούμε βάση της ιστορίας να μιλήσουμε για κάτι μπαγκόσμιο αφού η Ελλάδα είναι μέρος της Ε.Ε. και δεν θα μείνει αμέτοχη (η Ε.Ε.), και μιας και οι 2 παγκόσμιοι πόλεμοι άρχισαν από την Ευρώπη...
Ακόμα τα εσωτερικά προβλήματα της Ελλάδας είναι μικρότερα σε μέγεθος από αυτά της Τουρκίας (επιπλέον ως λαός αποδείξαμε ότι σε κίνδυνο τα ξεχνάμε). Αυτό προαναφέρθηκε... μαζί με την πλυθησμιακή κατανομή της Τουκίας σχετικά με τους λαούς της. Ομώς δεν θα πρέπει να βασιζόμαστε στο τι λένε οι ρίζες του πολίτη (στρατιώτη) μιας χώρας αλλά στο τι λέει η καρδιά του πως είναι. Υπάρχουν πολίτες που νιώθουν ότι είναι αυτό που υπαγορεύει η χώρα τους και όχι ότι οι ρίζες των προγόνων του.
"Οι Αλβανοί θέτουν θέμα Τσάμηδων. Στα σχολικά τους βιβλία δείχνουν την Αλβανία μέχρι την... Άρτα."
Αναφέρθηκε πριν, όμως η κάθε χώρα δεν κάνει την δική της προπαγάνδα στην παιδεία της;;; Η Ελλάδα για παράδειγμα θεωρεί τα εδάφη της Μικράς Ασίας δικά της παρόλο που τα έχει χάσει εδώ και πολύ καιρό (αρχικά πριν απο αιώνες και οριστικα στην καταστροφή). Εμείς το θεωρούμε αυτονόητο αλλά αν είμασταν τούρκοι και το ακούγαμε δεν θα το κοροϊδεύαμε;;;
Τέλος για να κλείσω θεωρώ πως έχουμε από τους πιο καλά οργανωμένους και εξοπλισμένους στρατούς(συγκριτικά με τις δυνατότητες μας γιατί αλλίως είμαστε μέτρια έως χάλια από τεχνοογία κυρίως). Έχοντας ως βάση δεδομένων εφημερίδες, βιβλία, κτλ, αλλά και της καλύτερης ίσως ιντερνετικής εγκυκλοπαίδιας (προσωπική άποψη κυρίως). Για του λόγου το αληθές παραθέτω 1-2 links απο αυτήν ψάξτε το λίγο και εσείς και θα σχηματίσετε άποψη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Force
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Force
http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Navy
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Navy
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Armed_Forces
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Greece
__________________
Το παρόν είναι δικό τους το Μέλλον είναι δικό μου
  #10  
Παλιά 26-07-06, 12:10
προιτος Ο χρήστης προιτος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα, το θεμα αυτο ειναι αρκετα σημαντικο, για αυτο θα ηθελα να εκφρασω καποιεσ αποριες και αποψεις

gentleman

με τον ορο βαρδασκας εννοεις τα σκοπια?

Και για τους τουρκους στρατηγους που επιθυμουν συνεχως τον πολεμο: σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να λαβουμε υποψην μας οτι οι τουρκοι στρατηγοι δρουν ανεξαρτητοι στην τουρκια, αυτοι αποφασιζουν τι εξοπλισμο θα παρει η χωρα και δεσμευουν το ποσο αναγκαστικα απο τη κυβερνηση τους. Και ποιος δεν μου λεει εμενα οτι ολοι αυτοι δεν υποκινουνται απο τους αμερικανους ωστε να μας εχουν και τα δυο κρατοι σε εκγρηγορση και να πωλλουν τα ωραια τους οπλικα συστηματα. Ας μην ξεχναμε και οσες κρισεις ειχαμε με την τουρκια ηταν τις περιοδους που δεν αγοραζαμε απο αμερικανους αλλα απο ρωσσους

Dxenios

Νομιζω για διαμελισμο της τουρκιας ειχε μιλησει και ο μοναχος του Αγιου Ορους, ο Παισιος (για οποιον τα πιστευει αυτα), παντως για πολλα χρονια και εγω για διαμελισμο της τουρκιας ακουω και δημιουργια κουρδικου κρατους. Αυτο πρεπει να το φοβουνται οι τουρκοι γιατι στην επιθεση των αμερικανων στο ιρακ, αφγανισταν οι κουρδοι βοηθησαν τους αμερικανους, αυτο το ειχα ακουσει απο ελληνικα μεσα ενημερωσης.

echosan

συμφωνω, οι αλβανοι δεν εχουν καμια δυνατοτητα πολεμικη, εδω ακομα δεν εχουν φπα και εχουν ζητησει απο ελληνεσ καθηγητες πανεπιστημιων να πανε να τους φτιξουν ( αυτο το λεω για να δειξω την ανοργανωσια τους). Οσο για την βουλγαρια σιγα σιγα αρχιζει να περνα η οικονομια τους σε ελληνικα χερια και ουτε αυτη ειχε καμια πολεμικη ικανοτητα.

Παντως τωρα το θυμηθηκα ειχα συναντησει καποια στιγμη ενα παππου, ο οποιος τα ειχε χαμενα αλλα ελεγε συνεχως οτι υπαρχει σχεδιο διαμελισμου τησ ελλαδας, τωρα αν ηξερε κατι παραπανω???
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.