Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-07-11, 21:34
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι το σώμα μας έχει τη δυνατότητα και μπορεί να μας δείξει τί είναι ωφέλιμο προς βρώση όταν έχουμε την εκπαίδευση και την ευαισθησία να αντιλαμβανόμαστε τα μηνύματά του. Μπορεί βέβαια αυτό που ακούμε να μην είναι το σώμα αλλά οι ισχυρές αλυσίδες των συνηθειών και των εθισμών μας και τα διάφορα ψυχολογικά μας προβλήματα το οποίο νομίζω είναι και το πιο συνηθισμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-11, 04:24
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Καστέας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε λίγο να τα ξεκαθαρίσουμε ένα ένα παρέα, εδώ και μετά ο κόσμος θα τα διαβάσει και θα επιλέξει μόνος του.

Μου θυμίζει λίγο Seng Sang από Mortal Kombat αυτό που λές για την συλλογική ψυχή και ότι αφού τρως πτώμα , παίρνεις και από ψυχή.Άρα με την δική σου μη-διττή λογική είναι καλύτερα να ρουφάμε ψυχές.
Αν είναι να τα ξεκαθαρίσουμε ένα ένα, θα πρέπει να ξεκαθαριστεί πρώτα η ύπαρξη ψυχής όσο στον άνθρωπο, τόσο και στα ζώα, επειδή βλέπω πως το παίρνεις ως δεδομένο. Μετά θα πρέπει να αποδειχθεί πως με την κατανάλωση κρέατος = ύλης, καταναλώνουμε και την ψυχή του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Καστέας Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι επειδή ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ (όλα τα ξέρουμε γιατι είμαστε οι καλύτεροι) ότι στις δονήσεις τους δεν υπάρχει καλό ή κακό.
Εγώ θα σου πω ότι υπάρχει ΠΟΝΟΣ. Αυτό φτάνει.
Εγώ πρώτη φορά διαβάζω αυτα που γράφεις, φαίνεται πως γνωρίζεις περισσότερα. Απ' ότι βλέπω όμως, τους " πνευματικούς" και "ευαίσθητος" χωρτοφαγους μόνο ο νόμος τους αποτρέπει να κατασπαραξουν τος παμφαγους συνανθρώπους τους. Ποθούν και αναμένουν πολύ την τιμωρία αυτών.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-11, 21:50
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Καστέας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε λίγο να τα ξεκαθαρίσουμε ένα ένα παρέα, εδώ και μετά ο κόσμος θα τα διαβάσει και θα επιλέξει μόνος του.

Μου θυμίζει λίγο Seng Sang από Mortal Kombat αυτό που λές για την συλλογική ψυχή και ότι αφού τρως πτώμα , παίρνεις και από ψυχή.Άρα με την δική σου μη-διττή λογική είναι καλύτερα να ρουφάμε ψυχές. Έτσι επειδή ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ (όλα τα ξέρουμε γιατι είμαστε οι καλύτεροι) ότι στις δονήσεις τους δεν υπάρχει καλό ή κακό.
Εγώ θα σου πω ότι υπάρχει ΠΟΝΟΣ. Αυτό φτάνει.

Όσο για το πολυδιάστατος λίγο πολύ είναι γνωστά και συμφωνώ απόλυτα.
Όσο για το ότι χρειάζεται να τραφεί για να επιβιώσει, απαντώ στο ότι για να ζήσει το σώμα θέλει ελάχιστα πράγματα και όχι τα μακ'ντοναλτς....λέω γω τώρα...

Χαίρομαι που δεν είσαι υπερ της μαζικής σφαγής ζώων.Πολύ θετικό.
Πώς θεωρείς και με ποια κριτήρια ότι το έχει επιλέξει το ζώο να ζει και να υποχρεούτε να θανατώνεται από άνθρωπο;Πώς συμβάλει στην εξέλιξή του αυτό;
Γιατί εγώ πάλι δεν θεωρώ...μιλάω για Πόνο.

Εγώ φίλος δεν είμαι του ποιήματος.Είμαι της πράξης.Δεν προκαλεί κάποιος πόνο ή δεν τρώει πτώμα μαγειρεμένο και μετά μιλάει για λοιπά θέματα.

Όσο εσύ έχεις βαρεθεί το ποίημα αυτό , εγώ έχω βαρεθεί να κοιτάει το στομάχι του ο καθένας και να το γεμίζει με οτιδήποτε βρει.

Αν θες να τρώς κρέας,πήγαινε εσύ και σκότωσε το.Αν μπορείς.Πρέπει να είσαι λίγο αναίσθητος βέβαια για να το κάνεις.Και όχι να περιμένεις από όποιονδήποτε άλλο.

Για την πηγή που είπες υπάρχει λύση που λέγεται ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΟΖΟΝ.Πάρακάτω...
Διότι με την λογική ότι όλα είναι με φυτοφάρμακα το όζον όχι μόνο τα διαλύει αλλά τα εξαφανίζει από γης....

Γιατί υπάρχει και ένα άλλο παράδειγμα με το καζανάκι της τουαλέτας...και το πάτημά του...αν με πιάνεις.

Η ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ που γράφεις στην αρχή για τις επιλογές περί τροφής είναι λίγο...χλιαρή.Να αφήσω το σώμα μου να λέει τι θα μου κάνει;;;

Μάλλον άλλος πέφτει σε κάτω Κέντρα και διαστάσεις...Εδώ μιλάμε για Πνευματική Ανάπτυξη.Τα εμπόδια ΘΕΤΩΝΤΑΙ. Το πως θα τα ξεπεράσεις....ας αγοράσουμε μια μερίδα γύρο να σου πω.

Ένα ένα τα θέματα λύνονται....η καραμέλα του κρέατος θα φύγει όσο σύντομα γίνεται. ΔΕΝ επιτίθομαι προσωπικά. Αφήνω το θέμα να υπάρχει και από εδώ και πέρα ο κόσμος θα διαβάσει και όποιος θέλει θα καταλάβει.

Τέλος όπως έχω γράψει από το πρώτο μήνυμα και το έχω ξεκαθαρίσει είναι ότι , ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ να ασχοληθεί με Πνευματικότητα. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΛΛΑΖΕΙ. Μάλλον ο πτωματοφάγος μένει κάτω ή στην μέση το πολύ...

Δεν μίλησα για συλλογή ψυχής, είπα ότι και τα ζώα και τα φυτά έχουν ψυχή.
Δεν εννοούσα ότι παίρνεις την ψυχή, αλλά ότι σκοτώνοντας το ζώο ή κόβοντας το φυτό του την αφαιρείς.
Του κόβεις την σύνδεση... Δεν έχει σημασία που είναι φυτό. Έχει ψυχή.

Καλά το σώμα σίγουρα δεν θέλει σαβουροφαγία για να επιβιώσει.
Δεν το υποστήριξα σε καμιά περίπτωση αυτό. Άσε που είμαι κι εγώ κατά της ανθυγιεινής τροφείς.

Όσο για την επιλογή της ψυχής, που και πως θα πάει είναι πολύ μεγάλο θέμα.
Απλά πιστεύω ότι όλοι ή όλα αν θες, επιλέγουν που θα πάνε και τι θα κάνουν, έτσι ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα πάρουν αυτό που ήρθαν να πάρουν...
Δλδ δεν γεννιόμαστε τυχαία όπου γεννιόμαστε και δεν ζούμε πράγματα που δεν αφορούν την εξέλιξή μας...
(Ίσως αυτήν την κουβέντα να την κάνουμε σε άλλο θέμα)

Όσο για τον πόνο και τα πτώματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Τον πόνο τον προκαλεί άλλος και το πτώμα είναι φρέσκο και μαγειρεμένο... Πλάκα κάνω!
Αλλά δεν είναι όντως ακριβώς έτσι.
Βασικά αυτό είναι σαν να φωνάζουμε όλοι από τον καναπέ μας και 5-6 να διαδηλώνουν.
Έτσι και οι χορτοφάγοι δεν τρώνε κρέας αλλά το κάνουν για την πάρτι τους. Το καλό, αν το θέσουμε έτσι, μόνο για τον εαυτό τους τον κάνουν.
Το κακό ας το θέσουμε έτσι, συνεχίζει να υπάρχει. Τα σφαγεία είναι γεμάτα...
Ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για ότι υπάρχει γύρο του, αν απλά απέχει για να μην είναι συνένοχος... αυτό είναι παραμύθι...
Φυσικά δεν μιλώ προσωπικά.
Απλά έχω πολλούς φίλους χορτοφάγους και αυτό το θέμα είναι πολυσυζητημένο.

Να σκοτώσω ζώο και μετά να το φάω δεν μπορώ σίγουρα να το κάνω. Μαγειρεμένο όμως 2-3ης φορές τον μήνα θα το φάω.
Αλλά έχω συνείδηση του τι κάνω. Δλδ ξέρω ότι αυτό που τρώω ήταν ζωντανό κάποτε και πόνεσε όπως λες και εσύ για να έρθει στο πιάτο μου, γι αυτό και το ευχαριστώ γι αυτό.
Βέβαια καμιά πίτα γύρο την χτυπώ καμιά φορά αλλά τι να κάνω...Άνθρωπος βλέπεις χαχα...

Για την πηγή νόμισα ότι εννοούσες κάτι άλλο οπότε ok.

Το σώμα μας έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από αυτές που ξέρουμε. Απλά εμείς το νιώθουμε μόνο όταν πονά, πεινάει, και θέλει να αδειάσει.
Αυτό όμως μας μιλάει συνέχεια.
Άλλη μια πολύ μεγάλη κουβέντα. Όπου ακόμα και η επιστήμη προσπαθεί να εξαντλήσει.

Και τέλος δικό μου πιστεύω είναι ότι η πνευματικότητα δεν περνάει από το στομάχι, αλλά από το πόσο συνειδητός είσαι, πόσο καλά γνωρίζεις τον ίδιο σου τον εαυτό, αλλά και η πρόθεση.
Βασικά το ένα φέρνει το άλλο... Το σωστό είναι να γίνει κάποιος χορτοφάγος γιατί αυτό νιώθει με όλο του το σώμα και πνεύμα. Όχι από πεποίθηση.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου.

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lmike : 27-07-11 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-11, 13:43
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Φυσιολογικό για τον άνθρωπο
-καθώς και φυσικό αλλά και λογικό-
είναι ό,τι μπορεί να φάει ωμό.

Ακόμη και το επιχείρημα οτι...
ο άνθρωπος έχει κυνόδοντες κλπ αιχμηρά δόντια,
είναι παράλογο και οφείλεται στον εθισμό των κρεοφάγων στο κρέας,
που όπως κάθε εθισμός,
κάνει τον εθισμένο παράλογο
στο θέμα αυτό (στο θέμα του εθισμού).

Συγκρίνεται η αιχμηρότητα των δοντιών του σαρκοβόρου ζώου,
με την υποτυπώδη αιχμηρότητα των δοντιών του ανθρώπου;
Ας είμαστε σοβαροί...
Εκτός αυτού, έχει ο άνθρωπος τόσο ισχυρούς μύες στις γνάθους
-μασητήρες- για να ξεσκίζει ζωντανή σάρκα;

Οι επίδοξοι κρεοφάγοι "ας την πέσουν" σε ένα πρόβατο ή σε ένα βόδι ζωντανό,
όπως επιτίθενται οι λύκοι και τα λιοντάρια στα θύματά τους
-φανταστείτε την γελοιότητα του θεάματος
να το κάνει αυτό "αφηνιασμένος" άνθρωπος-,
και αν έχουν μετά δόντια, τα ξαναλέμε.

Αυτό το επιχείρημα απο μόνο του,
αποδεικνύει οτι ο άνθρωπος δεν είναι σαρκοφάγος.
Κάποιοι τον έχουν πείσει οτι είναι.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 28-07-11 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-11, 20:34
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Αυτό που λες είναι γνωστό, όπως και ότι με βάσει το πεπτικό μας σύστημα αλλά και το μήκος των εντέρων μας, είμαστε χορτοφάγοι.
Επιστημονικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο όμως γιατί με βάσει την επιστήμη, εξελιχτήκαμε και αλλάξαμε...
Οι κυνόδοντες του προϊστορικού ανθρώπου δεν ήταν σαν του σημερινού που προσαρμόστηκαν στο ψημένο κρέας...

Επίσης οι άνθρωποι ξεκίνησαν να τρώνε ρίζες. Τότε δεν ήξεραν τπτ άλλο... Μέσος όρος ζωής 35-40... Κυνήγι αδύνατο...
Παρατηρώντας τα σαρκοφάγα ζώα να τρώνε κρέας, σου λέει για κάτσε να δούμε τι είναι αυτό... Έτσι πήγαιναν και <<έκλεβαν>> τα κόκαλα που έμεναν και τρώγανε το μεδούλι.
Ε αυτό τους αύξησε την μυϊκή δύναμη και τον μέσο όρο ζωής.
Από τότε έγιναν παμφάγοι. Εκτός αυτού τότε που δεν υπήρχε και φωτιά το τρώγανε και ωμό... και όχι μόνο το έτρωγαν αλλά ντυνόταν και με το δέρμα...
Πλήρη εκμετάλλευση του ζώου. Τότε οι κυνόδοντες αλλά και τα υπόλοιπα δόντια ήταν ποιο κοφτερά.
Μετά με την ανακάλυψη του τρόπου να δημιουργήσουν φωτιά, το μαγείρευαν και καθώς εξελισσόταν το είδος άλλαζε και η ανατομία του.

Τελικά είναι στην φύση του να είναι παμφάγος ο άνθρωπος. Αλλά όπως λέω και από την αρχή, αλλού είναι το πρόβλημα.
Επίσης στην φύση του είναι και ότι ο άνθρωπος είναι και υλη και πνεύμα μαζί, αν κάτι μας κάνει να τα βλέπουμε σαν δυο διαφορετικά πράγματα, σίγουρα δεν φταίει το κρέας...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-11, 21:32
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τέλος δικό μου πιστεύω είναι ότι η πνευματικότητα δεν περνάει από το στομάχι, αλλά από το πόσο συνειδητός είσαι, πόσο καλά γνωρίζεις τον ίδιο σου τον εαυτό, αλλά και η πρόθεση.
Κάποιο λόγο πρέπει να έχουν οι θρησκείες και οι πνευματικές παραδόσεις που ασχολούνται με το στομάχι και τονίζουν την πνευματική αξία της νηστείας ενώ και οι αρχαίοι λέγαν ότι νους υγιής εν σώματι υγιές. Οι διάφορες τροφές αλλά και η ποσότητα στην οποία καταναλώνονται επηρεάζουν τη διάθεση και τη ζωντάνια μας και αυτό είναι κάτι που όλοι έχουμε παρατηρήσει. Δύο γυράκλες και μια μπύρα θα μας στείλουν στον καναπέ για χώνευση και λήθαργο ενώ μια χωριάτικη, φακές κι φρέσκο ψωμί στην κατάλληλη ποσότητα δημιουργούν αισθήματα ευεξίας, δύναμης κι υγείας. Ποιο από τα δυο επιζητεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την πνευματικότητα;

Παράθεση:
Βασικά το ένα φέρνει το άλλο... Το σωστό είναι να γίνει κάποιος χορτοφάγος γιατί αυτό νιώθει με όλο του το σώμα και πνεύμα. Όχι από πεποίθηση.
Αυτό είναι το καλύτερο αλλά συχνά χρειάζεται ερευνητική διάθεση γιατί πόσοι είναι αυτοί που έχουν ανεπτυγμένες ευαισθησίες ώστε να ακούν αυτά τα λεπτεπίλεπτα μηνύματα του σώματος και της ψυχής; Το ένα χέρι νίβει το άλλο, η σωστή διατροφή αυξάνει την ευαισθησία η οποία βοηθάει να επιλέξουμε τη σωστή διατροφή. Αλλά και συ γράφεις ότι τρως κρέας 3 φορές το μήνα.


Σ' ένα φυτοφάγο το κρέας στη σχάρα μυρίζει σαν καμμένο ψοφίμι, του "βρωμάει". Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι με τη μύτη μου. Για αυτό ίσως αναφέρθηκε η λέξη πτώμα, τώρα παιδιά πώς αυτό που είναι πτώμα για τον έναν είναι λιχουδιά για τον άλλο είναι και το αντικείμενο της κουβέντας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-11, 21:50
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κυνόδοντες του προϊστορικού ανθρώπου δεν ήταν σαν του σημερινού που προσαρμόστηκαν στο ψημένο κρέας...
Τα κρανία των αμέσων προγόνων του ανθρώπου, δε μιλάμε για τους πιθήκους βεβαία, έχουν σουβλερούς κυνόδοντες που δείχνουν ότι ήταν σαρκοφάγα; Ρωτάω απλά

Παράθεση:
Μέσος όρος ζωής 35-40...
Τόσος ήταν ο μέσος όρος τον 18ο αιώνα.

Παράθεση:
Ε αυτό τους αύξησε την μυϊκή δύναμη και τον μέσο όρο ζωής.
Γνωρίζω φυτοφάγο μαραθωνοδρόμο πολύ καλά, δεν είμαι σίγουρος αν το κρέας μας κάνει μυϊκά δυνατότερους, κατά πόσο και τί χρειαζόμαστε την έξτρα δύναμη!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-07-11, 22:12
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιο λόγο πρέπει να έχουν οι θρησκείες και οι πνευματικές παραδόσεις που ασχολούνται με το στομάχι και τονίζουν την πνευματική αξία της νηστείας ενώ και οι αρχαίοι λέγαν ότι νους υγιής εν σώματι υγιές. Οι διάφορες τροφές αλλά και η ποσότητα στην οποία καταναλώνονται επηρεάζουν τη διάθεση και τη ζωντάνια μας και αυτό είναι κάτι που όλοι έχουμε παρατηρήσει. Δύο γυράκλες και μια μπύρα θα μας στείλουν στον καναπέ για χώνευση και λήθαργο ενώ μια χωριάτικη, φακές κι φρέσκο ψωμί στην κατάλληλη ποσότητα δημιουργούν αισθήματα ευεξίας, δύναμης κι υγείας. Ποιο από τα δυο επιζητεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την πνευματικότητα;


Αυτό είναι το καλύτερο αλλά συχνά χρειάζεται ερευνητική διάθεση γιατί πόσοι είναι αυτοί που έχουν ανεπτυγμένες ευαισθησίες ώστε να ακούν αυτά τα λεπτεπίλεπτα μηνύματα του σώματος και της ψυχής; Το ένα χέρι νίβει το άλλο, η σωστή διατροφή αυξάνει την ευαισθησία η οποία βοηθάει να επιλέξουμε τη σωστή διατροφή. Αλλά και συ γράφεις ότι τρως κρέας 3 φορές το μήνα.


Σ' ένα φυτοφάγο το κρέας στη σχάρα μυρίζει σαν καμμένο ψοφίμι, του "βρωμάει". Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι με τη μύτη μου. Για αυτό ίσως αναφέρθηκε η λέξη πτώμα, τώρα παιδιά πώς αυτό που είναι πτώμα για τον έναν είναι λιχουδιά για τον άλλο είναι και το αντικείμενο της κουβέντας.

Nους υγιής εν σώματι υγιές, δηλώνει ότι όταν ασκείσαι σωματικά έχεις καθαρό νου και συμφωνώ απόλυτα. Αλλά λένε και παν μέτρον άριστον. Όπως επίσης και τα πάντα ρέει...
Όσο για την νηστεία άστο. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνουν οι άνθρωποι, αλλά ούτε και με αυτό που λέει η θρησκεία.
Και καταρχήν τι σχέση έχει η πνευματικότητα με το φαί? Δεν μπορώ να καταλάβω την πεποίθηση αυτή... Αυτά είναι βουδιστικές και ινδουιστικές παραδόσεις.

Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η πνευματικότητα για τον κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική και ότι ο κάθε ένας από εμάς καλείτε να εξελιχτεί σε διαφορετικά επίπεδα.

Ξέρω άτομο που δεν έτρωγε κρέας, δεν κάπνιζε, δεν έπινε και πέθανε 40 χρονών από καρκίνο των πνευμόνων. Ξέρω άτομο που έκανε ακριβώς το αντίθετο και πέθανε πάλι 40 χρονών από αυτά που έκανε. Ξέρω επίσης άνθρωπο 90 χρονών που τρώει πίνει και καπνίζει και ζει και βασιλεύει. Και πολλά άλλα παραδείγματα τα οποία έχουν να κάνουν με την προσωπική εξέλιξη του καθ ενός.

Βλέπεις πως ότι και να θεωρούμε αλήθεια, δηλαδή όποια και να είναι η πεποίθησή μας, υπάρχει κάτι ανώτερο ή αν θες κάτι εκτός της αντίληψής μας, το οποίο είναι προγραμματισμένο να γίνει. Αυτό γιατί εδώ ερχόμαστε για εμπειρία, για μαθήματα, όπως θες πες το. Η πνευματικότητα δεν είναι διάφορες θεωρίες, αλλά η εσωτερική ειρήνη και η συνειδητοποίηση του τι είμαστε. Μετά από αυτά αλλάζουν όλα.

Όσο για το κρέας στην σχάρα το οποίο μυρίζει ψοφίμι, είναι και αυτό άλλη μια πεποίθηση. Δεν βρωμάει αυτό, ο εγκέφαλος θέλει να το βλέπει έτσι γιατί αυτό πιστεύει. Οι αισθήσεις μας ηλεκτρικά σήματα είναι τα οποία ο εγκέφαλος τα μεταφράζει με βάσει τα πιστεύω μας και τις γνώσεις μας, οπότε...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-07-11, 22:17
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κρανία των αμέσων προγόνων του ανθρώπου, δε μιλάμε για τους πιθήκους βεβαία, έχουν σουβλερούς κυνόδοντες που δείχνουν ότι ήταν σαρκοφάγα; Ρωτάω απλά

Τόσος ήταν ο μέσος όρος τον 18ο αιώνα.


Γνωρίζω φυτοφάγο μαραθωνοδρόμο πολύ καλά, δεν είμαι σίγουρος αν το κρέας μας κάνει μυϊκά δυνατότερους, κατά πόσο και τί χρειαζόμαστε την έξτρα δύναμη!
1. Τα πρόσφατα κρανία το τρώγανε μαγειρεμένο

2. Από τους σκοτωμούς και τις αρρώστιες. Στην εποχή που αναφέρομαι 40 χρονών ήταν γέροι.

3. Σίγουρα, δεν είπα ότι όσοι είναι χορτοφάγοι είναι ψοφίμια χαχα. Έτσι και αλλιώς υπάρχουν τρόποι να πάρεις όλες τις βιταμίνες και την πρωτεΐνη χωρίς να τρως κρέας και από διατροφή αλλά και από συμπληρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-07-11, 04:54
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Nους υγιής εν σώματι υγιές, δηλώνει ότι όταν ασκείσαι σωματικά έχεις καθαρό νου και συμφωνώ απόλυτα. Αλλά λένε και παν μέτρον άριστον. Όπως επίσης και τα πάντα ρέει...
Όσο για την νηστεία άστο. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνουν οι άνθρωποι, αλλά ούτε και με αυτό που λέει η θρησκεία.
Και καταρχήν τι σχέση έχει η πνευματικότητα με το φαί? Δεν μπορώ να καταλάβω την πεποίθηση αυτή... Αυτά είναι βουδιστικές και ινδουιστικές παραδόσεις.
Ακριβώς!
Ακόμα και εκεί στην Κίνα και Ινδία, μια χαρά τρώνε τα κρέατα τους εκτός των μοναχών εκεί ίσως. Άλλα και οι δικοί μας μοναχοί δεν τρώνε κρέας, ψάρι και γαλακτομικα όμως καταναλώνουν.

Επικαλουνται και την λογική... χιλιετίες πέρασαν από τότε που ανακαλύφθηκε η φωτιά και μαλακώσε το κρέας, με την εξέλιξη τα όργανα που δεν χρησιμοποιούνται ατρωφουν. Δεν εμφανίστηκε χτες ο Άνθρωπος, σε αντίθεση με τα παραμύθια που συνοδεύουν την χωρτοφαγια.

Δεν ξέρει πως να ξεχωρίσουν από την μάζα πλέον, τέτοια επιρροή πια η αμερικανια.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.