Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Παράξενα φαινόμενα και ο θάνατος του Αρχιεπισκόπου

Θα ήθελα λίγο πριν ξεκινήσω το θέμα αυτό να παρακαλέσω όλες τις πλευρές να μη μετατρέψουν και αυτό το θέμα σε ένα πεδίο στείρων αντιπαραθέσεων αναφορικά με το χριστιανισμό. Το θέμα μας δεν είναι να ασχοληθούμε με το κατά πόσο ο εκλιπών ήταν "καλός ή κακός" αλλά με μια σειρά φαινομένων που παρατηρήθηκαν από αρκετό κόσμο, ανάμεσά τους κι εμένα, τη νύχτα στο τέλος της οποίας πέθανε ο Αρχιεπίσκοπος.
Έχω στα χέρια μου περίπου 50 μαρτυρίες έως τώρα που μιλούν για μια σειρά περίεργων φαινομένων τη νύχτα εκείνη, χωρίς να τα απέδωσαν οι ίδιοι στο θάνατο, που οι περισσότεροι δεν γνώριζαν καν ότι συνέβαινε. Μια περίληψη από αυτές καθώς και μια ερμηνεία του φαινομένου από Εσωτερικής άποψης, μπορείτε να διαβάσετε στο ιστολόγιό μου http://kemanakh.blogspot.com/

Σκοπός του θέματος αυτού δεν είναι να σας πείσω ή να με πείσετε περί της ορθότητας ή μη αντίστοιχα της ερμηνείας που δίνω. Ο σκοπός του θέματος είναι καθαρά ερευνητικός και αυτό που ζητώ είναι να μοιραστείτε μαζί μου εμπειρίες που τυχόν είχατε οι ίδιοι ή γνωστοί, συγγενείς, φίλοι και οικογένειά σας από εκείνη τη νύχτα κυρίως.
Για όσους για κάποιο λόγο δεν επιθυμούν να μιλήσουν δημόσια, παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.
Σημειωτέον ότι λόγω του σαφέστατου σκοπού του παρόντος θέματος, τα μηνύματα που θα είναι άσχετα ως προς το περιεχόμενό του, θα διαγράφονται, καθώς θα είναι αποδεχτά μόνο εκείνα στα οποία θα υπάρχουν μαρτυρίες. Για σχολιασμό επί του φαινομένου γενικότερα μπορείτε να απευθύνεστε στο ιστολόγιο ή ακόμα κι εδώ, αρκεί να γίνουν σεβαστά αυτά που ζήτησα εξαρχής.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-08, 15:12
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φιλε Μιχαλη,δεν ξερω αν οντως κατι μεταφυσικο και περιεργο συνεβη αυτο το βραδυ.Το χρονικο διαστημα μεταξυ 3 και 3 30 ημουν ξυπνιος,οποτε δεν ειχα καποιο παραξενο ονειρο αυτη την ωρα.Μπορω να επιβεβαιωσω και γω πως οντως τα σκυλια και οι γατες της περιοχης ηταν ανησυχα,αφου για αρκετη ωρα εκλαιγαν και δεν με αφηναν να ηρεμησω.

Ο καιρος ηταν οντως χαλια και ο ανεμος φυσουσε παρα πολυ δυνατα.Ειχα ασχημη διαθεση εκεινη τη νυχτα πραγμα που δεν με αφηνε να κοιμηθω.Αφου κοιμηθηκα γυρω στις 6 θυμαμαι που κατα τις 7 κοιταω ανεπαισθητα την τηλεοραση και βλεπω τα νεα για το θανατο του.

Αυτα ειναι που βιωσα εγω αν και δεν νομιζω να εχουν σχεση με το συγκεκριμενο γεγονος.Οπως γνωριζεις δεν ειμαι καν πιστος οποτε,αποκλειω να ηταν ολα αυτα(για μενα προσωπικα)καποιοι οιωνοι περι του θανατου του.

Ακρς ενδιαφερον θεμα ομως και θα ειναι καλο να πουν και αλλοι τις εμπειρες τους.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-08, 15:34
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου εγώ την νύχτα εκείνη που ξημέρωνε η 28η Ιανουαρίου του 2008!

Όχι για τον θάνατο του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου αλλά γιατί τις ώρες εκείνες είχε πολύ κακοκαιρία έξω! Τόσο αέρα και παγωνιά καιρό είχα να δω!

Αφού να φανταστείτε ξύπνησα κατά τις 4-5 τα ξημερώματα από τον δυνατό αέρα που φυσούσε κ έπαιρνε στο πέρας του ό,τι έβρισκε.

Το πρωί της Δευτέρας πληροφορήθηκα από την τηλεόραση για τον χαμό του Αρχιεσπισκόπου. Κάποια ρεπορτάζ κάναν λόγο για θεομηνίες σε όλη σχεδόν την χώρα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ από τον Βόλο που επισήμανε τον κακό καιρό που επικρατούσε στην πρωτεύουσα του ν. Μαγνησίας αλλά και σε ολόκληρο τον νομό.

Υ.Γ: Η γιαγιά ενός φίλου ενός φίλου (καταλαβαίνετε ότι δεν έχει εξακριβωθεί αυτό, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σταθεί) όπως μου είπε ο τελευταίος, είδε περίεργα όνειρα εκείνο το βράδυ καθώς και το προηγούμενο με προμηνύματα ότι κάτι κακό πρόκεται να ακολουθήσει...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-08, 15:44
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!

Εγώ δεν είχα καμία εμπειρία εκείνο το βράδυ...αλλά είχε η κόρη μου..νομίζω!!
Η κόρη μου είναι 18 μηνών και εκείνο το βράδυ γύρω στις 3:30 ξύπνησε και άρχισε να κλαίει!!!!...Θεώρησα ότι είχε δεί κάποιο όνειρο και προσπάθησα να την ηρεμήσω και να την βάλω ξανά στην κούνια της (στο δωμάτιο της) αλλά εκείνη δεν ήθελε με τίποτα να ξαναξαπλώσει!...Αυτό έχει ξανασυμβεί, όμως όταν πήγαινα στο δωμάτιο της και ξάπλωνα και εγώ στον καναπέ που βρίσκεται απέναντι από την κούνια της η μικρή κοινόταν αμέσως. Προχθές όμως δεν συνέβη το ίδιο οπότε αναγκάστηκα και την πήρα να κοιμηθεί μαζί μας στο δικό μας δωμάτιο ανάμεσα σε εμένα και στον συζυγό μου....τότε ηρέμησε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-08, 16:09
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

την ημερα που πεθανε ο Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος...
ειδα και εγω δεν θα το ελεγα περιεργο ονειρο απλα το θεωρω σαν "μηνυμα" για τον θανατο του...που μου ηρθε ας το πω ετσι με τη μορφη ονειρου..

το ιδιο βραδυ λοιπον στον υπνο μου ειδα την πιο λαμπερη ημερα.. ειχε παρα πολυ φως και η θερμοκρασια ηταν τελεια... καθως προχωρουσα βλεπω μπροστα μου μια τεραστια λευκη εκκλησια ηταν τοσο μεγαλη που για να την δω επρεπε να σηκωσω το κεφαλι μου πολυ ψηλα και παλι ηταν δυσκολα...
καθως την χαζευα με πλησιαζει μια γυναικα με ρουχα λευκα και πανεμορφο προσωπο, δεν ειχα ξαναδει πιο ομορφη γυναικα στη ζωη μου... αρχιζω να την θαυμαζω κοιταζοντας την, το κεφαλι της εντυνε ενα μλπε υφασμα... την ρωταω πια ειναι αλλα δεν μου απαντησε...μονο μου χαμογελασε...
μετα γυριζει και αρχιζει και αυτη να κοιταζει την τεραστια εκκλησια...

και ξυπνησα...μετα απο κανενα 10' ακουω τον πατερα μου " Πεθανε ο Χριστοδουλος.."

δεν ξερω τι μπορει να ηταν το ονειρο αυτο...εγω το λαμβανω σαν "μηνυμα"...
και ευχομαι καλο ταξιδι στη Ψυχη του Αρχιεπισκοπου μας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-08, 16:23
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Νομίζω πως ξεκαθάρισα από την αρχή και ιδιαίτερα στο κείμενο στο ιστολόγιό μου ότι το γεγονός είχε να κάνει με τις ενέργειες, οπότε είναι λογικό άνθρωποι, άσχετα αν είναι πιστοί ή όχι, άσχετα αν θαύμαζαν ή όχι τον Αρχιεπίσκοπο, να βίωσαν αυτή την έκλυση ενέργειας. Η ενέργεια δεν έχει να κάνει με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων, οπότε ας μη θεωρηθεί ότι στο θέμα αυτό μας απασχολεί στην ουσία το ίδιο το άτομο ή ο θεσμός που εκπροσωπεί αλλά το ίδιο το φαινόμενο.Ιδιαίτερα μάλιστα τα μωρά παιδιά και τα ζώα. Μου αναφέρθηκαν ήδη αρκετές εμπειρίες όπως σας είπα και ήμουν κι εγώ μάρτυρας ορισμένων.
Η δική μου έρευνα εστιάστηκε στην ευρύτερη περιοχή που ζω, για ευκολονόητους λόγους αλλά χαίρομαι που διαπιστώνω αυτό που ήταν σίγουρο. Ότι η ενέργεια εκείνη δεν αφορά μόνο στην Αργολίδα αλλά και σε άλλες περιοχές.
Σίγουρα θα υπάρξουν και άνθρωποι που δεν βίωσαν οι ίδιοι κάτι το ιδιαίτερο και αυτό εξηγείται από το ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο βαθμό δεκτικότητας ή και παρατηρητικότητας. Από πλευράς Εσωτερισμού υπάρχει εξήγηση επίσης και στο γιατί τα περισσότερα όνειρα και οι "διαταραχές" συνέβησαν μεταξύ 3.00 με 3.30 αλλά δεν είναι του παρόντος να την αναφέρουμε.
Ειλικρινά εκτιμώ τη συνεισφορά σας στην έρευνα αυτή και παρακαλώ να μη διστάσετε να ανφέρετε οποιοδήποτε περιστατικό υπέπεσε στην αντίληψή σας και των δικών σας ανθρώπων. Σημαντική θα είναι και η προσφορά όσων καταθέσουν ότι δεν έζησαν και δεν παρατήρησαν τίποτα το περίεργο.
Και πάλι ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 29-01-08 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-08, 16:17
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...5&page=1&pp=10
ισως να έχει σχέση με αυτην την κουβΈντα. πολυ ενδιαφερον αθρο ΜΗΧΑΙΛ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-08, 23:19
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ας πω και εγώ τι έγινε εκείνο το βράδυ. Είχα έναν αρκετά ικανοποιητικό ύπνο. Του βάζω 8/10. Μόνο το πρωί κρύωσα λίγο γιατί είχα ξεσκεπαστεί. Το βράδυ πρέπει να φύσαγε τρελλά, γιατί μου σκίστηκε μία τέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-08, 23:25
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Λοιπόν...ας τοποθετηθώ κι εγώ περί τούτου...
Η αλήθεια είναι ότι την Κυριακή ήμουν με παρέα και συζητούσαμε τα περί αρχιεπισκόπου και θυμάμαι ότι αυτό που τους είχα πει, ήταν ότι "αύριο θα έχει πεθάνει". Κατά ένα περίεργο τρόπο μάλλον το διαισθανόμουν.
Τη συγκεκριμένη νύχτα ούτε εγώ κοιμήθηκα καλά, είχα άστατο ύπνο, αλλά σίγουρα δεν οφειλόταν στο θάνατο του αρχιεπισκόπου.

Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου, είναι όταν πρόκειται να συμβεί κάτι κακό για το οποίο θα στεναχωρηθούν πολλοί άνθρωποι, όπως λ.χ. τσουνάμι, δυστήχημα στο Λούσιο κ.ο.κ., να εμφανίζεται συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως συνεχή ταχυπαλμία. Αυτό συμβαίνει βέβαια πριν μαθευτεί το κάθε περιστατικό....

Δεν αποκλείω φυσικά και το γεγονός το να είναι όλα αυτά τυχαία...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-08, 10:59
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Φιλε Μηχαλη, ενδιαφερον θεμα,
μιας και το ψαχνεις να σου πω απλα οτι περα απο τον ασχημο καιρο που υπηρχε και ο αερας επερνε τα παντα σβαρνα, ολο το βραδυ τα 2 σκυλια μου κλαψουριζαν. Θεωρισα προσωπικα οτι θα ηταν λογου του ασχημου καιρου.
Δεν θυμαμαι να ειδα καποιο συγκεκριμενο ονειρο, εκτος απο ενα που δεν γνωριζω το κατα ποσο μπορει να συσχετιστει με τον θανατο του Χριστοδουλου.
Δηλαδη αυτο που θυμαμαι καθαρα και εντονα ειναι οτι εβλεπα μια μορφη στην ακρη ενος γκρεμου και απο κατω ετρεχε ορμητικο ενα ποταμι. Πολλες φορες η μορφη γλιστραγε προς τα κατω και παντα κρατιοταν, μεχρι που επεσε μεσα και δεν μπορεσε να βγει. Δεν ξερω τι συνεβει εκει, αλλα ενιωσα σαν κατι να με διαπερναει και ενιωσα εναν απροσδιοριστω πονο σαν χαμο και σηκωθηκα απο το κρεββατι και μου ειπε ο αδερφος μου οτι ειχε πεθανει ο Χριστοδουλος. Παντος η ωρα κατα την οποια εγινε αυτο το συμβαν ηταν γυρω στις 10 το πρωι οποτε σηκωθηκα αποτομα απο το κρεββατι και ενιωσα αυτο το συνεσθημα.
Δεν γνωριζω το κατα ποσο μπορει να συσχετισθει το ολο αυτο με τον Χριστοδουλο, αλλα θεωρησα σωστο να σου πω και την εμπιρεια μου. Ελπιζω να σου χρησημευσει φιλε μου.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.