Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-07-11, 06:55
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Φίλτατε imike

προφανώς το υγιές σώμα δε φτιάχνεται μόνο με τη γυμναστική.

Στο λήμμα της Wikipedia για τη νηστεία διαβάζουμε:

Παράθεση:
For Eastern Orthodox and Greek-Catholic Christians, fasting is an important spiritual discipline, found in both the Old Testament and the New, and is tied to the principle in Orthodox theology of the synergy between the body (Greek: soma) and the soul (pnevma). That is to say, Orthodox Christians do not see a dichotomy between the body and the soul but rather consider them as a united whole, and they believe that what happens to one affects the other (this is known as the psychosomatic union between the body and the soul).[23][24] Saint Gregory Palamas argued that man's body is not an enemy but a partner and collaborator with the soul.

Αφού αποδέχεσαι ότι η πνευματικότητα είναι διαφορετική ανάλογα με το εξελικτικό επίπεδο του ανθρώπου και διάφορους αστάθμητους ή σταθμισμένους παράγοντες πρέπει να αποδέχεσαι και την πιθανότητα ότι για κάποιους φυτοφάγους το κρέας μυρίζει σαν ψοφίμι όχι γιατί αυθυποβάλλονται αλλά γιατί αυτό τους λέει το ένστικτό τους. Κράτα και μια πισινή που λένε γιατί ποτέ δεν ξέρεις και άλλωστε αυτή είναι η βάση από την οποία ξεκινάμε, η παραδοχή της αγνοίας μας. Εγώ συμφωνώ πάρα πολύ με αυτά που λες γιατί δεν έχω την εποπτεία για να κρίνω το πνευματικό μονοπάτι του καθενός για αυτό άλλωστε και ζητάω τις γνώμες σας επί του θέματος. Επίσης συμφωνώ ότι πνευματικότητα είναι συνειδητοποίηση και όχι τί διαβάσαμε στο τάδε ή στο δείνα βιβλίο, έτσι λοιπόν δε μπορούμε να κρίνουμε πράγματα που δεν έχουμε συνειδητοποίησει, που δεν έχουμε βιώσει. Έχει συνειδητοποίησει κανείς ότι το κρέας ωφελεί το σώμα και την ψυχή του, ή έχει συνειδητοποιήσει ότι αισθάνεται τις θετικές συνέπειες τις φυτοφαγίας; Ας ακολουθήσει αυτό που αισθάνεται λοιπόν αν και μερικές φορές όπως έγραψα και παραπάνω γίνονται πειραματισμοί οι οποίοι ανοίγουν καινούριους ορίζοντες. Αν δεν δοκιμάσεις πολλές φορές δε θα μάθεις.

Ένα πράγμα όμως δε δέχομαι γιατί δεν ισχύει, ότι η πνευματικότητα και η διατροφή δεν έχουν σχέση. Έχουν και μάλιστα άρρικτη. Διαβάστε καλά το quote, σκεφτείτε το αρχαίο ελληνικό ρητό, μάθετε τα πορίσματα της ιατρικής επιστήμης και χρησιμοποιείστε και την κοινή εμπειρία.

Ευχαριστώ για τη συνομιλία imike, περιμένω με ενδιαφέρον τις περαιτέρω απόψεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-07-11, 07:11
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τα πρόσφατα κρανία το τρώγανε μαγειρεμένο
ωραία...

πίθηκος ώμο κρέας, μεγάλοι κυνόδοντες, ουρλιαχτά, ζωικά ένστικτα
πρόσφατοι πρόγονοι: μαγειρεμένο κρέας, μικρότεροι κυνόδοντες, ούγκα μπούγκα, μεταξύ ζωικών ενστίκτων και πνευματικότητας
μελλοντικός άνθρωπος: χωρίς κυνόδοντες, απουσία κρέατος από τη διατροφή, ανεπτυγμένη συνείδηση, πνευματικότητα

θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο;


Παράθεση:
Από τους σκοτωμούς και τις αρρώστιες. Στην εποχή που αναφέρομαι 40 χρονών ήταν γέροι.
Αυτό ειναι σίγουρο; Η σύγχρονη ιατρική προτρέπει λιγότερο κρέας για να ζούμε περισσότερο

Παράθεση:
Έτσι και αλλιώς υπάρχουν τρόποι να πάρεις όλες τις βιταμίνες και την πρωτεΐνη χωρίς να τρως κρέας και από διατροφή αλλά και από συμπληρώματα.
Ποιος ο λόγος τότε να μη δοκιμάσουμε την φυτοφαγία; Γιατί μας αρέσουν τα παϊδάκια; :-)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-07-11, 11:17
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
αποδέχεσαι και την πιθανότητα ότι για κάποιους φυτοφάγους το κρέας μυρίζει σαν ψοφίμι όχι γιατί αυθυποβάλλονται αλλά γιατί αυτό τους λέει το ένστικτό τους.
Ένστικτο? Και σε ποια ηλικία εμφανίζεται αυτό το ένστικτό? Η πνευματικότητα βασίζεται σε ένστικτα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων

Κράτα και μια πισινή που λένε γιατί ποτέ δεν ξέρεις και άλλωστε αυτή είναι η βάση από την οποία ξεκινάμε, η παραδοχή της αγνοίας μας.
Παραδοχή της άγνοιας ή αποδοχή των βιβλίων που διάβασαν οι χορτοφάγοι ως γνώση?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης συμφωνώ ότι πνευματικότητα είναι συνειδητοποίηση
Δηλαδή;
Εγώ και το κρέας και το μήλο το τρώω συνειδητά. Ασυνειδητα για παράδειγμα, αναπνέω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα πράγμα όμως δε δέχομαι γιατί δεν ισχύει, ότι η πνευματικότητα και η διατροφή δεν έχουν σχέση. Έχουν και μάλιστα άρρικτη.
Ξανά, τι εννοείς λέγοντας, πνευματικότητα? Σε τι διαφέρει από έναν παμφάγο = απνευμάτιστο?
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-07-11, 19:47
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία...

πίθηκος ώμο κρέας, μεγάλοι κυνόδοντες, ουρλιαχτά, ζωικά ένστικτα
πρόσφατοι πρόγονοι: μαγειρεμένο κρέας, μικρότεροι κυνόδοντες, ούγκα μπούγκα, μεταξύ ζωικών ενστίκτων και πνευματικότητας
μελλοντικός άνθρωπος: χωρίς κυνόδοντες, απουσία κρέατος από τη διατροφή, ανεπτυγμένη συνείδηση, πνευματικότητα

θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο;



Αυτό ειναι σίγουρο; Η σύγχρονη ιατρική προτρέπει λιγότερο κρέας για να ζούμε περισσότερο


Ποιος ο λόγος τότε να μη δοκιμάσουμε την φυτοφαγία; Γιατί μας αρέσουν τα παϊδάκια; :-)

1. σαφώς

2. λιγότερο όχι καθόλου. 2-3 μήνα είναι καλά

3. σαφώς!!!


Παράθεση:
Δηλαδή;
Εγώ και το κρέας και το μήλο το τρώω συνειδητά. Ασυνειδητα για παράδειγμα, αναπνέω.
Παρεμπιπτόντως αν κλήσεις τα μάτια και το κάνεις συνειδητά θα εκπλαγείς...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-07-11, 23:31
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτόντως αν κλήσεις τα μάτια και το κάνεις συνειδητά θα εκπλαγείς...
Παρεμπιπτόντως ήταν ένα παράδειγμα, για να δείξω την διαφορά ανάμεσα στην συνειδητή και ασυνείδητη ενέργεια. Το να: πας να αγοράσεις λαχανικά, να τα πλύνεις, να τα μαγειρέψεις και να τα φας, είναι αδύνατον να το κάνεις ασυνείδητα.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-07-11, 18:29
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skyline Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτατε imike

προφανώς το υγιές σώμα δε φτιάχνεται μόνο με τη γυμναστική.

Στο λήμμα της Wikipedia για τη νηστεία διαβάζουμε:




Αφού αποδέχεσαι ότι η πνευματικότητα είναι διαφορετική ανάλογα με το εξελικτικό επίπεδο του ανθρώπου και διάφορους αστάθμητους ή σταθμισμένους παράγοντες πρέπει να αποδέχεσαι και την πιθανότητα ότι για κάποιους φυτοφάγους το κρέας μυρίζει σαν ψοφίμι όχι γιατί αυθυποβάλλονται αλλά γιατί αυτό τους λέει το ένστικτό τους. Κράτα και μια πισινή που λένε γιατί ποτέ δεν ξέρεις και άλλωστε αυτή είναι η βάση από την οποία ξεκινάμε, η παραδοχή της αγνοίας μας. Εγώ συμφωνώ πάρα πολύ με αυτά που λες γιατί δεν έχω την εποπτεία για να κρίνω το πνευματικό μονοπάτι του καθενός για αυτό άλλωστε και ζητάω τις γνώμες σας επί του θέματος. Επίσης συμφωνώ ότι πνευματικότητα είναι συνειδητοποίηση και όχι τί διαβάσαμε στο τάδε ή στο δείνα βιβλίο, έτσι λοιπόν δε μπορούμε να κρίνουμε πράγματα που δεν έχουμε συνειδητοποίησει, που δεν έχουμε βιώσει. Έχει συνειδητοποίησει κανείς ότι το κρέας ωφελεί το σώμα και την ψυχή του, ή έχει συνειδητοποιήσει ότι αισθάνεται τις θετικές συνέπειες τις φυτοφαγίας; Ας ακολουθήσει αυτό που αισθάνεται λοιπόν αν και μερικές φορές όπως έγραψα και παραπάνω γίνονται πειραματισμοί οι οποίοι ανοίγουν καινούριους ορίζοντες. Αν δεν δοκιμάσεις πολλές φορές δε θα μάθεις.

Ένα πράγμα όμως δε δέχομαι γιατί δεν ισχύει, ότι η πνευματικότητα και η διατροφή δεν έχουν σχέση. Έχουν και μάλιστα άρρικτη. Διαβάστε καλά το quote, σκεφτείτε το αρχαίο ελληνικό ρητό, μάθετε τα πορίσματα της ιατρικής επιστήμης και χρησιμοποιείστε και την κοινή εμπειρία.

Ευχαριστώ για τη συνομιλία imike, περιμένω με ενδιαφέρον τις περαιτέρω απόψεις σου.

Προφανώς. Απλά το νους υγιής εν σώματι υγιεί, σημαίνει αυτό. Γυμνάζοντας το σώμα σου αποκτάς υγιή νου.

Η νηστεία είναι ένα εντελώς έθιμο για τους ανθρώπους εκτός μοναστηριών. Δεν έχει καμιά σχέση με την αληθινή νηστεία και την ουσία της. Ακόμα όμως και οι μοναχοί νηστεύουν με βάσει του τι λέει η ιστορία του Ιησού. 40 μέρες στην έρημο κλπ...

Δεν έχει κανένα όφελος η νηστεία αν δεν συνοδεύετε από προσευχή ή διαλογισμό, αν απλά είναι ένα έθιμο. Δεν έχει κανένα όφελος αν την κάνεις για να δήξεις ότι μπορείς, αν την κάνεις γιατί έτσι θα γίνεις καλύτερος.
Η νηστεία είναι κομμάτι της εξέλιξής μας και πρέπει να γίνεται εντελώς συνειδητά όταν απλά το νιώθουμε και για όσο το νιώθουμε. Πάντα συνοδευόμενη από προσευχή ή διαλογισμό.

Αυτό που είπα για τις αισθήσεις είναι γεγονός και ισχύει για κάθε άνθρωπο ανεξαιρέτως και ισχύει για όλα τα πράγματα εννοείται. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου μύριζε εσένα ψοφίμι και εμένα να μου τρέχουν τα σάλια. Απλά σου μυρίζει ψοφίμι γιατί έτσι το βλέπεις και δεν υπάρχει κανένα λάθος σε αυτό. Η αλήθεια είναι στην μέση από αυτά τα δυο παραδείγματα. Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι μοσχοβολάει και εσύ ότι βρωμοκοπάει...
Για να δούμε την πραγματικότητα πρέπει να γίνουμε παρατηρητές. Πράγμα πολύ δύσκολο για τον άνθρωπο. Ένας αληθινός παρατηρητής ας πούμε δεν έχει προκατάληψη και φυσικά ο νους του δεν επεμβαίνει... Είναι καθαρή συνείδηση.

Ο κολλητός μου είναι χορτοφάγος. Αυτός θεωρούσε ότι η χορτοφαγία σου αλλάζει την δόνηση, ότι σε κάνει ποιο ευαίσθητο στις ενέργειες και ποιο συνειδητό. Με αυτό το άτομο ξεκινήσαμε μαζί την <<πνευματική μας εξέλιξη>> και μπορώ να σου πω ότι δεν ξέρει και δεν βιώνει τπτ παραπάνω από ότι εγώ και το αντίθετο. Άσε που αυτά είναι δικά του λόγια...
Έχουμε καταλήξει στο ότι δεν είναι όλα για όλους και ότι ο καθ ένας έχει κάτι διαφορετικό να δουλέψει για να προχωρήσει. Έχει πάψει πλέων να προτείνει την χορτοφαγία και το μόνο που συμβουλεύει σε όποιον του το ζητεί, είναι να κάνει αυτό που νιώθει, αυτό κάνω και εγώ. Με αυτό το παράδειγμα θέλω να σου πω ότι καλά είναι να κάνουμε αυτό που νομίζουμε ότι είναι κατάλληλο για εμάς Τώρα. Να ακούμε το σώμα μας. Την ψυχή μας. Η αλήθεια είναι μέσα μας.
Ο Οσσο λέει: Ως που η αλήθεια δεν έγινε προσωπική εμπειρία, ότι και να νομίζετε για την αλήθεια, στην πραγματικότητα είναι μόνο πεποίθηση. Και όλες οι πεποιθήσεις είναι ψέμα, και όλοι οι πεπεισμένοι είναι τυφλοί
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-11, 18:22
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Μερικά πράγματα είναι απλά.

Είναι απαραίτητο στην διατροφή μας το κρέας?
Προφανώς όχι. Αυτό είναι αυταπόδεικτο μια και υπάρχουν ζωντανοί και μακροχρόνια υγιείς, χορτοφάγοι.

Τα ζώα διαθέτουν κάποιες νοητικές λειτουργίες που τους επιτρέπουν να κάνουν στοιχειώδεις σκέψεις, έχουν μνήμη, φοβούνται, πονάνε, συνδέονται με άλλα έμβια όντα, (σήμερα ξέρουμε ότι έχουν ακόμα και στοιχειώδης λογικές διανοητικές διαδικασίες). Εκτός από αυτό γνωρίζουμε πλέον ότι γενετικά εμφανίζουμε πολύ σημαντικές ομοιότητες, ώστε να είναι αποδεκτό ήδη από τον Δαρβίνο, ότι οι διαφορές μας είναι διαφορές μεγέθους των χαρακτηριστικών μας και όχι ποιότητας.
Είναι αποδεκτό ηθικά να σκοτώσουμε ένα ον με τέτοια χαρακτηριστικά χωρίς να είναι απαραίτητο να το κάνουμε για την δική μας επιβίωση?

Εδώ να σημειώσουμε ότι η παραγωγή κρέατος, απαιτεί πολλαπλάσιες πόρους και μάλιστα υπό μορφή φυτών, από όσους απαιτούνται για την παραγωγή φυτικών τροφών. Δηλαδή τρώγοντας φυτά σκοτώνομε πολύ λιγότερα έμβια όντα, υποθέτοντας πάντα ότι το να σκοτώσεις ένα ραδίκι και μια κότα έχει την ίδια ηθική σημασία.

Άρα η κρεοφαγία συνιστά ένα ηθικό έλλειμμα. Βλάπτω χωρίς να είμαι αναγκασμένος να το κάνω.


Οι μετενσάρκωση και τα λοιπά είναι άσχετα λίγο πολύ. Όμως το γεγονός είναι ότι ο βουδισμός (ίσως και άλλες ανατολίτικες δοξασίες) για δικούς τους λόγους, αποδεικνύονται ορθότερες στο θέμα.

--------------------
Υπάρχουν και άλλα θέματα, αλλά είναι ψιλά γράμματα.
Ας πούμε η φυσιολογία του ανθρώπου ταιριάζει καλύτερα με των χορτοφάγων ζώων, η χρήση ζωικής πρωτεΐνης συνδέεται με αρκετές παθήσεις, το κόστος χρηματικό αλλά κυρίως επιβάρυνσης του περιβάλλοντος, από την κρεοφαγία είναι πολλαπλάσιο (Χ2 έως Χ6) από ότι με την κρεοφαγία.

Δεν αξίζει να τα συζητάμε μια και το θέμα έχει ήδη τεκμηριωθεί από την ηθική και την μη αναγκαιότητα της ζωικής τροφής στην διατροφή μας.

Στην πραγματικότητα το μόνο που μπαίνει σαν ερώτημα, είναι αν η επιλογή είναι ωολακτοχορτοφαγία ή πρέπει να γίνει κανείς vegan.

Σημ. το αν μπορεί να γίνει κανείς χορτοφάγος ή όχι είναι άλλο θέμα. Οι περισσότεροι μάλλον δεν είναι σε θέση να ελέγξουν την διατροφή τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 29-08-11 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-09-11, 16:21
Φάος & Χάος Ο χρήστης Φάος & Χάος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έχω 20 περίπου χρόνια αποχής από κρέας και θαλασσινά...
Δεν αισθάνομαι πιο πνευματική την τωρινή μου κατάσταση(!), ίσως γιατί είμαι ευ-τραφής, απολαμβάνοντας κι όχι λειτουργώντας ασκητικά, την διατροφή μου!
Κι επειδή δεν έχω απαγόρευση κρεοφαγίας από θρησκευτική ιδεολογία, ποιος ο λόγος ενός τέτοιου συνειδητού περιορισμού?
Απλά το ζω χωρίς να νιώθω περιορισμό ή στέρηση… Μου αρέσει. Ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου… Είναι το «γιατί έτσι» της ζωής.
Αλλά επειδή μας αρέσει (μάθαμε) να επικοινωνούμε νοητικά, αναλύοντας – δικαιολογώντας κάθε τι που συμβαίνει στην ζωή, βάζοντας μια νοητική ετικέτα, ας τολμήσω να το περιγράψω με περισσότερα λόγια – ερεθίσματα ίσως – στην παρέα…
Στον τρισδιάστατο χώρο ύπαρξής μας που ονομάζουμε Γαία τρεις είναι οι βασικές ομάδες – παρουσίες επάνω της. Τα φυτά, τα ζώα και οι άνθρωποι. Λέγεται ότι ο άνθρωπος είναι το ον που «σχεδιάστηκε» να εξυπηρετείται από όλα τα υπόλοιπα. Ο άνθρωπος ίσως είναι το σημείο αναφοράς ολόκληρου του κόσμου που αντιλαμβανόμαστε! Όμως αυτό είναι μια άλλη ιστορία… Κι επειδή η ζωή είναι ροή – κίνηση, όπως τα φυτά και τα ζώα μας εξυπηρετούν, έτσι κι εμείς σχεδιαστήκαμε να εξυπηρετούμε… Τίποτα δεν αρχίζει και τελειώνει σε ένα δημιούργημα. Για πετύχουμε λοιπόν τον λόγο ύπαρξής μας χρειάζεται να είμαστε εναρμονισμένοι με την Φύση μας. Σαν εκφραστές της Φυσικής Λειτουργίας.
Δυστυχώς ο Νους στην πορεία των χιλιάδων ετών πολιτισμού αναπτύχθηκε πέρα από τον λόγο ύπαρξης του. Μπήκε σε λάθος τόπους και επεβλήθηκε - κυριάρχησε. Ο Νους είναι κατασκευασμένος στις εφαρμογές του να εμπεριέχει το λάθος. Στρέβλωσε λοιπόν την Ανθρώπινη Φυσική Λειτουργία. Χάθηκε βήμα – βήμα η εναρμόνιση της ύπαρξής μας με την Πηγή.
Μια από τις στρεβλώσεις υπάρχει και στην διατροφή μας. Σαν παράδειγμα κατασκευάσαμε τρία δηλητήρια και τα χρησιμοποιούμε πλέον κυρίαρχα. Το οινόπνευμα, την ζάχαρη και το άσπρο αλεύρι. Και τα τρία αντί να προσφέρουν στον οργανισμό είναι κλέφτες ζωτικών ουσιών του! Το πετύχαμε με την επεξεργασία. Διαφοροποιόντας την φυσική τους κατάσταση σε κάτι τεχνικό.
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το κρέας. Το ανθρώπινο σώμα δεν «αντέχει» την κρεοφαγία αν δεν επεξεργαστούμε το… πτώμα πριν το καταναλώσουμε. Τα σαρκοφάγα ζώα καταναλώνουν το κρέας άμεσα χωρίς πρόβλημα υγείας. Εμείς χρειάζεται να αφήσουμε το πτώμα να αποσυντεθεί τουλάχιστον μία μέρα (να σιτέψει) για να μπορέσουμε να το μασήσουμε… Τα δόντια μας είναι φτιαγμένα για καρπούς κι όχι για ζεστή ξεσχισμένη σάρκα. Κι αν δεν το επεξεργαστούμε, μαγειρεύοντας το, υπάρχει κίνδυνος θανάτου…
Όμως, παρόλα αυτά, δεν πιστεύω στην «αμαρτία» της κρεοφαγίας. Απλώς καλό είναι να γίνεται συνειδητά. Δηλαδή βλέποντας την εικόνα ολόκληρη κι όχι μια… μπριζόλα έτοιμη για ψήσιμο. Με άλλα λόγια όποιος μπορεί να σφάξει ένα ζώο και να το ετοιμάσει προς βρώση καλώς να το κάνει! Όμως μην ακούω «βαρβαρότητα» όταν η τηλεόραση δείχνει να σφάζουν το αρνί μπροστά στην κάμερα. Χιλιάδες τόνοι αίματος χύνονται καθημερινά για έχουμε το καλοψημένο μπιφτέκι με μουστάρδα και κέτσαπ. Πόσοι ξέρουν την διαδικασία που ακολουθείται μέχρι να φτάσει στα χέρια τους η λιχουδιά? Δηλαδή καλό θα ήταν να πάτε σε ένα σφαγείο και να νιώσετε τον τρόμο στα μάτια του ζώου, τις κραυγές αγωνίας, τους σπασμούς του σώματος με το αίμα να τρέχει κι ύστερα όλα καλά. Μπορείς να ευχαριστηθείς το γεύμα σου. Σαν ένας καλός κυνηγός που πρέπει να επιβιώσει, ας απολαύσεις χωρίς ενοχές τα παϊδάκια και καλή χώνεψη.
Επίσης πριν το ζώο σφαγεί, αισθάνεται την μυρωδιά του θανάτου στο σφαγείο, τρομοκρατείται και παράγεται χολή, που χύνεται στο αίμα δηλητηριάζοντάς το. Γιαυτό λιγότερο τοξικό είναι το άσπρο κρέας (χωρίς πολύ αίμα). Κι όταν απέχουμε από κρέατα κάνουμε «αποτοξίνωση» (Τοξίνη = δηλητήριο).
Επίσης για να παραχθεί ένα κιλό πρωτεΐνης κρέατος χρειάζονται οκτώ κιλά πρωτεΐνης (σόγια) φυτικής. Δηλαδή αν τραφεί η ανθρωπότητα με φυτική πρωτεΐνη θα έχουμε οκταπλάσια ποσότητα τροφής… Επί πλέον τα χιλιάδες βοοειδή που συντηρούμε παράγουν αέρια που ξεπερνούν σε επιβάρυνση τα καυσαέρια από το σύνολο των αυτοκινήτων.
Και τέλος, αν ολοκληρώνοντας την παρουσία μας υπάρχει ο λογαριασμός της «ζημιάς» που κάναμε για να συντηρηθούμε, τα φυτά έχουν μικρότερο κόστος πληρωμής, ακολουθούν τα ζώα και το μεγαλύτερο κόστος έχει η καταστροφή ανθρώπου…
Πολλές οι αντιπαραθέσεις για το αν πρέπει να είμαστε σαρκοφάγοι ή όχι. Κατά την γνώμη μου η ορθή επιλογή βρίσκεται στη προσωπική ανάγκη – αίσθηση. Γνωρίζοντας ολόκληρη την εικόνα της κάθε πράξης – βιώματος είμαστε μόνον εμείς αυτοί που αποφασίζουν, χωρίς τύψεις, ενοχές και φόβο. Έχουμε δικαίωμα να επιλέξουμε οτιδήποτε αρκεί να είμαστε σε αρμονία με τον εαυτό μας. Χωρίς τα στρεβλά θέλω του Νου. Δεν διψάμε για αναψυκτικό ή ποτό. Η πραγματική αίσθηση της δίψας είναι για νερό.
Την σωστή επιλογή την καταλαβαίνεις από το αποτέλεσμα. Όταν νιώσεις πληρότητα – διαρκή ευχαρίστηση κι όχι άδειασμα – πόνο και έλλειψη.
Είναι πλέον καιρός να ακούσουμε τον εαυτό μας και το σώμα μας κι όχι την προπαγάνδα – πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν μόλις γεννηθούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-04-12, 16:35
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Οι ασκητές το δέχονται και το πρεβεύουν αλλά δεν είναι απόλυτο ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Εγώ παλιά έτρωγα 3-4 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας, τώρα έχω αλλάξει διατροφή τρώω μια φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας γιατί μου πνίγει το μεταβολισμό μου, με αποτέλεσμα να μην τρώω πολύ και να παχαίνω. Είδα την πηγή του προβλήματος και από τότε που το έκοψα έμεινα η μισή. Δεν μπορώ να το φάω συχνά. Έτσι έχω συνηθίσει και δεν μου λείπει πια. Τρώω ψάρι και κοτόπουλο πιο πολύ. Παλιά που το έτρωγα πιο συχνά ένιωθα κόπωση. Δεν έχω ελέγξει όμως την πνευματικότητα αν ήταν καλύτερα τότε ή τώρα.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-13, 22:20
andromaxos Ο χρήστης andromaxos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Προσωπικα ειμαι φυτοφαγος εδω και σχεδον 3 χρονια, εχω εντονη σωματικη(αθλητισμος) και πνευματικη δραστηριοτητα δεν πινω γαλα τρωω ελαχιστο τυρι(ακομα) και ειμαι μια χαρα... αυτα που εχουν ειπωθει για το κρεας απο ολους σας ειναι σωστα, μονο μια παρατηρηση οι φυτικες πρωτεινες εχουν μεγαλυτερη αξια λογο της 1.καθαροτητας της τροφης 2.της μη επιβαρυνσης του οργανισμου στην χονεψη(τρεις μερες περιπου χρειαζεται το κρεας!!) 3.λογω των ενζυμων που περιεχουν τα ωμα και τελος λογο του νεκρικου δηλητηριου που περιεχει το κρεας (ναι υπαρχει και αυτο) επιπλεων ολο και περισσοτεροι αθλητες ξεκοβουν απο το κρεας κατα την αγωνιστηκη τους προετοιμασια..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.